Podatek od sprzedaży krypto walut

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 24 listopada 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od sprzedaży krypto walut

Postautor: cross » sobota, 25 listopada 2017, 22:58

Witam,
Jestem zupełnym laikiem w kwestii kryptowalut. Kilka lat temu zupełnie przypadkowo trafiła mi się koparka (kumpel jechał na wakacje i zostawił).
Wtedy wykopane waluty (równowartość 0,5 BTC) były guzik warte. Obecnie jest to prawie 15 tysięcy zł. Chciałbym to sprzedać na giełdzie. Czy jeśli z uzyskanej sprzedaży oddam skarbowemu 19% dochodu to będzie ok? czyli 15000 x19% =2850zł dla skarbówki w Pit-36. Nie interesuje mnie tu odliczanie kosztów wydobycia (tj. prąd, sprzęt) Już niech stracę. i tak będę miał za...sta przebitkę. Moja przygoda z walutami wirtualnymi jest jednorazowa, nie zamierzam więcej tym tematem się zajmować ani w to inwestować . Czy skarbowy może się czepiać że powinienem zapłacić Vat?
Sorry jeśli powtarzam temat.
Ps. ewentualnie może ktoś orientuje się czy można za BTC zakupić bony podarunkowe w rodzaju bonów sodexo?
Pozdrawiam

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od sprzedaży krypto walut

Postautor: bl4ck » sobota, 25 listopada 2017, 23:23

18/32% nie 19%.

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 28 listopada 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od sprzedaży krypto walut

Postautor: ademu » wtorek, 28 listopada 2017, 14:35

Witam,
Chciałem się podpiąć pod temat - mam podobna sytuację.

W 2013 roku przez kilka miesięcy bawiłem się kopaniem, później przestałem i zapomniałem o sprawie.
Robiłem to prywatnie, badawczo - wtedy jako ciekawostka bez nastawiona na realny zysk...
Teraz odkurzyłem mój portfel i chciałbym go spieniężyć...

Pytanie1:
Rozumiem, że po przelaniu BTC na giełdę (BitBay w moim przypadku) i zamiany ich na ZŁ (fiat) a dalej przelew zwykły na moje konto - będę miał obowiązek podatkowy 18/32%
- Czy PIT37 rubryka „Prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy” (pozycje 52 i 53) - będzie odpowiednia

Pytanie2:
Czy mogę mieć problemy po sprzedaży - chodzi o potencjalne pytania skąd pochodzą moje BTC?
Czy US możne się zainteresować jak pozyskałem środki?
Kopałem prywatnie bez działalności - nie rozliczałem tego "dochodu" w 2013
Mam jedynie informacje o wpływaniu środków z kopalni (która już nie istnieje) na mój portfel - wszystkie daty z 2013 roku

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 24 listopada 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od sprzedaży krypto walut

Postautor: cross » niedziela, 17 grudnia 2017, 22:09

Ok to teraz takie pytanie może ktoś wie. Sprzedałem krypto face2face nieznajomemu z netu. Dostałem gotówkę 5 tysięcy. Powiedzmy że rozlicze to podatkiem 18 procent. Czy skarbowy będzie wymagał odemnie dodatkowych dokumentów np. umowy z kupującym? Jak takowej nie mam?

Początkujący
Posty: 35
Rejestracja: 18 grudnia 2017
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od sprzedaży krypto walut

Postautor: dbcooper » poniedziałek, 18 grudnia 2017, 15:38

cross pisze:Ok to teraz takie pytanie może ktoś wie. Sprzedałem krypto face2face nieznajomemu z netu. Dostałem gotówkę 5 tysięcy. Powiedzmy że rozlicze to podatkiem 18 procent. Czy skarbowy będzie wymagał odemnie dodatkowych dokumentów np. umowy z kupującym? Jak takowej nie mam?
Baardzo mała szansa. Jestes kroplą w morzu, 5 tys to nie tak duzo i haracz oddales bez problemu. Nie masz co liczyć na kontrolę US.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości