Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Wygadany
Posty: 499
Rejestracja: 15 listopada 2016
Reputacja: 79
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: wantwrite2014 » środa, 14 listopada 2018, 14:38

Posiedzenie Zespołu Parlamentarnego ds. technologii Blockchain i kryptowalut.
Część 1 Opodatkowanie kryptowalut w oparciu o niedawno wprowadzone regulacje

14 listopada 2018

Jacek Wilk | Sławomir Mentzen | Jakub Błądek | Mariusz Sperczyński

P.S Na sali jest też Pan Jacek Paciorek

Początkujący
Posty: 49
Rejestracja: 8 lutego 2018
Reputacja: 7
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kontrol » czwartek, 15 listopada 2018, 09:01

AdrianBTC pisze: Tylko nie przewidzieli 1dnego jeżeli zrobię 100 transakcji dziennie po pare gr to 36500 pozycji na kartce papieru zapłacą więcej urzędnikowi za sprawdzenie dodanie tego niż ja podatku - wypala się zawodowo :D powinni zarządzać dokumentacji w exelu :lol:
Widać, że jesteś jeszcze młody i naiwny. Nie przewidzieli? Dobre sobie. Dziś większość urzędników wykonuje pracę która nie przynosi efektów. Obsługują siebie nawzajem, aby robić cokolwiek. Już minęły czasy w których liczyła się produkcja i efekt. Coś w podobie do bezrobocia utajonego. Choć można to wszystko znacznie uprościć i przestać defraudować państwowe pieniądze, nikt nie chce tego zrobić. Partia która odważyłaby się usprawnić urzędy nigdy nie wygra, bo kto by ją wybrał? Wtedy dopiero pokazałaby się prawdziwa skale bezrobocia i wykształcenia zawodowego w Polsce. Ludzie kończą sztuczne szkoły żeby iść pracować do sztucznej pracy za sztuczne pieniądze i wszystko się kręci. na razie...

Początkujący
Posty: 51
Rejestracja: 31 stycznia 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bialas198720 » czwartek, 15 listopada 2018, 09:37

Kupuje krypto inwestycyjnie w 2018 koszt muszę wykazać w PIT za 2018 i traktować jako stratę w PIT za 2019, czy mogę zachować dw. zakupu i wykazać koszt z ^18 w PIT za 2019?
Jeśli kupiłeś w 2018 i nie sprzedałeś, to wg. starych przepisów nie umieszczasz tego w picie za 2018, a wg nowych umieszczasz w picie za 2019, więc tu jest spójnie.[/quote]

Kajetan a jak to będzie u mnie?

W 2018 roku miałem trzy drobne zakupy btc. Tych btc już nie ma, nie były sprzedane, ulotniły się z portfela. Z tego co napisałeś w picie za 2018 tego nie wykazuje. Jak rozumiem w picie za 2019 też nie, bo ich już nie ma i nic z nimi nie będę robił w 2019?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » czwartek, 15 listopada 2018, 11:57

bialas198720 pisze: Kajetan a jak to będzie u mnie?

W 2018 roku miałem trzy drobne zakupy btc. Tych btc już nie ma, nie były sprzedane, ulotniły się z portfela. Z tego co napisałeś w picie za 2018 tego nie wykazuje. Jak rozumiem w picie za 2019 też nie, bo ich już nie ma i nic z nimi nie będę robił w 2019?
Jak to się ulotniły? Ukradł je ktoś? Ciekawe pytanie.
Tutaj jest podobna kwestia, chociaż dla CIT a nie PIT. Podobno można umieścić utracone towary w kosztach, jeśli podatnik nie był temu winny i zachował należytą staranność: https://ksiegowosc.infor.pl/raport-dnia ... owaru.html
Nie jestem pewien jak jest dla PIT. Zapewne bezpieczniej jest tego nie zgłaszać. Urzędy skarbowe lubią gdy ktoś zaniża koszty, nie lubią tylko zawyżania.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » czwartek, 15 listopada 2018, 13:12

@kajetan, Nie trudno się domyśleć że wydał na dziwki.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » czwartek, 15 listopada 2018, 13:48

@bl4ck
LOL. A to jak na dziwki, to ponieważ jest to czynność na którą nie można zawrzeć prawnie wiążącej umowy, więc nie jest to ani sprzedaż ani świadczenie usług, a więc nie sprzedał i może wrzucić w koszty. A dziwka nie musi wpisywać go w PIT (to drugie na serio).

Początkujący
Posty: 51
Rejestracja: 31 stycznia 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bialas198720 » czwartek, 15 listopada 2018, 23:19

Wóda, dziwki, koks śmiechem żartem. Nie wykazuje tego w przyszłorocznym pit i tyle.

Weteran
Posty: 7429
Rejestracja: 1 września 2015
Reputacja: 2746
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: pael » piątek, 16 listopada 2018, 08:55

To o czym napisal @bialas198720 wcale nie musi oznaczac koksu i dziwek w przypadku krytpo.
Nie zgubiliscie coinow? Ja niestety zgubilem i co teraz? pozatym nawet jesli znikna btc z danego adresu to jeszcze pasowaloby zeby ktos udowodnil ze to Wy(posiadacz owych btc do opadtkowania) a nie zostawiliscie pendrivea i ktos go uzyl, albo padliscie ofiara haka...

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » piątek, 16 listopada 2018, 11:04

pael pisze: Nie zgubiliscie coinow? Ja niestety zgubilem i co teraz?
Nic. Jesteś dalej ich posiadaczem, nic to nie zmienia.
pael pisze: jeszcze pasowaloby zeby ktos udowodnil ze to Wy(posiadacz owych btc do opadtkowania) a nie zostawiliscie pendrivea i ktos go uzyl, albo padliscie ofiara haka...
Niestety w podatkach to podatnik musi wszystko udowodnić, a nie ktoś jemu.

Weteran
Posty: 7429
Rejestracja: 1 września 2015
Reputacja: 2746
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Re: Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: pael » piątek, 16 listopada 2018, 11:05

Jak udowodnić że jakiś portfel nie jest mój? Znaleźć prawowitego właściciela?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2055
Rejestracja: 18 listopada 2013
Reputacja: 4785
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: prap0n » piątek, 16 listopada 2018, 12:20

Nie zgubiliscie coinow? Ja niestety zgubilem i co teraz? pozatym nawet jesli znikna btc z danego adresu to jeszcze pasowaloby zeby ktos udowodnil ze to Wy(posiadacz owych btc do opadtkowania) a nie zostawiliscie pendrivea i ktos go uzyl, albo padliscie ofiara haka...
kajetan pisze: jeszcze pasowaloby zeby ktos udowodnil ze to Wy(posiadacz owych btc do opadtkowania) a nie zostawiliscie pendrivea i ktos go uzyl, albo padliscie ofiara haka...
Nie dokonca rozumiem jaki to jest problem
BTC podatkuje sie zazwyczaj w momencie ich sprzedazy a nie ich posiadania/przetrzymywania.
Wiec nawet jesli ci cos zniknie to chyba nie ma to wplywu na placenie podatkow?

Z wyjatkiem jakis bardziej zaawansowanych sytuacji jak dzialanosc gospodarcza/koszty? Jak sie myle to prosze o wyjasnienie

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » piątek, 16 listopada 2018, 13:28

prap0n pisze: Nie dokonca rozumiem jaki to jest problem
W nowej ustawie należy zgłosić wartość posiadanych krypto w PIT za 2019 rok.
Nie wiem, czy to problem.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » piątek, 16 listopada 2018, 13:44

@kajetan, Gdzie masz takie coś że należy zgłaszać?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2055
Rejestracja: 18 listopada 2013
Reputacja: 4785
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: prap0n » piątek, 16 listopada 2018, 14:03

kajetan pisze:
prap0n pisze: Nie dokonca rozumiem jaki to jest problem
W nowej ustawie należy zgłosić wartość posiadanych krypto w PIT za 2019 rok.
Nie wiem, czy to problem.
A w ustawie czasem nie jest tak ze nalezy zglaszac "zakupione" krypto a nie posiadane/otrzymane? :)
Jak ktos nie ma kosztow do odliczenia to w sumie nic nie musi zglaszac o ile dobrze patrzylem.


Ale rozumiem ze chodzi o taki scenariusz gdzie ktos zglosil ze ma 10 BTC, rok pozniej zglasza ze ma 5 BTC bo mu ukradli, a urzad skarbowy mysli ze sprzedal na czarno.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » piątek, 16 listopada 2018, 14:17

Jeśli coś się wrzuca w koszta to dalej należny tego pilnować i dokumentować co się z tym dzieje.

Jeśli czegoś nie wrzucamy w koszta to możesz sobie z tym robić co chcesz, nie sądzę aby w roku 2019 był o prawnie narzucane zgłaszanie wszystkich zakupów krypto byłby to jakiś paradoks.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » piątek, 16 listopada 2018, 17:11

bl4ck pisze: @kajetan, Gdzie masz takie coś że należy zgłaszać?
Przepraszam, ale pisałem to już kilkukrotnie, ostatnio na czerwono kilka postów wyżej, nie chce mi się znowu, zobacz sobie na poprzednim ekranie tego wątku. No dobrze jest to wartość na chwilę zakupu a nie w momencie zgłoszenia.
prap0n pisze: A w ustawie czasem nie jest tak ze nalezy zglaszac "zakupione" krypto a nie posiadane/otrzymane?
Masz zgłaszać koszty uzyskania kryptowalut, poniesione i nieodliczone przed 2019 od przychodów, czyli koszty uzyskania posiadanych kryptowalut, czyli ich wartość na chwilę zakupu. Ok, jeśli dostałeś za darmo lub wykopałeś to nie musisz zgłaszać.

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 18 listopada 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: eriq2207 » niedziela, 18 listopada 2018, 19:10

Witam.
Jestem nowy na forum.
Przeczytałem kilka ostatnich stron i wciąż nurtuje mnie pytanie jak wygląda sprawa odprowadzenia podatku, w przypadku kiedy wykonuje na giełdzie kilka transakcji dziennie.
Podatek zapłacę od różny tego co wpłaciłem i tego co wypłaciłem czy będę musiał zapłacić podatek liniowy od każdej sprzedaży, nawet jeżeli są to wymiany krypto-krypto?
Mógłby mi ktoś przybliżyć sytuacji i napisać jak to wygląda teraz lub podesłać link do artykułu który opisuje taką sytuacje?
Rozumiem, że od 2019r. nie będzie podatku krypto-krypto, a więc bez problemu będę mógł wykonywać kilkunastu transakcji na giełdzie bez zobowiązań podatkowych, a jak to wygląda aktualnie? Jeżeli stwarza to dużo problemów papierkowych to wolałbym na razie odpuścić handel i zacząć bawić się dopiero za miesiąc.
Jeżeli temat był już tutaj wałkowany to przepraszam, ale przeczytałem tylko te posty, które zostały dodane od informacji o nowych regulacjach.
Pozdrawiam.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » niedziela, 18 listopada 2018, 19:12

Poczekaj lepiej od 2019 zacznij zabawę.
Kupować możesz teraz, obracać zacznij w 2019.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » poniedziałek, 19 listopada 2018, 09:35

kajetan pisze: Masz zgłaszać koszty uzyskania kryptowalut, poniesione i nieodliczone przed 2019 od przychodów
W ciekawe sytuacji beda zatem Ci, ktorzy hmm "ukrywali" swoje krypto-przychody czy krypto-obroty do tej pory. Jesli ktos sie rozliczyl (jakkolwiek) i wykazal "zakupy" - niewazne czy poprawnie czy nie (na to jest inny paragraf) to w sumie nie ma problemu. Jesli natomiat ktos sie nie rozliczal, a obracal krypto-krypto nawet to jest zonk poniewaz jesli kiedy bedzie chcial zamienic krypto na fiaty to pojawi sie pytanie o koszty uzyskania.

A jesli ktos kupowal w bitomacie, f2f, przelewal sobie na jakis portfel, anonimowe konto na gieldzie itd i podobnie bedzie robil dalej i na tejze gieldzie bedzie w 2019 roku obracal krypto/krypto (co de facto nie bedzie rodzic obowiazku podatkowego) to chyba bedzie najwygodniej poczekac z 5 lat na zamiane na fiaty, zaplacic podatek od calosci i uniknac problemu z wykazaniem wszystkiego co sie ma...
Czy pojawi sie wtedy pytanie o zrodlo pochodzenia? Nie wiem...

Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 6 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: eaglecode » środa, 21 listopada 2018, 14:16

WItam, mam jedno pytanie odnośnie rozliczenia za 2018. Obecnie od początku roku tylko kupuję i nie sądzę po cenach że coś w 2018 będę sprzedawał. Czy w rozliczeniu za 2018 muszę gdzieś wpisać za ile kupiłem krypto czy dopiero będę wpisywał to w momencie jak je sprzedam np. 2021 ? Chodzi mi o sytuacje że są różne daty zakupu/sprzedaży np. zakup 2018 a sprzedaż 2021. Z góry dzięki za wyjaśnienia

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości