Handel crypto bez fiatów - działalność konieczna?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 4 listopada 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Handel crypto bez fiatów - działalność konieczna?

Postautor: Shalaf » niedziela, 12 listopada 2017, 16:16

Cześć, takie pytanie

Działalność gospodarcza to ciągłe działanie mające na celu osiągnięcie korzyści majątkowych

1. Jak to się ma do tego, że obowiązek podatkowy pojawia się w momencie zamiany krypto na fiaty?
Czysto teoretycznie - jeżeli ktoś handluje (nie jakoś hardcorowo - czasem przerzuci BTC na ETH itp) kryptowalutą, ale robi to tylko w obrębie wirtualnych walut i przez lata nie zamienia niczego na fiaty to różni się to w świetle prawa od sytuacji gdy ktoś kupuje dwa bitcoiny i nie rusza ich przez dwa lata a potem sprzedaje? Pytam o to w kwestii braku założonej działalności gospodarczej

2. Właściwie w każdym początkowym temacie o podatkach i bitcoinie jest mowa, że przy wypłaceniu bitcoina trzeba zapłacić podatek (18% lub 32) od przychodu. Chyba, że nie jest się w stanie udokumentować kosztów to wtedy od całej sumy. Czy w takim wypadku ma znaczenie częsty handel między samymi kryptowalutami, podczas gdy zamiana na fiaty jest jednorazowym strzałem zakończonym odprowadzeniem podatku?

jpr
Orator
Posty: 851
Rejestracja: 24 października 2013
Reputacja: 221
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Handel crypto bez fiatów - działalność konieczna?

Postautor: jpr » niedziela, 12 listopada 2017, 18:09

Hej wg mnie jesli w ogole nie wychodzisz do fiatow to dzialalnosc nie potrzebna. Bo i po co skoro nie osiagasz dochodow.
Jak juz wyjdziesz do fiat raz w roku czy dwa to placisz zwykly podatek i tyle.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Handel crypto bez fiatów - działalność konieczna?

Postautor: bl4ck » niedziela, 12 listopada 2017, 19:29

@jpr, niby tak ale zauważ dajmy na to masz zawiadomienie z US przychodzisz pytają się skąd ta kasa ty mówisz no sprzedałem btc a oni a skąd te btc a ty że a kupiłem takie alta potem inne urosły sprzedałem, potem znowu kupiłem i sprzedałem a oni to proszę na pokazać historię tych transakcji pokazujesz a tam dziesiątki transakcji w ringu roku .. no i tego nie wybronisz weidetnie robiłeś to dla zysków. Wiadomo trochę SF.. niech się lepiej cieszą że dostali 18-32% ... szczerze to w takiej sytuacji już lepiej kłamać i mówić że się te coiny kiedyś wykopało i nie masz żadnych dowodów\historii.

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Handel crypto bez fiatów - działalność konieczna?

Postautor: tutkatz » piątek, 24 listopada 2017, 13:54

Z nową interpretacją to na 100% trzeba będzie mieć działalność bo handel miedzy altami jest wymiana barterowa. Ale ta interpretacja moim zdaniem musi ulec zmianie bo nie wyobrazam sobie, zeby kazdy korzystający np. ze steemit.com musiał prowadzić działalność tylko dlatego, ze ma tam konto i moze przez przypadek zarobic pare dolarow bo napisal pare komentarzy czy postow.

jpr
Orator
Posty: 851
Rejestracja: 24 października 2013
Reputacja: 221
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Handel crypto bez fiatów - działalność konieczna?

Postautor: jpr » piątek, 24 listopada 2017, 14:20

To byla chyba jakas indywidualna interpretacja. Bo moja księgowa uznaje podatek dopiero przy wymianie na fiat.

Wygadany
Posty: 563
Rejestracja: 4 listopada 2013
Reputacja: 89
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Handel crypto bez fiatów - działalność konieczna?

Postautor: S.O.S » piątek, 24 listopada 2017, 14:42

@jpr, najnowsze wiadomosci od prezesa:
https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?p=393723#p393723

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Handel crypto bez fiatów - działalność konieczna?

Postautor: tutkatz » piątek, 24 listopada 2017, 15:16

jpr pisze: To byla chyba jakas indywidualna interpretacja. Bo moja księgowa uznaje podatek dopiero przy wymianie na fiat.
z tego co wiem, to była jedyna interpretacja oficjalna na ten temat - do tej pory były tylko opinie biur ksiegowych. Nie znam się na pracy urzędników ale wydaje mi sie, że najpierw będą patrzyć na inne interpretacje (jeśli w ogóle) a nie na to co mają petenci do powiedzenia.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości