Pierwsze dwa lata działalności gospodarczej a podatek od zysków kapitałowych.

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 3 lipca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pierwsze dwa lata działalności gospodarczej a podatek od zysków kapitałowych.

Postautor: tyty » poniedziałek, 3 lipca 2017, 16:47

Cześć,

moglibyście mi polecić kancelarię, która ma rozeznanie w dziedzinie kryptowalut i jest w tym temacie na bieżąco? Chciałbym im zadać kilka pytań, najwazniejsze to:

Chciałbym sprzedać kilka bitcoinów. Ciekawi mnie jak to jest z podatkiem od zysków kapitałowych (a do takich zysków zgaduję zaliczają sie zyski z rynku krypto) przez pierwsze dwa lata działalności gospodarczej. Załóżmy że zakładam działalność gospodarczą która zajmuje się sprzedażą krypto. I sobie sprzedaję w jej ramach swoje bitcoiny. Jaki podatek odprowadzam? Jakie są możliwośći? Nie jest przypadkiem tak, że co by się nie działo, to przez pierwsze 2 lata odprowadzam miesięcznie tylko ta stałą kwotę (jest to około 450zł)?

Jeśli ktoś się czuje na siłach samemu mi coś doradzić, to chętnie przeczytam :)

Pozdrawiam.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pierwsze dwa lata działalności gospodarczej a podatek od zysków kapitałowych.

Postautor: bl4ck » poniedziałek, 3 lipca 2017, 19:41

tyty pisze: Ciekawi mnie jak to jest z podatkiem od zysków kapitałowych (a do takich zysków zgaduję zaliczają sie zyski z rynku krypto)
Kto ci to powiedział? crypto nie zalicza się to takich zysków. crypto to sprzedaż praw majątkowych 18/ 32% nie jest to stałe 19%.

Dodano po 4 minutach 26 sekundach:
tyty pisze: to przez pierwsze 2 lata odprowadzam miesięcznie tylko ta stałą kwotę (jest to około 450zł)?
piszesz o małym zusie tylko co ma zus do podatku dochodowego nic.

Dodano po 2 minutach 58 sekundach:
DO gry na prawdziwej giełdzie lub np na forexie nie musisz mieć działalności gospodarczej.
DO krypto już tak bo to nie ma żadnego związku z prawdziwą giełdą ten rynek nie jest uregulowany dlatego jest wrzucony do jednego worka.

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 3 lipca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pierwsze dwa lata działalności gospodarczej a podatek od zysków kapitałowych.

Postautor: tyty » poniedziałek, 3 lipca 2017, 19:57

@bl4ck

Dzięki za info, nie ukrywam, że nie jestem ekspertem, stąd u mnie proste błędy.

Jako, że jak sam wspomniałeś, rynek crypto nie jest uregulowany, czy zna ktoś legalny sposób, żeby przy sprzedaży większej ilości monet (nie mówię tu o tradeowaniu, a o prostej jednorazowej transakcji sprzedaży) nie płacić 18%/ 32% podatku ?

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pierwsze dwa lata działalności gospodarczej a podatek od zysków kapitałowych.

Postautor: bl4ck » poniedziałek, 3 lipca 2017, 20:13

Nie jest regulowany czyli nie ma swojej kategoria docelowej za to jest wrzucony to innego worka jest to sprzedaż praw majątkowych\autorskich i innych, podlega pod podatek 18 / 32%.

Początkujący
Posty: 46
Rejestracja: 23 marca 2017
Reputacja: 8
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pierwsze dwa lata działalności gospodarczej a podatek od zysków kapitałowych.

Postautor: Emil$$ » poniedziałek, 3 lipca 2017, 21:00

@tyty, a skąd masz te kilka bitcoinów? Pytam, bo chyba nie zdajesz sobie sprawy, że już w tym momencie masz do rozwiązania problem natury podatkowej. A jak sprzedasz te bity, to problem będzie stanie się jeszcze większy ... i w dodatku stanie się jawny dla US :(

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 3 lipca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pierwsze dwa lata działalności gospodarczej a podatek od zysków kapitałowych.

Postautor: tyty » poniedziałek, 3 lipca 2017, 21:22

Emil$$ pisze: @tyty, a skąd masz te kilka bitcoinów? Pytam, bo chyba nie zdajesz sobie sprawy, że już w tym momencie masz do rozwiązania problem natury podatkowej. A jak sprzedasz te bity, to problem będzie stanie się jeszcze większy ... i w dodatku stanie się jawny dla US :(
Facet, nie siej popeliny. Dopóki nie sprzedam - nie mam ZADNYCH zobowiązań.

Początkujący
Posty: 46
Rejestracja: 23 marca 2017
Reputacja: 8
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pierwsze dwa lata działalności gospodarczej a podatek od zysków kapitałowych.

Postautor: Emil$$ » poniedziałek, 3 lipca 2017, 21:42

oprócz uwiarygodnienia legalności posiadania ;)

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 3 lipca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pierwsze dwa lata działalności gospodarczej a podatek od zysków kapitałowych.

Postautor: tyty » poniedziałek, 3 lipca 2017, 21:52

Emil$$ pisze: oprócz uwiarygodnienia legalności posiadania ;)
Przed kim ??

Początkujący
Posty: 46
Rejestracja: 23 marca 2017
Reputacja: 8
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pierwsze dwa lata działalności gospodarczej a podatek od zysków kapitałowych.

Postautor: Emil$$ » poniedziałek, 3 lipca 2017, 22:04

Jestem dziwnie pewien, że w ciągu kilku lat fiskus dostanie narzędzia do analizy blockchainów, tak jak teraz robią to z kontami bankowymi. Będą mieli wszystko jak na tacy - kto, ile, skąd i komu. Jedna nieprzemyślana operacja na portfelu, jakaś reszta która wróci, jakiś związek w czasie i przestrzeni elementów, o których dziś nikt nie myśli, i będzie pozamiatane :(

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 3 lipca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pierwsze dwa lata działalności gospodarczej a podatek od zysków kapitałowych.

Postautor: tyty » poniedziałek, 3 lipca 2017, 22:11

Emil$$ pisze: Jestem dziwnie pewien, że w ciągu kilku lat fiskus dostanie narzędzia do analizy blockchainów, tak jak teraz robią to z kontami bankowymi. Będą mieli wszystko jak na tacy - kto, ile, skąd i komu. Jedna nieprzemyślana operacja na portfelu, jakaś reszta która wróci, jakiś związek w czasie i przestrzeni elementów, o których dziś nikt nie myśli, i będzie pozamiatane
No nie sądze :lol:

Początkujący
Posty: 59
Rejestracja: 24 lutego 2017
Reputacja: 12
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pierwsze dwa lata działalności gospodarczej a podatek od zysków kapitałowych.

Postautor: nobik » poniedziałek, 3 lipca 2017, 23:59

Emil$$ pisze: oprócz uwiarygodnienia legalności posiadania ;)
Może ktoś dał mu w prezencie, jak jeszcze były nic nie warte? I co, jak nie może tego udowodnić to nie można legalnie sprzedać i zapłacić podatku?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1638
Rejestracja: 10 czerwca 2017
Reputacja: 360
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pierwsze dwa lata działalności gospodarczej a podatek od zysków kapitałowych.

Postautor: tonyxxl » wtorek, 4 lipca 2017, 01:06

tyty pisze: Jaki podatek odprowadzam? Jakie są możliwośći? Nie jest przypadkiem tak, że co by się nie działo, to przez pierwsze 2 lata odprowadzam miesięcznie tylko ta stałą kwotę (jest to około 450zł)?
Tobie się kolego podatek od dochodu pomylił z innym podatkiem, czyli zusem. Nie ma stałej kwoty podatku dochodowego, im więcej zarobisz tym więcej ci ukradną w podatkach.

Początkujący
Posty: 46
Rejestracja: 23 marca 2017
Reputacja: 8
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pierwsze dwa lata działalności gospodarczej a podatek od zysków kapitałowych.

Postautor: Emil$$ » wtorek, 4 lipca 2017, 08:52

nobik pisze: Może ktoś dał mu w prezencie, jak jeszcze były nic nie warte? I co, jak nie może tego udowodnić to nie można legalnie sprzedać i zapłacić podatku?
pewnie może ... oby tylko inspektor kontroli skarbowej nie przywalił stawki 75% :lol:
nie po to przecież wprowadzili ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu i dali inspektorom tak szerokie uprawnienia, żeby teraz dawać wiarę naiwnym tłumaczeniom, typu dostałem, znalazłem, wygrałem itp

jest jeszcze drażliwy problem: podatek VAT - oczko w głowie obecnego rządu i złota żyła dla budżetu

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 29 maja 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pierwsze dwa lata działalności gospodarczej a podatek od zysków kapitałowych.

Postautor: Firley » wtorek, 4 lipca 2017, 09:13

@Emil$$,
Emil$$ pisze: jest jeszcze drażliwy problem: podatek VAT - oczko w głowie obecnego rządu i złota żyła dla budżetu
A kryptowaluty nie są zwolnione z podatku vat?

jpr
Orator
Posty: 851
Rejestracja: 24 października 2013
Reputacja: 221
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pierwsze dwa lata działalności gospodarczej a podatek od zysków kapitałowych.

Postautor: jpr » wtorek, 4 lipca 2017, 09:16

Emil$$ pisze:
nobik pisze: Może ktoś dał mu w prezencie, jak jeszcze były nic nie warte? I co, jak nie może tego udowodnić to nie można legalnie sprzedać i zapłacić podatku?
pewnie może ... oby tylko inspektor kontroli skarbowej nie przywalił stawki 75% :lol:
nie po to przecież wprowadzili ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu i dali inspektorom tak szerokie uprawnienia, żeby teraz dawać wiarę naiwnym tłumaczeniom, typu dostałem, znalazłem, wygrałem itp

jest jeszcze drażliwy problem: podatek VAT - oczko w głowie obecnego rządu i złota żyła dla budżetu

Czemu odrazu jestes tak negatywnie nastawiony? Jesli bedzie posiadal cokolwiek, nawet txid z blockchaina i udowodni, ze skąds tam ma te bitki to nic mu nie dowalą. Jakby tak robili to jak myslisz ilu z tego forum zglosiloby ze chce zaplacic podatek? To jest kasa dla panstwa a jak zaczną ludzi w crypto karać za uczciwosc to sie ludzie wypną i zaczną sprzedawac za gotówke albo szukac innych mozliwosci.
Mysl pozytywnie bo z takim nastawieniem, ze nas dojebią i ograbią to daleko nie zajedziemy :)

Kryptowaluty są zwolnione z VAT póki co.

Początkujący
Posty: 46
Rejestracja: 23 marca 2017
Reputacja: 8
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Pierwsze dwa lata działalności gospodarczej a podatek od zysków kapitałowych.

Postautor: Emil$$ » wtorek, 4 lipca 2017, 09:33

Firley pisze: A kryptowaluty nie są zwolnione z podatku vat?
obrót tak, ale wydobycie z tego co wiem już nie - chyba że ma się indywidualną interpretację naczelnika us

tak na logikę, kopanie to jest zwykła działalność produkcyjna - jeśli jestem w błędzie, to mnie poprawcie ;)

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości