Zakup mieszkania za bitcoiny zarobione za granica

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 13 czerwca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zakup mieszkania za bitcoiny zarobione za granica

Postautor: batman » wtorek, 13 czerwca 2017, 11:35

Witam,

Chcialbym legalnie kupic mieszkanie w polsce za bitcoiny.

Pieniadze zostaly legalnie zarobione i opodatkowane w Azji. Mam pokwitowania z banku wszyskich moich zakupow, kupilem bictoiny, przelalem je na gielde i w tej chwili mam okolo 10x wiecej. Same bitcoiny, które kopiłem maja teraz większa wartość niż przy zakupie. Posiadam dowody zakupu i kompletna historie moich transakcji z giełdy krypto walut aby udowodnić, ze wszystkie moje Bitcoiny pochodzą z pieniędzy z Azji. Posiadam pozwolenia o prace, kontrakty, wyciągi z banków i payslipy z moich firm.

Legalizacja dokumentow to skomplikowany proces, legalizacja potwierdzen zakupu bitcoinow to moze byc bardzo trudna do wykonania, bo nie ma takiego czegos na liscie, bycmoze jest to mozliwe. Dzwonilem do Ambadasy RP i dowiedzialem sie ze nikt jeszcze nigdy nie legalizowal zadnych dokumentow tam o dochodach etc. Koszt jednej pieczatki w celu legalizacji w samej Ambasadzie to ponad 100 zl za 1 dokument, a mialbym duzo dokumentow. Przed ambasada musialbym wykonac kopie w 1 urzedzie, potem isc do nastepnego urzedu zeby dostac legalizacje konsularna (pokazywac wszystkim moje dochody) a potem musialbym isc do Ambasary RP, to by mi zajelo caly miesiac, wydalbym duzo pieniedzy i nie jestem pewny czy wszystkie dokumenty sa mozliwe do zalegaliowania.

Jestem dalej zameldowany pod moim adresem w Polsce, z tym że nie bylem ani razu w Polsce od 2,5 roku. Nie miałem żadnych zarobków w Polsce w tym okresie. Teraz najprawdopodobniej wybieram sie do Australii gdzie od lipca nie bedzie podatku od bitcoina. Wjezdzam na wizie turystycznej i z tego co wiem bede mogl otworzyc tam konto bankowe, sprzedac bitcoiny i przelac je na konto.

Urzad Skarbowy:
1. Zakladam ze urzad nie zaakceptuje dokumentow z Azji jesli nie wykonam legalizacji, czy bede zmuszony do wycieczki do Azji w celu legalizacji dokumentow jak sie przyczepia skad mam pieniadze? Czy US przyczepi sie do 10x zyskow z Bitcoina tez?

Kupno mieszkania:
2. Czy moge kupic mieszkanie bezposrednio za bitcoiny? Jak zrobic to legalnie zeby nie trzeba bylo gadac z US?
3. Czy moglbym tam wyplacic moje bitcoiny na konto Australijskie i kupic mieszkanie w Polsce przelewem? Jak zrobic to legalnie zeby nie trzeba bylo gadac z US?
4. Czy moze lepiej Przewiezc 10tys w dolarach samolotem z Australii, wyplacic 15tys w kantorze na mnie, wyplacic 15tys w kantorze na kogos z rodziny? Czy to bedzie legalne? Czy US moze sie przyczepic do czegos?
4.1 Co sie moze stac jak zadeklaruje 40tys USD przy wlocie do Polski?
5. Kupic kilka samochodow za bitcoiny i sprzedac je? Czy US moze sie przyczepic tu?
6. Inne rozwiazania jak kupic mieszkanie bez rozmawiania z US?

Zloto:
8. Ze zlotem nie chce mi sie kombinowac, przez pol roku moge miec 2-4x razy wiecej na gieldzie krypto. Gdzie mialbym przechowywac bezpiecznie 1kg zlota?

Czekanie:
9. Zapomniec o zakupie mieszkania w Polsce w tej chwili i planowac zycie za granica dopoki bitcoin bedzie normalna waluta w Polsce i nie bedzie podlegac opodatkowaniu?

Mam plan przebywania za granica przez nastepne kilka lat, chcialbym wykonac 1 wycieczke do Polski zeby kupic mieszkanie, chce realizowac swoje plany i nie chcialbym nagle wracac (to mogloby sie wiazac z utrata pracy itp.) zeby rozmawiac z Urzedem Skarbowym.

- jestem nadal zameldowany w Polsce (tzn. nie wymeldowywalem sie)
- nie mam rodziny
- mieszkam w hotelu dla expatow, nie mam umowy wynajmu ale dostaje rachunki co miesiac
- nie mam nieruchomosci w Polsce
- nie mam dzialalnosci gospodarczej w Polsce
- nie bylem w Polsce od 2,5 roku
- mam pozwolenie o prace w kraju w ktorym mieszkam, malem karte rezydenta ktora sobie skopiowalem
- nie mam ubezpieczenia w Polsce
- mam 2 konta bankowe w Polsce, jedno puste od dluzszego czasu, drugie bylo prawie puste
- nie mam inwestycji w Polsce

Czy powinienem sie kontaktowac z Urzedem Skarbowym w tej sprawie?

Prosze o porady.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony wtorek, 13 czerwca 2017, 12:02 przez batman, łącznie zmieniany 3 razy.

jpr
Orator
Posty: 851
Rejestracja: 24 października 2013
Reputacja: 221
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zakup mieszkania za bitcoiny zarobione za granica

Postautor: jpr » wtorek, 13 czerwca 2017, 11:52

Teraz tez jestes w azji? Jesli tak to sprzedaj bitki, rozlicz sie z tamtym US i kupuj mieszkanie w polsce.

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 13 czerwca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zakup mieszkania za bitcoiny zarobione za granica

Postautor: batman » wtorek, 13 czerwca 2017, 11:58

Tak, jestem w Azji teraz i w Lipcu moglbym sprzedac bitcoiny w Australli i np. przelac kase na konto Australijskie. Nie chce sprawdzac co sie stanie jak zadeklaruje 40tys USD przy wlocie do Polski. Chce miec jedna wycieczke w celu zakupu mieszkania i nie chce potem wracac zeby sie tluaczyc i moze zalatwiac dziesiatki dokumentow w Azji.

jpr
Orator
Posty: 851
Rejestracja: 24 października 2013
Reputacja: 221
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zakup mieszkania za bitcoiny zarobione za granica

Postautor: jpr » wtorek, 13 czerwca 2017, 12:03

Obowiazek podatkowy ma sie tam gdzie sie pracuje i mieszka. Do australi na staly pobyt wyjezdzasz? Jesli tak to spoko, sprzedasz tam i ze skarbówką w polsce nie bedziesz mial problemow, ewentualnie wytlumaczysz im skad te pieniadze sie wziely bo mogą zapytac.

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zakup mieszkania za bitcoiny zarobione za granica

Postautor: Bit-els » wtorek, 13 czerwca 2017, 12:08

@batman, napisz do "naszej pani prawnik" - Beata Marek cyberlaw.pl

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 13 czerwca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zakup mieszkania za bitcoiny zarobione za granica

Postautor: batman » wtorek, 13 czerwca 2017, 12:21

jpr pisze: Obowiazek podatkowy ma sie tam gdzie sie pracuje i mieszka. Do australi na staly pobyt wyjezdzasz? Jesli tak to spoko, sprzedasz tam i ze skarbówką w polsce nie bedziesz mial problemow, ewentualnie wytlumaczysz im skad te pieniadze sie wziely bo mogą zapytac.
Do Australii wjezdzam na wize turystycznej, bede szukac pracy i moze zostane, moze nie. Na turystycznej wize moge konto otworzyc z tego co wiem i bede mogl sprzedac bitcoiny od lipca bez placenia podatku.

Dodano po 27 sekundach:
Bit-els pisze: @batman, napisz do "naszej pani prawnik" - Beata Marek cyberlaw.pl
Dzieki!

Dodano po 1 minucie 14 sekundach:
Od teraz nigdzie nie mieszkam, bede podrozowac i szukac pracy w Australii lub w innych krajach.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zakup mieszkania za bitcoiny zarobione za granica

Postautor: bl4ck » wtorek, 13 czerwca 2017, 12:23

@batman, Głupoty gadasz jakieś gdzie masz informację że Australii znosi opodatkowanie od 1 Lipca?

„Od 1 lipca 2017 roku, nabywanie walut cyfrowych nie będzie już podmiotem opodatkowania podatkiem VAT, pozwalając, aby waluty cyfrowe traktowane były tak jak [tradycyjne] pieniądze w odniesieniu do opodatkowania VAT.”

Jaki to ma niby związek z podatkiem dochodowym?

jpr
Orator
Posty: 851
Rejestracja: 24 października 2013
Reputacja: 221
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zakup mieszkania za bitcoiny zarobione za granica

Postautor: jpr » wtorek, 13 czerwca 2017, 12:24

No wlasnie o to chodzi, ze jesli tam zostaniesz przynajmniej pół roku podatkowego to w polsce sie nie doczepią. Ale jesli np sprzedasz bitcoiny w kwietniu a w maju wrocisz do polski i zostaniesz tu juz do konca roku podatkowego to podatek musisz zaplacic w Polsce.

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 13 czerwca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zakup mieszkania za bitcoiny zarobione za granica

Postautor: batman » wtorek, 13 czerwca 2017, 12:30

bl4ck pisze: @batman, Głupoty gadasz jakieś gdzie masz informację że Australii znosi opodatkowanie od 1 Lipca?

„Od 1 lipca 2017 roku, nabywanie walut cyfrowych nie będzie już podmiotem opodatkowania podatkiem VAT, pozwalając, aby waluty cyfrowe traktowane były tak jak [tradycyjne] pieniądze w odniesieniu do opodatkowania VAT.”

Jaki to ma niby związek z podatkiem dochodowym?
Wydaje mi sie ze jako turysta bede mogl sobie wyplacic na konto pieniadze z bitcoina, nie jestem podatnikiem w Australii jeszcze. Dopytam sie o to na miejscu.

Dodano po 2 minutach 8 sekundach:
jpr pisze: No wlasnie o to chodzi, ze jesli tam zostaniesz przynajmniej pół roku podatkowego to w polsce sie nie doczepią. Ale jesli np sprzedasz bitcoiny w kwietniu a w maju wrocisz do polski i zostaniesz tu juz do konca roku podatkowego to podatek musisz zaplacic w Polsce.
Ja juz 2,5 roku podatkowego nie bylem w Polsce, i pracowalem 2 razy w Azji w tym samym kraju. Chce przyleciec tylko w celu kupna mieszkania i wracac do jakiegos kraju (moze juz bede mial gdzies nowa prace albo bede dalej szukac pracy).

Początkujący
Posty: 39
Rejestracja: 13 lipca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zakup mieszkania za bitcoiny zarobione za granica

Postautor: Patryk99 » sobota, 15 lipca 2017, 23:30

Cześć,

Nie wiem, czy kolega już ogarnął temat, niemniej jednak zarobione pieniądze winny zostać opodatkowane w kraju, gdzie znajduje się nasz " ośrodek życiowy ", tj przebywamy powyżej pół roku, bez różnicy na meldunek.

Aktualnie mieszkam z żoną w Niemczech, żona w dalszym ciągu ma meldunek w PL, tutaj prowadzimy firmę, tutaj również rozliczamy podatek dochodowy. Ja akurat w PL meldunku nie mam, czyli chyba w świetle prawa jestem bezdomny :D

Należałoby również sprawdzić, czy PL ma z Azją umowę o uniknięciu podwójnego opodatkowania, ale nie jestem pewien, czy ma to zastosowanie w przypadku krajów z poza UE.

Pozrawiam

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zakup mieszkania za bitcoiny zarobione za granica

Postautor: bl4ck » sobota, 15 lipca 2017, 23:44

Patryk99 pisze: PL meldunku nie mam, czyli chyba w świetle prawa jestem bezdomny
Da się tak wymeldować bez podania miejsca innego meldunku?

Początkujący
Posty: 192
Rejestracja: 6 czerwca 2017
Reputacja: 16
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zakup mieszkania za bitcoiny zarobione za granica

Postautor: x157 » niedziela, 16 lipca 2017, 00:04

Dla US sprawa będzie prosta: zameldowany w PL !
Wiza turystyczna, jakieś kwity z Azji ;-) najpierw dowalą a potem się tłumacz.

Początkujący
Posty: 39
Rejestracja: 13 lipca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zakup mieszkania za bitcoiny zarobione za granica

Postautor: Patryk99 » niedziela, 16 lipca 2017, 19:40

bl4ck pisze:
Patryk99 pisze: PL meldunku nie mam, czyli chyba w świetle prawa jestem bezdomny
Da się tak wymeldować bez podania miejsca innego meldunku?
Cholera wie, mnie wymeldowała babcia, gdyż kiedyś mieszkałem u niej i u niej był meldunek. Według mnie meldunek nie powinien mieć racji bytu, liczyć się powinien tylko i wyłącznie adres zamieszkania.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 212
Rejestracja: 26 czerwca 2017
Reputacja: 90
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zakup mieszkania za bitcoiny zarobione za granica

Postautor: prott3 » niedziela, 16 lipca 2017, 22:57

bl4ck pisze: Da się tak wymeldować bez podania miejsca innego meldunku?
Da.Mnie wymeldował urząd gminy.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 7693
Rejestracja: 15 czerwca 2011
Reputacja: 671
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC

Zakup mieszkania za bitcoiny zarobione za granica

Postautor: l3sny » niedziela, 16 lipca 2017, 22:59

nie musisz wracac do Polski żeby kupić mieszkanie. Przez konsula udziel pełnomocnictwa adwokatowi do zakupu okreslonej nieruchomosci.
Druga sprawa to pytanie czy z tym krajem w Azji Polska ma umowe o unikaniu podwójnego opodatkowania.
“U.S. Empire will either lose Ukraine to Russia, or fail to win Taiwan from China — or both”

Всем похуй

Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 191
Rejestracja: 10 kwietnia 2013
Reputacja: 214
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zakup mieszkania za bitcoiny zarobione za granica

Postautor: ducatus » czwartek, 3 sierpnia 2017, 03:48

bl4ck pisze:
Patryk99 pisze: PL meldunku nie mam, czyli chyba w świetle prawa jestem bezdomny
Da się tak wymeldować bez podania miejsca innego meldunku?
Oczywiście. Ja np. musiałem tylko wpisać "wyjazd na stałe za granicę". I świecki spokój.

Btw, podpinam się pod pytanie ale od drugiej strony, bo chcę sprzedać w Polsce mieszkanie za btc ;) jak to rozwiązać w umowie? Cena musi być wpisana w PLN?...
#craefulgang :!:
Responsibility©oin 8-)

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości