Jak bezpiecznie sprzedać BTC (kwestie podatkowe)

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 7131
Rejestracja: 21 sierpnia 2011
Reputacja: 2357
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak bezpiecznie sprzedać BTC (kwestie podatkowe)

Postautor: prezes » czwartek, 29 czerwca 2017, 22:03

@anty, w skrill albo neteller musisz podać wszystkie swoje dane, nie wiem czy oni później nie przekazują gdzieś Twoich wypłat i wpłat.
Kanał na YouTube - przegląd rynków finansowych: kryptowaluty, akcje, surowce, forex
Blog prezesa - blog o inwestowaniu
Giełdy Kryptowalut - wiadomości, opinie, rankingi
Kryptowaluty.info.pl - Informacje ze świata kryptowalut

Gaduła
Posty: 339
Rejestracja: 19 listopada 2013
Reputacja: 223
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak bezpiecznie sprzedać BTC (kwestie podatkowe)

Postautor: anty » czwartek, 29 czerwca 2017, 22:07

znam ludzi którzy spore pieniądze zarabiają od wielu lat na bukmacherce i nigdy skrill ich nie "sprzedał". Dlatego wydaje mi sie że to bezpieczna metoda. największy problem to chyba limity.
no i prowizje mają spore.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 7131
Rejestracja: 21 sierpnia 2011
Reputacja: 2357
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak bezpiecznie sprzedać BTC (kwestie podatkowe)

Postautor: prezes » czwartek, 29 czerwca 2017, 22:15

Allegro też nie sprzedało swoich użytkowników do US do czasu oczywiście aż ich sprzedało. Tu nie ma co się zastanawiać czy dana instytucja Cię sprzeda czy nie tylko kiedy to nastąpi. Odkąd banki szwajcarskie zaczęły sprzedawać swoich klientów to teraz już nigdzie nie można czuć się bezpiecznym.

Jak podajesz swoje dane, nie ważne gdzie, to musisz się liczyć z tym że prędzej czy później Twoje operacje finansowe wyjrzą na światło dzienne, pozostaje tylko pytanie czy kogoś będą one interesowały. W obecnych czasach naiwnością jest myślenie że możemy sobie anonimowo przesyłać fiaty na odległość.

Dodano po 4 minutach 11 sekundach:
Nawet jak sobie zamkniesz konto w banku to Twoja historia zostaje.
Kanał na YouTube - przegląd rynków finansowych: kryptowaluty, akcje, surowce, forex
Blog prezesa - blog o inwestowaniu
Giełdy Kryptowalut - wiadomości, opinie, rankingi
Kryptowaluty.info.pl - Informacje ze świata kryptowalut

Gaduła
Posty: 339
Rejestracja: 19 listopada 2013
Reputacja: 223
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak bezpiecznie sprzedać BTC (kwestie podatkowe)

Postautor: anty » czwartek, 29 czerwca 2017, 22:17

tylko wtedy by musieli całkowicie zwinąć interes, bo do niczego innego się tego nie używa.

Zawsze też można założyć konto na słupa i problem z głowy, handel takimi kontami też kwitnie :)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 7131
Rejestracja: 21 sierpnia 2011
Reputacja: 2357
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak bezpiecznie sprzedać BTC (kwestie podatkowe)

Postautor: prezes » czwartek, 29 czerwca 2017, 22:21

Ludzie używają tego typu wynalazków nagminnie zamiast banków.

Dodano po 36 sekundach:
Możesz sobie też założyć konto na słupa w banku ale za to wszystko jest kodeks karny.
Kanał na YouTube - przegląd rynków finansowych: kryptowaluty, akcje, surowce, forex
Blog prezesa - blog o inwestowaniu
Giełdy Kryptowalut - wiadomości, opinie, rankingi
Kryptowaluty.info.pl - Informacje ze świata kryptowalut

Gaduła
Posty: 339
Rejestracja: 19 listopada 2013
Reputacja: 223
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak bezpiecznie sprzedać BTC (kwestie podatkowe)

Postautor: anty » czwartek, 29 czerwca 2017, 22:26

w baku urzędy mają wszystko na tacy.
A z serwisem, który nie trzyma żadnej kasy w pl z siedziba w raju podatkowym, który płaci pewnie niezłe łapówy aby się do tego nikt nie przyczepił juz jest trudniej.

tak czy inaczej nie zachęcam do korzystania :) Pytam tylko czy ktoś już testował

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 18 listopada 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak bezpiecznie sprzedać BTC (kwestie podatkowe)

Postautor: rebul4 » piątek, 30 czerwca 2017, 01:15

Mieszkam za granicą i mam zarejestrowane konto na skrill, zweryfikowane na polski dowód. I co teraz? mam w Polsce podatek jakiś im od tego odprowadzić? No bez sensu. I jak by się mieli niby o tym dowiedzieć że z tego korzystam?
Czy jednak wyciągną łapy po to Ci u których aktualnie mieszkam?

Gaduła
Posty: 339
Rejestracja: 19 listopada 2013
Reputacja: 223
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak bezpiecznie sprzedać BTC (kwestie podatkowe)

Postautor: anty » piątek, 30 czerwca 2017, 15:53

Niestety środków wpłaconych w postaci BTC, nie da się wypłacić z bankomatu na serwisach neteller i skrill, nie ma tak dobrze.

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 25 lutego 2014
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak bezpiecznie sprzedać BTC (kwestie podatkowe)

Postautor: szta » wtorek, 4 lipca 2017, 11:54

Witam wszystkich.

Mam podobny problem jak założyciel tematu.
Wpłata na bitcurex kupno btc. Część btc trzymałem w portfelu a cześć na giełdzie.
Po upadku jak bym sprzedał część z portfela to wychodzę na 0.
Rozumiem że dla US nie mam dowodu zakupu czyli musiałbym odprowadzić podatek od części która mi została więc będę w plecy o kwotę podatku?

Przekopałem pocztę i mam jeszcze wiadomości o zmianie salda w bitcurex.
Czy to może posłużyć jako dowód zakupu ?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 40
Rejestracja: 13 kwietnia 2013
Reputacja: 6
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak bezpiecznie sprzedać BTC (kwestie podatkowe)

Postautor: sobol » wtorek, 11 lipca 2017, 00:39

Nie byłoby najprościej kupić paysafecard za BTC i robić nimi zakupy?

Edit: Cofam to. Wydawało mi się, że więcej sklepów obsługuje te karty.
Ostatnio zmieniony wtorek, 11 lipca 2017, 13:26 przez sobol, łącznie zmieniany 2 razy.

Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 23 czerwca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak bezpiecznie sprzedać BTC (kwestie podatkowe)

Postautor: jurekk4 » czwartek, 13 lipca 2017, 00:42

W Japonii zwolnili BTC z podatku. Tak z ciekawości czy wymieniając BTC w JPN i przesyłając fiat do PL powoduje jakiś obowiązek podatkowy?

Początkujący
Posty: 192
Rejestracja: 6 czerwca 2017
Reputacja: 16
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak bezpiecznie sprzedać BTC (kwestie podatkowe)

Postautor: x157 » czwartek, 13 lipca 2017, 09:16

Jak jesteś Japończykiem lub tamtejszym rezydentem to nie.

Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 23 czerwca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak bezpiecznie sprzedać BTC (kwestie podatkowe)

Postautor: jurekk4 » czwartek, 13 lipca 2017, 18:27

Nie rozumiem jak to działa? Czyli jak w Japonii sprzedam auto i prześlę pieniądze do PL to muszę płacić podatek? v jeśli wymienię zł na jen jpn i prześlę je do PL to też płącić muszę podatek (jeśli na tym zarobiłem)?

Jest to dla mnie trudne do ogarnięcia zwłaszcza, że Europejski TS orzekł, że to nie prawa majątkowe tylko waluta.

Gaduła
Posty: 339
Rejestracja: 19 listopada 2013
Reputacja: 223
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak bezpiecznie sprzedać BTC (kwestie podatkowe)

Postautor: anty » niedziela, 16 lipca 2017, 12:55

A jak wygląda kwestia założenia konta w kraju gdzie kwota wolna od podatku jest na sensownym poziomie. Np zakładam konto bankowe w UK i tam sobie wypłacam kasę. Ktos sie nad tym tematem głębiej zastanawiał? Jak by to prawnie wyglądało. Są jakies większe bariery aby Polak sobie założył tam konto?

oczywiscie nie koniecnie musi to być uk

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4618
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2683
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak bezpiecznie sprzedać BTC (kwestie podatkowe)

Postautor: mecenas » niedziela, 16 lipca 2017, 13:02

anty pisze: Ktos sie nad tym tematem głębiej zastanawiał?
Podobnie zastanawiam się, czy ktoś się zastanawiał nad BTC jako darowizną dla członka rodziny - daruję bratu/siostrze BTC a on/ona sprzedaje... jak to się ma do mnie i moich BTC (co to już moje nie są)?
:arrow: Zdecentralizowane kontrakty: https://bchbull.com
:arrow: Bitcoin Is Cash: https://discover.cash/

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak bezpiecznie sprzedać BTC (kwestie podatkowe)

Postautor: xbladexx » niedziela, 23 lipca 2017, 01:38

mecenas pisze:
anty pisze: Ktos sie nad tym tematem głębiej zastanawiał?
Podobnie zastanawiam się, czy ktoś się zastanawiał nad BTC jako darowizną dla członka rodziny - daruję bratu/siostrze BTC a on/ona sprzedaje... jak to się ma do mnie i moich BTC (co to już moje nie są)?
Ktos sie nad tym tematem głębiej zastanawiał?[/quote][/quote]

Ty dałeś darowiznę te BTC nie są twoje. Twój brat ma płacić dochodowy jak to sprzeda i tyle.
Bitcoin nie ma "umocowania prawnego" ani OFICJALNEJ ceny jak EUR/USD nadanej przez NBP wieć wartość w dniu darowizny jest całe 0. Jeśli sprzedaż BTC za fiat to osiągniesz przychód co równa sie z podatkiem wg. skali podatkowej. Pozatym czy posiadanie BTC bez możliwości udowodnienia ich pochodzenia jest nielegalne ?
Jest legalne posiadanie BTC w Polsce, bo nie jest to zabronione - nawet jak nie masz historii skąd je masz.
Ostatnio trochę o tym myślałem.

PS: prosty sposób na zbicie podatku z 32% na eventulanie 19% :) o ile CI brak/siostra odda kasa BO ONE NIE JEST TWOJA JUŻ :D ,a wiedz że w życiu bywa różnie

Dodano po 5 minutach 52 sekundach:
anty pisze: A jak wygląda kwestia założenia konta w kraju gdzie kwota wolna od podatku jest na sensownym poziomie.***
Nie liczy się gdzie masz konto w banku TYLKO gdzie masz rezydencję PODATKOWĄ.
Musisz mieć udokumentowane 183 dni w roku, że siedzisz w Anglii.

Weteran
Posty: 13345
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak bezpiecznie sprzedać BTC (kwestie podatkowe)

Postautor: ekonokomik » niedziela, 23 lipca 2017, 02:49

xbladexx pisze: Ty dałeś darowiznę te BTC nie są twoje. Twój brat ma płacić dochodowy jak to sprzeda i tyle.
Bitcoin nie ma "umocowania prawnego" ani OFICJALNEJ ceny jak EUR/USD nadanej przez NBP wieć wartość w dniu darowizny jest całe 0.
No co pomysł to genialniejszy w tym wątku :D

Sorki, ale nie mogłem się powstrzymać. Myślę, że urzędnicy z US czytają sobie co rano ten topic i mają "zrobiony dzień" ;)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4618
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2683
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak bezpiecznie sprzedać BTC (kwestie podatkowe)

Postautor: mecenas » niedziela, 23 lipca 2017, 08:42

@xbladexx, jakaś podstawa prawna do Twojego wnioskowania to jest?
:arrow: Zdecentralizowane kontrakty: https://bchbull.com
:arrow: Bitcoin Is Cash: https://discover.cash/

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak bezpiecznie sprzedać BTC (kwestie podatkowe)

Postautor: xbladexx » niedziela, 23 lipca 2017, 14:48

mecenas pisze: @xbladexx, jakaś podstawa prawna do Twojego wnioskowania to jest?
https://interpretacje-podatkowe.org/prz ... 76-14-4-ec
W odniesieniu do przywołanych uregulowań prawnych oraz opisu stanu faktycznego należy stwierdzić, że dla celów podatkowych uzyskany przychód z tytułu sprzedaży zakupionej przez Wnioskodawcę waluty Bitcoin będzie stanowić przychód z praw majątkowych, o których mowa w ww. art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dochodem będzie, nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym (art. 9 ust. 2 ww. ustawy).

W myśl ww. art. 9 ust. 1a ww. ustawy dochody z praw majątkowych podlegają kumulacji z innymi dochodami i należy je wykazać w zeznaniu rocznym (PIT-36, wiersz 7), składanym w terminie do dnia 30 kwietnia następnego roku i w tym samym terminie należy wpłacić z tego tytułu podatek, obliczony na zasadach ogólnych, tj. wg skali podatkowej zgodnie z art. 27 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak również przepisy wykonawcze do tej ustawy, nie zawierają szczególnych uregulowań dotyczących sposobu dokumentowania kosztów uzyskania przychodów z praw majątkowych. Zgodnie z art. 22 ust. 1 ww. ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Co do zasady zatem kosztami uzyskania ww. przychodów będą wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki poniesione w celu ich osiągnięcia (lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu), o ile nie zostały wyłączone z tych kosztów na mocy art. 23 ww. ustawy, a ich poniesienie zostało udokumentowane w sposób niebudzący wątpliwości.
Oczywiście to czy kupno i sprzedaż US uzna za działalność gospodarczą to inna kwestia i w pełni uznaniowa zależnie od US - a właściwie urzędnika. Dla jednych - jedna transakcja rocznie to będzie powtarzalny proces, dla innych 10-sięć transakcji dziennie. Z racji, że prawo nie reguluje obrotu Bitcoinem/kryptowalutami urzędnicy stosują zasady ogólne. Gdyby było jak w ustawie, że wątpliwości rozstrzyga się na korzyść podatnika, to mniej dramatów było by na forum.

****
Jak wcześniej pisałem posiadanie bitcoin bez historii skąd się je ma nie jest w Polsce karalne - jedynym problemem jest to, że jak je chcemy sprzedać to nie możemy udokumentować kosztów. Więc płacimy podatek od całości przychodu w całym ROKU podatkowym. Jeśli ktoś miedzy czasie wykona kilka transakcji obrotu na giełdzie kupna sprzedaży w obrębie tych samych środków to może mieć problem z US i działalnością gospodarczą.
Sama ustawa o podatku dochodowym,wnioskując z interpretacji dopuszcza możliwość odliczenia kosztów dla osób fizycznych.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak również przepisy wykonawcze do tej ustawy, nie zawierają szczególnych uregulowań dotyczących sposobu dokumentowania kosztów uzyskania przychodów z praw majątkowych. Zgodnie z art. 22 ust. 1 ww. ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Co do zasady zatem kosztami uzyskania ww. przychodów będą wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki poniesione w celu ich osiągnięcia (lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu), o ile nie zostały wyłączone z tych kosztów na mocy art. 23 ww. ustawy, a ich poniesienie zostało udokumentowane w sposób niebudzący wątpliwości.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4618
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2683
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak bezpiecznie sprzedać BTC (kwestie podatkowe)

Postautor: mecenas » niedziela, 23 lipca 2017, 14:51

@xbladexx, Ok, ale chodziło mi o przekazanie BTC w darowiźnie komuś z rodziny. Jak to się ma do podstaw prawnych?
:arrow: Zdecentralizowane kontrakty: https://bchbull.com
:arrow: Bitcoin Is Cash: https://discover.cash/

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości