Zakup BTC na giełdzie a koszty

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 218
Rejestracja: 15 lipca 2017
Reputacja: 10
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zakup BTC na giełdzie a koszty

Postautor: dyziok » niedziela, 8 października 2017, 10:03

Cześć, mam małą zagwozdkę, czy zakup btc na giełdzie np. bitmarket przez spółkę z o.o. może być zaliczone jako koszt prowadzenia działalności? Ktoś to przerabiał?

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 14 października 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zakup BTC na giełdzie a koszty

Postautor: wonka » sobota, 14 października 2017, 15:14

Tak, może. Zastosowanie znajdą tu zasady ogólne - kosztem uzyskania będzie koszt nabycia kryptowaluty. Problemem są jednak kwestie ewidencyjne.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z dnia 29 lipca 2015 r., IBPB-1-1/4511-107/15/AB : "(...) kosztem uzyskania przychodów będą kwoty poniesione na zakup kryptowalut (spełniające wskazane powyżej warunki), a nie wpłaty na konto założone przez giełdę. Tak określone przychody, uzyskane jak wskazano we wniosku w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, pomniejszone o koszty uzyskania przychodów będą składać się na dochód podatkowy uzyskany z tej działalności, opodatkowany na zasadach przewidzianych dla tego źródła przychodów.
Jednocześnie jednak wszystkie transakcje zakupu i sprzedaży kryptowalut Wnioskodawca winien udokumentować dowodami księgowymi spełniającymi wymogi przepisów ww. rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów
”.
Spełnienie wymogów z cyt. powyżej rozporządzenia wydaje się mało realne:)

Weteran
Posty: 1080
Rejestracja: 29 grudnia 2016
Reputacja: 253
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zakup BTC na giełdzie a koszty

Postautor: krystian » sobota, 14 października 2017, 15:19

Ja początkowo ewidencjonowałem wszystkie tranzakcje zakupu i sprzedaży walut w KPiR. Ale gdy zacząłem na ostro handel i dziennie miałem po kilkadziesiąt tranzakcji, zacząłem robić to hurtowo.
Sumuję w danym okresie rozliczeniowym (albo w wymiarze tygodniowym) zakupy i sprzedaż danej waluty. Podobnie w koszty wrzucam prowizję za tranzakcję.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4618
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2683
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Zakup BTC na giełdzie a koszty

Postautor: mecenas » sobota, 14 października 2017, 18:32

[youtube][/youtube]
:arrow: Zdecentralizowane kontrakty: https://bchbull.com
:arrow: Bitcoin Is Cash: https://discover.cash/

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 218
Rejestracja: 15 lipca 2017
Reputacja: 10
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zakup BTC na giełdzie a koszty

Postautor: dyziok » niedziela, 15 października 2017, 09:04

@wonka, @krystian, dzięki za odpowiedzi. Miałem na myśli nie tradowanie, bo wtedy waluta jest "towarem" i ewidencjonuję ją jak każdy inny towar, czyli wchodzi w koszty w momencie sprzedaży. Bardziej mam na myśli zakup i czy wtedy można wrzucić ją w koszty i rozliczyć. Czy ktoś coś takiego stosował?

@mecenas, ciekawy film, oglądam :)

Weteran
Posty: 1080
Rejestracja: 29 grudnia 2016
Reputacja: 253
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zakup BTC na giełdzie a koszty

Postautor: krystian » niedziela, 15 października 2017, 09:50

No ale w jakim celu ją kupujesz? W celu późniejszej odpsrzedaży, czyli w celach inwestycyjnych.
To tak samo, jakbyś kupił akcje jakiejś spółki.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 218
Rejestracja: 15 lipca 2017
Reputacja: 10
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zakup BTC na giełdzie a koszty

Postautor: dyziok » niedziela, 15 października 2017, 09:58

@krystian, w celach inwestycyjnych, czyli jeśli spółka kupuje akcje czy udziały innej firmy to zalicza to od razu do kosztu?

Weteran
Posty: 1080
Rejestracja: 29 grudnia 2016
Reputacja: 253
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zakup BTC na giełdzie a koszty

Postautor: krystian » niedziela, 15 października 2017, 10:03

Akurat w przypadku akcji jest trochę więcej formalności, ale tak:

" Aby organy podatkowe uznały, że inwestycja w akcje jest wykonywana w ramach prowadzonej działalności, należy formalnie rozszerzyć działalność o obrót papierami wartościowymi. Wówczas opłaty i prowizje związane z zarządzaniem pakietem maklerskich instrumentów finansowych będą mogły być zaliczone do kosztów".

http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/pit/ ... sztem.html

Natomiast zakup krypto ja traktuje jak zakup normalnego towaru.
Rozumiem, że chcesz w ten sposób zmniejszyć podstawę opodatkowania na koniec roku?

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 14 października 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Zakup BTC na giełdzie a koszty

Postautor: wonka » niedziela, 15 października 2017, 12:41

Cytowany artykuł wprowadza w błąd. Nie musisz „formalnie” rozszerzać działalności o handel kryptowalutami, aby można było mówić o prowadzeniu działalności w tym zakresie. Liczą się obiektywne przesłanki: prowadzenie działalności handlowej w sposób w sposób zorganizowany i ciągły (art. 5a pkt 6 ustawy o PIT). PKD w żaden sposób nie przesądza o źródle przychodu, do którego zalicza się przychody z handlu kryptowalutami. Poza tym rozmawiamy o spółce z o.o., więc cała dyskusja nt. źródła przychodów nie ma tutaj znaczenie (w CIT nie ma źródeł przychodów). W konsekwencji nie ma również znaczenia pytanie, czy spółka nabywa kryptowaluty w celach odsprzedaży, czy w celach inwestycyjnych. Koszty/przychody ustalane są bowiem wg zasad ogólnych.
dyziok pisze: @krystian, w celach inwestycyjnych, czyli jeśli spółka kupuje akcje czy udziały innej firmy to zalicza to od razu do kosztu?
Nie. Dopiero w momencie sprzedaży zalicza wydatki do kosztów. Wydaje się, że podobnie będzie z kryptowalutami (odróżniajmy kryptowaluty od walut – na gruncie CIT to zupełnie inna bajka). Wydatki na nabycie kryptowaluty (jako koszty bezpośrednie) będą kosztem dopiero w momencie ich sprzedaży.

Weteran
Posty: 1080
Rejestracja: 29 grudnia 2016
Reputacja: 253
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zakup BTC na giełdzie a koszty

Postautor: krystian » niedziela, 15 października 2017, 14:00

@wonka, dzięki za info.
nie doczytałem, że w koszty wchodzi dopiero po odsprzedaży

Czyli, że nici ze zmniejszenia podstawy opodatkowania w danym okresie.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 218
Rejestracja: 15 lipca 2017
Reputacja: 10
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zakup BTC na giełdzie a koszty

Postautor: dyziok » niedziela, 15 października 2017, 17:56

krystian pisze: Rozumiem, że chcesz w ten sposób zmniejszyć podstawę opodatkowania na koniec roku?
Dokładnie tak. Dobra, czyli nici z pomysłu.

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zakup BTC na giełdzie a koszty

Postautor: tutkatz » piątek, 20 października 2017, 18:02

krystian pisze: Ja początkowo ewidencjonowałem wszystkie tranzakcje zakupu i sprzedaży walut w KPiR. Ale gdy zacząłem na ostro handel i dziennie miałem po kilkadziesiąt tranzakcji, zacząłem robić to hurtowo.
Sumuję w danym okresie rozliczeniowym (albo w wymiarze tygodniowym) zakupy i sprzedaż danej waluty. Podobnie w koszty wrzucam prowizję za tranzakcję.
Czy w zwiazku z obrotami (jak zakladam) powyzej 20tys zostales zobowiazany do posiadania kasy fiskalnej i czy sprzedaz kryptowalut w celu wyplacenia zyskow np. za pomoca inpay wrzucasz tez na kase? No i czy to wynikalo z jakiejs konsultacji z urzednikiem czy robisz tak bo zakladasz, ze tak jest dobrze?

Weteran
Posty: 1080
Rejestracja: 29 grudnia 2016
Reputacja: 253
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zakup BTC na giełdzie a koszty

Postautor: krystian » piątek, 20 października 2017, 18:29

tutkatz pisze:
krystian pisze: Ja początkowo ewidencjonowałem wszystkie tranzakcje zakupu i sprzedaży walut w KPiR. Ale gdy zacząłem na ostro handel i dziennie miałem po kilkadziesiąt tranzakcji, zacząłem robić to hurtowo.
Sumuję w danym okresie rozliczeniowym (albo w wymiarze tygodniowym) zakupy i sprzedaż danej waluty. Podobnie w koszty wrzucam prowizję za tranzakcję.
Czy w zwiazku z obrotami (jak zakladam) powyzej 20tys zostales zobowiazany do posiadania kasy fiskalnej i czy sprzedaz kryptowalut w celu wyplacenia zyskow np. za pomoca inpay wrzucasz tez na kase? No i czy to wynikalo z jakiejs konsultacji z urzednikiem czy robisz tak bo zakladasz, ze tak jest dobrze?
A skąd. Nie posiadam kasy.
Pisząc ewidencjonuję, miałem na myśli wpisywanie wymiany krypto na fiaty (i w drugą stronę) do księgi przychodów i rozchodów.

Waluty krypto wymieniam na PLN tylko na bitbay (żeby nie robić zamieszania). W historii są wszystkie wymiany, traktuje ją jako dowód.

Złotówki wypłacam na konto firmowe. Ale to niekonieczne(tak jest łatwiej utrzymać porządek).

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości