zakupy altów jako wymiana barterowa

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

zakupy altów jako wymiana barterowa

Postautor: tutkatz » piątek, 24 listopada 2017, 21:34

Ponieważ pojawiła się nowa interpretacja US, wg której zakupy altcoinów należy traktować jako wymianę barterową, chciałem z ciekawości sobie podsumować zakupy altów, chociażby dlatego, żebym wiedział czy ja coś w ogóle na tym zarobiłem.

Sytuacja wydaje się prosta na pierwszy rzut oka:
mam 1 BTC od którego muszę zapłacić podatek (nie mam kosztów) gdybym chciał sprzedać.
kupuje sobie 1 LTC za 0.1 BTC, więc muszę zapłacić podatek za 0.1BTC
sprzedaje 1LTC za 0.2 BTC, więc mój zysk na czysto to 0.1BTC od którego znowu płacę podatek

Niby ok, ale mam więcej altów i jak zacząłem to podliczać w tabelce to zacząłem się bardzo szybko gubić bo straciłem rachubę, która część BTC jest już opodatkowana a która jeszcze nie, zwłaszcza, że daty zakupów i kursy BTC są różne.
Czy są na to jakieś metody czy mam jakoś próbować podzielić bitcoiny na te do ktorych mam juz koszty i zapłaciłem podatek i te, które jeszcze nie zostały opodatkowane?
Ktoś próbował to jakoś rozliczać? Może jest do tego jakiś program bo przecież jak ja bym miał to za każdym razem liczyć to można szału dostać.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4608
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2677
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

zakupy altów jako wymiana barterowa

Postautor: mecenas » piątek, 24 listopada 2017, 21:37

@tutkatz, myślę, że łatwiej jest zmienić rezydencję podatkową niż to podliczyć.
Absurdy gonią absurdy.
W wakacje zamieniłem pieczonego ziemniaka na kiszonego ogóra... Bądź teraz mądry i podlicz to!
:arrow: Zdecentralizowane kontrakty: https://bchbull.com
:arrow: Bitcoin Is Cash: https://read.cash/@Pantera

Rozmowny
Awatar użytkownika
Posty: 123
Rejestracja: 2 sierpnia 2012
Reputacja: 86
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

zakupy altów jako wymiana barterowa

Postautor: Pretendin » piątek, 24 listopada 2017, 21:48

można narobić multum losowych transakcji jakimś TRX i innymi badziewiami i zanieśc 10 GB logów do urzędu z zapytaniem o interpetacje.

Jak myślicie wyjaśni się?
kupie szklaną kulę ;]

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4608
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2677
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

zakupy altów jako wymiana barterowa

Postautor: mecenas » piątek, 24 listopada 2017, 21:52

@Pretendin, można też się skrzyknąć i zanieść 10 000 takich logów po 10GB albo po 100Gb.
Jednoczesne wystąpienie o 10 000 indywidualnych interpretacji to byłoby coś! :mrgreen:
:arrow: Zdecentralizowane kontrakty: https://bchbull.com
:arrow: Bitcoin Is Cash: https://read.cash/@Pantera

Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 279
Rejestracja: 1 lipca 2014
Reputacja: 39
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

zakupy altów jako wymiana barterowa

Postautor: RafaelGrey » piątek, 24 listopada 2017, 21:55

Zostaje kwestia jak oni chcą to w ogóle skontrolować? Bittrex im da historię tradeow?:)

Rozmowny
Awatar użytkownika
Posty: 123
Rejestracja: 2 sierpnia 2012
Reputacja: 86
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

zakupy altów jako wymiana barterowa

Postautor: Pretendin » piątek, 24 listopada 2017, 21:56

..wiesz @mecenas, tak naprawde myślę że starczy 1MB :D
kupie szklaną kulę ;]

Początkujący
Posty: 32
Rejestracja: 24 listopada 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

zakupy altów jako wymiana barterowa

Postautor: ArgonZapan » piątek, 24 listopada 2017, 22:41

Przez ostatnie 7 dni wygenerowałem 1500 transakcji. Żeby to podliczyć po 56 tygodniach, chyba bym musiał armię księgowych zatrudnić...

Weteran
Posty: 1360
Rejestracja: 5 lutego 2013
Reputacja: 646
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

zakupy altów jako wymiana barterowa

Postautor: zbiges » piątek, 24 listopada 2017, 22:57

Moim zdaniem to idiotyczna interpretacja jakiegoś debila nadgorliwego, który nigdy nie miał do czynienia z giełdą walutową. Piszę o nim w ten sposób bo nie podejrzewam go o sabotaż... No cóż prawda jest jednak taka że ktos to bedzie musiał wyjaśnić i pokazać jaki to jest debilizm. Nie sądzę żeby jakiś mądrzejszy (i wyżej postawiony) urzędnik to odwołał z własnej woli. Aż takiej wiary w państwo nie mam.
Prawda istnieje!
Problem w tym, że ja jej nie znam :(
Nie znam jej, choć przez całe życie staram się do niej dotrzeć.
Jeśli więc chcesz skorzystać np z moich prognoz prawdopodobnego ruchu ceny, to musisz to zrobić na własną odpowiedzialność.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 489
Rejestracja: 2 listopada 2016
Reputacja: 53
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

zakupy altów jako wymiana barterowa

Postautor: Sayan » piątek, 24 listopada 2017, 23:50

Nawet najbardziej uczciwy człowiek na świecie jakby chciał to rozliczyć, to sie po prostu nie da...

Początkujący
Posty: 32
Rejestracja: 24 listopada 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

zakupy altów jako wymiana barterowa

Postautor: ArgonZapan » sobota, 25 listopada 2017, 00:04

Ja przeciwko podatkom nic nie mam, 18% mogę oddać, tylko niech to będzie proste .

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1385
Rejestracja: 16 grudnia 2015
Reputacja: 1194
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

zakupy altów jako wymiana barterowa

Postautor: Kluka » poniedziałek, 27 listopada 2017, 14:12

Takie rzeczy tylko w PL...
...idioci sie nie rodza, idiotow kreuja media...

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

zakupy altów jako wymiana barterowa

Postautor: tutkatz » wtorek, 28 listopada 2017, 16:21

Orientuje się może ktoś, czy obroty na altcoinach przeliczone na PLN można podsumować po prostu jako zyski i straty i od tego wyliczyc podatek, czy trzeba po kolei isc i wyliczac koszt i podatek od kazdej transakcji?
Bo nie planuje i tak rozdzielac altów na poszczególne tabelki tylko traktuje wszystkie jako jedno medium ze względu na uporządkowanie wg daty - w innym przypadku wychodzi chaos nie do ogarnięcia.

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

zakupy altów jako wymiana barterowa

Postautor: tutkatz » środa, 29 listopada 2017, 14:17

Widzę, że temat albo nikogo nie interesuje albo nikt nie wie co robić dalej z tym fantem.
Gdyby jednak ktoś to czytał jeszcze to rozmawiałem ze znajomą księgową i ona z kolei uważa, że na DG wymiana altów powinna być traktowana jako wymiana magazynowa - więc podatek się nalicza ale płaci dopiero po sprzedaży za PLN. Na ile jest to właściwe ciężko mi orzec.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 216
Rejestracja: 19 września 2017
Reputacja: 45
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

zakupy altów jako wymiana barterowa

Postautor: constantine » środa, 29 listopada 2017, 16:03

tutkatz pisze:Widzę, że temat albo nikogo nie interesuje albo nikt nie wie co robić dalej z tym fantem.
Gdyby jednak ktoś to czytał jeszcze to rozmawiałem ze znajomą księgową i ona z kolei uważa, że na DG wymiana altów powinna być traktowana jako wymiana magazynowa - więc podatek się nalicza ale płaci dopiero po sprzedaży za PLN. Na ile jest to właściwe ciężko mi orzec.
Sprawa była już dyskutowana:
https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php? ... &start=340
gdzie przecież sam zamieściłeś post dziś rano.

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

zakupy altów jako wymiana barterowa

Postautor: tutkatz » środa, 29 listopada 2017, 16:06

tak, ale ten wątek jest założony specjalnie dla tego zagadnienia, żeby potem nie trzeba było przeglądać setki stron, żeby się czegoś dowiedzieć.
No i to, że sprawa była dyskutowana nie znaczy, że ktoś dał jakieś praktyczne rady jak to w końcu rozliczyć.

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

zakupy altów jako wymiana barterowa

Postautor: tutkatz » czwartek, 30 listopada 2017, 16:58

Przeanalizowałem jak rozliczana i traktowana jest wymiana barterowa w naszych przepisach i uważam, że interpretacja urzędu jest BŁĘDNA.
W standardowych warunkach biznesowych barter jest wtedy jak następuje wymiana na przykład przyczepy ziemniaków na przyczepę cebuli.
Płaci się podatek od zysku pomniejszonego o koszty. Wszystko pięknie, tylko, że w przypadku kryptowalut ten przykład można przedstawić tak, że ziemniaki z tej przyczepy wymienia się na pojedyncze cebule, arbuzy, jabłka i banany i to w sytuacji, kiedy w międzyczasie wartość tego ziemniaka pięć razy zmienia cenę, a do tego pojedyńczy ziemniak jest wykorzystywany wielokrotnie. Nie istnieje coś takiego jak wielokrotne świadczenie tej samej usługi a wielokrotnie wymieniany przedmiot pełni funkcję pieniądza.

Wniosek z tego taki, że nie można kryptowalut traktować jako nic innego jak walutę, ponieważ nie da się w rozsądny sposób rozliczyć wielokrotnej wymiany barterowej tego samego przedmiotu lub jego części i to w sytuacji tak drastycznych zmian kursowych wymienianego środka.
Co nie zmienia faktu, że dalej nie wiem jak należało by rozliczyć obroty altami nawet jeśli by był traktowany jako waluta. Ktoś coś?

Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 3 września 2017
Reputacja: 8
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

zakupy altów jako wymiana barterowa

Postautor: Tamburyno » czwartek, 30 listopada 2017, 21:33

Pojawiła się kolejna interpretacja podatkowa. Tym razem wymiana krypto na krypto jest ok i nie trzeba płacić podatku.

http://kryptowaluty.info.pl/tym-razem-k ... yptowalut/

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

zakupy altów jako wymiana barterowa

Postautor: tutkatz » czwartek, 30 listopada 2017, 23:34

Tamburyno pisze: Pojawiła się kolejna interpretacja podatkowa. Tym razem wymiana krypto na krypto jest ok i nie trzeba płacić podatku.

http://kryptowaluty.info.pl/tym-razem-k ... yptowalut/
No tutaj znowu traktują to jako majątek, pozostaje pytanie czy jest też tak dla osoby prowadzącej DG.
Na razie pozostanie chyba jednak spieniężenie zysków z altów i zapłacenie podatku, żeby potem w razie kontroli nie było już specjalnie dużej różnicy wynikającej tylko ze sposobu obliczenia a nie z niezapłacenia w ogóle.

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

zakupy altów jako wymiana barterowa

Postautor: tutkatz » niedziela, 3 grudnia 2017, 11:09

Małe podsumowanie tematu, ponieważ czas się skończył na rozliczenie. Moja księgowa uznała, że mam zapłacić podatek za sprzedane bitcoiny za PLN a jak chce to obroty altami wyrazone w BTC mogę sobie wydrukować jako dokument wewnętrzny, żeby skarbówka wiedziała skąd mi się wzięły dodatkowe bitcoiny.
Uzasadnienie jest takie, że skoro są dwie sprzeczne interpretacje, to sobie je wydrukuje i w razie kontroli US zamierzam im je przedstawić i oczekuje, że zostane potraktowany zgodnie z konsytucja Morawieckiego, zgodnie z którą urząd ma rozpatrzyć sprawę na moją korzyść.
I jest to rozwiązanie praktyczne, ponieważ moja księgowa nie potrafiła zrozumiec co ja jej tam wykładam i powiedziała, że zrobi tak jak mysli bo i tak inaczej tego urzędowi w razie kontroli nie będzie potrafiła wyjaśnić.

Doradziła mi też, żebym przestał czytać te rzeczy w internecie i jej zawracać głowę interpretacjami :P

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

zakupy altów jako wymiana barterowa

Postautor: bl4ck » niedziela, 3 grudnia 2017, 11:23

tutkatz pisze: Doradziła mi też, żebym przestał czytać te rzeczy w internecie i jej zawracać głowę interpretacjami
Prawidłowo.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość