Sprzedaż BTC na fakturę VAT - niuanse?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Wygadany
Posty: 557
Rejestracja: 4 lipca 2017
Reputacja: 203
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sprzedaż BTC na fakturę VAT - niuanse?

Postautor: Harey » piątek, 15 września 2017, 05:47

Witam :)

Założenia: działalność z właściwym pkd, płatnik VAT, sprzęt do kopania kupiony z VAT i amortyzowany. Doradca podatkowy jest.
Tu jakby staram się nakreślić o co NIE pytam.

Na razie krypto gromadzone i nawet nie bardzo mam chęć się pozbywać, ale część w tym roku sprzedam - wymienię na maszyny i ... nie chcę też żeby ta cała działalność wyglądała jak jeden wielki WAŁ :mrgreen: (kupuje odlicza, nie ma żadnych "tematycznych" przychodów, pewnie pralnia jakaś)

Interesują mnie wypowiedzi praktyków jak @afrus, czy innych kopaczy, którzy mają ten etap za sobą.

Zdaję sobie sprawę, że być może temat jest bezsensowny, bo odpowiedź zabrzmi: sprzedaj tam gdzie najlepszy kurs, wystaw FV i o czym tu dyskutować? A może jednak nie?

Z góry dziękuję krypto braci za wszelkie info!

Weteran
Posty: 1080
Rejestracja: 29 grudnia 2016
Reputacja: 253
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Sprzedaż BTC na fakturę VAT - niuanse?

Postautor: krystian » piątek, 15 września 2017, 06:29

Z tą fakturą VAT jest ciekawy temat, bo według nowych interpretacji sprzedaż krypto jest zwolnona z VAT. A jeśli zwolniona to nie masz prawa odliczać VAT zapłaconego. Chyba, że sprzedaż krypto jest tylko jednym z dochodów (i wartościowo mniejszościowym).
Pewnie było by inaczej, gdybyś handlował koparkami, wtedy miałbyś przychody z innej działalności i odliczanie VAT z kupionego sprzętu było by uzasadnione.
Ale niektórzy podobno odliczają VAT z kupionych komputerów.

Ja zdecydowałem, że nie będę VAtowcem i VATu nie odliczam. Ale niektórzy na forum mówią, że jestem cykorem.
Jak będziesz rozmawiał z doradcą/księgowym, powiedz, że według nowych intepretacji, sprzedaż krypto jest zwolniona z VAT (nie 0%, tylko zwolniona), zobaczysz co Ci powie.

Przyznam, że zastanawiam, się nad rozszerzeniem działalności o sprzedaż koparek(częśći komputerowych), wtedy odliczanie VAT dałoby się obronić.

Wygadany
Posty: 557
Rejestracja: 4 lipca 2017
Reputacja: 203
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sprzedaż BTC na fakturę VAT - niuanse?

Postautor: Harey » piątek, 15 września 2017, 19:41

Może ktoś jeszcze się ośmieli? ;) Jeśli to jakaś tajemnica, ze względów dla mnie niezrozumiałych, to może być priv. A jeśli ... zły humor "kursowy" to poczekam :D

Początkujący
Posty: 192
Rejestracja: 6 czerwca 2017
Reputacja: 16
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sprzedaż BTC na fakturę VAT - niuanse?

Postautor: x157 » piątek, 15 września 2017, 20:16

Nie pytaj się o doświadczenia bo urzędnik w Krakowie może powiedzieć coś odmiennego niż urzędnik np. we Wrocławiu. Najlepiej wystąpić o interpretację i masz sprawę czystą.

Weteran
Posty: 1080
Rejestracja: 29 grudnia 2016
Reputacja: 253
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sprzedaż BTC na fakturę VAT - niuanse?

Postautor: krystian » piątek, 15 września 2017, 20:28

x157 pisze: Nie pytaj się o doświadczenia bo urzędnik w Krakowie może powiedzieć coś odmiennego niż urzędnik np. we Wrocławiu. Najlepiej wystąpić o interpretację i masz sprawę czystą.
Sprawa generalnie jest jasna. Ogólnie przyjęta interpetacja jest jedna.
Harey'owi chodzi, jak się domyślam, o rozliczanie kopania jak najbardziej optymalnie się da.
Tego żadna interpretacja Ci nie podpowie.

Wygadany
Posty: 557
Rejestracja: 4 lipca 2017
Reputacja: 203
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sprzedaż BTC na fakturę VAT - niuanse?

Postautor: Harey » piątek, 15 września 2017, 20:35

krystian pisze: o rozliczanie kopania jak najbardziej optymalnie się da
Yes!

Działalność prowadzę wiele lat, jestem VAT-owcem, ale jak będzie potrzeba to zrobię to w takiej formie prawnej i "pod takim urzędem" żeby było najtaniej.
krystian pisze: Harey'owi
ps. Harey - ona, kobieta - postać książkowa :mrgreen:

Weteran
Posty: 1080
Rejestracja: 29 grudnia 2016
Reputacja: 253
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sprzedaż BTC na fakturę VAT - niuanse?

Postautor: krystian » piątek, 15 września 2017, 21:20

Harey pisze:
krystian pisze: o rozliczanie kopania jak najbardziej optymalnie się da
Yes!

Działalność prowadzę wiele lat, jestem VAT-owcem, ale jak będzie potrzeba to zrobię to w takiej formie prawnej i "pod takim urzędem" żeby było najtaniej.
krystian pisze: Harey'owi
ps. Harey - ona, kobieta - postać książkowa :mrgreen:
Wybacz, myślałem, że na tym forum nie ma kobiet. Jesteś chyba pierwsza:)

Mając przychody z innych źródeł, ja bym pokombinował z VAT'em, ale musisz przygotować dobre uzasadnienia. Szczególnie, jeśli zwrot zapłaconego VATu będzie duży.
Może się inni wypowiedzą.

Wygadany
Posty: 557
Rejestracja: 4 lipca 2017
Reputacja: 203
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sprzedaż BTC na fakturę VAT - niuanse?

Postautor: Harey » sobota, 16 września 2017, 06:51

krystian pisze: Może się inni wypowiedzą.
ano właśnie, weekend mamy - ratujcie honor tego forum! :P Chcę z Wami pogadać :mrgreen:

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

Sprzedaż BTC na fakturę VAT - niuanse?

Postautor: adam1226 » sobota, 16 września 2017, 08:48

a Kelvin nie wie? ;>
Tutaj generalnie były już analizy w tym temacie, i wyszło na to, ze najlepiej założyć dwie spółki.. jedna kopie i sprzedaje urobek spółce która zajmuje się handlem krypto (niestety po szczegóły trzeba poprosić wyszukiwarkę ;) )
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Wygadany
Posty: 557
Rejestracja: 4 lipca 2017
Reputacja: 203
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sprzedaż BTC na fakturę VAT - niuanse?

Postautor: Harey » sobota, 16 września 2017, 09:32

adam1226 pisze: a Kelvin nie wie?
źle znosi ostatnio pobyt na Stacji. Myślący ocean daje mu się coraz bardziej we znaki ;)
adam1226 pisze: niestety po szczegóły trzeba poprosić wyszukiwarkę
spoko, zawsze duuuużo czytam, mało pytam, ale ... liczę że ktoś coś nowego, aktualnego zapoda.

Dym
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 3 kwietnia 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sprzedaż BTC na fakturę VAT - niuanse?

Postautor: Dym » wtorek, 31 października 2017, 18:04

Jakieś newsy, może ktoś dotarł do jakiegoś optymalnego rozwiązania lub może polecić doradcę, który pomoże ogarnąć sprawę?

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości