Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 21 listopada 2017
Reputacja: 6
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: xcrypt » wtorek, 30 stycznia 2018, 08:01

@BTC-m
Napisalbyś jak jest ze współudziałowcami?

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 31 stycznia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: cryptonnoob » środa, 31 stycznia 2018, 13:08

@BTC-m W Polsce o ile pamiętam, rejestrując jednoosobową spółkę, muszę tak czy siak płacić ZUS. Czy w Estonii jest podobnie? I jak ogólnie wygląda księgowość stricte w temacie krypto i ile może kosztować. Z tego co wiem tam cena księgowości jest uzależniona od ilości hmmm zdarzeń? Koszty założenia to jedno ale właśnie o koszty prowadzenia czyli o biuro i księgowość (bo podatki raczej znikome) chodzi.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2055
Rejestracja: 18 listopada 2013
Reputacja: 4786
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: prap0n » środa, 31 stycznia 2018, 14:49

Sa duzo lepsze lokalizacje typowo offshore od estoni, gdzie nie trzeba prowadzic w ogole ksiegowosci...a podatek to 0% (corporate).
Poczytajcie gdzie zakladaja spolki traderzy forexowi.

Początkujący
Posty: 180
Rejestracja: 4 lutego 2018
Reputacja: 114
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: leszek555 » niedziela, 4 lutego 2018, 03:09

http://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finan ... ca-zarzadu
Jeżeli więc spółka formalnie zarejestrowana jest za granicą, natomiast w rzeczywistości posiada zarząd w Polsce, to i tak podlega w Polsce opodatkowaniu od całości jej dochodów, niezależnie od tego w jakim kraju zostały one uzyskane.
wg ministerstwa finansów taka spółka zarządzana w Polsce powinna rozliczać się w Polsce, więc w razie kontroli może być średnio :(

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 208
Rejestracja: 12 lutego 2017
Reputacja: 163
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: BTC-m » sobota, 10 lutego 2018, 15:21

Te wątpliwości były poruszane wcześniej, przejdę więc do małego podsumowania.

Jestem zszokowany podejściem urzędów estońskich do petentów. Wszystko odbywa się w bardzo przyjaznej atmosferze, po angielsku i mailem. Mam dedykowanego urzędnika który zajmuje się moimi sprawami i mogę powiedzieć że zamiast mnie gnoić i zbywać, pomaga. Proponuje różne rozwiązania, uczy o prawie estońskim i rozmawiam z nim tylko dlatego że sam wyraziłem taką chęć, mogłem przekazywać informacje księgowemu i to on miałby obowiązek kontaktowania się z urzędami.
Jeśli proszą o jakiś dokument, podpisuję go swoją kartą e-ID i wysyłam mailem. Zero korespondencji pocztą:)

Dostałem już numer VAT (sam o niego wnioskowałem, urzędnik mówił że jak nie chcę nie muszę go płacić):)

Problem jest z bankami. Już 4 odmówiły mi zdalnego założenia konta a jeden odmówił ze względu na działalność związaną z kryptowalutami. Zastanawiam się jak to rozwiązać.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3619
Rejestracja: 11 grudnia 2012
Reputacja: 193
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: hanti » sobota, 10 lutego 2018, 15:23

Zapytaj tego urzędnika, może w czymś da radę pomóc ;)
@_# :P ;) :D
Polecam następujące giełdy BTC/LTC:

bitmarket.pl bitmaszyna.pl https://www.kraken.com/

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 208
Rejestracja: 12 lutego 2017
Reputacja: 163
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: BTC-m » sobota, 10 lutego 2018, 16:34

Aż tak mili chyba nie są żeby załatwiać sprawy z bankami:) Zastanawiam się czy nie założyć spółki z Gibraltaru, tam konta bankowe (mieszkam niedaleko) i zrobić spółkę gibraltarską udziałowcem w spółce estońskiej, np. 99% udziałów. Wtedy nie było by problemu z zagranicznym podmiotem kontrolowanym bo głównym udziałowcem byłby Gibraltar.

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 12 stycznia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: mateusztomczyk » piątek, 16 lutego 2018, 10:03

xcrypt - rozmowa, podczas której omawiamy sposoby założenia i warunki współpracy jest w 100% za darmo. Mój numer to: +48 787 525 248. Proponuję jednak pisać maile na mateusz.tomczyk@independenttrader.pl - bardzo często mój numer jest zajęty.

BTC-m - Wiemy, że można znaleźć oferty tańsze od naszej. Nie chcemy być najtańsi - chcemy być najlepsi i obecnie nie narzekamy na małą ilość klientów :)

Proszę jednak pamiętać, że opcje "załóż spółkę za 600 EUR" często nie są pełnym pakietem usług, które oferujemy my (często firmy nie wysyłają nawet dokumentów rejestracyjnych potwierdzonych notarialnie, nie mówiąc o klauzuli apostille czy pomocy z otwarciem rachunku bankowego). Wybraliśmy jedno z najlepszych biur księgowych w Tallinnie, które umie poradzić sobie z różnymi skomplikowanymi sytuacjami klientów (nie jest dla nas problemem założenie zwykłej spółki, spółki giełdowej, zdobycie dotacji z UE czy innych kwestii, o usługach nominowanych dyrektorów czy udziałowców nie wspominając). W zespole mamy prawników, tłumaczy, notariuszy (w Polsce i Estonii), dlatego klient o nic nie musi się martwić. Już kilka razy miałem telefon od klientów, którzy założyli spółkę samodzielnie, nie zwracając uwagi na przepisy polskie bądź estońskie i musieliśmy naprawiać sytuację. Zdarzały się również sytuacje kiepsko rozliczanych bilansów czy deklaracji VAT rozliczanych na zasadzie wpisywania zer, bo biuro księgowe klienta nie miało czasu na wypełnianie deklaracji (cięcie kosztów).

Oczywiście nie widzę problemu, byście Państwo założyli spółkę samodzielnie a następnie przenieśli księgowość do naszego biura księgowego. Ostatecznie chodzi o to, by spółka w Estonii działała dobrze i by wykonywała swoje zadanie - podlegała pod tamtejszy system podatkowy.

Co więcej, oferujemy również usługi alertów podatkowych. Gdy cokolwiek zmienia się w prawie polskim lub estońskim (co może wpłynąć na prowadzenie takiego biznesu), dostajecie Państwo opis zmian oraz rozwiązanie działające zgodnie z nowymi przepisami. Proszę pamiętać, że rozwiązania, które działają dziś nie koniecznie muszą działać za pół roku.


PS. Obecnie załatwiamy magazyn w okolicach Tallinna, w którym będą mogły znajdować się koparki kryptowalut naszych klientów (przychód będzie osiągany na terytorium Estonii).

Początkujący
Posty: 44
Rejestracja: 4 stycznia 2018
Reputacja: 8
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: mattbigblue » piątek, 16 lutego 2018, 13:35

@BTC-m, a w jaki sposób rozdzieliłeś % współudziałowców itd. w tej spółce, tak abyś nie podlegał pod podatek w Polsce? przeczytalem temat 2x ale nigdzie nie podajesz wprost jak ten problem rozwiązałeś?

Początkujący
Posty: 106
Rejestracja: 17 października 2017
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: didaho » poniedziałek, 19 lutego 2018, 13:37

Czytając to
http://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finan ... ca-zarzadu

Mam duże wątpliwości co do takiej optymalziacji.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 54
Rejestracja: 26 września 2017
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: chyzy » poniedziałek, 19 lutego 2018, 14:43

@BTC-m, prześledziłem Twój temat, dzięki za podzielenie się wiedzą.
Czy możesz podzielić się wiedzą, czemu akurat spółka a nie jednoosobowa działalność gospodarcza?

Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 12 lutego 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: wojteku » czwartek, 22 lutego 2018, 19:46

Podpinam się pod pytanie. A czemu nie jednoosobowa działalność gospodarcza zamiast spółki?

Czy robiąc to na jednoosobową działalność nasza skarbówka będzie bardziej czepliwa?

Początkujący
Posty: 67
Rejestracja: 30 czerwca 2017
Reputacja: 9
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: minerprzem » piątek, 23 lutego 2018, 12:18

Wydaje mi się, że problem jednoosobowej działalności leży w rezydencji - czyli miejscu zamieszkania prowadzącego firmę. Skarbówka sprawdzi gdzie jest twoje życie rodzinne itp.

Oficjalny przedstawiciel projektu
Awatar użytkownika
Posty: 647
Rejestracja: 19 lutego 2018
Reputacja: 1361
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: HODLER.TECH » piątek, 2 marca 2018, 13:19

wołam @chyzy
wojteku pisze: Podpinam się pod pytanie. A czemu nie jednoosobowa działalność gospodarcza zamiast spółki?

Czy robiąc to na jednoosobową działalność nasza skarbówka będzie bardziej czepliwa?
Spółka OU (odpowiednik naszej z o.o.) posiada osobowość prawną w kraju rejestracji.

Mój poprzedni nick to BTC-m, musiałem założyć nowe konto w związku ze statusem "oficjalnego przedstawiciela projektu" ale mam zamiar kontynuować ten wątek, już z perspektywy praktyka.

Moja sytuacja jest niestety inna niż większości użytkowników ponieważ mieszkam już za granicą, bywam w Polsce tylko w celu załatwienia formalności w urzędach, czy na wakacjach.

Trochę informacji na temat konta bankowego:
Niestety trzeba wybrać się do Estonii by założyć to konto, jest wprawdzie rozwiązanie które to obchodzi poprzez prywatna firmę holvi.com jednak jest ono dosyć drogie. Ja wybrałem możliwość założenia konta w banku w kraju sąsiednim do tego w którym obecnie przebywam. Ponadto, estoński bank LHV zajrzał na moją stronę internetową i po stwierdzeniu że działalność jest związana z kryptowalutami, dał mi wyraźnie znać że nie współpracuje z firmami które działają w branży kryptowalut.
HODLER - Wielowalutowy portfel o otwartym kodzie źródłowym https://hodler.tech
HODLER Pro: https://hodler.tech/pro
Telegram PL: http://t.me/HODLERTECHPL
Dyskusja PL: https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=101&t=30634

Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 156
Rejestracja: 21 listopada 2016
Reputacja: 318
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: MelomanBTC » piątek, 2 marca 2018, 17:02

HODLER.TECH pisze:
Ponadto, estoński bank LHV zajrzał na moją stronę internetową i po stwierdzeniu że działalność jest związana z kryptowalutami, dał mi wyraźnie znać że nie współpracuje z firmami które działają w branży kryptowalut.
Czyli wracamy do punktu wyjścia, że nawet pomimo przebycia takiej drogi, w celu założenia spółki w Estonii wracamy do tego samego - banki nie są tam również przychylne kryptowalutom i ich odsetek zapewnie jest taki sam jak w Polsce i trzeba się "kłócić". Czyli nawet nie ruszając sprawy z założeniem spółki w Estonii i handlując krypto w Polsce, byłoby się na tym samym - czyli problem z blokadą bankową :) Nic więc, te całe kombinacje z Estońską spółką nie dały.

Przynajmniej temat się rozwiązał.
Tips and donate: 1MeLomanAYHaskzJfidS8nkGFeqmu3giuG

Oficjalny przedstawiciel projektu
Awatar użytkownika
Posty: 647
Rejestracja: 19 lutego 2018
Reputacja: 1361
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: HODLER.TECH » piątek, 2 marca 2018, 17:09

MelomanBTC pisze:
HODLER.TECH pisze:
Ponadto, estoński bank LHV zajrzał na moją stronę internetową i po stwierdzeniu że działalność jest związana z kryptowalutami, dał mi wyraźnie znać że nie współpracuje z firmami które działają w branży kryptowalut.
Czyli wracamy do punktu wyjścia, że nawet pomimo przebycia takiej drogi, w celu założenia spółki w Estonii wracamy do tego samego - banki nie są tam również przychylne kryptowalutom i ich odsetek zapewnie jest taki sam jak w Polsce i trzeba się "kłócić". Czyli nawet nie ruszając sprawy z założeniem spółki w Estonii i handlując krypto w Polsce, byłoby się na tym samym - czyli problem z blokadą bankową :) Nic więc, te całe kombinacje z Estońską spółką nie dały.

Przynajmniej temat się rozwiązał.
Mnie spółka w Estonii pasuje pod względem podatkowym (zyski są opodatkowane w momencie dystrybucji a nie powstania), wszystko załatwiam zdalnie przez system informatyczny i urzędy są bardzo przyjazne dla przedsiębiorcy, między innymi dzięki możliwości kontaktu mailowego z odpowiedzią ze strony urządu na następny dzień roboczy. Odnośnie banków to faktycznie rozwiązanie może nie być najlepsze, choć nie wiadomo czy nasze władze nie będą w tym temacie nadgorliwe, wtedy być może będę jeszcze bardziej zadowolony ze swojego wyboru. Mam nadzieję że ten wątek rozjaśnił sprawę wielu ludziom, niebawem wybieram się do Giblartaru w celu założenia konta, pozwolę sobie wspomnieć o formalnościach w tym wątku, aby był bardziej wartościowy.
HODLER - Wielowalutowy portfel o otwartym kodzie źródłowym https://hodler.tech
HODLER Pro: https://hodler.tech/pro
Telegram PL: http://t.me/HODLERTECHPL
Dyskusja PL: https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=101&t=30634

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: bl4ck » piątek, 2 marca 2018, 17:20

MelomanBTC pisze: Nic więc, te całe kombinacje z Estońską spółką nie dały.
Te kombinacje są z powodu nieprzewidywalnego polskiego prawa podatkowego to jest sednem sprawy od samego początku.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 54
Rejestracja: 26 września 2017
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: chyzy » poniedziałek, 5 marca 2018, 09:32

@HODLER.TECH, dzięki za rzeczową odpowiedź :-)

Oficjalny przedstawiciel projektu
Awatar użytkownika
Posty: 647
Rejestracja: 19 lutego 2018
Reputacja: 1361
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: HODLER.TECH » poniedziałek, 5 marca 2018, 10:05

Warto jeszcze wspomnieć jak system podatkowy Estonii jest korzystny dla ICO. Zbierając pieniądze, w innych krajach trzeba zapłacić około 20 % podatku dochodowego w bieżącym roku podatkowym ponieważ podatek naliczany jest w momencie osiągnięcia dochodu. W Estonii płaci się podatek w momencie dystrybucji, podam nasz przykład:
- Zbieramy 2.5mln USD w 2018, nie płacimy podatku dochodowego ponieważ pieniądze leżące na rachunkach nie są opodatkowane a nieustannie są wykorzystywane do inwestycji w projekt.
- W tym samym roku nie musimy wydawać wszystkich środków, możemy to zrobić jeśli będzie taka potrzeba (promocja, produkcja), wyobraźcie sobie jak trwonione na podatki są pieniądze ICO które kończą się pod koniec roku w krajach w których podatek płaci się w momencie wygenerowania dochodu. Co najmniej 20% a w większości przypadków ponad 30% pieniędzy inwestorów w innych krajach nie jest przeznaczanych na rozwój, wpływa od razu do kasy państwa, a przecież te pieniądze nie powinny być traktowane jako profit, lecz jako przychód, ponieważ ich przeznaczeniem jest rozwinięcie projektu.
- Ostatecznie zapłacimy tylko podatek od pieniędzy które będą wypłacone pracownikom, to bardzo uczciwe i prorozwojowe podejście.
HODLER - Wielowalutowy portfel o otwartym kodzie źródłowym https://hodler.tech
HODLER Pro: https://hodler.tech/pro
Telegram PL: http://t.me/HODLERTECHPL
Dyskusja PL: https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=101&t=30634

Początkujący
Posty: 32
Rejestracja: 17 maja 2011
Reputacja: 16
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: Infinum » wtorek, 27 marca 2018, 12:25

@HODLER.TECH jak idzie współpraca z estońskimi bankami? Dałeś radę założyć rachunek kompatybilny z crypto czy jednak Gibraltar to w obecnej sytuacji jedyna opcja?

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości