Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 146
Rejestracja: 16 stycznia 2018
Reputacja: 14
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: panduch » środa, 14 lutego 2018, 10:40

japu pisze: Chwile nie sledzilem watku i widze ze doszedl temat ze przy zakupie krypto nalezy zaplacic PCC? Przy zakupie krypto za krypto rowniez? Zamiast podatku od zyskow czy oprocz? Hehehe niezle zagmatwane sie to robi...
Dopóki nie będzie jasnego prawa z którego wynika, że należy płacić PCC także za krypto to nie ma sensu go płacić, ponieważ wystarczy założyć dla urzędnika, że to jest świadczenie usługi. Z mojego doświadczenia wynika, że urzędnik daje odpowiedź zależną od pytania. Czyli jeśli się spytamy czy należy płacić PCC od krypto jako prawa majątkowego, to powie, że tak a jak zapytasz, czy należy płacić od krypto jako usługi to powie, że nie.
Zgodne z prawem jest wybranie dla podatnika najmniejszego obciążenia podatkowego.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » środa, 14 lutego 2018, 22:10

A pojawily sie juz jakies interpretacje o PCC? Bo sporo jest takich, ktore mowia ze trzeba opodatkowac dochody z transakcji i zazwyczaj wskazywano na opodatkowanie z praw majatkowych. Juz nawet z ustawy jasno wynika, ze przychody ze sprzedazy praw majatkowycb sa odrebne od przychodow z dzialalnosci (wiec nie moga byc usluga?) zatem watek PCC to juz obled jest. I chyba 2tyg jest na zlozenie PCC wiec powodzenia z transakcjami z ubieglego roku :) ja cie krece, gdzie my zyjemy :)

Początkujący
Posty: 146
Rejestracja: 16 stycznia 2018
Reputacja: 14
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: panduch » czwartek, 15 lutego 2018, 11:38

japu pisze: Juz nawet z ustawy jasno wynika, ze przychody ze sprzedazy praw majatkowycb
Waluty wirtualne to nie tylko prawa majątkowe ale też usługa i towar i dopóki nie zrobią jasnego przepisu albo osobnego podatku od krypto to nie ma co kombinować. Nie ma też co wypatrywać indywidualnych interpretacji bo potrzebne jest oficjalne stanowisko rządu co do sposobu rozliczania kryptowalut i ostatecznego uznania ich jako jedna kategoria albo stworzenie nowej. Do tego czasu będziemy się kręcić w kółko.

Początkujący
Posty: 76
Rejestracja: 31 sierpnia 2017
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: matik0109 » piątek, 16 lutego 2018, 08:47

Siemka,
takie pytanie jak chce rozliczyć sobie podatek z krypto jako osoba fizyczna to korzystając ze strony pity.podatnik.info nie mogę wybrać pit-37 oraz pit-36 jednocześnie. Jednak sprawdzałem teraz rozliczanie przez pit-11 razem z umową o prace i krypto wpisałem w pit-11 do pozycji o prawach autorskich(poz 57 i reszta) i po wypełnieniu wszystkiego niby mam do zapłaty podatek za prawa autorskie(krypto) ale w pit-37, może tak być czy musi być koniecznie ten pit 36?

Początkujący
Posty: 179
Rejestracja: 28 sierpnia 2017
Reputacja: 39
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: JARAZZ » poniedziałek, 19 lutego 2018, 22:25

Jakie szczęście, że się rozliczam we Włoszech. Tutaj mogę w ciągu 7 dni zrobić obrót do 51’645€ i nie muszę robić nic. Dopiero od nadwyżki jest 26%. Kupno/sprzedaż krypto traktują jako obrót obca walutą.

Początkujący
Posty: 34
Rejestracja: 30 listopada 2017
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: davis89 » wtorek, 20 lutego 2018, 14:59

Szybkie, proste pytanie odnośnie prowizji(fee) i rozliczenia PIT.
1 BTC stoi po 100 zł. Kupuje 1 BTC. Giełda ma 10% prowizji czyli zakupiłem tak na prawdę 0,9 BTC.
Za jakiś czas sprzedaję to 0,9 BTC po takim samym kursie, czyli sprzedaję 0,8 BTC bo 0,1 kolejne idzie na prowizje, czyli nic nie zarobiłem, a w plecy jestem 20 zł(10 zł + 10 zł).

Koszty w PIT to 120 zł(100 + 20) czy 100 i prowizje się zawsze odlicza od dochodu?
Przychód 80
Dochód 0

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » wtorek, 20 lutego 2018, 15:06

@davis89, Moim zdaniem jako osoba fizyczna nie masz prawa policzyć sobie kosztów prowizji a jedynie kosz zakupu btc.

Początkujący
Posty: 34
Rejestracja: 30 listopada 2017
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: davis89 » wtorek, 20 lutego 2018, 15:21

@bl4ck dzięki za odpowiedź.
A krypto które kupiłem, ale nie sprzedałem w poprzednim roku wpisuję w koszty?

Początkujący
Posty: 35
Rejestracja: 18 sierpnia 2017
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: diablon » środa, 21 lutego 2018, 07:44

Witam wszystkich , być może przeoczyłem i było już wałkowane takie pytanie za co z góry przepraszam.
Chodzi mi o samo rozliczenie straty , w sensie jeśli podatek naliczamy od zysku to uczciwym podejściem było by odliczenie straty . Z tego co czytam , pojawiły się w mediach artykuły które twierdzą że dochód rozliczamy wiadomo jako zysk ale jesli kupię krypto i stracę na tej transakcji to już nie odliczam od zysku ? Przecież było by to jedno wielkie złodziejstwo !
W/W artykuły są podpierane zastosowaniem obliczenia podatku od praw majątkowych , czy macie jakieś pomysły przemyslenia odnośnie tego zagadnienia?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 366
Rejestracja: 17 stycznia 2018
Reputacja: 276
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Connemara » czwartek, 8 marca 2018, 11:28

Sorry za offtop, ale kolejny raz dostaję powiadomienie na maila, notification mi sie świeci na forum, a nowych wiadomości tu nie ma...
I to nie tylko w tym wątku? OCB?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 256
Rejestracja: 5 grudnia 2017
Reputacja: 64
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Łódzkie

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: FuraTeściowej » piątek, 9 marca 2018, 10:16

Czytam od jakiegoś czasu wpisy na temat krypto-fiat , krypt-krypto , pcc i widzę ,że tak naprawdę żyjemy w jednej wielkiej niewiadomej.
Powiedzcie mi czy dobrze kombinuje -bo chciałbym całkowicie ominąć polskie podatki . Mam zakupione z terenu PL krypto ( ostatnia transakcja Grudzień 2017 ) - na chłopski rozum jeżeli robię to sporadycznie to zapłacę na koniec ten podatek 18% albo 32% ale czy jest taka możliwość ,że na czas "sprzedaży" pojadę sobie na Białoruś gdzie nie ma podatków od krypto , tam zrobię transakcje i wszystko w świetle prawa będzie legal? :roll: albo gdzieś indziej?

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » piątek, 9 marca 2018, 10:25

@FuraTeściowej, musisz się stać rezydentem danego kraju żeby w nim zapłacić podatek bo co ma dać niby sam wyjazd i dokonanie transakcji za granicą?..

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 256
Rejestracja: 5 grudnia 2017
Reputacja: 64
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Łódzkie

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: FuraTeściowej » piątek, 9 marca 2018, 10:37

bl4ck pisze: @FuraTeściowej, musisz się stać rezydentem danego kraju żeby w nim zapłacić podatek bo co ma dać niby sam wyjazd i dokonanie transakcji za granicą?..
Coś mi się przeczytało ,że tam gdzie zostanie dokonana transakcja - tam podlega ona opodatkowaniu.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » piątek, 9 marca 2018, 21:19

FuraTeściowej pisze:
bl4ck pisze: @FuraTeściowej, musisz się stać rezydentem danego kraju żeby w nim zapłacić podatek bo co ma dać niby sam wyjazd i dokonanie transakcji za granicą?..
Coś mi się przeczytało ,że tam gdzie zostanie dokonana transakcja - tam podlega ona opodatkowaniu.
Podlega opodatkowaniu i tam gdzie dokonana transakcja i tam gdzie masz rezydencję podatkową (czyli pewnie w Polsce). W przypadku cywilizowanych krajów Polska ma zwykle podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, z której wynika na ogół, że podatek w Polsce obniża się o podatek zapłacony w obcym kraju aż do zera. Ale jeśli na Białorusi nic się nie płaci, to nic to nie da.

Ewentualnie z umowy może wynikać coś innego, że na przykład się płaci tylko w Polsce albo tylko za granicą, albo obniża według innego algorytmu, trzeba by się wczytać, ale bardzo bym się zdziwił, gdyby wyszło, że akurat w umowie z Białorusią (o ile w ogóle ją mamy), podatek od krypto płaci się tylko za granicą.

Dodano po 20 minutach 4 sekundach:
Hm, znalazłem tę umowę: http://www.przepisy.gofin.pl/przepisy,4 ... litej.html
Ciekawy jest art 13:
Artykuł 13

Zyski ze sprzedaży majątku
(...)
2. Zyski z przeniesienia tytułu własności majątku ruchomego stanowiącego część majątku zakładu, który osoba mająca siedzibę w jednym Umawiającym się Państwie posiada w drugim Umawiającym się Państwie, łącznie z zyskami uzyskanymi z przeniesienia własności takiego zakładu (odrębnie albo razem z całym majątkiem), podlegają opodatkowaniu w tym drugim Umawiającym się Państwie.

(...)
4. Zyski z przeniesienia tytułu własności majątku nie wymienionego w ustępach 1, 2 i 3 podlegają opodatkowaniu tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym osoba przenosząca tytuł własności ma miejsce zamieszkania lub siedzibę.
Jeśli by uznać sprzedaż krypto (praw majątkowych) na Białorusi za sprzedaż majątku to wychodziłoby, że jest opodatkowana tylko w Polsce (pkt 4), ale gdyby założyć firmę na Białorusi to może dałoby się to podciągnąć pod pkt 2.
Ale:
Artykuł 5
5. Nie będzie się uważać, że osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym Umawiającym się Państwie posiada zakład w drugim Umawiającym się Państwie tylko z tego powodu, że wykonuje ona tam działalność gospodarczą przez maklera, komisanta albo innego niezależnego przedstawiciela, pod warunkiem że te osoby działają w ramach swojej zwykłej działalności.
Czyli firma musiałaby tam naprawdę mieć jakąś siedzibę i coś robić, a nie tylko być założona żeby handlować przez giełdę krypto (chyba pasuje do definicji komisanta).
W każdym razie możesz próbować jeśli lubisz ryzyko, będzie z tego ciekawy casus prawniczy.
Przy czym ja prawnikiem nie jestem, i to nie jest porada prawna, zapewne się gdzieś powyżej pomyliłem. :-)
Ostatnio zmieniony piątek, 9 marca 2018, 21:35 przez kajetan, łącznie zmieniany 2 razy.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: benq » piątek, 9 marca 2018, 21:24


Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 18 listopada 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Mss92 » piątek, 9 marca 2018, 22:19

Mam pytanie odnośnie rozliczenia zysków.
Jeśli dobrze rozumiem opodatkowaniu podlega transakcja krypto - fiat.
Rozumiem, że jeśli wypłaciłem tylko wkład, a zyski leżą na giełdach w postaci kryptowalut, to i tak muszę zapłacić podatek o transakcji krypto - fiat? Nawet jeśli zyski nie trafiły jeszcze na konto bankowe?

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » piątek, 9 marca 2018, 23:17

Nie dosc ze interpretacja nawet jak bedzie dobra moze byc go..o warta to do tego od razu na celownik US sie wpada... masakra.

https://m.money.pl/wiadomosci/artykul/p ... 00351.html

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Zagłoba » piątek, 9 marca 2018, 23:45

_chybaty pisze:Nie dosc ze interpretacja nawet jak bedzie dobra moze byc go..o warta to do tego od razu na celownik US sie wpada... masakra.

https://m.money.pl/wiadomosci/artykul/p ... 00351.html
Czyli wykryli karuzelę vat, którą właśnie likwidują.
Spółki bezczelnie występowały o interpretacje podatkowe, po to aby nimi potem machać przy kontroli.
Skończyło się !

:D :D :D :D :D

Początkujący
Posty: 44
Rejestracja: 17 lipca 2017
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: moratar » sobota, 10 marca 2018, 02:09

bl4ck pisze:
Coś mi się przeczytało ,że tam gdzie zostanie dokonana transakcja - tam podlega ona opodatkowaniu.
Jeśli kupno było poza terenem RP lub jeśli zakup był od osoby z poza EU to PCC się nie płaci.

Dodano po 5 minutach 39 sekundach:
Mss92 pisze:Mam pytanie odnośnie rozliczenia zysków.
Jeśli dobrze rozumiem opodatkowaniu podlega transakcja krypto - fiat.
Rozumiem, że jeśli wypłaciłem tylko wkład, a zyski leżą na giełdach w postaci kryptowalut, to i tak muszę zapłacić podatek o transakcji krypto - fiat? Nawet jeśli zyski nie trafiły jeszcze na konto bankowe?
Tak musisz zapłacić podatek, nie ma znaczenia czy to jest twoje osobiste konto czy konto które dla Ciebie prowadzi giełda.
Jesli sprzedałeś za Terther to podatku nie płacisz bo to nie pieniądz wg prawa.

Czy teraz jak weszło prawo co definiuje że krypto to waluta elektroniczna - czy to coś zmienia?

Wg:
https://www.google.pl/amp/www.dziennik. ... datek.html
Zysk na różnicach kursowych walut płaca tylko osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Wg ustawy firmy mają to wylistowane jako jedno że źródeł przychodu, a osoby fizyczne nie. Czyli podatek od sprzedaży waluty (takze i krypto) się nie należy.


Jeśli by iść w stronę myślenia, że zysk na różnicy kursowej jest opodatkowany, to trzeba by płacić też podatek za każdym razem jak wydajemy euro na wakacjach np w Hiszpanii. Przykładowo kupujemy euro po 3.95pln jedziemy na wakacje i pierwszego dnia wydajemy 111 euro, gdy euro jest warte 3.96pln. Drugiego dnia wydajemy 75.4 euro, a euro jest po 4.05pln... itd
Czyli w pierwszym dniu zyskaliśmy 1.11pln w drugim dniu 7.54 pln. Trzeba by codziennie notować kursy. Zbierać rachunki i zapłacić 18% dochodowego od 8.65pln. Taka księgowość i zorganizowanie nie jest do wykonania przez normalna osobę, która nie ma chęci spędzać po kilka godzin codziennie na wakacjach, aby zajmować się swoją księgowością, gdy nie prowadzi firmy.

Inflacja też powinno się odliczać jako stratę. W sumie może to nie krypto szło do góry tylko wszystkie waluty fiat szły w dół. Wszystko jest względne.

Ktoś ma może pomyśl jak udowodnić że nie handluje krypto, aby zarobić marne pln tylko, aby przygotować się na upadek fiatów i chce tylko zachować wartość mojego majątku. To że poszły do góry - to wykorzystałem, aby podnieść stopę życiową, ale nie było to moim głównym celem.
Moze zamkną mnie w psychiatryku jeśli jakiś beton urzędas, którrmu bedę musial to wyjaśniac nie ma pojęcia co się dzieje na rynkach.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Bagder » sobota, 10 marca 2018, 07:31

@moratar Istotnie fiskus mógłby pójść w taką drobiazgowość i badać każdą operację obywateli pod kątem ewentualnego opodatkowania. Do tego nawet zmierza projekt "cashless Poland" promowany przez wiadomo kogo... Niemniej, na tą chwilę nie jest możliwe objęcie nadzorem fiskusa wszystkich operacji, nawet jeśli formalnie są opodatkowane... Przykład: sąsiad Pan Kaziu złota rączka - pomaga nam zreprerować cieknącą spłuczkę - dostaje za to "chrobrego" do ręki - za fatygę. Czy powinien to podatkować? - powinien, a czy opodatkuje? na 100 % przypadków jedynie w monopolowym zamieniając na innego króla...
Pytanie, czy fiskus faktycznie powinien dążyć do aż takiej drobiazgowości ? Przy obecnych kosztach poboru podatków - mija się to z celem, a w przyszłości powstanie zapewne pytanie - czy te podatki w ogóle są potrzebne - skoro z łatwością można osiągnąć znacznie większe dochody w podatkach pośrednich - takich jak VAT, a przy tym przy malejących kosztach poboru.

Trzeba przyznać, że rację ma pani Anna Streżyńska - bez odpowiedniej reprezentacji środowiska bitcoinowego (i nie tylko) - w formule nie pozwalającej rządowi/sejmowi (władzy) zlekceważyć postulaty przez nas zgłaszane - to jedynie nic nie znaczące głosy (trolli internetowych - w domyśle pachołków Moskwy), które należy i trzeba zignorować. Słabością współczesnych pokoleń niestety - oprócz braku zorganizowania - jest ubytek zasobów ludzkich - ludzi najbardziej aktywnych, którzy wybrali emigrację - a dzięki temu w kraju rządzą brygady moherowych beretów walczące o władzę z ubeckimi emerytami. Obie grupy nie mają w interesie żadnych zmian - poza podwyżkami emerytur i obniżaniem cen leków (na co potrzeba większej ściągalności podatków).

W dodatku - w sposób niespotykany na świecie - polski rząd opodatkowuje Polaków na rzecz Ukraińców i innych przybyszy ze wschodu. Jedynie pół roku pracy wystarcza ukraińcowi na otrzymanie polskiej emerytury. Tego nie ma nigdzie na świecie. Kto korzysta - zapewne zachodnie koncerny zatrudniające powszechnie przybyszy ze wschodu. Premię zapłacą Polacy - zmuszani do ciężkiej pracy na swoją emeryturę po 50 i więcej lat. O problemie wysokości i adekwatności płac nawet nie wspomnę. I żeby nie było - nie mam nic przeciwko emigrantom - pracują na swoje pieniądze i nie mają lekko w swoich krajach - ale bonus w postaci emerytury - to jest grabież kolonialna w białych rękawiczkach, w dodatku grabież - naszych dzieci i wnuków - które nic w tej sprawie nie mają jeszcze do powiedzenia.
Sic semper evello mortem tyrannis

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości