Kopanie BTC a podatek VAT

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 22 listopada 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kopanie BTC a podatek VAT

Postautor: KasiaS » środa, 22 listopada 2017, 12:09

Witam. Chciałam się zapytać jak jest z kwestią VAT'u gdy wydobywamy/tworzymy BTC za pomocą koparek?? Ogólnie czytałam że handel kryptowalutą jest wyjęty z pod VAT'u a jak to się tyczy kopania??. Ogólnie mam w planach założyć działalność gospodarczą, ale nie chce być tzw. Vatowcem. Czy w tym przypadku jest to w ogóle możliwe?? Czytałam wiele artykułów ale żadna nie dała jednoznacznej odpowiedzi. Proszę o jakieś wskazówki. Dziękuję i pozdrawiam.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kopanie BTC a podatek VAT

Postautor: bl4ck » środa, 22 listopada 2017, 12:22


Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 22 listopada 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kopanie BTC a podatek VAT

Postautor: KasiaS » środa, 22 listopada 2017, 13:14

Ok, znalazłem tu w większości interpretację kupna/sprzedaży BTC, ale jedyne interpretacje wydobywania BTC były z 2014r. więc trochę nie aktualne już. Ogólnie rzecz biorąc to tworzenie BTC (pierwotne pozyskanie BTC) zależy od interpretacji US??

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kopanie BTC a podatek VAT

Postautor: bl4ck » środa, 22 listopada 2017, 13:20

2017 rok

https://interpretacje-podatkowe.org/wal ... cz=bitcoin

Pytanie jest o VAT w przypadku wydobycia.

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 22 listopada 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kopanie BTC a podatek VAT

Postautor: KasiaS » środa, 22 listopada 2017, 14:20

Oki, dzięki, teraz wszystko rozumiem.

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 29 listopada 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kopanie BTC a podatek VAT

Postautor: mastek81 » środa, 29 listopada 2017, 15:39

Witam wszystkich,

Niestety ja zupełnie tego nie rozumiem :P to w końcu VAT należy płacić czy nie w przypadku wydobywania krypto-walut ? :)

Wygadany
Posty: 532
Rejestracja: 13 marca 2016
Reputacja: 40
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kopanie BTC a podatek VAT

Postautor: jupp82 » czwartek, 30 listopada 2017, 08:10

mastek81 pisze:Witam wszystkich,

Niestety ja zupełnie tego nie rozumiem Obrazek to w końcu VAT należy płacić czy nie w przypadku wydobywania krypto-walut ? :)
Należy; ale możesz korzystać ze zwolnienia do pewnego poziomu i nie rejestrowac się jako podatnik VAT.
Podatek od dochodu płacisz normalnie.
Dobra Księgowa i masz problem z głowy.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 12
Rejestracja: 8 listopada 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Kielce

Kopanie BTC a podatek VAT

Postautor: Seron98 » wtorek, 5 grudnia 2017, 18:40

jupp82 pisze: Należy; ale możesz korzystać ze zwolnienia do pewnego poziomu i nie rejestrowac się jako podatnik VAT.
Podatek od dochodu płacisz normalnie.
Dobra Księgowa i masz problem z głowy.
Witam. Mam rozumieć do poziomu 200 tys. zł. rocznie jestem wyjęty z pod VAT'u?? Tak? Czyli jak wydobędę np. ETH a później sprzedam na giełdzie i zamienię na PLN to VAT'u nie muszę płacić?

Wygadany
Posty: 532
Rejestracja: 13 marca 2016
Reputacja: 40
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kopanie BTC a podatek VAT

Postautor: jupp82 » środa, 6 grudnia 2017, 04:13

Nie, ale musisz spełniać odpowiednie przesłanki. Jedna z nich jest chyba świeża działalność i poziom obrotów właśnie do 200 tyś. Tu uwaga nie chodzi o dochód ale wszystkie krypto. Czyli jak będziesz trzymał więcej lub obracał więcej niż 200 tyś nawet w Xcoinie to musisz zacząć płacić. Tak ja to rozumiem. Wybacz ale nie miałem nigdy głowy do tego. Jak pisałem najlepiej Dobra Księgowa.

m.m
Początkujący
Posty: 963
Rejestracja: 25 grudnia 2017
Reputacja: -21
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Kopanie BTC a podatek VAT

Postautor: m.m » wtorek, 26 grudnia 2017, 23:45

Czy czynność sprzedaży jednostek wirtualnej waluty stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (dalej: „VAT”), która jest objęta zwolnieniem przedmiotowym?
Podsumowując, czynność sprzedaży jednostek wirtualnej waluty będzie stanowić czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, która będzie objęta zwolnieniem od tego podatku.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie opodatkowania sprzedaży jednostek wirtualnej waluty nabytych w sposób pierwotny oraz pochodny jest prawidłowe.
to na jakiej podstawie twierdzicie że należy płacić VAT?

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości