Działalność gospodarcza w handlu krypto

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Posty: 3966
Rejestracja: 15 lutego 2014
Reputacja: 428
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza w handlu krypto

Postautor: Chancellor » poniedziałek, 22 maja 2017, 12:08

Problem jest taki, że liczy się to jak rozumie to Urząd Skarbowy. Jeżeli uznają, że obracasz w sposób zorganizowany i regularny, to masz niezarejestrowaną DG... Poza tym nadciąga nowa ustawa obejmująca m.in. kryptowaluty i wiele się zmieni.

Czarna Owca
Awatar użytkownika
Posty: 465
Rejestracja: 16 października 2016
Reputacja: -26
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Wrocław

Działalność gospodarcza w handlu krypto

Postautor: ArekW » poniedziałek, 22 maja 2017, 12:43

johnnybc pisze: Rozumiem, że do handlu kryptowalutami o ile robię to osobiście dla siebie nie muszę zakładać działalności gospodarczej?
Podobnie jak akcjami na GPW?
(Nie zamierzam się bawić w wydobycie, tylko w obrót)
PIT w nowym roku za poprzedni rok podatek 19 bądź 32% i tyle?
Handel kryptowalutami czy czymkolwiek innym to działanośc gospodarcza - lepiej załóż firmę. Granie na GWP rozliczasz inaczej, niż DG. Doradca podatkowy ci pomoże, błąkasz się w ciemności.

Weteran
Posty: 13346
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza w handlu krypto

Postautor: ekonokomik » poniedziałek, 22 maja 2017, 13:10

johnnybc pisze: ale co ma do tego zorganizowanie i regularność?
Nie słyszałem o przypadku żeby ktoś grając na GPW zakładał działalność grając na własnym rachunku
A co ma do tego GPW?
To, że coś na logikę jest podobne, to jeszcze nie znaczy, że dotyczą tego te same prawa.
Handel na GPW jest uregulowany osobnymi ustawami, które nie są dowolnie rozszerzalne na inne, niewymienione aktywa.

Bez osobnych regulacji, wg US handel Bitcoinami ma wciąż więcej wspólnego z handlem marchewką niż akcjami czy walutami.

Przynajmniej ja jako laik tak to rozumiem.

Gaduła
Posty: 372
Rejestracja: 18 października 2016
Reputacja: 106
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza w handlu krypto

Postautor: wdaddy » poniedziałek, 22 maja 2017, 13:21

ekonokomik pisze: Bez osobnych regulacji, wg US handel Bitcoinami ma wciąż więcej wspólnego z handlem marchewką niż akcjami czy walutami

Czyli też się skłaniasz w stronę konieczności założenia działalności gospodarczej (marchewka -> warzywniak -> DG). Dla mnie (zaznaczam dla mnie, według mnie) to zwykły handel wirtualną wartością. Tak jak handel cyfrowymi itemami w grach, albo handel super hiper skinami do pistoletów w Counter Strike GO (coś mi dzwoni tylko, bo to moje dzieciaki uskuteczniają) :mrgreen:
jest na to odpowiednia rubryka w PIT.
Dla mnie największym problemem jest (i dotyczyć to pewnie będzie obu sytuacji - działalność i brak działalności) moment rozliczenia - każda transakcja z zyskiem vs. przelew na giełdę i przelew z giełdy. wiem, że są różne zdania, znalazłem tak 50/50 opinii na każdy scenariusz. Niestety żyjemy w takiej rzeczywistości że brak obecnie regulacji w tym zakresie, co sprzyja tylko urzędasom w dowolnym interpretowaniu naszych czynności.

Przedstawiłem swój pogląd, ciekawy jestem dalszej dyskusji

Czarna Owca
Awatar użytkownika
Posty: 465
Rejestracja: 16 października 2016
Reputacja: -26
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Wrocław

Działalność gospodarcza w handlu krypto

Postautor: ArekW » poniedziałek, 22 maja 2017, 16:07

@johnnybc,

Na pytania, które zadałeś, odpowiedź znajdziesz w google w ciągu 5 minut. Odpisałem ci szybko, bo jestem pewien, że jesteś zielony w sprawach biznesowych i podatkowych.
Jeżeli chcesz sobie pomóc, to po przeczytaniu tego posta zamknij forum, wrzuć google i wpisz BIURO KSIĘGOWE. Zadzwoń do pierwszego biura i umów się na rozmowę. Myślę, że nic nie zapłacisz a dużo się dowiesz.

Czarna Owca
Awatar użytkownika
Posty: 465
Rejestracja: 16 października 2016
Reputacja: -26
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Wrocław

Działalność gospodarcza w handlu krypto

Postautor: ArekW » wtorek, 23 maja 2017, 12:53

@johnnybc,
Nie chcę tego dalej ciągnąć bo to jak walenie głową w ścianę. Sam sobie zaprzeczasz. Z jednej strony zjadłeś zęby na interpretacjach a z drugiej strony szukasz tutaj fachowych porad. Są tutaj doradcy podatkowi, księgowi, specjaliści od podatków?
Przeczytaj definicję działaności gospodarczej, koniecznie musisz od tego zacząć, bo błądzisz.

Czarna Owca
Awatar użytkownika
Posty: 465
Rejestracja: 16 października 2016
Reputacja: -26
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Wrocław

Działalność gospodarcza w handlu krypto

Postautor: ArekW » wtorek, 23 maja 2017, 20:13

@johnnybc,

Pojawiłeś się na forum i zadałeś pytanie. Dostałeś odpowiedź.
Jeszcze raz.
Sprawdz definicję działalności gospodarczej, korzystaj z google, porozmawiaj z doradcą podatkowym.

Źle się stało, że atakujesz mnie osobiście.

Mimo wszystko pozdrawiam.

Początkujący
Posty: 191
Rejestracja: 21 maja 2017
Reputacja: -21
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza w handlu krypto

Postautor: zjaranyjoe » środa, 24 maja 2017, 13:54

Jak ktoś kopie po 300 dolców miesiecznie to jak ma to rozliczać z us? xD

Czarna Owca
Awatar użytkownika
Posty: 465
Rejestracja: 16 października 2016
Reputacja: -26
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Wrocław

Działalność gospodarcza w handlu krypto

Postautor: ArekW » środa, 24 maja 2017, 14:56

zjaranyjoe pisze: Jak ktoś kopie po 300 dolców miesiecznie to jak ma to rozliczać z us? xD
Sprawdź w google ile wynosi w 2017 roku kwota wolna od opodatkowania. Potem oszacuj dochód z BTC za 2017. Jeżeli masz inne dochody podlegające opodatkowaniu zsumuj je z dochodami z Bitcoin. Odlicz kwotę wolną od podatkowania. Policz ile podatku wg skali zapłacisz.
Jeżeli uważasz, że za dużo, wygogluj doradztwo podatkowe i udaj się po poradę.

Dyskutant
Posty: 297
Rejestracja: 31 października 2013
Reputacja: 52
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza w handlu krypto

Postautor: altcoin » czwartek, 25 maja 2017, 00:37

Skoro zjadłeś zęby na interpretacjach i jesteś taki biegły w biznesie to dziwne, że zadajesz takie pytanie.
Sam sobie odpowiedz szczerze czy czynności, które chcesz regularnie wykonywać to działalność czy zabawa.
Szukasz na tym forum potwierdzenia swoich błędnych (zdaniem wielu osób z tego forum) przypuszczeń?
Olej sobie odpowiedzi na swoje pytania i rób jak uważasz.

PS. Co do kopania: moim zdaniem jeżeli używasz asiców typu antminer - to działalność na 100% bo do niczego poza zarabianiem nie służą. Podobnie jeżeli używasz więcej niż 2 kart graficznych to też działalność bo raczej mało prawdopodobne jest by bawić się gierkami 3 i więcej kartami; używasz VPS lub więcej niż 1 procesor/komputer do kopania - działalność. Bez względu czy to 3$, 300$ czy 3000$.
Co do handlu - jeżeli wykonujesz 1 transakcję na 1/2 roku to dobry prawnik udowodni, że to nie działalność.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości