Koparki kupione na osobe fizyczną a wpisanie w koszty DG

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 106
Rejestracja: 17 października 2017
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparki kupione na osobe fizyczną a wpisanie w koszty DG

Postautor: didaho » wtorek, 7 listopada 2017, 08:20

Witam
Jak w końcu wygląda kwestia wprowadzenia koparek, które kupiłem jako osoba fizyczna. Na fakturze widnieje moje Imię Nazwisko i Adres, dane te są takie same co w DG. Moja księgowa twierdzi, że mogę wprowadzić taki sprzęt w koszta, wypełniając Oświadczenie o przekazaniu prywatnych przedmiotów na cele działalności gospodarczej. Tu na forum spotkałem się już nie raz, że nie można tego zrobić. Jak to wygląda w końcu?

Początkujący
Posty: 49
Rejestracja: 3 września 2017
Reputacja: 7
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparki kupione na osobe fizyczną a wpisanie w koszty DG

Postautor: gigi » wtorek, 7 listopada 2017, 09:31

didaho pisze:Witam
Jak w końcu wygląda kwestia wprowadzenia koparek, które kupiłem jako osoba fizyczna. Na fakturze widnieje moje Imię Nazwisko i Adres, dane te są takie same co w DG. Moja księgowa twierdzi, że mogę wprowadzić taki sprzęt w koszta, wypełniając Oświadczenie o przekazaniu prywatnych przedmiotów na cele działalności gospodarczej. Tu na forum spotkałem się już nie raz, że nie można tego zrobić. Jak to wygląda w końcu?
Ty i Twoja ksiegowa bedziecie sie tlumaczyc w US z tego zakupu w przypadku kontroli. Takze jak jestes w stanie opowiedziec historie po co Ci ten sprzet w DG to pewnie tak jak wszystko inne mozesz to wrzucic w koszta wlasnie takim sposobem jak opisales. W obecnych czasach to nikt Ci nie odpowie w 100% ze to jest tak lub tak - kontrole z US wygladaja tak jak wygladaja i czepiaja sie wszystkiego...


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Weteran
Posty: 1080
Rejestracja: 29 grudnia 2016
Reputacja: 253
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparki kupione na osobe fizyczną a wpisanie w koszty DG

Postautor: krystian » wtorek, 7 listopada 2017, 09:41

Jeśli chcesz wprowadzić w koszta i nie będziesz się zwracał o zwrot VAT nie powinno być problemu. Ale jak wspomniał gigi dobrze jest poszerzyć PKD o kopanie, handel, itp.

Ale generalnie, jeśli to są 2-3szt. i olejesz VAT, nie powinni robic problemu. Jeśli będziesz kombinował z VAT i będziesz miał spory zwrot możesz liczyć na kontrole.

Wszystko też zależy od innych okoliczności, od wyniku obecnego i w zeszłych latach, itp. US ma na oku firmy które jadą kilka lat na stracie lub mają spore zwroty VAT.

Początkujący
Posty: 106
Rejestracja: 17 października 2017
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparki kupione na osobe fizyczną a wpisanie w koszty DG

Postautor: didaho » wtorek, 7 listopada 2017, 09:52

VAT-owcem nie jestem. Moje główne PKD to 64.19.Z Pozostałe pośrednictwo pieniężne
Inne to 64.19.Z, 61.10.Z, 61.20.Z, 62.02.Z, 62.03.Z, 62.09.

Firma jest nowa, nigdy wcześniej nie prowadziłem działalności. Dopiero po zakupie koparek dowiedziałem się, że muszę to robić na działalności więc tak z tymi zakupami wyszło.

Początkujący
Posty: 49
Rejestracja: 3 września 2017
Reputacja: 7
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparki kupione na osobe fizyczną a wpisanie w koszty DG

Postautor: gigi » wtorek, 7 listopada 2017, 10:05

didaho pisze:VAT-owcem nie jestem. Moje główne PKD to 64.19.Z Pozostałe pośrednictwo pieniężne
Inne to 64.19.Z, 61.10.Z, 61.20.Z, 62.02.Z, 62.03.Z, 62.09.

Firma jest nowa, nigdy wcześniej nie prowadziłem działalności. Dopiero po zakupie koparek dowiedziałem się, że muszę to robić na działalności więc tak z tymi zakupami wyszło.
Jak pod to otwarles dzialalnosc + vatu nie odliczysz to moim zdaniem mozesz to wciagnac w koszty. Tylko pewnie jako amortyzowany srodek trwaly ale to juz niech ksiegowa sie wypowie bo to ona pozniej bedzie sie tlumaczyc w US w razie kontroli.

Tzn jak jestes VATowcem to takze mozesz ale w przypadku wystapienia o zwrot bedziesz mial od reki kontrole :) nie ma przepisu ktory mowi ze nie mozesz czegos wpisac w koszty. W ustawie jest to napisane: W art. 22 ust. 1 wskazano, że kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Takze jak koparka wpisuje sie w ten artykul to mozesz ja wpisac w koszty uzyskania przychodu (czyli jak umiesz udowodnic ze jakbys jej nie kupil to nie mialbys przychodu w dzialalnosci).


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Dodano po 2 minutach 3 sekundach:
gigi pisze:
didaho pisze:VAT-owcem nie jestem. Moje główne PKD to 64.19.Z Pozostałe pośrednictwo pieniężne
Inne to 64.19.Z, 61.10.Z, 61.20.Z, 62.02.Z, 62.03.Z, 62.09.

Firma jest nowa, nigdy wcześniej nie prowadziłem działalności. Dopiero po zakupie koparek dowiedziałem się, że muszę to robić na działalności więc tak z tymi zakupami wyszło.
Jak pod to otwarles dzialalnosc + vatu nie odliczysz to moim zdaniem mozesz to wciagnac w koszty. Tylko pewnie jako amortyzowany srodek trwaly ale to juz niech ksiegowa sie wypowie bo to ona pozniej bedzie sie tlumaczyc w US w razie kontroli.

Tzn jak jestes VATowcem to takze mozesz ale w przypadku wystapienia o zwrot bedziesz mial od reki kontrole :) nie ma przepisu ktory mowi ze nie mozesz czegos wpisac w koszty. W ustawie jest to napisane: W art. 22 ust. 1 wskazano, że kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Takze jak koparka wpisuje sie w ten artykul to mozesz ja wpisac w koszty uzyskania przychodu (czyli jak umiesz udowodnic ze jakbys jej nie kupil to nie mialbys przychodu w dzialalnosci).


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Oczywiscie nie ja rozliczam Twoje podatki takze to ksiegowa musi wiedziec czy bedzie umiala sie wytlumaczyc z danego wydarku :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Początkujący
Posty: 49
Rejestracja: 3 września 2017
Reputacja: 7
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparki kupione na osobe fizyczną a wpisanie w koszty DG

Postautor: gigi » wtorek, 7 listopada 2017, 10:05

gigi pisze:
didaho pisze:VAT-owcem nie jestem. Moje główne PKD to 64.19.Z Pozostałe pośrednictwo pieniężne
Inne to 64.19.Z, 61.10.Z, 61.20.Z, 62.02.Z, 62.03.Z, 62.09.

Firma jest nowa, nigdy wcześniej nie prowadziłem działalności. Dopiero po zakupie koparek dowiedziałem się, że muszę to robić na działalności więc tak z tymi zakupami wyszło.
Jak pod to otwarles dzialalnosc + vatu nie odliczysz to moim zdaniem mozesz to wciagnac w koszty. Tylko pewnie jako amortyzowany srodek trwaly ale to juz niech ksiegowa sie wypowie bo to ona pozniej bedzie sie tlumaczyc w US w razie kontroli.

Tzn jak jestes VATowcem to takze mozesz ale w przypadku wystapienia o zwrot bedziesz mial od reki kontrole :) nie ma przepisu ktory mowi ze nie mozesz czegos wpisac w koszty. W ustawie jest to napisane: W art. 22 ust. 1 wskazano, że kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Takze jak koparka wpisuje sie w ten artykul to mozesz ja wpisac w koszty uzyskania przychodu (czyli jak umiesz udowodnic ze jakbys jej nie kupil to nie mialbys przychodu w dzialalnosci).


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Oczywiscie nie ja rozliczam Twoje podatki takze to ksiegowa musi wiedziec czy bedzie umiala sie wytlumaczyc z danego wydarku :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Weteran
Posty: 1080
Rejestracja: 29 grudnia 2016
Reputacja: 253
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Koparki kupione na osobe fizyczną a wpisanie w koszty DG

Postautor: krystian » wtorek, 7 listopada 2017, 10:34

didaho pisze: VAT-owcem nie jestem. Moje główne PKD to 64.19.Z Pozostałe pośrednictwo pieniężne
Inne to 64.19.Z, 61.10.Z, 61.20.Z, 62.02.Z, 62.03.Z, 62.09.

Firma jest nowa, nigdy wcześniej nie prowadziłem działalności. Dopiero po zakupie koparek dowiedziałem się, że muszę to robić na działalności więc tak z tymi zakupami wyszło.
Spokojnie możesz tak zrobić. Ja zrobiłem podobnie z rigami.
Gdy dochody były znaczące otworzyłem firmę, wciągnąłem rigi do firmy i normalnie amortyzuje.

Myslalem, że prowadzisz firmę o innym charakterze i chcesz wciągnąć w nią koparki.
Jeśli Twoja główna działalność to kopanie, spokojnie je wciągaj.
Podobnie możesz zrobić z autem, laptopem, a nawet drogie oprogramowanie związane z prowadzoną działalnością.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości