zakupy altów jako wymiana barterowa

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 7131
Rejestracja: 21 sierpnia 2011
Reputacja: 2357
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

zakupy altów jako wymiana barterowa

Postautor: prezes » niedziela, 3 grudnia 2017, 16:03

tutkatz pisze: Doradziła mi też, żebym przestał czytać te rzeczy w internecie i jej zawracać głowę interpretacjami
A ja Ci doradzę, żebyś zmienił księgową bo z taką co się nie dokształca i nie śledzi aktualnych zmian w prawie to daleko nie zajedziesz.
Kanał na YouTube - przegląd rynków finansowych: kryptowaluty, akcje, surowce, forex
Blog prezesa - blog o inwestowaniu
Giełdy Kryptowalut - wiadomości, opinie, rankingi
Kryptowaluty.info.pl - Informacje ze świata kryptowalut

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

zakupy altów jako wymiana barterowa

Postautor: tutkatz » niedziela, 3 grudnia 2017, 17:05

prezes pisze:
tutkatz pisze: Doradziła mi też, żebym przestał czytać te rzeczy w internecie i jej zawracać głowę interpretacjami
A ja Ci doradzę, żebyś zmienił księgową bo z taką co się nie dokształca i nie śledzi aktualnych zmian w prawie to daleko nie zajedziesz.
Rozważam to, tylko, że z tego co patrzyłem na jedną ofertę firmy, która twierdzi, że zna się na rozliczaniu kryptowalut to jest trochę za droga. 350zl/mc za samą księgowość, gdzie ja mam zazwyczaj do 5 faktur do rozliczenia? Trochę duża przesada. Po drugie w mojej miejscowości nie mam specjalnie wyboru a dobrze jest mieć możliwość pogadania i wyjaśnienia ewentualnych wątpliwości.
Także o ile bym chciał nawiązać współprace z kimś kto by za mnie kwestie rozliczania zrobił o tyle w praktyce nie jest już tak różowo.

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

zakupy altów jako wymiana barterowa

Postautor: tutkatz » poniedziałek, 4 grudnia 2017, 16:22

Znalazłem dziwny artykuł, w którym nie ma podanego źródła rewelacji, ale jeśli to prawda to faktycznie pozostanie chyba tylko pakowanie rzeczy i szukanie jakiegoś nowego miejsca do życia.
https://www.dlapiper.com/en/netherlands ... alutowych/

A w nim takie kwiatki:
- płacenie podatku za:

- zamiany kryptowaluty/tokenów na walutę tradycyjną, - no to wiadomo
- zawarcia transakcji trading-owych typu przyjęcia pozycji krótkiej na danej kryptowalucie,
- zamiany jednej kryptowaluty na inną kryptowalutę, zamiany kryptowaluty na tokeny,
- w przypadku rozgałęzienia ETH na dwie różne waluty (tzw. hard-fork).


Najbardziej rozbawiła mnie konieczność płacenia podatku za fork, bo co w sytuacji, kiedy w ogóle o nim nie będę wiedział albo nie będę zamierzał go wykorzystywać z obawy o zawirusowany portfel.

Ale to nie koniec bo wisienka na torcie jeszcze została:
- Od 1 stycznia 2017 r. przedsiębiorcy mają obowiązek zapłaty za usługi, towary, prawa majątkowe etc. nabywane w związku z działalnością gospodarczą o wartości równej lub wyższej 15.000 zł, w formie bezgotówkowej. Jeżeli płatność nastąpi z pominięciem rachunku płatniczego, dany wydatek nie będzie mógł stanowić kosztu uzyskania przychodów.

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

zakupy altów jako wymiana barterowa

Postautor: Barragol » poniedziałek, 4 grudnia 2017, 18:25

@tutkatz to juz chyba stare info, http://kryptowaluty.info.pl/tym-razem-k ... yptowalut/

tak po za tym to dzisiaj dowiedzialem sie o czyms takim jak podatek od czynnosci cywilno prawnych, prawda jest ze kazda transakcja zawarta na gieldzie ma podatek 1% od wartosci? czyli jak kupie btc za 100tys, sprzedam za 101tys to tak naprawde stracilem bo musze zaplacic 2100zl podatku i jeszcze podatek od dochodu? i to dotyczy tylko polskich gield czy zagranicznych rowniez? bo niby ten podatek dotyczy tylko transakcji zawartych w polsce

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 216
Rejestracja: 19 września 2017
Reputacja: 45
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

zakupy altów jako wymiana barterowa

Postautor: constantine » poniedziałek, 4 grudnia 2017, 21:27

Przy takich interpretacjach MF i KIS nie ma co się chyba dziwić, że raczej mało kto rozlicza krypto.
Tak poza wszystkim, to nie wiadomo jak to rozliczyć, żeby było dobrze i zgodnie z prawem, bo prawa nie ma, są tylko interpretacje niekompetentnych pracowników skarbowych.
Osobiście jestem przeciwnikiem podatku dochodowego w takim wymiarze jak obecnie. Tak wysokie podatki w zestawieniu z zarobkami i siłą nabywczą pieniądza prowadzą wprost do unikania rozliczeń.
Moim zdaniem gdyby podatek dochodowy wynosił np. 1% od różnicy rocznej FIAT wypłacanych z giełdy ludzie by płacili, bo nie opłacało by się kombinować. Nie znam nikogo kto to rozlicza przy tradingu kilkaset transakcji/m-c.
A teraz jeszcze, że niby trzeba rozliczać wymianę krypto/krypto, to już w ogóle idiota jakiś to interpretował.

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

zakupy altów jako wymiana barterowa

Postautor: tutkatz » wtorek, 5 grudnia 2017, 09:49

Moim zdaniem najprostszym rozwiązaniem było by po prostu napisanie osobnych przepisów regulujących obroty i używanie kryptowalut. Mają one dużo właściwości z różnych dziedzin ale nie można ich zastosować, ze względu na nadmierne skomplikowanie ich użytkowania.
O ile łatwo rozliczyć jako barter wymianę domów o tyle z kryptowalutami już tak prosto nie jest.
Dzięki osobnym przepisom można by było dodatkowo je regulować w miarę rozwoju kryptowalut nie naruszając starych rozwiązań.

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

zakupy altów jako wymiana barterowa

Postautor: tutkatz » środa, 6 grudnia 2017, 18:17

Następna interpretacja z błędem wynikającym z nieznajomości realiów kryptowalutowych:

Istotą umowy zamiany jest zatem wymiana dóbr. Nie zmienia to jednak faktu, że zamieniane rzeczy/prawa majątkowe maja swoją wartość, którą można określić (np. w przypadku zamiany bitcoin na ETH na giełdzie kryptowalut – giełda ta określa wartości zarówno bitcoin, jak i ETH wyrażone w walucie tradycyjnej).

Czasami ETH jest wyrażona na giełdzie w walucie tradycyjnej ale w przeważającej większości altów tak sie nie dzieje. I co wtedy panie mądry?
Przeliczamy losowy kurs BTC->USD->PLN? Rozumiem, że kontrolerzy z US maja odpowiedni kalkulatorek. A jeśli tak to chętnie pożyczę do rozliczeń.

http://sip.mf.gov.pl/faces/views/szczeg ... l=-1#tresc

Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 243
Rejestracja: 4 kwietnia 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

zakupy altów jako wymiana barterowa

Postautor: RussianYeti » czwartek, 7 grudnia 2017, 12:50

US jak zwykle w formie. Powodzenia w kontrolowaniu tego wszystkiego...
//

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

zakupy altów jako wymiana barterowa

Postautor: tutkatz » niedziela, 10 grudnia 2017, 19:55

Czy to jest pewne, że na tym forum zaglądają także osoby z urzędu skarbowego? Bo jeśli tak, to mam nadzieję, że istnieje szansa na to, że doniosą przełożonym na interpretacje jakie wydają po przeanalizowaniu nowego problemu jaki napotkałem, chcąc pozostać zgodnym z literą prawa.

Otóż przyznaję się bez bicia, że dla zabawy i relaksu zagrałem sobie w grę na ethereum https://www.cryptokitties.co
Gra wymaga zakupienia kotków (płacąć ethereum) w celu ich rozmnażania i dalszej odsprzedaży lub wypożyczania odpłatnie innym osobom.
Czy w związku z tym mogę zaliczyć w koszty funckjonowania firmy nie związanej z zoologią zakup kotków, żeby potem na tej podstawie obliczyć należny podatek od zysku jaki osiągnąłem podczas - podkreślam jeszcze raz - zabawy a nie wykonywania pracy związanej z działalnością gospodarczą.

Jest to absurdalne ale piszę o tym dlatego, że takich aplikacji i gier na platformach zasilanych kryptowalutami będzie coraz więcej i śledzenie wszystkich transakcji może zajmować zdecydowanie za dużo środków i czasu. I o ile nikt zapewne nie będzie kotków rozliczał o tyle musi być jakaś inrepretacja prawna, która wyraźnie to stwierdzi i przestanie porównywać kryptowaluty do towaru albo majątku a raczej do rodzaju kolekcjonerskiego środka płatniczego, do którego obrotu nie jest wymagana ani działalność gospodarcza, rozliczanie każdego przewalutowania ani tym bardziej rejestrowanie banku.

Wygadany
Posty: 666
Rejestracja: 14 lutego 2017
Reputacja: 180
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

zakupy altów jako wymiana barterowa

Postautor: esse » niedziela, 10 grudnia 2017, 20:42

tutkatz pisze: Czy to jest pewne, że na tym forum zaglądają także osoby z urzędu skarbowego? Bo jeśli tak, to mam nadzieję, że istnieje szansa na to, że doniosą przełożonym na interpretacje jakie wydają po przeanalizowaniu nowego problemu jaki napotkałem, chcąc pozostać zgodnym z literą prawa.
Nawet jeśli zaglądają, to na krótko. Ich Twoje, czy moje, problemy ze sfery podatkowej niewiele obchodzą. Pracują przecież dla mitycznego Budżetu.
Czy w związku z tym mogę zaliczyć w koszty funckjonowania firmy nie związanej z zoologią zakup kotków, żeby potem na tej podstawie obliczyć należny podatek od zysku jaki osiągnąłem podczas - podkreślam jeszcze raz - zabawy a nie wykonywania pracy związanej z działalnością gospodarczą.
Temat na zapytanie o interpretację podatkową :mrgreen:
musi być jakaś inrepretacja prawna, która wyraźnie to stwierdzi i przestanie porównywać kryptowaluty do towaru albo majątku a raczej do rodzaju kolekcjonerskiego środka płatniczego, do którego obrotu nie jest wymagana ani działalność gospodarcza, rozliczanie każdego przewalutowania ani tym bardziej rejestrowanie banku.
No nie, żeby były jakieś środki płatnicze emitowane nie wiadomo przez kogo, żeby dodruk na żądanie nie był możliwy, etc.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 273
Rejestracja: 28 sierpnia 2017
Reputacja: 83
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

zakupy altów jako wymiana barterowa

Postautor: burzolak » poniedziałek, 11 grudnia 2017, 02:53

Ludzie ja sam stoję przed problemem rozliczenia tego. Trzeba zasięgnąć języka u doświadczony i obytych w temacie. Internet to źródło wiedzy ... która leży pod wielką stertą śmieci, gnoju, mułu i kotków z redtuba. Kto prowadzi działalność niech obejrzy ten filmik.

Babka gada do rzeczy ale to nie wszystko, trzeba brnąć dalej w temat. Aby spać spokojnie trzeba wyłuskać nieco grosza i faktycznie pofatygować się po indywidualną interpretację. Mnie interesowało to ze względu na mining i traiding.

Osoby bez działalności

mogą to zaliczyć jako inne dochody byle nie robiły tego w sposób ciągły. Jeżeli tak robią to niech sobie założą działalność lub ... zrobią to nieco inaczej na wielu kontach, pomysłów jest wiele - Nie wiem jak, nie znam się, nie umiem, zarobiony jestem.

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

zakupy altów jako wymiana barterowa

Postautor: tutkatz » poniedziałek, 11 grudnia 2017, 10:24

znalazłem taką stronkę
https://cointracking.info
ma bogate importy giełd (nie zwróciłem uwagi czy polskie tez, ale można ręcznie wpisywać w ostateczności). Nie zagłębiałem się ale na pierwszy rzut oka ma kilka ciekawych funkcji:
- możliwość importu z giełdy za pomocą api ale też dla nieufnych można wrzucić sam plik eksportu z giełdy
- dowolne stawki podatkowe
- po rozliczeniu podatku można wyświetlic sobie listę krok po kroku którego alta skąd rozliczono i dlaczego

Niestety wersja darmowa rozlicza tylko 100 transakcji i o ile chętnie bym kupił pełną wersję to nie wiem czy na dłuższą metę będzie to potrzebne i czy był by to dobry sposób rozliczenia dla skarbówki.

Tak wygląda przykładowy wpis

Kod: Zaznacz cały

Sell of 0.01764217 BTC from the purchase pool from 04.11.2017

Amount of the purchase pool prior sale: 0.01381155 BTC
Amount of the purchase pool after sale: 0 BTC [Purchase pool consumed, go to next purchase pool]

0.01381155 BTC were actually sold from the purchase pool from 04.11.2017
The balance of 0.00383062 BTC remains open and will be offset against the next purchase pool

Cost Basis: 361,61 PLN (Price: 26181.90999996 PLN / BTC)
Proceeds: 368,79 PLN (Price: 26701.23000005 PLN / BTC)
Gain/Loss: 7,17 PLN
Tax: 1,36 PLN | Short-Term
Tylko problem jaki widzę jest taki, że na koniec miesiąca będę miał ogromna listę części bitcoinów i kosztów ich zakupów do wydrukowania.
Czy orientuje się ktoś może czy takie rozliczanie to nie jest czasem podatek od obrotu i jest to właściwe rozliczenie?

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

zakupy altów jako wymiana barterowa

Postautor: bl4ck » poniedziałek, 11 grudnia 2017, 10:50

@tutkatz, Dlaczego uważasz że musisz coś drukować?

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

zakupy altów jako wymiana barterowa

Postautor: tutkatz » poniedziałek, 11 grudnia 2017, 10:55

bl4ck pisze: @tutkatz, Dlaczego uważasz że musisz coś drukować?
ksiegowej zanosze wydrukowane. I tu znowu komplikacja sie robi bo skoro ona mi ma podatek naliczac - czyli w praktyce to ksiegowosc by musiala taki program zakupic a ja im tylko dostarczac pliki z gieldy.
Popatrzylem na wycene programu i troche szczeka opada: najtanszy abo na rok na 3500transakcji to jakies 750zl po dzisiejszym kursie btc (taka platnosc maja domyslna)
A nie specjalnie da sie na raty wyliczac obroty bo trzeba recznie dopisywac za kazdym razem na czym sie skonczylo poprzednie 100 transakcji w darmowje wersji.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

zakupy altów jako wymiana barterowa

Postautor: bl4ck » poniedziałek, 11 grudnia 2017, 13:20

Nie wiem niem rób jak chcesz ja wychodzę z założenia że księgować tylko krypto-fiat a wszystkie wymiany krypto-krypto to dowody wewnętrzne dla nas.

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

zakupy altów jako wymiana barterowa

Postautor: tutkatz » wtorek, 12 grudnia 2017, 08:12

bl4ck pisze: Nie wiem niem rób jak chcesz ja wychodzę z założenia że księgować tylko krypto-fiat a wszystkie wymiany krypto-krypto to dowody wewnętrzne dla nas.
Też tak zrobiłem z prostego powodu: nie byłem w stanie zdążyć fizycznie wyliczyć wszystkich ewentualnych należności, dlatego po prostu sprzedałem nadmiarowe btc za złotówki i wyjdzie podatkowo mniej więcej na to samo. No ale od nowego roku to chyba będę musiał podążyć drogą amerykanów i kupować alty tylko na polskich giełdach za złotówki dla uproszczenia i świętego spokoju.
Dlatego trzeba by było nalegać na nasze giełdy, żeby próbowały wprowadzać więcej altów za pln :)
I tak mamy lepiej niż amerykanie bo oni nie mogą handlować altami, które mogą być uznawane jako securities (więc wszystkie dobre alty) a do tego dużo giełd odmawia z nimi współpracy.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 273
Rejestracja: 28 sierpnia 2017
Reputacja: 83
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

zakupy altów jako wymiana barterowa

Postautor: burzolak » poniedziałek, 18 grudnia 2017, 00:37

Generalnie sprzedaż krypto na giełdach gdzie jest np. BTC - USDT to nie wyjście na fiaty, dobrze rozumiem?

Początkujący
Posty: 32
Rejestracja: 24 listopada 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

zakupy altów jako wymiana barterowa

Postautor: ArgonZapan » poniedziałek, 18 grudnia 2017, 13:58

@burzolak, z tego co wiem, USDT to crypto, więc chyba nie zalicza się do fiatów.

Wygadany
Posty: 499
Rejestracja: 15 listopada 2016
Reputacja: 79
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

zakupy altów jako wymiana barterowa

Postautor: wantwrite2014 » niedziela, 21 stycznia 2018, 20:47

artykuł https://kryptowaluty.info.pl/niekorzyst ... yptowalut/  należy płacić podatek od wymiany jednej kryptowaluty na inną co sądzicie o tym artykule ?

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości