kryptowaluty a inwentaryzacja

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 1 czerwca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

kryptowaluty a inwentaryzacja

Postautor: annako » czwartek, 1 czerwca 2017, 11:00

Hej,
Jakoś na ten temat nie potrafię znaleźć informacji. Prowadząc DG na koniec roku podatnik zobowiązany jest przeprowadzić remanent. W praktyce oznacza to, że na koniec roku wpisuje się jako przychód wartość kupionych w danym roku towarów, a na początek kolejnego wpisuje się tę wartość w koszty.

Wydaje mi się, że kryptowaluty też powinno się inwentaryzować. Ale nie jestem ku temu w 100% przekonana. Jak to jest? Jak wy robicie?

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

kryptowaluty a inwentaryzacja

Postautor: Bagder » czwartek, 1 czerwca 2017, 18:33

Czekamy na nowe MSR-y... Problemem jest nie tylko ujęcie ilościowe, ale przede wszystkim wartościowe.

Co do metody, którą podałaś - to jest to czysty przekręt :twisted: - bo kryptowaluty - nie są traktowane jako towar w żadnym ze znanych mi przepisów. Dla potrzeb VAT traktowane są jako waluta cyfrowa/środek płatniczy/usługa, a dla podatku dochodowego jako prawo majątkowe. Wobec powyższego wpisywanie kryptowalut na koniec roku jako "przychodu' czy też poprawniej pomniejszanie kosztów o wartość kosztów zakupu kryptowalut jest IMHO błędne, nawet jak są przeznaczone do dalszego obrotu.

Teraz jeszcze należałoby się zastanowić, czy niektóre kryptowaluty tzw. ICO np. GOLEM, nie należałoby ujmować w wartościach niematerialnych i prawnych...

Moim zdaniem, najrozsądniej byłoby potraktować kryptowaluty - jako waluty obce i tak je ująć w bilansie, albo na upartego jako inwestycje krótkoterminowe, skoro US-y tak się boją pierwszej możliwości albo nie ma innej akceptowalnej.
Sic semper evello mortem tyrannis

Czarna Owca
Awatar użytkownika
Posty: 465
Rejestracja: 16 października 2016
Reputacja: -26
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Wrocław

kryptowaluty a inwentaryzacja

Postautor: ArekW » czwartek, 1 czerwca 2017, 19:11

@Bagder,

Pytałem o to samo jedną z firm, która ogłasza się jako pomagająca w sprawach podatkowych dotyczących kryptowalut, najpierw odniosłem wrażenie, że nie zrozumieli pytania a potem spytali czy jest książka przychodów i rozchodów czy pełna księgowość. Odpusciłem temat bo uznałem, że to amatorzy. O małą wódeczkę założyłbym się, że nikt na forum, kto prowadzi biznes kryptowalutowy nie zastanawiał się co z tym zrobić. Ciekawe jak zamykają rok. A pytanie o to pojawiało się ostatnio w jakimś temacie.

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 1 czerwca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

kryptowaluty a inwentaryzacja

Postautor: annako » piątek, 2 czerwca 2017, 11:08

Bagder pisze:Co do metody, którą podałaś - to jest to czysty przekręt :twisted: - bo kryptowaluty - nie są traktowane jako towar w żadnym ze znanych mi przepisów. Dla potrzeb VAT traktowane są jako waluta cyfrowa/środek płatniczy/usługa, a dla podatku dochodowego jako prawo majątkowe. Wobec powyższego wpisywanie kryptowalut na koniec roku jako "przychodu' czy też poprawniej pomniejszanie kosztów o wartość kosztów zakupu kryptowalut jest IMHO błędne, nawet jak są przeznaczone do dalszego obrotu.
Ale czemu "przekręt"? W taki podejściu nie widzę żadnej nieuczciwości czy próby uniknięcia opodatkowania.

Zdaję sobie sprawę, że kryptowaluty nie są traktowane jako towar w przepisach. Ale nie można zapomnieć, że w zasadzie w żadnych przepisach nie ma o nich słowa. Przy czym MF odmówiło BTC statusu waluty lub innego instrumentu finansowego. Więc skoro nie walutą, to chyba kryptowaluta musi być towarem. W każdym razie kupuję ją z intencją odsprzedaży drożej, więc jej zakup jest dla mnie kosztem uzyskania przychodu. Czy faktycznie takie rozumowanie jest złe? Czy ktoś mógłby wskazać interpretację o tym świadczącą?

Dyskutant
Posty: 297
Rejestracja: 31 października 2013
Reputacja: 52
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

kryptowaluty a inwentaryzacja

Postautor: altcoin » piątek, 2 czerwca 2017, 11:33

Najprościej to identycznie jak robi się w kantorach wymiany walut. Niby USD, EUR też nie przedmioty a remanenty się robi.
Np. za pomocą FIFO i z kursami zakupów. To jest najdokładniejsza metoda, bo kombinować z jakimiś średnimi, to można się zawsze narazić US. Na koniec roku remanent końcowy i na początku roku identyczny początkowy.
A praktycznie to lepiej zrobić oba 1 stycznia bo jak ktoś kopie, to może mu coś wskoczyć pomiędzy oboma remanentami.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

kryptowaluty a inwentaryzacja

Postautor: Bagder » piątek, 2 czerwca 2017, 16:58

@altcoin - nie musi kopać, aby był problem z ustaleniem stanu, wystarczy np. hodlować orzeszki, albo posiadać kryptowaluty w systemie POS, transakcje oczekujące itd.

Jak wiadomo, organizacje mogą mieć różnorakie cele w ustalaniu bilansu - jedne wolą niskie podatki - inne wysokie dochody, chociaż nic nie ginie, moment bilansu jest specyficzny...

@annako - przekręt - ponieważ znane mi stanowisko US-ów - nie dopuszcza rozliczenia kosztów nabycia kryptowalut w innym roku podatkowym... Tak wiem, że to głupie i w zasadzie nieuczciwe ze strony fiskusa. Dlatego moim skromnym zdaniem - jedyną opcją na rozpoznanie kosztów przynajmniej dla celów podatkowych jest rok poniesienia wydatków na ten cel. W ślad za tym - remanent początkowy kryptowalut, może nie zostać uznany za podstawę do ustalenie kosztów. W dodatku mogą być wyciągnięte konsekwencje za nierzetelne prowadzenie ksiąg rachunkowych... Zasadne byłoby wpisanie tego do polityki rachunkowości w firmie i oczywiście w informacji dodatkowej.
Niestety, nie musi to być regułą dla wszystkich firm - ale co innego rachunkowość a co innego podatki... Co innego wielkomiejski urząd skarbowy w stolycy (co niejedno widział) - a co innego w Górnej Wólce City...

Jeszcze dodam, że nie czuję się specjalistą - i może na forum biegłych rewidentów - będą potrafili lepiej rozpracować ten temat. Ale jak ktoś ma jakieś pokontrolne ustalenia w tej materii... to proszę podzielcie się.
Sic semper evello mortem tyrannis

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości