Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » niedziela, 2 grudnia 2018, 00:39

gr0g pisze: W UK popularne jest ubezpieczenie “od urzędu skarbowego”
O, przydałoby się. Jest coś takiego oferowane przez jakiegokolwiek ubezpieczyciela w Polsce?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » niedziela, 2 grudnia 2018, 01:18

kajetan pisze:
gr0g pisze: W UK popularne jest ubezpieczenie “od urzędu skarbowego”
O, przydałoby się. Jest coś takiego oferowane przez jakiegokolwiek ubezpieczyciela w Polsce?
Firmy ubezpieczeniowe potrafią liczyć ryzyko i koszty ze sporym zapasem. Przy odpowiedniej skali zazwyczaj opłaca się stworzyć samemu fundusz ubezpieczeniowy. Prawdopodobnie zakres takiego ubezpieczenia dotyczy tylko pomocy prawnej i to do jakiejś kwoty - nie zaś skutków podatkowych od handlu czymś co nie istniało, gdy nawet teraz reguły nie zostały jednoznacznie określone. Ubezpieczenie to nazywa się Tax Enquiry Insurance/Tax Investigation Insurance.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » niedziela, 2 grudnia 2018, 16:42

gr0g pisze: Są pomysły, aby handel krypto monetami traktować jak grę w kasynie
Czyli 0% podatku? w uk chyba nie ma podatku od hazardu?

Początkujący
Posty: 148
Rejestracja: 19 listopada 2017
Reputacja: 61
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Zbyszek_gd » poniedziałek, 3 grudnia 2018, 03:48

kajetan pisze: ......Masz zgłaszać koszty uzyskania kryptowalut, poniesione i nieodliczone przed 2019 od przychodów, czyli koszty uzyskania posiadanych kryptowalut, czyli ich wartość na chwilę zakupu. Ok, jeśli dostałeś za darmo lub wykopałeś to nie musisz zgłaszać.
Czy dobrze rozumiem, walut wykopanych nie muszę zgłaszać dodatkowo poza operacjami kupna-sprzedaży?
Inaczej w podatku za 2018 wykazuję wszystkie operacje zamiany (kupno/sprzedaż), a tego co wykopałem nie opodatkowuje dodatkowo jako przychodu?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » poniedziałek, 3 grudnia 2018, 13:09

Zbyszek_gd pisze:
Czy dobrze rozumiem, walut wykopanych nie muszę zgłaszać dodatkowo poza operacjami kupna-sprzedaży?
Tak.

Dodano po 29 minutach 44 sekundach:
Z innej beczki. Trafiłem na coś takiego:
https://www.rp.pl/Podatek-dochodowy/312 ... restricted
Oni twierdzą, że z racji zmiany kwalifikacji krypto, z których przychody stają się przychodami z kapitałów pieniężnych, nie będzie się dało odliczyć strat z 2018 roku, bo to były straty z praw majątkowych a ich się nie łączy ze stratami z kapitałów pieniężnych.
(Nie mylić z kosztami krypto zakupionych i niesprzedanych bo te się daje odliczać nawet łatwiej niż obecnie.)
Ech, PSB też tak twierdziło.

Mi się cały czas wydaje, że kapitały pieniężne i prawa majątkowe to jedno źródło z art 10 ust 1 pkt 7, więc da się te straty odliczać. Jedyny wyjątek jaki znalazłem to art 30a ust. 5 ale on dotyczy niemożliwości odliczania funduszy kapitałowych.

Ale teraz już nie jestem taki pewien, skoro już z drugiego źródła czytam, że nie mam racji. To by była masakra dla wszystkich którzy ponieśli stratę w 2018 i ją zrealizowali (tzn. sprzedali ze stratą, a nie hodlują). Hodlerom nic się podatkowo nie stanie, koszty da się odliczać. Nie wiem, mam już trochę dość tego bagna polskich podatków.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » poniedziałek, 3 grudnia 2018, 13:23

@kajetan, Artykuł pięęęęęękny.... rozjebali ludzi na cacy nie można tego inaczej nazwać pewnie nie umyślnie... to właśnie takie tworzenie nowego prawa w pospiechu.

Ja to w wolej chwili spróbuje poszukać czy faktycznie takie strat\ koszty nie mogą być łączone bo jeśli to jest faktem to ludzie nie wiedzą co ich czeka...

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » poniedziałek, 3 grudnia 2018, 13:57

bl4ck pisze: pewnie nie umyślnie
Pewnie nieumyślnie, bo chcieli żeby to wchodziło od 2018.

Dodano po 4 minutach 40 sekundach:
Nie da się tego odliczyć standardowo jako 50% straty:
3. O wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

3a. Przepis ust. 3 nie ma zastosowania do strat:
(...)
2) z odpłatnego zbycia walut wirtualnych;
Ale:
Art. 22
14. Koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia waluty wirtualnej stanowią udokumentowane wydatki bezpośrednio poniesione na nabycie waluty wirtualnej oraz koszty związane ze zbyciem waluty wirtualnej, w tym udokumentowane wydatki poniesione na rzecz podmiotów, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

16. Nadwyżka kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 14, nad przychodami z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej uzyskanymi w roku podatkowym powiększa koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia waluty wirtualnej poniesione w następnym roku podatkowym.
I teraz pytanie, czy punkt 16 działa także dla strat z 2018 powiększających koszty w 2019 jeśli ustawa wchodzi od 2019?

Dodano po 21 minutach 27 sekundach:
Hm. No i chyba ratuje znowu ten wielokrotnie cytowany punkt z przepisów wprowadzających ustawę:
Art. 23. Koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 14 ustawy zmienianej w art. 1 oraz w art. 15 ust. 11 ustawy zmienianej w art. 2, poniesione i nieodliczone od przychodów przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, podatnik wykazuje odpowiednio w zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy zmienianej w art. 1, składanym za 2019 r. albo w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1 ustawy zmienianej w art. 2, składanym za pierwszy rok podatkowy rozpoczynający się po dniu 31 grudnia 2018 r.
W końcu straty z 2018 to też "koszty poniesione i nieodliczone od przychodów przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy". Czyli chyba jednak da się straty w ten sposób odliczać...

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » poniedziałek, 3 grudnia 2018, 15:11

I chyba tak właśnie jest a artykuły wynikają z niedoczytania nowej ustawy.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » poniedziałek, 3 grudnia 2018, 22:09

Autor artykułu odpisał mi coś takiego w sprawie rozliczania strat za pomocą art. 23:
Dziękuję za maila. Znam ten przepis, a strata podatkowa to nie jest przecież nieodliczony koszt, tylko nadwyżka kosztów nad przychodami wykazana w zeznaniu za dany rok. Jest to zresztą wyraźnie napisane w podanym w tekście przykładzie:


– Załóżmy, że inwestor kupił bitcoiny w styczniu, a sprzedał w listopadzie. Kurs waluty mocno spadł, w zeznaniu rocznym wykaże więc stratę. Z nowych przepisów wynika, że nie może jej wykorzystać podatkowo, nawet gdy uzyska w następnych latach dochód. Nie dość, że straci finansowo, to także podatkowo – tłumaczy Tomasz Piekielnik, doradca podatkowy w kancelarii PBC.


Moim zdaniem art. 23 dotyczy sytuacji: inwestor kupuje w 2018 r., sprzedaje w 2019 r. Gdyby nie ten przepis w ogóle nie mógłby wykazać kosztów.
No cóż, nie zgadzam się z tym, ale to nieważne czy ja się zgadzam. Tak czy siak, można spodziewać się wkrótce kolejnego wysypu interpretacji podatkowych i procesów sądowych ludzi, którzy chcieli sobie zwyczajnie odliczyć straty.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » poniedziałek, 3 grudnia 2018, 22:31

@kajetan, Można by zapytać Mentzen'a? jeszcze?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » poniedziałek, 3 grudnia 2018, 22:48

bl4ck pisze: @kajetan, Można by zapytać Mentzen'a? jeszcze?
Kiedyś już próbowałem do niego napisać w jakiejś sprawie krypto-podatkowej, ale nie raczył odpisać, więc może niech ktoś inny teraz spróbuje. A swoją drogą, nie było czasem jakiegoś filmu od Mentzena na temat nowych podatków? Może tam coś jest.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » poniedziałek, 3 grudnia 2018, 22:52

@kajetan, No bawi się w politykę zapewne piszę do niego tyle osób że ciężko o atencję.
Na filmie nie ma żadnego rozwinięcia z tego co pamiętam w tym temacie.

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 4266
Rejestracja: 4 marca 2017
Reputacja: 4263
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: pomorskie

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kozaki_wiesi » wtorek, 4 grudnia 2018, 08:22

kajetan pisze:Kiedyś już próbowałem do niego napisać w jakiejś sprawie krypto-podatkowej, ale nie raczył odpisać
Bardzo trudny kontakt z tym człowiekiem, nie wiem czy taki zapracowany czy nie bardzo ma chęć zajmować się nami, maluczkimi. Też próbowałem jakiś rok temu i kontakt sporadyczny, odpisywał na maila co najwyżej raz w tygodniu.
"Wszystko mija, nawet najdłuższa żmija"
S.J. Lec

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » wtorek, 4 grudnia 2018, 11:40

Jak już jesteśmy przy trudnych pytaniach, to może ktoś wie czy otworzenie kanału Lighting Network nie kwalifikuje się jako zdarzenie podatkowe? Teoretycznie w takim kanale wciąż może dochodzić do transakcji, co by mogło oznaczać, że zobowiązanie podatkowe podąża cały czas za wartością rynkową otworzonego kanału?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » wtorek, 4 grudnia 2018, 13:50

@gr0g Ale samo otwarcie kanału nie jest przecież wymianą, nabyciem ani sprzedażą kryptowalut, więc dlaczego miałoby być zdarzeniem podatkowym? To już prędzej ktoś może się przyczepić, że zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu terroryzmowi i praniu pieniędzy, otwierając kanał możesz stać się instytucją obowiązaną, bo jeśli przez twój kanał będą płynęły kryptowaluty na giełdę, to na upartego można uznać że pośredniczysz w wymianie walut wirtualnych, bo umożliwiasz dokonanie transakcji:
Art. 2. 1. Instytucjami obowiązanymi są:
12) podmioty prowadzące działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług w zakresie:
a) wymiany pomiędzy walutami wirtualnymi i środkami płatniczymi,
b) wymiany pomiędzy walutami wirtualnymi,
c) pośrednictwa w wymianie, o której mowa w lit. a lub b,
d) prowadzenia rachunków, o których mowa w ust. 2 pkt 17 lit. e;
Słownik języka polskiego:
pośrednictwo
1. «działalność osoby trzeciej mająca na celu porozumienie się między stronami lub załatwienie jakichś spraw dotyczących obu stron»
2. «kojarzenie kontrahentów w transakcjach handlowych oraz umożliwianie kontaktu uczestnikom rynku pracy»
Ale to moim zdaniem jednak naciągane.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » wtorek, 4 grudnia 2018, 14:13

Może też ktoś uznać, że np. bitcoin i bitcoin w sieci lighting to 2 różne bitcoiny - wtedy otworzenie i zamknięcie kanału może być rozważane jako zamiana crypto-to-crypto. Jakiś czas temu widziałem takie pytanie na reddicie, ale już go nie potrafię odnaleźć :/
Z tym uznaniem za bycie pośrednikiem w transakcjach nie wydaje mi się aż tak bardzo naciągane patrząc na historię EtherDelta - tam wystarczyło, że utrzymywali order book'a, aby SEC uznał ich za operatora giełdy.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » wtorek, 4 grudnia 2018, 16:12

<skasowane>
Nie będę dobrych pomysłów Skarbówce podrzucał.
Ostatnio zmieniony wtorek, 4 grudnia 2018, 20:59 przez kajetan, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » wtorek, 4 grudnia 2018, 20:11

@kajetan, Myślę że to dłuższy temat do skonsultowania z doradca podatkowym, na pewno od 2019r korzystniej byłoby liczyć to po prostu jako wymianę krypto-krypto i nie sądzę aby ktokolwiek to podważył.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2055
Rejestracja: 18 listopada 2013
Reputacja: 4786
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: prap0n » wtorek, 4 grudnia 2018, 20:32

A co tam (na bitmexie) trzeba rozliczac? NIe ma w ogole fiatow.
Zakladam ze dopiero w momencie sprzedazy uzyskanych BTC za FIAT, co do strat i kosztow to tutaj moze byc bardziej skomplikowane.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » wtorek, 4 grudnia 2018, 20:50

<skasowane>
(patrz mój post wyżej)

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości