Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 106
Rejestracja: 17 października 2017
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: didaho » czwartek, 14 grudnia 2017, 07:22

Cały czas nurtuje mnie jedna sprawa i głównie powstrzymuje przed tego typu spółką. Chodzi o wspólników skoro mój łączny udział w spółce nie może być większy niż te 49% wliczając w to pokrewieństwo rodzinne 2 stopnia czyli np. osoby którym ufam odpadają. Jak mogę spać spokojnie wiedząc, że dziele udziały w spółce z obcymi ludźmi? Nawet jak to są znajomi to różne rzeczy mogą się wydarzyć.
Czy majątek spólki jest wtedy proporcjonalny do udziałów akcjonariusza? Jeśli ktoś ma 33% udziałów to w każdej chwili może sobie wypłacić dywidende w wys. 33% z całości majątku, zapłacić podatek w Estonii i powiedzieć mi elo?

Początkujący
Posty: 49
Rejestracja: 3 września 2017
Reputacja: 7
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: gigi » czwartek, 14 grudnia 2017, 08:51

didaho pisze:Cały czas nurtuje mnie jedna sprawa i głównie powstrzymuje przed tego typu spółką. Chodzi o wspólników skoro mój łączny udział w spółce nie może być większy niż te 49% wliczając w to pokrewieństwo rodzinne 2 stopnia czyli np. osoby którym ufam odpadają. Jak mogę spać spokojnie wiedząc, że dziele udziały w spółce z obcymi ludźmi? Nawet jak to są znajomi to różne rzeczy mogą się wydarzyć.
Czy majątek spólki jest wtedy proporcjonalny do udziałów akcjonariusza? Jeśli ktoś ma 33% udziałów to w każdej chwili może sobie wypłacić dywidende w wys. 33% z całości majątku, zapłacić podatek w Estonii i powiedzieć mi elo?
Ale dlaczego Twoj majatek nie moze byc wiekszy niz 49% ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Początkujący
Posty: 106
Rejestracja: 17 października 2017
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: didaho » czwartek, 14 grudnia 2017, 09:14

gigi pisze:
didaho pisze:Cały czas nurtuje mnie jedna sprawa i głównie powstrzymuje przed tego typu spółką. Chodzi o wspólników skoro mój łączny udział w spółce nie może być większy niż te 49% wliczając w to pokrewieństwo rodzinne 2 stopnia czyli np. osoby którym ufam odpadają. Jak mogę spać spokojnie wiedząc, że dziele udziały w spółce z obcymi ludźmi? Nawet jak to są znajomi to różne rzeczy mogą się wydarzyć.
Czy majątek spólki jest wtedy proporcjonalny do udziałów akcjonariusza? Jeśli ktoś ma 33% udziałów to w każdej chwili może sobie wypłacić dywidende w wys. 33% z całości majątku, zapłacić podatek w Estonii i powiedzieć mi elo?
Ale dlaczego Twoj majatek nie moze byc wiekszy niz 49% ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Coś takiego napisał @space_invader

Spółka estońska, która posłuży nam jako wehikuł inwestycyjny, a w której mamy pakiet większościowy, spełnia zatem kryteria zagranicznego podmiotu kontrolowanego. Aby uniknąć problemów w Polsce, należy zatem stworzyć taką strukturę własnościową, abyśmy byli w stanie kontrolować firmę posiadając mniej niż 50% udziałów.

Rozmowny
Awatar użytkownika
Posty: 137
Rejestracja: 23 lipca 2012
Reputacja: 41
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: space_invader » czwartek, 14 grudnia 2017, 10:04

Treść usunięta przez autora
Ostatnio zmieniony sobota, 13 stycznia 2018, 09:10 przez space_invader, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 106
Rejestracja: 17 października 2017
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: didaho » czwartek, 14 grudnia 2017, 10:10

space_invader pisze: Można zachować 49% udziałów, a pozostałe rozłożyć na kilka niespokrewnionych osób, najlepiej nie znających się, albo znających się słabo. Im więcej udziałowców tym lepiej, że się dogadają ze sobą i zrobią coś na twoją niekorzyść. Żeby zachować kontrolę nad spółka wystarczy, że tylko jedna osoba pozostanie wobec ciebie lojalna.
Przykładowo, wykupujesz 49% udziałów, reszta przypada na 3 osoby po 17%. Albo jeszcze lepiej, ty 49%, a pozostałe po 10%. Jak nie masz za wielu chętnych do objęcia udziałów, to możesz wykupić usługę nominowanego udziałowca w biurze księgowych, z tym że to dość droga impreza, rzędu tysiąca euro rocznie.
Dzięki za odpowiedź. Czy taki udziałowiec mający 10% moze te 10% sobie wyciągnąć w każdej chwili czy tylko za zgodą większości?

Rozmowny
Awatar użytkownika
Posty: 137
Rejestracja: 23 lipca 2012
Reputacja: 41
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: space_invader » czwartek, 14 grudnia 2017, 10:29

O wypłacie dywidendy decyduje zarząd, który jest w twoich rękach jak długo kontrolujesz większość udziałów.

Początkujący
Posty: 106
Rejestracja: 17 października 2017
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: didaho » czwartek, 14 grudnia 2017, 11:03

space_invader pisze: O wypłacie dywidendy decyduje zarząd, który jest w twoich rękach jak długo kontrolujesz większość udziałów.
Czyli wszyscy udziałowcy są również członkami zarządu?

Rozmowny
Awatar użytkownika
Posty: 137
Rejestracja: 23 lipca 2012
Reputacja: 41
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: space_invader » czwartek, 14 grudnia 2017, 11:31

Teoretycznie mogą być, to zależy od statutu spółki, ale nie miałoby to sensu bo zarząd dublowałby zgromadzenie akcjonariuszy i to na zasadach spółdzielni :-)
Jeśli jest to twoja spółka, w której tylko ty prowadzisz działalność, to wystarczy że ty będziesz jednoosobowym zarządem.

Początkujący
Posty: 106
Rejestracja: 17 października 2017
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: didaho » czwartek, 14 grudnia 2017, 12:51

space_invader pisze: Teoretycznie mogą być, to zależy od statutu spółki, ale nie miałoby to sensu bo zarząd dublowałby zgromadzenie akcjonariuszy i to na zasadach spółdzielni :-)
Jeśli jest to twoja spółka, w której tylko ty prowadzisz działalność, to wystarczy że ty będziesz jednoosobowym zarządem.
Czyli przypuśćmy taką sytuacje, zarząd czyli ja podjął uchwałę o wypłacie dywidendy. Czy wtedy każdy dostanie tą dywidendę zgodnie ze stanem posiadanych udziałów czy mogę tylko dla siebie ją wypłacić?

Dodano po 39 minutach 20 sekundach:
W zasadzie nie wiem czy jest dla mnie sens posiadania takiej spółki i ponoszenia kosztów związanych z jej obsługą. Nie zajmuje się handlem krypto. W PL mam tylko JDG, zajmującą się wydobyciem. Mam trochę BTC, które kiedyś kupiłem i pomnożyłem na altach. Chciałbym je sprzedać, zapłacić podatek jednorazowo i mieć spokój. Pieniądze chce zainwestować w Polsce w rozwój firmy. Z tego co się dowiedziałem nie mogę zapłacić podatku liniowego od kryptowalut które nabyłem przed prowadzeniem działalności a 32% to za dużo.

Rozmowny
Awatar użytkownika
Posty: 137
Rejestracja: 23 lipca 2012
Reputacja: 41
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: space_invader » czwartek, 14 grudnia 2017, 12:59

Usunięto przez autora
Ostatnio zmieniony sobota, 13 stycznia 2018, 09:18 przez space_invader, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 106
Rejestracja: 17 października 2017
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: didaho » czwartek, 14 grudnia 2017, 13:41

Czy to może być jednorazowa akcja typu założenie spółki, wprowadzenie kapitału, wypłata dywidendy, przelew na konto w pl, zamknięcie spółki i elo?

Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 15 czerwca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: bluegreenandred » piątek, 29 grudnia 2017, 20:31

Przydatna stona https://e-resident.gov.ee/start-a-company/

jest tam m.in lista polecanych providerów virtual office, https://www.leapin.eu/ wygląda ciekawie

jest też sporo info po polsku na firmawestonii.pl

Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 21 listopada 2017
Reputacja: 6
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: xcrypt » niedziela, 31 grudnia 2017, 22:47

@BTC-m
Dzięki za przejrzyste rozpisanie wszystkiego. Wielki plus.

Gdyby nie te udziały i wypłacanie dywidend to bym od razu w to wszedł. Tak to trochę się boję. Parę pytań mi się nasunęło po przeczytaniu tematu.

1. Jeśli wypłacam dywidendę to po równo wszyscy udziałowcy dostają? Załóżmy że wezmę kumpla, nie będzie że zaufany ( ale jeśli w grę miałby wejść większe pieniądze to nawet rodzina nie jest zaufana ) to na jakiej zasadzie on mi to przekazuje?

2. Rozumiem że mieszkając w Polsce inna forma działalności niż spółka nie wchodzi w grę? Najprościej byłoby założyć JDG :/.

3. Tak myślę kogo można do spółki wciągnąć:

a) bratowa? ( powiedzmy że mam do niej zaufanie ) wydaje mi się że nie mogłaby być ale nie do końca rozumiem te "powinowactwa" :oops:

b) kobieta, która żyje z drugim bratem, taka nieformalna bratowa, teoretycznie jest dla mnie nikim, tylko co jak umyśli się bratu ożenić? Co jeśli przy zakładaniu spółki była obca, a załóżmy po roku nie jest?

c) tak myślę żeby się rozwieść z żoną i ją wciągnąć do spółki? :)

4. Najgorsze jest to że nie chcę unikać podatków. mogę zapłacić te 18%, 19%, czy nawet 32% jak będzie potrzeba. Byle mieć spokój. Jednak nawet mając dobre zamiary to u nas ciężko z tym. Akurat prowadzę JDG w Polsce. Parę miesięcy temu kupiłem kasę fiskalną żeby legalnie wszystko rozliczać, dołączać rachunki itp. Od razu telefon z US. Jakieś głupie komentarze że to dziwne że coś sprzedaję, pół godzinna rozmowa żeby urzędnik zrozumiał że nic nie kombinuję. Normalnie dramat. Wiem o co Ci chodzi z przeniesieniem się za granicę. Gdyby nie to że mój podstawowy zawód mogę wykonywać tylko w PL ( jak na razie ) to bym się wyniósł od razu.

Początkujący
Posty: 82
Rejestracja: 5 lipca 2017
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: Tokio » poniedziałek, 1 stycznia 2018, 12:18

didaho pisze: Z tego co się dowiedziałem nie mogę zapłacić podatku liniowego od kryptowalut które nabyłem przed prowadzeniem działalności a 32% to za dużo.
No ale to właśnie tu tkwi sens założenia tej zagranicznej spółki.

Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 21 listopada 2017
Reputacja: 6
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: xcrypt » poniedziałek, 1 stycznia 2018, 12:38

Tokio pisze:
didaho pisze: Z tego co się dowiedziałem nie mogę zapłacić podatku liniowego od kryptowalut które nabyłem przed prowadzeniem działalności a 32% to za dużo.
No ale to właśnie tu tkwi sens założenia tej zagranicznej spółki.
To też ale dla mnie większy sens jest w tym że mamy wszystko uporządkowane i święty spokój.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 1 stycznia 2018, 12:38 przez xcrypt, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 82
Rejestracja: 5 lipca 2017
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: Tokio » poniedziałek, 1 stycznia 2018, 12:42

xcrypt pisze: To też ale dla większy sens jest w tym że mamy wszystko uporządkowane i święty spokój.
Amen

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: bl4ck » poniedziałek, 1 stycznia 2018, 13:01

didaho pisze: Z tego co się dowiedziałem nie mogę zapłacić podatku liniowego od kryptowalut które nabyłem przed prowadzeniem działalności a 32% to za dużo.
Wiele osób tu tak zrobiło wprowadziło "stare" btc do nowo otwartej firmy.

Dodano po 3 minutach 59 sekundach:
xcrypt pisze: Od razu telefon z US. Jakieś głupie komentarze że to dziwne że coś sprzedaję, pół godzinna rozmowa żeby urzędnik zrozumiał że nic nie kombinuję. Normalnie dramat.
Możesz wyjaśnić to dokładniej?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1638
Rejestracja: 10 czerwca 2017
Reputacja: 360
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: tonyxxl » poniedziałek, 1 stycznia 2018, 13:05

xcrypt pisze: 1. Jeśli wypłacam dywidendę to po równo wszyscy udziałowcy dostają? Załóżmy że wezmę kumpla, nie będzie że zaufany ( ale jeśli w grę miałby wejść większe pieniądze to nawet rodzina nie jest zaufana ) to na jakiej zasadzie on mi to przekazuje?
w spółce gdzie jest 2 członków nie ma obowiązku powoływania rady, tą funkcję formalnie pełni prezes. Jak prezes chce to wypłaca sobie wszystko dla siebie a drugi wspólnik może nic nie pobierać.
bl4ck pisze: Wiele osób tu tak zrobiło wprowadziło "stare" btc do nowo otwartej firmy.
to ciekawe, jako kapitał założycielski?
sąd to klepnął?

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: bl4ck » poniedziałek, 1 stycznia 2018, 13:08

@tonyxxl, piszę o JDG wprowadzili btc tworząc spis z natury coś w tym stylu.

Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 21 listopada 2017
Reputacja: 6
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: xcrypt » poniedziałek, 1 stycznia 2018, 14:51

@bl4ck
Prowadziłem JDG. Ogólnie mówiąc usługi. Później przyszedł pomysł żeby jeszcze zacząć coś sprzedawać w ramach działalności. Dodałem odpowiednie kody. Następnie powoli coś się sprzedawało. Pierwszy raz chyba we wrześniu. Pani w urzędzie nie mogła zrozumieć czemu pierwsza sprzedaż była we wrześniu. Chyba logiczne że skoro dotychczas nie prowadziłem tego typu działalności to w którymś miesiącu będzie ten pierwszy raz. To są tak podstawowe rzeczy, które na chłopski rozum nawet małpa zrozumie że aż mnie przeraża jakbym miał jej wytłumaczyć cokolwiek odnośnie krypto. To cała historia ( mam nadzieję ).

@tonyxxl

Tylko jak zrobić 2 osobową spółkę, która by nie weszła na radar US. Przecież będziemy mieli te 50% udziałów wtedy. Albo my mniej ale wtedy druga osoba może być poszkodowana.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości