Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Postautor: mp1980 » piątek, 26 kwietnia 2019, 14:24

@gr0g Nie siej proszę strachu, odpowiedź od BitBay

Obrazek

Weteran
Awatar użytkownika
Reputacja: 623
Reputacja postu: 
0

Postautor: Rumcajs » piątek, 26 kwietnia 2019, 15:31

Wydaje mi się że nie po to BitBay się przeniósł na malte żeby na do widzenia przekazać im takie dane tym bardziej że z przepisów wynikało że ewentualna kara za brak odpowiedzi to było chyba 10 000 zł pln.

Początkujący
Reputacja postu: 
0

Postautor: Tuczi0214 » piątek, 26 kwietnia 2019, 16:00

Dostałem wypełniony pit z biura i wygląda to tak:

https://imageshack.com/i/po1Rhoddj
https://imageshack.com/i/pnSvWETlj

Po pierwsze te sumy to jakaś masakra w życiu takich pieniędzy nie widziałem, po drugie w 2018 sprzedałem BTC za około 3k euro i to chyba powinno się znaleźć w picie?
No i za 2017 miałem mieć korektę, a w picie w miejscu "Cel złożenia formularza" mam zaznaczone złożenie zeznania, a nie korekta zeznania.
Nie znam się, nigdy pitów nie wypełniałem więc wole spytać

Początkujący
Reputacja: 57
Reputacja postu: 
0

Postautor: _chybaty » piątek, 26 kwietnia 2019, 16:09

Tuczi0214 pisze:Dostałem wypełniony pit z biura i wygląda to tak:

https://imageshack.com/i/po1Rhoddj
https://imageshack.com/i/pnSvWETlj

Po pierwsze te sumy to jakaś masakra w życiu takich pieniędzy nie widziałem, po drugie w 2018 sprzedałem BTC za około 3k euro i to chyba powinno się znaleźć w picie?
No i za 2017 miałem mieć korektę, a w picie w miejscu "Cel złożenia formularza" mam zaznaczone złożenie zeznania, a nie korekta zeznania.
Nie znam się, nigdy pitów nie wypełniałem więc wole spytać
Lol nieźle 50 milionów obrotu. Taxo krypto? Oni liczą bez fifo/lifo. Liczą tak jak teraz jest na nowych zasadach.tv Sprawdzałes sobie rozliczkryptowaluty.pl?

Ja nie wiem czy przy takich obrotach i jeżeli faktycznie jest strata bym to wykazywał. Jest strata nie ma uszczuplenia a takie kwoty jak ty masz to raczej duża szansa na kontrolę.
@kajetan co sądzisz.

Weteran
Reputacja: 398
Reputacja postu: 
1

Postautor: kajetan » piątek, 26 kwietnia 2019, 16:23

Tuczi0214 pisze: piątek, 26 kwietnia 2019, 16:00Po pierwsze te sumy to jakaś masakra w życiu takich pieniędzy nie widziałem
No, sumki niezłe. Pewnie sporo handlowałeś krypto-krypto i zsumowali transakcje.
Tuczi0214 pisze: piątek, 26 kwietnia 2019, 16:00po drugie w 2018 sprzedałem BTC za około 3k euro i to chyba powinno się znaleźć w picie
Pewnie gdzieś tam jest wśród tych 24 milionów przychodu.
Tuczi0214 pisze: piątek, 26 kwietnia 2019, 16:00No i za 2017 miałem mieć korektę, a w picie w miejscu "Cel złożenia formularza" mam zaznaczone złożenie zeznania, a nie korekta zeznania.
To coś jest nie tak.
A to w końcu to jest pit za 2017 czy 2018?

Kontrola jak w banku przy tych sumach. Wystarczy, że będą chcieli zaległe PCC i jesteś ugotowany, a mogą być i gorsze rzeczy...

Dodano po 18 minutach 35 sekundach:
p.s. Jak by Cię do lochów w podziemiach Pierwszego Urzędu Skarbowego zamykali czy coś w tym stylu, albo przeciwnie - zobaczyli to piękne dzieło sztuki pit-owej, skontrolowali i uznali że wszystko jest ok, to piśnij słówko na forum, please.
Ostatnio zmieniony czwartek, 2 maja 2019, 17:50 przez kajetan, łącznie zmieniany 2 razy.

Początkujący
Reputacja postu: 
0

Postautor: Tuczi0214 » piątek, 26 kwietnia 2019, 17:50

kajetan pisze: piątek, 26 kwietnia 2019, 16:46To coś jest nie tak.
A to w końcu to jest pit za 2017 czy 2018?
Mieli mi zrobić korekte za 2017 i normalny pit 2018, na korekcie 2017 wyszło mi prawie tyle samo obrotu krypto-krypto co w 2018.
kajetan pisze: piątek, 26 kwietnia 2019, 16:46Może zobacz jeszcze ile by wyszło z samych wymian krypto-fiat, pewnie rozsądniejsze kwoty, a w końcu WSA w większości to uznają.

krypto-fiat to tylko około 3 tysięcy euro w 2018

Nie wiem co robić, na bittrexie mam konto zweryfikowane, tam handlowałem w 2017 i było jakieś 19 milionów obrotu z kolei na binance nie mam zweryfikowanego konta i te 24 milony obrotu jest właśnie tam. Masakra, cala wartość krypto jaką posiadam to jakieś 150 tys złoty

Początkujący
Reputacja postu: 
2

Postautor: _chybaty » piątek, 26 kwietnia 2019, 17:52

Ja bym się rozliczyl z krypto Fiat a jak kiedyś sprzedasz to nie odliczaj kosztow z binance.

Bittrex jest w USA i z tego co wiem to nawet do IRS nic jeszcze nie udostępnił.

A te 3000 rozumiem wypłaciles na konto bankowe?

Jakbym miał obstawiać co i tak jest wątpliwe bardzo że nasz US będzie miał dane z tych giełd to szybciej by dostał z binance bo to giełda w UE. Ale masz tam niezweryfikowane konto. Ja bym chyba tak jak Kajetan napisał bardzo się nad tym zastanowił.

Weteran
Reputacja postu: 
0

Postautor: kajetan » piątek, 26 kwietnia 2019, 17:59

@_chybaty Też bym tak zrobił.

Ech, gdyby na picie był tylko dochód a nie przychód i koszt, to te pity już by nie wyglądały tak kosmicznie i pewnie więcej ludzi by się rozliczyło. Chyba w Stanach na formularzach jest sam dochód. Ale nie, nasi muszą wszystko mieć prześwietlone.

Początkujący
Reputacja postu: 
0

Postautor: Tuczi0214 » piątek, 26 kwietnia 2019, 18:07

_chybaty pisze: piątek, 26 kwietnia 2019, 17:52 A te 3000 rozumiem wypłaciles na konto bankowe?
Tak przelałem BTC z Bittrexa na Krakena, tam sprzedałem i przelałem na konto.

Zrobię jak radzicie i rozliczę się z krypto-fiat

Początkujący
Reputacja postu: 
0

Postautor: _chybaty » piątek, 26 kwietnia 2019, 18:19

Tuczi0214 pisze:
_chybaty pisze: piątek, 26 kwietnia 2019, 17:52 A te 3000 rozumiem wypłaciles na konto bankowe?
Tak przelałem BTC z Bittrexa na Krakena, tam sprzedałem i przelałem na konto.

Zrobię jak radzicie i rozliczę się z krypto-fiat
Daj potem znać czy wszystko ok.

Początkujący
Awatar użytkownika
Reputacja: 114
Reputacja postu: 
0

Postautor: gr0g » piątek, 26 kwietnia 2019, 20:07

Obroty mogą wychodzić kosmiczne, ale żeby mieć w 2018r. stratę, to trzeba mieć z czego - np. wpłacić conajmniej tyle FIAT i wszystko stracić. Można też mieć krypto z takim kosztem nabycia. Jednak należało od niego zapłacić podatek.
Nie da się rozliczyć z 2018r. bez 2017r.
Nie można osiągnąć straty od wykopanych monet.

Słabo, jak ktoś wymieniał się w 2017r. przy ATH i miał zapłacić 32%, gdy ceny były 4x wyższe od dzisiejszych - teraz te krypto może nie jest warte tyle, co zaległy podatek, a Urząd Skarbowy nie zwraca kasy - straty nie działają wstecz.
Trzeba zapłacić podatek za 2017r. + odsetki, a za 2018r. mieć stratę - która zdaje się przepada, ze zmianą przepisów od 2019r.

Oczywiście wszystko musi się zgadzać z systemem bankowym + historią transakcji z giełd + blockchain - który będzie pewnie prostszy do sprawdzenia, bez ograniczeń.

Początkujący
Awatar użytkownika
Reputacja: 114
Reputacja postu: 
0

Postautor: gr0g » sobota, 27 kwietnia 2019, 08:44

@Yash tak jak pisałem Tobie na priv, napiszę i tutaj, bo może być ktoś w podobnej sytuacji. Po wyłączeniu śledzenia transferów w kalkulatorze, wynik jest spójny z rozliczkryptowaluty.pl - różnica wychodzi ~1%.

Kalkulator wlicza prowizje w koszt nabycia i zaokrągla liczby tylko przy wyświetlaniu.

Jednak może okazać się, że lepiej byłoby jakbyś właśnie policzył to dokładniej - ze śledzeniem "położeń magazynowych", albo spróbował użyć LIFO lub wyższych wycen, tak, aby mieć jak najmniejszą stratę, a zachować koszty - bo szkoda by było, jakby przepadły Ci te pieniądze, a hodlujesz jakieś krypto, które kiedyś może odbić.

Oczywiście mogę się mylić, nie wiem czy tak można - najlepiej dopytać fachowca - np. doradcy podatkowego.

ps. dzięki @1235674 za wiadomość i zwrócenie uwagi na nowe przepisy.
Ostatnio zmieniony niedziela, 28 kwietnia 2019, 01:23 przez gr0g, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Reputacja: 709
Reputacja postu: 
6

Postautor: bl4ck » sobota, 27 kwietnia 2019, 21:20

Uaktualnione zasady niezły zbiór informacji

https://rozliczkryptowaluty.pl/artykuly ... -w-2019-r/

Początkujący
Reputacja: 76
Reputacja postu: 
0

Postautor: multan » niedziela, 28 kwietnia 2019, 00:23

Zmylil mnie ten artykul troche.
W 2018 roku nic nie sprzedawalem, ale kupowalem, wiec koszty wpisuje juz teraz w rozliczeniu 2018 pomimo braku przychodow?
A w rozliczeniu za 2019 dopiero dopisze koszty z lat przed 2018?

I potem sume kosztow uwzglednionych w rozliczeniach 2018 i 2019 bede liczyl do wyliczenia dochodu za 2019?

Weteran
Reputacja: 709
Reputacja postu: 
0

Postautor: bl4ck » niedziela, 28 kwietnia 2019, 10:42

multan pisze: niedziela, 28 kwietnia 2019, 00:23W 2018 roku nic nie sprzedawalem, ale kupowalem, wiec koszty wpisuje juz teraz w rozliczeniu 2018 pomimo braku przychodow?
Podaj zdanie z tego artykułu gdzie jest tak napisane.

Początkujący
Reputacja: 9
Reputacja postu: 
0

Postautor: throwaway » niedziela, 28 kwietnia 2019, 22:40

Lurkuję tu już od dobrego roku i coś mnie wreszcie tknęło, żeby podzielić się swoją historią. Na wstępie chciałbym podziękować wszystkim za bardzo pomocne posty, a w szczególności mocno udzielającemu się tutaj @kajetan za bezcenne wskazówki ;)

Zabawę z krypto zacząłem chyba jak większość tutaj czyli w roku 2017. Najpierw tylko BitBay, potem też inne giełdy. Łącznie wpłaciłem ~45k. Kilkaset transakcji dalej i w szczytowym momencie pod koniec 2017 miałem na giełdzie ~150k. Zaznaczam, że nic z giełdy nie wypłacałem.

Potem przyszedł 2018 i całe zamieszanie z podatkami. Najpierw czekałem na szumnie zapowiadany raport z BitBay, ale okazało się, że polecieli sobie w kulki i wybór metody obliczeń ciążył na podatniku. Wybrałem więc metodę krypto-fiat (wg niej wychodziła mi strata) i czym prędzej złożyłem PIT, bo nie było już czasu na rozmyślenia. Zestresowany całą sytuacją i niepewnością rozliczenia udałem się do biura rachunkowego. Wyszły jakieś kosmiczne wartości i do zapłaty miałem ponad ~25k podatku (większość weszła na próg 32%). Przebolałem to, złożyłem korektę i grzecznie zapłaciłem (razem z odsetkami oczywiście). Wycieńczony psychicznie przestałem już wykonywać jakiekolwiek transakcje i taka sytuacja utrzymuje się do dzisiaj. Z tych ~150k zostało mi teraz ~30k. Łącznie straciłem więc ~40k (z czego ~25k to podatek od "wirtualnego przychodu"). Pogodziłem, się już z tym, że nie odzyskam tych pieniędzy.

Teraz mamy 2019. Do rozliczenia mam tylko kilka transakcji z 2018 (jedyny plus mojego psychicznego załamania :P ). Jednak na samą myśl o tym już się stresuje, więc z góry zaopatrzyłem się w NervoCalm w aptece. Zażyłem więc 1 tabletkę, odpaliłem Excela i zacząłem liczyć. Zszedł mi na tym dzisiaj lekko cały dzień. Wychodzi mi ~15k straty i mam zamiar wrzucić to w PIT-36.

Wypisałem sobie też już wszystkie nierozliczone koszty z lat poprzednich. Wychodzi mi tego ponad 100k. Pod koniec roku planuję sprzedać wszystko w pizdu, zapomnieć o tym i wrócić do normalnego trybu życia.

Teraz pozostaje mi tylko wybrać komu przekazać 1% podatku i czekać na telefon od pani z US, która będzie chciała wyjaśnień odnośnie wykazanej straty. Mam czyste sumienie, zrobiłem wszystko najlepiej jak się dało, ale nadal z tyłu głowy czuję jakby wisiał na mnie wyrok.

Początkujący
Reputacja: 50
Reputacja postu: 
0

Postautor: Zbyszek_gd » niedziela, 28 kwietnia 2019, 23:28

gr0g pisze: sobota, 27 kwietnia 2019, 08:44 wynik jest spójny z rozliczkryptowaluty.pl - różnica wychodzi ~1%.

@gr0g informacyjnie, wrzuciłem historię z BB i cyba nie wyszło tak jak powinno. Wyskoczyło mi sporo pozycji z adnotacją w uwagach "nieznane środki". W inwentaryzacji wyszły waluty na początku roku zbyłem. Oczywiście nie wiem czy nie ma błędów z tym co mi BB wygenerował w historii, taxo liczyło z API i wyszła spora różnica. Potraktuj to proszę jako informację. Nie ma w tym czepialstwa, doceniam to co robisz i wieżę że niedługo Twój produkt będzie jednym z czołowych.

Weteran
Reputacja postu: 
0

Postautor: kajetan » poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 00:38

throwaway pisze: niedziela, 28 kwietnia 2019, 22:40Wypisałem sobie też już wszystkie nierozliczone koszty z lat poprzednich. Wychodzi mi tego ponad 100k.
Miałeś pod koniec 2018 krypto na 100k pln?
Czy też uznałeś że zgłoszona za 2018 rok strata to nierozliczone koszty?
Bo mi się też tak wydawało, ale wychodzi że to wcale nie jest takie pewne, być może jak koszty są w stracie, to już zostały odliczone od przychodu. A potem być może tej straty nie będzie jak odliczyć, bo zmieniła się klasyfikacja podatkowa krypto od 2019 roku, ale to już osobna bajka. Pewnie o te dwie rzeczy będą się znowu ludzie tłuc po sądach.

Jakby co, to dla pamięci tutaj jest zacytowany przepis, mówiący o możliwości wpisania tych poniesionych i nieodliczonych od przychodów kosztów w pita za 2019 rok:
viewtopic.php?t=21138&start=3680#p563650
To chyba najbardziej zakamuflowany przepis podatkowy od czasów wymogu złożenia oświadczenia przy uldze meldunkowej, na którym przejechały się tysiące osób.

Dodano po 10 minutach 50 sekundach:
throwaway pisze: niedziela, 28 kwietnia 2019, 22:40Teraz pozostaje mi tylko wybrać komu przekazać 1% podatku i czekać na telefon od pani z US, która będzie chciała wyjaśnień odnośnie wykazanej straty. Mam czyste sumienie, zrobiłem wszystko najlepiej jak się dało
That's the spirit!
throwaway pisze: niedziela, 28 kwietnia 2019, 22:40nadal z tyłu głowy czuję jakby wisiał na mnie wyrok
15k to może jakoś przeżyjesz. Nawet gdyby mieli to w czambuł kwestionować, to nawet 32% od tego to raptem 5k "podatku narażonego na uszczuplenie", więc ciągle jeszcze wykroczenie a nie przestępstwo.

Początkujący
Reputacja postu: 
0

Postautor: prostujeglupoty » poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 09:58

zarejestrowałem sie tutaj na forum zeby prostowac głupoty wypisywane tutaj przez niektórych użytkownikow. Najlelpiej się czyta to jak się nawzajem podkręcacie i bazujecie na informacjach przekazywanych od forumowych "gierojów" ds. podatków. A teraz pytanie do @kajetan. Dla czego ma płacić podatek dochodowy od 15k STRATY ? gdzie naraża skarb państwa na uszczuplenie ??

Weteran
Reputacja postu: 
0

Postautor: kajetan » poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 10:16

prostujeglupoty pisze: poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 09:58zarejestrowałem sie tutaj na forum zeby prostowac głupoty wypisywane tutaj przez niektórych użytkownikow. Najlelpiej się czyta to jak się nawzajem podkręcacie i bazujecie na informacjach przekazywanych od forumowych "gierojów" ds. podatków.
Nareszcie. Ktoś mnie zastąpi w szczytnym dziele pisania głupot na tym forum :-)
prostujeglupoty pisze: poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 09:58A teraz pytanie do kajetan. Dla czego ma płacić podatek dochodowy od 15k STRATY ? gdzie naraża skarb państwa na uszczuplenie ??
W żadnym momencie nie pisałem, że ma płacić od straty. Chodziło o sytuację, gdy urząd kwestionuje zadeklarowaną stratę, gdyż uważa ją za nienależną, a może ona doprowadzić do zmniejszenia podatku w przyszłości.
Tym się właśnie różni narażenie podatku na uszczuplenie od uszczuplenia podatku, że obejmuje także sytuacje, gdy skarb państwa jeszcze straty nie poniósł, ale jest to prawdopodobne.

https://podatki.gazetaprawna.pl/artykul ... pstwo.html
Zawyżenie straty podatkowej w wyniku podania np. błędnych danych w deklaracji może doprowadzić do uszczuplenia podatku lub też narażenia na takie uszczuplenie (do uszczuplenia może dojść wskutek wykorzystania zawyżonej straty do pomniejszenia dochodu w kolejnych latach). Na ten aspekt zwrócił uwagę Michał Roszkowski, starszy konsultant w Accreo Taxand, który podkreślił, że taka sytuacja powoduje zastosowanie art. 56 kodeksu karnego skarbowego, zgodnie z którym zagrożone karą jest uszczuplenie podatku poprzez m.in. podawanie nieprawdy w deklaracji, a zatem również wykazywanie niewłaściwej wysokości straty.

Tutaj jest wątek z forum urzędników skarbowych, na którym dyskutują dokładnie kwestię zawyżenia straty w deklaracji.
http://www.skarbowcy.pl/blaster/forum/v ... f=17&t=666
Po dyskusji zgodzili się, że to jest, przynajmniej w pewnych wypadkach, karalne z art. 56 kks czyli z tytułu "narażenia podatku na uszczuplenie".
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 10:43 przez kajetan, łącznie zmieniany 2 razy.

Wróć do „Kwestie prawne”