działalność gospodarcza, sprzedaż BTC

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

działalność gospodarcza, sprzedaż BTC

Postautor: bl4ck » czwartek, 7 grudnia 2017, 12:38

tutkatz pisze: 3cia firme
co to znaczy?

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

działalność gospodarcza, sprzedaż BTC

Postautor: tutkatz » czwartek, 7 grudnia 2017, 15:06

bl4ck pisze:
tutkatz pisze: 3cia firme
co to znaczy?
ma dwie a założył trzecią. :)

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

działalność gospodarcza, sprzedaż BTC

Postautor: bl4ck » czwartek, 7 grudnia 2017, 15:07

@tutkatz, Co dzięki temu uzyskuje?

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

działalność gospodarcza, sprzedaż BTC

Postautor: tutkatz » czwartek, 7 grudnia 2017, 16:47

bl4ck pisze: @tutkatz, Co dzięki temu uzyskuje?
no napisalem, miedzy innymi wprowadza swoj majatek do kapitalu firmy i ma z tego koszt. Jakim cudem to mnie nie pytaj bo nie znam szczegółów.

jpr
Orator
Posty: 851
Rejestracja: 24 października 2013
Reputacja: 221
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

działalność gospodarcza, sprzedaż BTC

Postautor: jpr » czwartek, 7 grudnia 2017, 16:51

Przeciez jak wprowadzasz majątek do firmy to musisz w jakis sposob pokazac ile zaplaciles za BTC. Bez tego nie odliczysz kosztu zakupu od podatku. Nie mozesz ich wprowadzic do firmy po dzisiejszym kursie.

Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 279
Rejestracja: 1 lipca 2014
Reputacja: 39
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

działalność gospodarcza, sprzedaż BTC

Postautor: RafaelGrey » czwartek, 7 grudnia 2017, 16:57

A generalnie czy ktoś już na forum miał kontrolę z US w związku z crypto? Wypłacaliście kwoty które bank/giełda obligatoryjnie musiał zgłaszać jako podejrzane?

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

działalność gospodarcza, sprzedaż BTC

Postautor: tutkatz » czwartek, 7 grudnia 2017, 17:52

jpr pisze: Przeciez jak wprowadzasz majątek do firmy to musisz w jakis sposob pokazac ile zaplaciles za BTC. Bez tego nie odliczysz kosztu zakupu od podatku. Nie mozesz ich wprowadzic do firmy po dzisiejszym kursie.
nic nie wiem, zarobiony jestem i tak za duzo powiedziałem i w ogóle mnie tu nigdy nie było :)

Dodano po 1 minucie 14 sekundach:
RafaelGrey pisze: A generalnie czy ktoś już na forum miał kontrolę z US w związku z crypto? Wypłacaliście kwoty które bank/giełda obligatoryjnie musiał zgłaszać jako podejrzane?
podłączam się do pytania.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

działalność gospodarcza, sprzedaż BTC

Postautor: Rumcajs » niedziela, 10 grudnia 2017, 10:28

tutkatz pisze: Z tego co rozmawiałem z księgowymi to tak się robi. Zakładasz firmę, robisz spis z natury gdzie wpisujesz swoje bitcoiny o wartości na dzień wprowadzenia i to jest twój koszt. Czyli kupiłeś kiedyś tam 10 btc, wprowadzasz na firme np. na dzisiaj po kursie 55tys to potem jak sprzedajesz za 60tys to placisz podatek 60-55tys x 10szt. Malo osob o tym wie, ze tak mozna a znajomy mojej ksiegowej ktory jest prawnikiem wlasnie, zeby z takiej mozliwosci skorzystac zaklada 3cia firme.
*To nie jest porada prawna - najpierw potwierdz takie rozwiązanie ze swoim księgowym.
To by było genialne ... wiele osob ma krypto wykopane lub kupione nawet kilka lat temu i nie jest w stanie udokumentować tego w sensie nawet kosztów żeby odliczyć, a wprowadzając do firmy po bieżacym kursie stare z przykładu 10 btc jako koszt to nawet jak sie wypłaci z niewielkim zyskiem jakiś czas potem to podatek wtedy by się zapłaciło od różnicy a nie od razu 32% od przychodu bo nie da sie udokumentować kosztów a nawet jak sie da to ile taki bitkojn kosztował kilka lat temu, z kilkaset zł pln to co komus po takim koszcie to kropla w morzu dochodu.
A do jednoosobowej działalności gospodarczej można tak wprowadzać przy zakładaniu firmy BTC lub inne krypto czy to musi być jakaś inna forma np. Sp. z o.o. bo przy zoo ktoś pisał że się majątek do spółki wprowadza ??
Spoiler:
(ale podobno w zoo jest strasznie duzo problemów przy wypłacie pieniędzy bo pieniądze nie są twoje tylko firmy i wszystko musi byc ksiegowane dokładnie)
A jeszcze dodatkowe pytania, wprowadzić kapitał czyli BTC to się da tylko przy zakładaniu firmy ? Już później nie da się "dodawać" do niej BTC ? Dlatego on zakłada już 3ią firmę bo domyślam się że przewidywał wzrost btc i pierwszą założył w celu wypłaty tego co mógł a resztę zostawił jako dalszą inwestycję a potem jak znow zarobił to założył drugą firmę i wprowadził do niej kolejne zarobione prywatnie BTC a teraz znowu trzecią ?
Plus jakby wprowadził wszystko co posiada naraz a po roku by cena wzrosła x 10 to by miał koszty na poziomie 10% przychodu więc gdyby chciał wypłacić całość to by musiał zapłacić podatek od olbrzymiej kwoty więc wprowadzał do firmy tylko tyle ile chciał zapewne wypłacić niedługo potem a reszte trzymał jako prywatne krypto do mielienia nim poza działalnościa (zakładając że nie wychodził na fiat i nie powstał z tej okazji obowiązek podatkowy).
Możesz to potwierdzić czy dobrze zrozumiałem ? I czy jedna osoba moze otwierać na swoje nazwisko kolejne firmy jeśli są identyczne bo zajmują się tym samym (jesli to sa JDG anie spółki jakieś) ? Czy to działa tak że zakłada firme na rok czy pół , wprowadza przykładowe 10 btc jako kapitał do spółki potem sprzedaje je i płaci od różnicy kursu z dnia wprowadzenia a kursem za jakis czas na dzień sprzedaży i potem spółke zamyka bo nie ma już btc do handlowania bo sprzedał a za kase kupuje Lambo a za jakiś czas otwiera nową firmę i wprowadza nowe(stare) btc które mu jeszcze zostały nie wypłacone ??
To byłoby genialne jeśli tak się da ...

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

działalność gospodarcza, sprzedaż BTC

Postautor: tutkatz » niedziela, 10 grudnia 2017, 10:57

Rumcajs pisze: Możesz to potwierdzić czy dobrze zrozumiałem ? I czy jedna osoba moze otwierać na swoje nazwisko kolejne firmy jeśli są identyczne bo zajmują się tym samym (jesli to sa JDG anie spółki jakieś) ? ...
Nie wiem, nie jestem prawnikiem. Koleś jest, to się bawi bo zna różne kruczki prawne i wie jak to potem odpowiednio przedstawić w razie kontroli. Dodatkowo on się nie zajmuje handlem kryptowalutami, tylko raczej kruszcem. Dlatego napisałem, że mój wpis nie jest poradą prawną i najpierw trzeba sie skontaktować z własnym księgowym. Polecam nawiązanie współpracy jak ktoś ma działalność albo planuje mieć - to dużo nie kosztuje a można zyskać cenną wiedzę.

jpr
Orator
Posty: 851
Rejestracja: 24 października 2013
Reputacja: 221
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

działalność gospodarcza, sprzedaż BTC

Postautor: jpr » niedziela, 10 grudnia 2017, 11:01

Rumcajs pisze: Czy to działa tak że zakłada firme na rok czy pół , wprowadza przykładowe 10 btc jako kapitał do spółki potem sprzedaje je i płaci od różnicy kursu z dnia wprowadzenia
Hehe Rumcajs no daj spokoj. To tak nie dziala. Dzien wprowadzenia nie jest wazny ale udokumentowanie za ile sie kupiło i ile sie wydało na zakup. Jesli nie potrafisz tego udokumentowac to placisz podatek od calosci.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

działalność gospodarcza, sprzedaż BTC

Postautor: bl4ck » niedziela, 10 grudnia 2017, 11:17

@jpr, Żeby z tym udokumentowaniem kosztów nie było kiedyś jaja... bo z tego co się orientuje to wymagana jest faktura jakiś konkretny dowód zakupu a nie jakieś tam nasze zapiski lub wpłata z konta bankowego na giełdę która w żaden sposób nie może być żadnym dowodem bo pieniądze te mogliśmy wycofać...
Nie wiem czy zauważyliście że dlatego pojawią się tutaj czasem posty że kupię btc z fakturą itd... własne dlatego, albo np bitbay ma możliwość założenia konta firmowego gdzie co miesiąc będzie otrzymywać fakturę za pobrane prowizję to jest czysta i klarowana sytuacją bo ten papierek ma moc i siłę.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

działalność gospodarcza, sprzedaż BTC

Postautor: Rumcajs » niedziela, 10 grudnia 2017, 11:24

jpr pisze:
Rumcajs pisze: Czy to działa tak że zakłada firme na rok czy pół , wprowadza przykładowe 10 btc jako kapitał do spółki potem sprzedaje je i płaci od różnicy kursu z dnia wprowadzenia
Hehe Rumcajs no daj spokoj. To tak nie dziala. Dzien wprowadzenia nie jest wazny ale udokumentowanie za ile sie kupiło i ile sie wydało na zakup. Jesli nie potrafisz tego udokumentowac to placisz podatek od calosci.
Tez do tej pory tak myślałem jak napisałeś.
Ale:
tutkatz pisze: Z tego co rozmawiałem z księgowymi to tak się robi. Zakładasz firmę, robisz spis z natury gdzie wpisujesz swoje bitcoiny o wartości na dzień wprowadzenia i to jest twój koszt. Czyli kupiłeś kiedyś tam 10 btc, wprowadzasz na firme np. na dzisiaj po kursie 55tys to potem jak sprzedajesz za 60tys to placisz podatek 60-55tys x 10szt. Malo osob o tym wie, ze tak mozna a znajomy mojej ksiegowej ktory jest prawnikiem wlasnie, zeby z takiej mozliwosci skorzystac zaklada 3cia firme.
*To nie jest porada prawna - najpierw potwierdz takie rozwiązanie ze swoim księgowym.


Plus ja też słyszałem że jak się zakłada firmę to można do niej wprowadzić majątek przez wspolników i nie tylko gotówke do kapitału zakładowego ale wszystko co ma jakąs wartość w tym maszyny i budynki, majątek ten staje się wtedy majątkiem firmy, ale WYDAJE mi się że to nie dotyczy JDG tylko Spółek np. z o.o. Więc coś w tym może być co napisał @tutkatz, bo BTC wprowadzane na dzien założenia spółki jest wyceniane na dzień wprowadzenia do spółki, czyli chyba na dzień rejestracji spółki, to tak jakby pare osób zakładało dużą firmę i jeden ze wspólników w ramach swojego wkładu żeby być wspolnikiem daje budynek wraz z działką, przykładowo on go kupił 20 lat temu za 90 000 PLN ale obecnie cena działki jest duza bo w mieście i łacznie z domem jest warta 800 000 pln. I teraz jak ten wspolnik wprowadza do spółki działkę wraz z budynkiem to on wprowadza jaką wartość kwotową w pln ? Uważasz że taką za ile kupił 15 lat temu ? Na 100% NIE - bo liczy się ile to jest warte dla całej spółki gdy zostaje ona zakładana a nie ile tam kiedyś była warta. A gdyby ta spółka za jakiś czas sprzedała tą działkę wraz z budynkiem to jako koszt uwzgledni wtedy wycene na dzień wprowadzenia do spółki a przychód na dzień sprzedaży a podatek (pomijajac całkiem inne koszty/przychody spółki) zapłaci od różnicy miedzy nimi.
Czyli wg mnie tak moze być jak @tutkatz, napisał tylko to na pewno nie jest wg mnie do zrobienia na jednoosobowej działalnosci gospodarczej, na pewno jakaś spółka musi być.
Ostatnio zmieniony niedziela, 10 grudnia 2017, 11:28 przez Rumcajs, łącznie zmieniany 1 raz.

Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 279
Rejestracja: 1 lipca 2014
Reputacja: 39
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

działalność gospodarcza, sprzedaż BTC

Postautor: RafaelGrey » niedziela, 10 grudnia 2017, 11:26

bl4ck pisze:@jpr, Żeby z tym udokumentowaniem kosztów nie było kiedyś jaja... bo z tego co się orientuje to wymagana jest faktura jakiś konkretny dowód zakupu a nie jakieś tam nasze zapiski lub wpłata z konta bankowego na giełdę która w żaden sposób nie może być żadnym dowodem bo pieniądze te mogliśmy wycofać...
Nie wiem czy zauważyliście że dlatego pojawią się tutaj czasem posty że kupię btc z fakturą itd... własne dlatego, albo np bitbay ma możliwość założenia konta firmowego gdzie co miesiąc będzie otrzymywać fakturę za pobrane prowizję to jest czysta i klarowana sytuacją bo ten papierek ma moc i siłę.
Wtedy się robi tzw dowód wewnętrzny na podstawie przelewu. Jakoś musisz mieć możliwość wzięcia w koszty jak kupujesz na firmę coś od os prywatnej która Ci FVAT ani rachunku nie wystawi

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

działalność gospodarcza, sprzedaż BTC

Postautor: Rumcajs » niedziela, 10 grudnia 2017, 11:36

@RafaelGrey,

Tak racja, z tym że dowód wewnętrzny robisz Ty sam sobie, a nie jak Fakture jakiś podmiot/ktoś Tobie.
I robisz go na podstawie jakiś tabelek czy wyciągów lub historii transakcji z giełdy do której sam sie logujesz a US nie widzi tego. Więc do tych dowodów wewnętrznych jak to moze sie fachowo nazywa ludzie dołączają jakies wydruki transakcji, nieraz niepełne, bez możliwości zweryfikowania ich prawdziwości przez US, czy jakieś pliki z historią z giełd które (może) można zmodyfikować lub obejmują niepełne okresy rozliczeniowe.
Dlatego tylko jest tak że wiele US się czepia takich nieraz "pseudo-dowodów" kosztów zakupu. Nie o brak Faktury tylko nieraz to kwestionują po prostu, tak czytałem wiele razy w różnych miejscach.
Dlatego jeśli BitBay faktycznie wystawia fakturę to jest to na pewno jak bl4ck napisał dla US czysta i klarowna sytuacja w odróżnieniu od nieraz podważanych właśnie dowodów wewnętrznych.

Wygadany
Posty: 562
Rejestracja: 4 listopada 2013
Reputacja: 89
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

działalność gospodarcza, sprzedaż BTC

Postautor: S.O.S » niedziela, 10 grudnia 2017, 19:08

Jest możliwość księgowania w środki trwałe majątku prywatnego na podobnej zasadzie jak pisze tutkatz, ale podciąganie pod to BTC to grubymi nićmi szyte i trzebaby to porządnie przeanalizować u dobrego księgowego. Póki co pisanie o tym, że jakiś tam znajomy, coś tam robi ale nie wiem, nie znam się, nie powiem to trochę bajkopisarstwo.

Początkujący
Posty: 44
Rejestracja: 4 stycznia 2018
Reputacja: 8
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

działalność gospodarcza, sprzedaż BTC

Postautor: mattbigblue » środa, 7 lutego 2018, 16:18

jeżeli posiadamy wykopane kryptowaluty, to możemy wprowadzić je do firmy spisując po prostu oświadczenie o tym fakcie, trzeba tam podać ilośc i tyle..Wtedy nie ma kosztu, jednak jeżeli je sprzedamy, to można opodatkować je podatkiem liniowym (19%). Takich informacji mi udzielił pan na KiP. Pytalem bo sam mam krypto sprzed 4-5 lat, jak sie zajmowalem kopaniem przy poprzedniej bance i chcialbym je rozliczyc w firmie, a nie w ogolnym PIT bo tam w 32% bym juz wpadl.

Ja mam inne pytanie..W jaki sposób księgujecie przychód w KPiR? Jak sprzedaję na giełdzie, to nie wiem komu, więc faktury ani paragonu nie można wystawić (jestem zwolniony z kasy fiskalnej więc chwała bogu)..

Pozostaje chyba też jedynie dowód wewnętrzny sporządzić? Byłbym wdzięczny gdyby ktoś napisał jak to robi, albo jak ich księgowy to robi...bo jakoś te dochody trzeba do KPiR wprowadzić.

Oficjalny przedstawiciel projektu
Posty: 43
Rejestracja: 5 kwietnia 2018
Reputacja: 24
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Kraków

działalność gospodarcza, sprzedaż BTC

Postautor: Księgowość Ciszewski » piątek, 18 maja 2018, 12:27

DW do zbiorczego zestawienia faktur lub faktura techniczna (wewnętrzna) sporządzana na koniec miesiąca :)

Gaduła
Posty: 307
Rejestracja: 20 maja 2011
Reputacja: 28
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

działalność gospodarcza, sprzedaż BTC

Postautor: doooku » piątek, 18 maja 2018, 12:50

Rumcajs pisze: z tym że dowód wew
mattbigblue pisze: jeżeli posiadamy wykopane kryptowaluty, to możemy wprowadzić je do firmy spisując po prostu oświadczenie o tym fakcie, trzeba tam podać ilośc i tyle..Wtedy nie ma kosztu, jednak jeżeli je sprzedamy, to można opodatkować je podatkiem liniowym (19%). Takich informacji mi udzielił pan na KiP. Pytalem bo sam mam krypto sprzed 4-5 lat, jak sie zajmowalem kopaniem przy poprzedniej bance i chcialbym je rozliczyc w firmie, a nie w ogolnym PIT bo tam w 32% bym juz wpadl.

Ja mam inne pytanie..W jaki sposób księgujecie przychód w KPiR? Jak sprzedaję na giełdzie, to nie wiem komu, więc faktury ani paragonu nie można wystawić (jestem zwolniony z kasy fiskalnej więc chwała bogu)..

Pozostaje chyba też jedynie dowód wewnętrzny sporządzić? Byłbym wdzięczny gdyby ktoś napisał jak to robi, albo jak ich księgowy to robi...bo jakoś te dochody trzeba do KPiR wprowadzić.

1. Tak, możesz wprowadzic BTC do majątku firmy przez oświadczenie (ale nie możesz zaliczyć tego do kosztów).
2. Tak, księgujesz na podstawie dokumentu wewnętrznego.

PS. Oba punkty używane w praktyce przez mojego księgowego.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

działalność gospodarcza, sprzedaż BTC

Postautor: Zagłoba » piątek, 18 maja 2018, 12:59

@doooku, jest to używane przez wiele osób, jednak na KPIR jest to nieprawidłowe i powoduje wadliwość księgi.
Trzeba to mieć na uwadze.

Gaduła
Posty: 307
Rejestracja: 20 maja 2011
Reputacja: 28
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

działalność gospodarcza, sprzedaż BTC

Postautor: doooku » piątek, 18 maja 2018, 13:19

Zagłoba pisze: @doooku, jest to używane przez wiele osób, jednak na KPIR jest to nieprawidłowe i powoduje wadliwość księgi.
Trzeba to mieć na uwadze.
Mógłbyś rozwinąć temat. Ksiegowy badał temat na KIP, konsultował z innym księgowym i zapewniał mnie że wszystko jest OK.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości