Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Wygadany
Posty: 666
Rejestracja: 14 lutego 2017
Reputacja: 180
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: esse » sobota, 13 stycznia 2018, 22:22

@bl4ck, on pisze o us, a nie o giif, dlatego zapytałem o podstawę.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » sobota, 13 stycznia 2018, 22:23

bl4ck pisze:@esse,
Zgodnie z przepisami dane do GIIF dostarcza kilkadziesiąt rodzajów tzw. instytucji obowiązanych, które muszą raportować transakcje pod rygorem odpowiedzialności karnej.

http://di.com.pl/wielki-brat-patrzy-czy ... owej-45930
http://opinierum.pl/jakiej-kwoty-przele ... -skarbowy/

do takich instytucji obowiązanych mają zostać dopisane polskie podmioty prowadzące działalność obrotu krypto walutami, a przynajmniej takie są plany...
Dokladnie to sa plany, aktualnie tak sie nie dzieje zobaczymy co 2018 przyniesie.

Pomocy! Jestem lamerem i nie wiem jak wyłączyc podpis w Tapatalku. Proszę o instrukcję na PW. SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Dodano po 40 sekundach:
esse pisze:@bl4ck, on pisze o us, a nie o giif, dlatego zapytałem o podstawę.
Moj błąd chodzilo mi o giif. Giff po analize moze to przekazac dlalej, masz racje.

Pomocy! Jestem lamerem i nie wiem jak wyłączyc podpis w Tapatalku. Proszę o instrukcję na PW. SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » sobota, 13 stycznia 2018, 22:23

esse pisze:@bl4ck, on pisze o us, a nie o giif, dlatego zapytałem o podstawę.
Moj błąd chodzilo mi o giif. Giff po analize moze to przekazac dlalej, masz racje.

Pomocy! Jestem lamerem i nie wiem jak wyłączyc podpis w Tapatalku. Proszę o instrukcję na PW. SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » sobota, 13 stycznia 2018, 22:33

@esse, jeden pies....bo
Co się dzieje z danymi zebranymi przez GIIF?
W 2011 r. GIIF wykorzystał zgromadzone dane, przekazując informacje do organów kontroli skarbowej (w 184 wypadkach), na Policję i do Centralnego Biura Śledczego (172), do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, w tym do Centrum Antyterrorystycznego (156), do Straży Granicznej (14), Centralnego Biura Antykorupcyjnego (11), a także do Komisji Nadzoru Finansowego (2).
wiem wiem stare ale dalej robią to samo na pewno dalej

Dodano po 7 minutach 19 sekundach:
@ekonokomik, Czytaj post wyżej.

Wygadany
Posty: 666
Rejestracja: 14 lutego 2017
Reputacja: 180
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: esse » sobota, 13 stycznia 2018, 22:35

Chciałem zachować ścisłość.
bl4ck pisze: wiem wiem stare ale dalej robią to samo na pewno dalej
no tak, za 2016 r.:
Przekazanie do uprawnionych organów i jednostek 2 205 powiadomień w trybie art. 33 ust. 3 ustawy (tj. z inicjatywy GIIF)5:
1 510 do organów kontroli skarbowej,
324 do Policji, w tym do Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP),
193 do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW), w tym do Centrum Antyterrorystycznego (CAT ABW),
124 do Izb Skarbowych,
15 do Straży Granicznej (SG),
7 do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF),
32 do Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA).
źródło: http://www.mf.gov.pl/c/document_library ... pId=764034

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » sobota, 13 stycznia 2018, 22:39

_chybaty pisze: 4alm
Zgodnie z wytycznymi, dyrektywy AML4 mają zostać wprowadzone do 26 czerwca 2017 r.

http://bitcoin.pl/wiadomosci/prawo-i-po ... towalutowa

no to mają poślizg :D

Dodano po 1 minucie 16 sekundach:
@esse, mają rozmach sku** nawet bańka jest w GIFie jak wzrosły raporty :D

..ale szerze? na tylu MLN kraj to i tak mało zgłoszeń widać że zajmują się poważnymi sprawami dotyczącymi zapewne "prania brudnych pieniędzy" i typowymi oszustwami.

Wygadany
Posty: 666
Rejestracja: 14 lutego 2017
Reputacja: 180
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: esse » sobota, 13 stycznia 2018, 22:50

bl4ck pisze: ..ale szerze? na tylu MLN kraj to i tak mało zgłoszeń widać że zajmują się poważnymi sprawami dotyczącymi zapewne "prania brudnych pieniędzy" i typowymi oszustwami.
Myślę, że masz rację. Popadamy chyba (jako forum) w zbytnią paranoję podatkową.

Weteran
Posty: 13346
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: ekonokomik » sobota, 13 stycznia 2018, 22:51

A ja jestem w 99% pewny, że od jakiegoś czasu GIIF polecił bankom raportować wszelkie przelewy na i z giełd kryptowalut, nie tylko polskich ale i zagranicznych. Wszelkie, czyli niezależne od kwoty.
Na razie nie robią z tego użytku, ale byliby nieudacznikami, gdyby nie zbierali informacji.

@black - zgłoszeń za 2016 jest niewiele, bo oni działają ze sporym poślizgiem (od roku do 5 lat)

Popatrzcie: ostatnia bańka miała miejsce w 2013. Wtedy GIIF mógł być jeszcze nieogarnięty jeśli chodzi o krypto. No i ludzie (a było ich względnie niewielu) większymi sumami handlowali głównie w Japonii na Gox.

Teraz sytuacja jest inna: mieliśmy banię, ludzie (a jest ich wielokrotnie więcej) będą chcieli zrealizować swoje zyski. Nie zdziwiłbym się, gdyby w drugiej połowie 2018 i w 2019 i później pojawiły się liczne doniesieniach o kontrolach US i wezwaniach do prokuratury w związku z przelewami z/giełd wykonanymi w 2017. I to nawet przy względnie małych kwotach (np kilka tysięcy zł.). Tam nie pracują idioci.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » sobota, 13 stycznia 2018, 22:57

esse pisze:
bl4ck pisze: ..ale szerze? na tylu MLN kraj to i tak mało zgłoszeń widać że zajmują się poważnymi sprawami dotyczącymi zapewne "prania brudnych pieniędzy" i typowymi oszustwami.
Myślę, że masz rację. Popadamy chyba (jako forum) w zbytnią paranoję podatkową.
Z tego co wstepnie wiadomo ma to ruszyc w 2 polowie 2018 i gieldy beda raportowaly transakcje powyzej 15000 euro. Pewnie bedzie jak w bankach ze pod koniec kazdego miesiaca liczac po kursie waluty bedzie sporządzany taki raport.

Pomocy! Jestem lamerem i nie wiem jak wyłączyc podpis w Tapatalku. Proszę o instrukcję na PW. SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Wygadany
Posty: 666
Rejestracja: 14 lutego 2017
Reputacja: 180
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: esse » sobota, 13 stycznia 2018, 23:14

ekonokomik pisze: wezwaniach do prokuratury w związku z przelewami z/giełd wykonanymi w 2017. I to nawet przy względnie małych kwotach (np kilka tysięcy zł.). Tam nie pracują idioci.
Nie byliby w stanie przerobić tego. Co do idiotów, poczytaj, na przykład, stenogramy z posiedzeń komisji śledczych, gdzie przesłuchiwano prokuratorów. Bardzo pouczające. Od czasów sprawy Olewnika do czasów Amber Gold niewiele się zmieniło.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » sobota, 13 stycznia 2018, 23:16

esse pisze:
ekonokomik pisze: wezwaniach do prokuratury w związku z przelewami z/giełd wykonanymi w 2017. I to nawet przy względnie małych kwotach (np kilka tysięcy zł.). Tam nie pracują idioci.
Nie byliby w stanie przerobić tego. Co do idiotów, poczytaj, na przykład, stenogramy z posiedzeń komisji śledczych, gdzie przesłuchiwano prokuratorów. Bardzo pouczające. Od czasów sprawy Olewnika do czasów Amber Gold niewiele się zmieniło.
Sa ludzie czytalem na innych forach co wyplacali po 200k i sie nie rozliczali to tacy raczej beda wolani. Inna sprawa ze jak ktos kupi auto, dom czy cos a z pitu nie wynika taki dochód tez jest wzywany.

Jak juz wyplacasz kase to chcesz chyba cos za to kupic.

Pomocy! Jestem lamerem i nie wiem jak wyłączyc podpis w Tapatalku. Proszę o instrukcję na PW. SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Wygadany
Posty: 666
Rejestracja: 14 lutego 2017
Reputacja: 180
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: esse » sobota, 13 stycznia 2018, 23:22

_chybaty pisze: Sa ludzie czytalem na innych forach co wyplacali po 200k i sie nie rozliczali to tacy raczej beda wolani. Inna sprawa ze jak ktos kupi auto, dom czy cos a z pitu nie wynika taki dochód tez jest wzywany.
To do US, to oczywiste, ale chodziło mi o prokuraturę.

Admin
Awatar użytkownika
Posty: 10321
Rejestracja: 13 sierpnia 2011
Reputacja: 5182
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Bitmar » sobota, 13 stycznia 2018, 23:30

Jak ustawa wejdzie, to giełdy będą musiały zgłaszać nawet sam fakt założenia u nich konta: http://bitcoin.pl/1344-powstal-projekt- ... ryptowalut
Mało tego, nawet bitcoinowe portfele online będą musiały to zrobić.

Sama ustawa jest już w fazie zaawansowanej: http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12 ... 3#12400913

Co do obecnej chwili, jeśli ktoś robił przelewy z jednej giełdy na łączną kwotę powyżej 15k euro, niech solidnie weźmie się za temat podatków, a najlepiej skorzysta z pomocy doradcy (to nie jest duży koszt).

Rację może mieć też ekonokomik, że wszystkie przelewy z giełd mogą być zgłaszane zgodnie z zaleceniem z "góry". Banki pewnie dostały listę giełd i kantorów bo na tej podstawie prawdopodobnie wypowiadają umowy i to nie tylko firmom obracającym kryptowalutami, ale i mającymi w nazwie słowo "Bitcoin" / lub kontrahentów z tej listy.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » niedziela, 14 stycznia 2018, 01:22

Takie nawiązanie to projektu wyżej opisanego:

Finansowy wielki brat, czyli rzecz o Centralnej Bazie Rachunków
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Finans ... 97144.html

Początkujący
Posty: 279
Rejestracja: 16 grudnia 2013
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Anunaki » niedziela, 14 stycznia 2018, 09:32

Pietaszek pisze: redlumek pisze:
Przejdź do cytowanego posta PKWiU 64.19.30.0 Pozostałe pośrednictwo pieniężne, gdzie indziej niesklasyfikowane jest w wykazie działalności które nie są objęte ryczałtem (załącznik nr 2 do ustawy o ryczałcie).


Rzeczywiście, jest tutaj precedens i sprzedaż BTC podpada pod pośrednictwo pieniężne Sprawdziłem w bazie GUS. To jest idiotyczna kwalifikacja ale taka jest.
Natomiast w załączniku do ustawy ryczałtowej nie ma wykluczenia tego PKWIU.
http://www.przepisy.gofin.pl/przepisy,3 ... ika-z.html

--więc z tym ryczałtem 3% odpada. Czyli jak np. ktoś ma już działalność gospodarczą na podatku liniowym, ma też zarejestrowany VAT. To wystarczy dodać PKD 64.19.z i tyle?
Później wystawić paragon na kasie fiskalnej ze zwolnioną stawką vat, czy jak wykazać taką sprzedaż? ew. fakture na siebie ze stawką vat zwolniony? Czy poprostu wydrukować dowody sprzedaży z giełdy i konta bankowego i dać dla księgowej?

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 8 stycznia 2018
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kiedis » wtorek, 16 stycznia 2018, 00:34

bl4ck pisze: @kiedis, jakie masz zdanie na temat ryczałtu 3% w przypadku obrotem krypto?
Opodatkowanie zrycztałtowanym podatkiem dochodowym podlegają jedynie określone rodzaje działalności. Artykuł 8 ust. 1 pkt 3 lit. e ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne stanowi, iż wyłączeniu z opodatkowaniu ryczałtem podlegają usługi wskazane w załączniku II do ustawy.

Zgodnie z załacznikiem II wszystkie usługi określone w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w sekcji K (usługi finansowe i ubezpieczeniowe) podlegają wyłączeniu z opodatkowania ryczałtem.

Usługi kupna i sprzedaży Bitcoin (pewnie zatem i także innych krypto) klasyfikowane są właśnie w sekcji K PKWiU, dokładniej pod symbolem 64.19.30.0.

Ergo, usługi w zakresie kupna i sprzedazy kryptowalut nie będą mogły zostać rozliczone za pomocą zryczałtowanego podatku dochodowego.

Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 22 grudnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Crom » wtorek, 16 stycznia 2018, 10:41

bl4ck pisze:@Pietaszek, My tu sobie gadamy o podstawie udokumentowania historycznego kursu a co z tym
W związku z powyższym, należy stwierdzić, że w oparciu o przepisy rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów brak jest podstaw do zaksięgowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów poniesionego przez Wnioskodawcę wydatku na zakup kryptowaluty, w kosztach uzyskania przychodów, na podstawie wydruku zestawienia przeprowadzonych transakcji, bowiem ww. rozporządzenie nie przewiduje takiego dokumentu jako dowodu księgowego.

W konsekwencji, Wnioskodawca nie będzie mógł na podstawie wydruku zestawienia przeprowadzonych transakcji dokumentować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów transakcji zbycia kryptowaluty.

Zatem, za nieprawidłowe należy uznać stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym posiadane przez Niego dokumenty (wydruki zestawienia przeprowadzonych transakcji) będą mogły stanowić podstawę do zaliczenia wydatków na nabycie kryptowaluty, do kosztów uzyskania przychodów i będą wystarczające do dokumentowania i ewidencjonowania transakcji zbycia ww. kryptowaluty.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych wskazać należy, że interpretacje organów podatkowych dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw podatników, osadzonych w określonym stanie faktycznym lub zdarzeniu przyszłym i tylko w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące. Nie wywołują one zatem żadnych skutków prawnych w odniesieniu do innych podatników.
skoro oni w żadne sposób nie zaakceptują nam kosztów tak poniesionych.

Dodano po 46 sekundach:
@pabloj, Z tego ci mi sie wydaje ani zagraniczne ani polskie nic takiego nie robią, to banki zgłaszają takie rzeczy do gifu.
A możesz dać linka do tej interpretacji?

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » wtorek, 16 stycznia 2018, 14:29

@Crom, To nie jest dokładnie tak ale mniej więcej ten sam ton wypowiedzi:
https://interpretacje-podatkowe.org/kos ... cz=bitcoin

a dokładnie ta o która pytasz jest gdzieś tutaj .. https://interpretacje-podatkowe.org/wyn ... aae817&p=1 w ostatnich wydaniach.

Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: 8 listopada 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: laxon » wtorek, 16 stycznia 2018, 20:50

Czy jako dowód kosztów uzyskania dochodu wystarczą potwierdzenia przelewow z konta na giełdę i screeny z przeprowadzonych transakcji na gieldzie?

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » wtorek, 16 stycznia 2018, 20:54

I tak nie masz innej opcji

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości