Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Postautor: davis89 » poniedziałek, 2 lipca 2018, 09:45

Nie no wydaje mi się, że właśnie wiadomo, ja tylko nie siedzę w temacie dlatego nie mam pewności i chciałem się upewnić szybko.

Jedno źródło wspomina o rozliczaniu w sposób, że każdego dnia przeliczać wg. innego kursu.
Kojarzę za to, że wcześniej można było rozliczać albo tak, albo wszystko wg. kursu NBP ostatniego dnia roku.
Ktoś może mnie w tym utwierdzić? Proszę...

Początkujący
Reputacja: 284
Reputacja postu: 
0

Postautor: kajetan » poniedziałek, 2 lipca 2018, 11:08

davis89 pisze:Przejdź do cytowanego posta Kojarzę za to, że wcześniej można było rozliczać albo tak, albo wszystko wg. kursu NBP ostatniego dnia roku.

Nigdy nie widziałem takiego sposobu rozliczania. O ile wiem, według MF należy, i zawsze należało, przeliczać każdą transakcję wedug kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego przed tą transakcją.

Początkujący
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0

Postautor: Mosteque » poniedziałek, 2 lipca 2018, 13:45

kajetan pisze:Przejdź do cytowanego posta O ile wiem, według MF należy, i zawsze należało,

Oczywiście. A już najbardziej tak należało, gdy US-y i KIP mówili, że trzeba inaczej :D

Początkujący
Reputacja postu: 
0

Postautor: kajetan » poniedziałek, 2 lipca 2018, 14:37

Mosteque pisze:Przejdź do cytowanego posta
kajetan pisze:Przejdź do cytowanego posta O ile wiem, według MF należy, i zawsze należało,

Oczywiście. A już najbardziej tak należało, gdy US-y i KIP mówili, że trzeba inaczej :D

Bywały różne opinie w kwestiach krypto-krypto oraz pcc, ale akurat przeliczanie kwot na złotówki to chyba zawsze tak samo traktowano.
Naprawdę US-y i KIP twierdzili, że należy przeliczać transakcje w jakiś inny sposób? Możesz podać jakieś źródło?

Początkujący
Reputacja postu: 
0

Postautor: Mosteque » poniedziałek, 2 lipca 2018, 14:49

Mówili, że rozliczamy się po przejściu na fiaty. Czyli logicznie i bez durnot.

Początkujący
Reputacja: 43
Reputacja postu: 
0

Postautor: _chybaty » poniedziałek, 2 lipca 2018, 14:51

Mój US mówił że jak wpłacę. Więc ogólnie to urząd to inna wersja była. Mojemu koledze powiedzieli ze pit 38.

Początkujący
Reputacja postu: 
0

Postautor: kajetan » poniedziałek, 2 lipca 2018, 15:00

Mosteque pisze:Przejdź do cytowanego posta Mówili, że rozliczamy się po przejściu na fiaty. Czyli logicznie i bez durnot.

Ok, to w moim urzędzie mówili inaczej. Faktycznie wolna amerykanka.

Początkujący
Reputacja postu: 
0

Postautor: Mosteque » poniedziałek, 2 lipca 2018, 15:08

kajetan pisze:Przejdź do cytowanego posta
Mosteque pisze:Przejdź do cytowanego posta Mówili, że rozliczamy się po przejściu na fiaty. Czyli logicznie i bez durnot.

Ok, to w moim urzędzie mówili inaczej. Faktycznie wolna amerykanka.

A kiedy Ci mówili inaczej? Po tym jak MF się w kwietniu obudziło, czy w zeszłym roku, gdy nabijałeś sobie podatek do zapłacenia?

Początkujący
Reputacja postu: 
0

Postautor: kajetan » poniedziałek, 2 lipca 2018, 15:39

Mosteque pisze:Przejdź do cytowanego posta A kiedy Ci mówili inaczej? Po tym jak MF się w kwietniu obudziło, czy w zeszłym roku, gdy nabijałeś sobie podatek do zapłacenia?

W zeszłym, pod koniec, kiedy obudziłem się, że to trzeba będzie jakoś opodatkować i nie byłem pewien za co właściwie będę płacił. W US mówili, żeby sobie podsumować wszystkie transakcje z całego roku przez analogię do rozliczania foreksu albo giełd papierów wartościowych. Tylko analogia im się sypała przy wyborze formularza podatkowego.

Początkujący
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0

Postautor: davis89 » wtorek, 3 lipca 2018, 10:10

Dobrze, to załóżmy że chce przeliczyć teraz tym drugim sposobem, tzn. każdy dzień inny kurs.
Raz przeliczam dolary na złotówki z dnia zakupu, a potem sprzedaży, czy wszystko przeliczam z dnia kursu sprzedaży?

Początkujący
Reputacja postu: 
0

Postautor: kajetan » wtorek, 3 lipca 2018, 10:33

davis89 pisze:Przejdź do cytowanego posta Dobrze, to załóżmy że chce przeliczyć teraz tym drugim sposobem, tzn. każdy dzień inny kurs.
Raz przeliczam dolary na złotówki z dnia zakupu, a potem sprzedaży, czy wszystko przeliczam z dnia kursu sprzedaży?

Osobno z dnia zakupu a potem sprzedaży. Ustawa o PIT:
Art. 11a. 1. Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

2. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Początkujący
Reputacja: 34
Reputacja postu: 
0

Postautor: gr0g » wtorek, 3 lipca 2018, 10:39

Wątek jest już dość długi, ludzie są leniwi, pytania się powtarzają...
Może przydałoby się stworzyć jakieś wiki?

Początkujący
Reputacja: 76
Reputacja postu: 
0

Postautor: dingo » wtorek, 3 lipca 2018, 11:39

@gr0g Trudno byłoby robić wiki, skoro stoimy na niepewnym gruncie, a większość odpowiedzi to domysły...
W lipcu spotkanie KNF? Spotkanie w MF? Dzieje się coś czy już mamy się nie interesować i wyjeżdżać?

Początkujący
Reputacja: 34
Reputacja postu: 
0

Postautor: gr0g » wtorek, 3 lipca 2018, 12:22

@dingo, zgadzam się, miało być boisko równe dla wszystkich, a jest pole minowe i wilcze doły. Jednak niektórzy rozliczyli się wg aktualnych pomysłów i interpretacji. Można by było spróbować zebrać aktualną wiedzę, linki do wypowiedzi ludzi z rządu itp.
Btw, wyjazd za dużo nie pomoże (chyba, że do Argentyny) bo jak ktoś handlował krypto-krypto w 2017 i na początku tego roku, to narobił już sobie długów.

Początkujący
Awatar użytkownika
Reputacja: 79
Reputacja postu: 
1

Postautor: Tomasz_Es » wtorek, 3 lipca 2018, 14:48

Początkujący
Reputacja postu: 
0

Postautor: dingo » wtorek, 3 lipca 2018, 15:24

Meh, już myślałem że coś o podatkach...teraz to ja mam w dupie regulacje giełd kryptowalut, na razie jest pustynia i nawet dobre warunki nie sprawią ze ktoś wróci. Za późno.
Za to regulacje podatkowe można jeszcze poprawić zanim każdy wyjedzie.

Początkujący
Reputacja postu: 
3

Postautor: kajetan » wtorek, 3 lipca 2018, 16:49

Jest podsumowanie spotkania: https://bithub.pl/wiadomosci/spotkanie-robocze-dot-ustawy-o-aml-w-ministerstwie-finansow/
W sumie nic ciekawego. Przedstawiono formaty danych w jakich instytucje zobowiązane (w tym giełdy krypto) mają raportować transakcje. Otwarłem sobie z rozpędu te opisy i pewnie nikt nie zauważył, że wszędzie numery rachunków mają ograniczenie do 50 znaków, a takie monero na przykład ma 95-znakowy adres. Poza tym kod waluty ma być walidowany ze słownikiem trzyliterowych kodów walut wg. ISO gdzie pewnie nie ma kryptowalut. Pewnie informatycy giełd zauważą to jak zaczną implementować przesyłanie danych, choć może nie w terminie 3 dni od dziś, jaki mają na zgłaszanie uwag. A zresztą, co mnie to obchodzi, że ktoś znów nie myśli.

Początkujący
Reputacja postu: 
2

Postautor: dingo » wtorek, 3 lipca 2018, 17:00

Teraz to mogą sobie robić co chcą, nic to nie zmieni, nikt tu giełdy nie założy, won.
Poza tym to chuja tam widze a nie krypto, jedyne co zrobili to pogorszyli wszystko, zwiekszyli obowiązek raportowania i jeszcze jeden wyglądający na absurd przepis o autozgłaszaniu(użytkowników?).

Początkujący
Reputacja postu: 
1

Postautor: kajetan » wtorek, 3 lipca 2018, 17:04

Ciągle są w Polsce kantory handlujące krypto, choćby FlyingAtom, oraz bitomaty. Poza tym te wymogi raportowania wynikają z ustaleń unijnych, więc za chwilę tak będzie w całej Unii, z Maltą i UK włącznie.

Orator
Reputacja: 705
Reputacja postu: 
0

Postautor: prap0n » wtorek, 3 lipca 2018, 17:49

A jak sie te nowe AMLy maja do kantorow takich jak flyingatom czy inne stacjonarne kantory gotowkowe?
Beda musieli zbierac dane przy kazdej transakcji, czy dopiero od 10 tys eur?

Wróć do „Kwestie prawne”