Jak bezpiecznie sprzedać BTC (kwestie podatkowe)

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 62
Rejestracja: 17 lutego 2017
Reputacja: 57
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak bezpiecznie sprzedać BTC (kwestie podatkowe)

Postautor: napiorek » środa, 24 maja 2017, 16:58

ja również mam pytanie bo nie wiem czy do końca zrozumiałem, podam przykład:

kupuję btc za kwotę 10.000 pln
w tym samym roku sprzedaję za 20.000 pln ponieważ urósł dwukrotnie
zaczekałem aż spadł i ponownie za całość 20.000 pln kupiłem btc (tym razem więcej)

wszystko działo się w ciągu jednego roku - powinienem zapłacić podatek od 10.000 pln ? czy nie płace ponieważ ostatecznie na koniec roku nie mam żadnego zysku w pln ?
czy ma to znaczenie, że środki nie były wypłacane na konto? czy też nie ?

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak bezpiecznie sprzedać BTC (kwestie podatkowe)

Postautor: bl4ck » środa, 24 maja 2017, 17:00

19% masz przy graniu na giełdzie, prawa majątkowe\autorskie 18% i po przekroczeniu 85 tys pln 32% oczywiście kwota ta sumuje się z twoimi innymi dochodami.
Ostatnio zmieniony środa, 24 maja 2017, 17:07 przez bl4ck, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1902
Rejestracja: 25 października 2013
Reputacja: 639
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak bezpiecznie sprzedać BTC (kwestie podatkowe)

Postautor: baggins » środa, 24 maja 2017, 17:03

@bl4ck no to się teraz wkur...em :evil:
Wszystko co piszę jest jedynie moją opinią. Nie roszczę sobie prawa do głoszenia prawdy objawionej. Mylić się może każdy.
LEWAR TWÓJ WRÓG!!!

NoMoreCore

Początkujący
Posty: 70
Rejestracja: 16 stycznia 2016
Reputacja: 14
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Śląsk

Jak bezpiecznie sprzedać BTC (kwestie podatkowe)

Postautor: tomash » środa, 24 maja 2017, 17:09

19% masz jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i wybrałeś jako sposób rozlicznia podatek liniowy (tak ja to przynajmniej rozumiem)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1902
Rejestracja: 25 października 2013
Reputacja: 639
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak bezpiecznie sprzedać BTC (kwestie podatkowe)

Postautor: baggins » środa, 24 maja 2017, 17:16

@tomash no ale wtedy chyba masz VAT jeszcze?

Poczytałem trochę i może nie trzeba płacić VAT, ale w takim układzie powinienem mieć konto na giełdzie na firmę?.... zgłupiałem totalnie :/
Wszystko co piszę jest jedynie moją opinią. Nie roszczę sobie prawa do głoszenia prawdy objawionej. Mylić się może każdy.
LEWAR TWÓJ WRÓG!!!

NoMoreCore

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak bezpiecznie sprzedać BTC (kwestie podatkowe)

Postautor: bl4ck » środa, 24 maja 2017, 17:29

@baggins, vat masz jeśli jesteś vatowcem.

Dodano po 2 minutach 17 sekundach:
napiorek pisze: wszystko działo się w ciągu jednego roku - powinienem zapłacić podatek od 10.000 pln ? czy nie płace ponieważ ostatecznie na koniec roku nie mam żadnego zysku w pln ?
z tego co mi wiadomo wymiana btc na fiat to już obowiązek podatkowy wypłata na konto bankowe nie ma znaczenia.

@baggins, czy żeby sprzedawać na allegro musisz mieć konto firmowe? nie musisz, jak masz firmę musisz mieć konto bankowe firmowe? nie musisz, myślę że wystarczy że jest na twoje nazwisko.
Ostatnio zmieniony środa, 24 maja 2017, 17:34 przez bl4ck, łącznie zmieniany 1 raz.

Czarna Owca
Awatar użytkownika
Posty: 465
Rejestracja: 16 października 2016
Reputacja: -26
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Wrocław

Jak bezpiecznie sprzedać BTC (kwestie podatkowe)

Postautor: ArekW » środa, 24 maja 2017, 17:36

Lethorgius pisze:
Wszystko pięknie towarzyszu "ArekW"... ale... dyrektywa dyrektywą, a prawo danego kraju i jego regulacje to kwestia dodatkowa. Te informacje nie są powszechnie i automatycznie przekazywane, lecz na stosowny wniosek, np. podejrzenie defraudacji, a tutaj wchodzą w grę odpowiednie uprawnienia i nakazy, na mocy których dana jednostka kraju "A" - miałaby podstawę i uprawnienia do wglądu danego typu konta osoby (nie obywatela) posiadającego takowe (i danego rodzaju, w tym przypadku w BitPay) w kraju "B". Czy możesz potwierdzić, że wymiana informacji pomiędzy np. Gibraltarem-Polską - miałaby następować automatycznie, a jeżeli tak - to na jakiej podstawie?
Zdanie klucz do zrozumienia - automatyczna wymiana informacji. Najłatwiej sprawdzisz to w swoim banku - po prostu spytaj, czy 20 maja nastąpiły zmiany. Wiele banków wysyła listy albo informuje przez bankowość elektroniczną.

Dodano po 4 minutach 19 sekundach:
bl4ck pisze: 19% masz przy graniu na giełdzie, prawa majątkowe\autorskie 18% i po przekroczeniu 85 tys pln 32% oczywiście kwota ta sumuje się z twoimi innymi dochodami.
Osoby, które korzystają z porad doradców podatkowych dowiadują się, że CIĄGLE można sprzedawać bitcoin prowadząc JDG na zasadał ryczałtu ewidencjonowanego ze stawką podatkową 3%. Do kwoty 150 tys zł nie trzeba się rejestrować w VAT. Po przekroczeniu tej kwoty można po rejestracji w VAT dalej sprzedawać Bitcoin ze stawką ZW i tak do kwoty 150 tys EURO.

A pozostali, którzy radzą się przypadkowych osób w Internetach płacą nawet 32%.

Proszę zrobić symulację ile płaci się podatku od kwoty 600 tys zł dla stawki 32% i 3%. Nawet przy 10tys zł oszczędność jest duża.

Ale powtarzam, to wiedzą osoby, które poszły o pomoc do specjalisty ;-)

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak bezpiecznie sprzedać BTC (kwestie podatkowe)

Postautor: bl4ck » środa, 24 maja 2017, 17:44

ArekW pisze: że CIĄGLE można sprzedawać bitcoin prowadząc JDG na zasadał ryczałtu ewidencjonowanego ze stawką podatkową 3%
artykuł był o osobie bez działalności więc i odpowiedz jest taka.

Dodano po 2 minutach 38 sekundach:
ArekW pisze: Osoby, które korzystają z porad doradców podatkowych dowiadują się, że CIĄGLE można sprzedawać bitcoin prowadząc JDG na zasadał ryczałtu ewidencjonowanego ze stawką podatkową 3%
Tego zdania nie rozumiem to można korzystać ze stawki 3% twoim zdaniem czy nie?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1902
Rejestracja: 25 października 2013
Reputacja: 639
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Jak bezpiecznie sprzedać BTC (kwestie podatkowe)

Postautor: baggins » środa, 24 maja 2017, 17:44

A jest jakiś o osobie z działalnością? ;)
Wszystko co piszę jest jedynie moją opinią. Nie roszczę sobie prawa do głoszenia prawdy objawionej. Mylić się może każdy.
LEWAR TWÓJ WRÓG!!!

NoMoreCore

Czarna Owca
Awatar użytkownika
Posty: 465
Rejestracja: 16 października 2016
Reputacja: -26
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Wrocław

Jak bezpiecznie sprzedać BTC (kwestie podatkowe)

Postautor: ArekW » środa, 24 maja 2017, 17:45

bl4ck pisze:
ArekW pisze: że CIĄGLE można sprzedawać bitcoin prowadząc JDG na zasadał ryczałtu ewidencjonowanego ze stawką podatkową 3%
artykuł był o osobie bez działalności więc i odpowiedz jest taka.
Osoby bez działaności jeszcze nie wiedzą o tym, że to co robią z Bitcoin, spełnia w 100% definicję prowadzenia działaności gospodarczej. Wyjątkiem jest ktoś, kto np. raz na 2 lata sprzeda bitcoin za 200tys zł i wpisze do PIT-36 i zapłaci wg skali podatkowej. I nie będzie to osoba, która ma konto na giełdach Bitcoin, tylko zwykły holder. Ministerstwo Finansów na razie czeka.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1902
Rejestracja: 25 października 2013
Reputacja: 639
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Jak bezpiecznie sprzedać BTC (kwestie podatkowe)

Postautor: baggins » środa, 24 maja 2017, 17:47

A jak ktoś sprzedaje regularnie (ma działalność) to płaci 19 czy 19 i VAT?
Ostatnio zmieniony środa, 24 maja 2017, 17:47 przez baggins, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co piszę jest jedynie moją opinią. Nie roszczę sobie prawa do głoszenia prawdy objawionej. Mylić się może każdy.
LEWAR TWÓJ WRÓG!!!

NoMoreCore

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak bezpiecznie sprzedać BTC (kwestie podatkowe)

Postautor: bl4ck » środa, 24 maja 2017, 17:47

@baggins, nie rób jaj że będziesz się opierać na jakiś artykułach w internetach w sprawie prowadzenia firmy :D

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1902
Rejestracja: 25 października 2013
Reputacja: 639
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Jak bezpiecznie sprzedać BTC (kwestie podatkowe)

Postautor: baggins » środa, 24 maja 2017, 17:50

Jako wstępne źródło informacji czemu nie? Po prostu jestem zaskoczony że to inny podatek od takich dochodów z giełdy np.
Wszystko co piszę jest jedynie moją opinią. Nie roszczę sobie prawa do głoszenia prawdy objawionej. Mylić się może każdy.
LEWAR TWÓJ WRÓG!!!

NoMoreCore

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak bezpiecznie sprzedać BTC (kwestie podatkowe)

Postautor: bl4ck » środa, 24 maja 2017, 18:38

@baggins, tutaj masz formy prowadzenia firmy https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-form ... aka-wybrac od tego zależy %.

Dodano po 4 minutach 15 sekundach:
ArekW pisze: Osoby bez działaności jeszcze nie wiedzą o tym, że to co robią z Bitcoin, spełnia w 100% definicję prowadzenia działaności gospodarczej ........... Ministerstwo Finansów na razie czeka.
Myślę że większość ma to gdzieś bo jak mówisz nie wiedzą o tym :)

Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 9 marca 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak bezpiecznie sprzedać BTC (kwestie podatkowe)

Postautor: porter_sc » środa, 24 maja 2017, 18:49

Czyli wychodzi że najlepiej do UK tam firmę tam konto i rocznie do 300tys zl luz ;-)

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak bezpiecznie sprzedać BTC (kwestie podatkowe)

Postautor: bl4ck » środa, 24 maja 2017, 18:52

@ArekW, o ryczałcie:

Załącznik nr 2 Wykaz usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oznaczonych według polskiej klasyfikacji wyrobów i usług

http://www.sgk.gofin.pl/11,2443,130256, ... lacza.html

Sekcja K - DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA I UBEZPIECZENIOWA

Dział 64 - FINANSOWA DZIAŁALNOŚĆ USŁUGOWA, Z WYŁĄCZENIEM UBEZPIECZEŃ I FUNDUSZÓW EMERYTALNYCH

64.19.30.0 Pozostałe pośrednictwo pieniężne, gdzie indziej niesklasyfikowane

[PKWiU 2008] 64.19.30.0 [PKWiU 2015] 64.19.30.0 - Usługi kupna i sprzedaży



http://btcpolska.pl/2016/12/22/bez-rycz ... bitcoinow/

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1902
Rejestracja: 25 października 2013
Reputacja: 639
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak bezpiecznie sprzedać BTC (kwestie podatkowe)

Postautor: baggins » środa, 24 maja 2017, 19:08

dobra trochę ogarnąłem... wychodzi mi na to, że jeżeli regularnie sprzedaję BTC to powinienem mieć działalność gospodarczą - ryczałt odpada wiec opodatkowanie liniowe 19%.... i to co mi najbardziej "doskwierało" czyli VAT... wczytałem, że taka sprzedaż jest zwolniona - ktoś może potwierdzić?
Wszystko co piszę jest jedynie moją opinią. Nie roszczę sobie prawa do głoszenia prawdy objawionej. Mylić się może każdy.
LEWAR TWÓJ WRÓG!!!

NoMoreCore

Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 9 marca 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak bezpiecznie sprzedać BTC (kwestie podatkowe)

Postautor: porter_sc » środa, 24 maja 2017, 19:56

Tu masz ze nie placisz VAT
http://www.rp.pl/Podatek-dochodowy/3112 ... .html#ap-1


Gdzieś pisali że tak bez ale już nie pamiętam gdzie ;-)) Same problemy z tym BTC ale co jak co ;-) jak sie wpłaci np 1000zl na giełde i wyplaci 1000zl to teoretycznie nie trzeba placic podatku czyli do momentu jak sie jest na 0 to lajt. Belize bedzie od 2018 na tym dekrecie ;-) wiec do konca roku w ADV relax rozumiem :D

Gaduła
Posty: 317
Rejestracja: 2 lutego 2013
Reputacja: 7
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak bezpiecznie sprzedać BTC (kwestie podatkowe)

Postautor: satriani » czwartek, 25 maja 2017, 12:13

znacie jakieś dobre biura w Warszawie które pomagają w założeniu działalności zajmującym się handlem BTC + doradzają by ominąć wszelkie ewentualne pułapki ? fajnie jakby ktoś kto ma już doświadczenie w tym kogoś polecił

Początkujący
Posty: 110
Rejestracja: 24 kwietnia 2017
Reputacja: 23
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak bezpiecznie sprzedać BTC (kwestie podatkowe)

Postautor: nztcaps » sobota, 27 maja 2017, 12:44

Ja prowadzę DG i muszę płacic 32% za sprzedaż bitcoinów, jak mi to księgowa powiedziała to myslałem ze pierdol.. dostane. Panowie trzeba założyc firme w jakimś raju podatkowym.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości