Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Reputacja: 494
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Postautor: kajetan » piątek, 8 czerwca 2018, 12:44

KryptoBanita pisze:
kajetan pisze: No cóż, jeśli bez zgody rodzica, to formalnie dalej do dziecka Ale kasę też powinno oddać.
Dziecko jest niewinne, kiedy popełni morderstwo, ale jak kasę zarobi to musi oddać?
Jak popełni morderstwo to winni są rodzice.
Jeśli tata potwierdzi że to za jego zgodą zarobiło, to chyba nie musi.

Dodano po 1 minucie 32 sekundach:
dingo pisze: Krypto nie jest zakazane bo kłóci się to z prawem unijnym. A szkoda, byłoby zero podatku, i zniknęłyby problemy z rozliczeniem... a teraz zedrą 100%, legalnie.
Wręcz przeciwnie, przy tego rodzaju sprawach dopiero zaczynają się problemy z zalegalizowaniem dochodów. Trzeba się nieźle nagimnastykować: http://biznes.onet.pl/wiadomosci/kraj/j ... owy/p3lk32

Gaduła
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
1

Postautor: dingo » piątek, 8 czerwca 2018, 12:48

Miałem na myśli bez legalizowania oczywiście. Np. poker online jest zakazany teraz, i ciekaw jestem jak ochoczo pokerzyści są ścigani.

Weteran
Reputacja postu: 
0

Postautor: japu » piątek, 8 czerwca 2018, 12:51

dingo pisze: Krypto nie jest zakazane bo kłóci się to z prawem unijnym. A szkoda, byłoby zero podatku, i zniknęłyby problemy z rozliczeniem... a teraz zedrą 100%, legalnie.
Cos Ty nawyprawial, ze juz ktorys raz piszesz o straszliwych podatkach rzeczy 100%, 1000%, 1000000%? :)

Weteran
Awatar użytkownika
Reputacja: 868
Reputacja postu: 
0

Postautor: KryptoBanita » piątek, 8 czerwca 2018, 12:52

Jak ochoczo jest ścigany handel ludźmi... Co by te wszystkie warcholskie kvrvvy brukselskie robiły, gdyby naprawdę zaczęli walczyć z handlem ludźmi. Na obiad się spieszą - rąk nawet nie trzeba liczyć :shock:

Gaduła
Reputacja postu: 
1

Postautor: dingo » piątek, 8 czerwca 2018, 12:56

japu pisze:
Cos Ty nawyprawial, ze juz ktorys raz piszesz o straszliwych podatkach rzeczy 100%, 1000%, 1000000%? :)
Nic, czekam na koniec tego nierozwiązywalnego problemu podatków, gdzie po 8 latach obudzili sie że trzeba dodać 2 podatki, i wmawiają że to oczywiste i było od początku.

Weteran
Reputacja: 494
Reputacja postu: 
0

Postautor: kajetan » piątek, 8 czerwca 2018, 13:00

dingo pisze: Miałem na myśli bez legalizowania oczywiście. Np. poker online jest zakazany teraz, i ciekaw jestem jak ochoczo pokerzyści są ścigani.
Trochę jednak ścigali:
http://di.com.pl/sluzba-celna-sciga-int ... dane-50974
Nie wiem, jak teraz. Ale tam jest trochę inna sytuacja, bo za poker online może być ukarany także dany pokerzysta i to bardzo ostro - 120 stawek dziennych i przepadek 100% przychodów bez uwzględnienia kosztów - ha! Dingo raz miał rację z tymi procentami ;-).

Początkujący
Awatar użytkownika
Reputacja: 141
Reputacja postu: 
0

Postautor: gr0g » piątek, 8 czerwca 2018, 13:11

@japu, podatek dochodowy 100% to standard. Wyobraź sobie, że ktoś kupił bitki na bitcurexie (giełdy już nie ma, musi liczyć je z kosztem 0), w grudniu wymienił je na litecoiny, gdy bitek był w cenie ok 65000zł, a litecoin 1300zł - teraz jego 50 ltc jest warte ok 20k czyli podatek 32% (jeżeli ktoś ma jeszcze inne dochody) wynosi 100%. a teraz weź pod uwagę mniej stabilne coiny co spadły więcej niż LTC.... chyba łato chyba zrozumieć, że dużo ludzi może mieć z samego dochodowego ponad 100%!

no i w opisanej sytuacji nigdy nie miałeś tych pieniędzy na koncie, nic za nie nie kupiłeś, wszystko oddajesz państwu nie mówiąc już, że cos na nie wcześniej też wydałeś... totalne kur.stwo :/

...to już mtgox mniej wydymał ludzi niż rząd, bo można było stracić tylko tyle co się zainwestowało.
Ostatnio zmieniony piątek, 8 czerwca 2018, 13:23 przez gr0g, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Reputacja postu: 
0

Postautor: japu » piątek, 8 czerwca 2018, 13:23

@gr0g, oczywiscie - moze sie okazac, ze oddajesz panstwu nawet wiecej niz miales ;P
Ale formalnie rzecz biorac to nie jest podatek 100% - przy obecnie forsowanych interpretacjach jest to zwykly podatek od dochodu. To sposob wyliczenia dochodu jest idiotyczny, nielogiczny i krzywdzacy - nie sama wysokosc podatku.

Początkujący
Awatar użytkownika
Reputacja postu: 
0

Postautor: gr0g » piątek, 8 czerwca 2018, 13:29

@japu, o tym, że od wymian krypto-krypto większość ludzi dowiedziała się już po fakcie, kiedy przyszło do obliczania podatków. Wcześniej urzędy skarbowe informowały, że podatek dochodowy jest w momencie sprzedaży na fiaty. Wyjątkowo chamskie i perfidne zachowanie, ale oczywiście urzędnicy nie są winni udzielania takich informacji, nic im nie zrobisz, a ty zostajesz z długami.
Nawet teraz nie potrafią jednoznacznie się określić, jedyne info jakie płynie od rządu to debilne kampanie typu uważaj na kryptowaluty. Kryptowaluty nikomu krzywdy nie zrobiły, każdy się liczył z tym, że w najgorszym wypadku może stracić wszystko i nie inwestował więcej niż był gotów stracić... a teraz rząd niszczy ludzi za to, że zainteresowali się technologią. typowe, bandyckie zachowanie, ale czego można się spodziewać od ekipy będącej lustrem dla komunistów.

Weteran
Reputacja postu: 
0

Postautor: japu » piątek, 8 czerwca 2018, 13:46

gr0g pisze: a teraz rząd niszczy ludzi za to, że zainteresowali się technologią
Ja oczywiscie sie zgadzam z tym, ze rozliczanie krypto/krypto jest bez sensu. Zgadzam sie rowniez z tym, ze podatnicy byli bledniw informowani czy to przez swoje US czy to w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez KAS. Mysle, ze co do tego wszyscy na forum sa zgodni. Czekamy rowniez czy to na pierwsze regulacje, czy to na "a teraz rząd niszczy ludzi za to, że zainteresowali się technologią" - ani o jednym ani o drugim poki co nic nie wiadomo.
Nie wiem na ile wyprowadzka gield z Polski zostanie przez MinFin zinterpretowana jako wylanie dziecka z kapiela i na ile spowoduje to wlaczenie logicznego myslenia bo chyba na tej plaszczyznie to mineli sie extremum na krzywej Laffera :)

PS, uznanie krypto za prawa majatkowe na gruncie PCC rowniez uwazam za bezsensowne ;P

Weteran
Awatar użytkownika
Reputacja: 868
Reputacja postu: 
-1

Postautor: KryptoBanita » piątek, 8 czerwca 2018, 13:54

Iwona Cygan - na ławie oskarżonych siedzi 14 blacharzy!
Co te kvrvvy musiały wyprawiać, że nie dało się zamieść pod dywan?!
Ktoś pomyśli, że piszę od rzeczy... Tu interpretacja taka, a tu sraka... Co ta kvrvva M.M musi nawyprawiać, żeby nie dało się zamieść pod dywan?!
Wczoraj matka zabiła niepełnosprawną córkę i sama popełniła udane odejście...
Ile osób z powodu durnych interpretacji musi udanie odejść, żeby te kyrvvy załapały, że się nie dodaje?
Dobrze, że JakiŚ cudak szczęśliwy, bo ma dziecko z trisomią i żarcie ze żłoba budżetowego! Co mają zrobić ludzie, którzy do żłoba dostępu nie mają? ODEJŚĆ Z HONOREM?!

Dodano po 17 minutach 57 sekundach:
Kajtuś - mówisz wszystko? Może chodziło Ci o badania prenatalne??

Gaduła
Reputacja postu: 
1

Postautor: dingo » piątek, 8 czerwca 2018, 23:48

Obrazek
Podatnik czekający na sensowne regulacje kryptowalut w Polsce, 2118

Gaduła
Reputacja postu: 
0

Postautor: dingo » sobota, 9 czerwca 2018, 12:21

Miałem jakiś dziwny małoprawdopodobnie proroczy sen(czasem mi się sprawdzają). Interpretując symbolicznie(bo np. zamiast kryptowalut były jakieś owoce(jagody albo truskawki, dla władzy kryptowaluty to i tak to samo). Ten dziwny typ opodatkowania byłby czymś w stylu stałej opłaty za sprzedaż kryptowalut(co ciekawe nie procentowy tylko fiatowy, z jakichś powodów śniło mi się 5zł, bardziej przypomina to bezprocentowe PCC) na giełdzie gdzie się je kupiło xxx czasu temu. Nie wiem jak miałoby to działać, MF to nie UE więc widzę tutaj możliwość rozwijania jakichś jednolitych programów dla polskich giełd(za późno bo już ich nie ma), lub powstanie jakiejś państwowej giełdy(normalnie Wolne Krypto jak Wolny Poker).
Coś takiego ma jeszcze mniej sensu niż styl obecny ale nie zdziwiłbym się gdyby ktoś to wprowadził, bo nic mnie już nie dziwi.
Być może wyśniło mi się nowe PCC obowiązujące od 2019, nie musicie dziękować(i tak nikt handlujący krypto poważnie już tu nie zostanie).

Początkujący
Awatar użytkownika
Reputacja postu: 
0

Postautor: gr0g » sobota, 9 czerwca 2018, 14:41

Mi przyszedł do głowy taki pomysł: jeżeli ktoś ma do zapłaty podatek dochodowy w kwocie ponad 100% wartości swoich kryptowalut, to może opłacało by mu się teraz wszystko sprzedać, poprosić urząd skarbowy, aby opodatkował go karną stawką 75% od nieujawnionych źródeł, a za pozostałe 25% mógłby odkupić krypto... (tak trochę w formie żartu, ale absurd opodatkowania krypto-krypto do takich sytuacji prowadzi)

Gaduła
Reputacja postu: 
0

Postautor: dingo » sobota, 9 czerwca 2018, 15:32

Żeby KNF spotkało się z ludźmi wystarczyło wstawić nową osobę na stanowisko dyrektora departamentu fintech, wcześniej przez lata się nie dało.
Mam więc niezawodny sposób na rozwiązanie problemu:
Usunąć wszystkie osoby ze stanowisk zajmujących się krypto z NBP KNF MF US i wstawić nowe.
Voila.
To takie proste!

Początkujący
Reputacja: 10
Reputacja postu: 
1

Postautor: Adam_12 » sobota, 9 czerwca 2018, 19:37

Jak należny się rozliczyć z tokenów STEEM i STEEM Power które dostaje się poprzez bycie aktywnym na steemit? (tokeny otrzymuje się za wpisy i komentarze, dopiero po pewnym czasie stają się odblokowane i można je gdzieś przesłać)

Początkujący
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0

Postautor: JuveNtus » sobota, 9 czerwca 2018, 21:57

Witam wszystkich, mam pytanie co w sytuacji jeżeli przykładowo kupiłbym jakieś krypto za stosunkowo mały kapitał, handlując krypto na jakiejś giełdzie, typowo wymieniając krypto na krypto i zbierając pomału większy kapitał, po jakimś roku po uzbieraniu sumy 10 razy większej, chciałbym to wypłacić i zapłacić jako osoba fizyczna podatek od tego w rozliczeniu rocznym w pit 36 jako prawa majątkowe, nie podając kosztów, tylko sam uzyskany dochód, czy zwróci to uwagę US i musiałbym przedstawić dowody skąd taki dochód?
Jeżeli tak by się stało i przedstawiłbym tylko dowód z transakcji sprzedaży, mówiąc na przykład, że kupiłem krypto dawno temu i trzymałem i nie mam jak przedstawić dowodu zakupy, to czy daliby rade dojść do tego, że doszło do np kilkudziesięciu transakcji krypto-krypto w międzyczasie?

Początkujący
Awatar użytkownika
Reputacja postu: 
0

Postautor: gr0g » sobota, 9 czerwca 2018, 22:11

@JuveNtus, Wydaje mi się, że musiał byś przynajmniej uprawdopodobnić pochodzenie tych środków. Jeżeli kupiłeś dawno temu, to masz potwierdzenie przelewu bankowego, historie transakcji od wymian krypto-krypto, no i oczywiście na blockchanie widać skąd pochodzą twoje środki, kiedy je otrzymałeś itp. Jak się spytają i nic nie pokażesz to będzie to bardzo podejrzane...

Gaduła
Reputacja postu: 
0

Postautor: dingo » poniedziałek, 11 czerwca 2018, 11:54

No i co z tymi podatkami? Przypominam: nadal są spierdolone.
Tymczasem MF mialo się spotkać i to naprawić, ale to już dawno odwołane, zniknęli we mgle, nic nie słychać.
Czyżby całe ministerstwo zostało rozwiązane i przegapiłem? Może to byłaby dobra wiadomość.

Początkujący
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0

Postautor: Zenek33 » poniedziałek, 11 czerwca 2018, 21:12

dingo pisze:No i co z tymi podatkami? Przypominam: nadal są spierdolone.
Tymczasem MF mialo się spotkać i to naprawić, ale to już dawno odwołane, zniknęli we mgle, nic nie słychać.
Czyżby całe ministerstwo zostało rozwiązane i przegapiłem? Może to byłaby dobra wiadomość.
IMO MF ma teraz większe problemy do rozwiązania np. afera z getback . Do podatków z krypto temat pewnie powróci pod koniec roku jak będzie trzeba się rozliczać

Pomocy! Jestem lamerem i nie wiem jak wyłączyc podpis w Tapatalku. Proszę o instrukcję na PW. MI MAX 2 przy użyciu Tapatalka

Wróć do „Kwestie prawne”