Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » środa, 29 sierpnia 2018, 15:49

Anunaki pisze: --tzn jaki jest podatek np 1wymieniłem 1BTC na ileś tam ETH?
Wartość dodajesz i do przychodu i do kosztu, więc dochód i podatek z tego jest zero.
Ale w polach od przychodu i kosztu w PIT mogą wyjść zawrotne sumy i zwracać uwagę.

No i to powodowało płacenie podatku od nieistniejących zysków w 2017:
Powiedzmy ktoś kupił BTC za PLN w lipcu 2017, w grudniu 2017 zamienił BTC na ETH, a w 2018 sprzedał za tyle PLN za ile na początku kupił. Według nowych przepisów nie ma zysku, bo sprzedał i kupił za tyle samo PLN. A według starych w 2017 ma duży zysk do opodatkowania bo kurs BTC wzrósł od lipca do grudnia gdy była transakcja krypto-krypto, a w 2018 ma stratę, której jednak nie może od razu odliczyć od podatku.
Nie bardzo wiem jak jest przy akcjach. Dokładniej bym poprosił. Chodzi o zwykły dochodowy 19%?
Zwykły dochodowy 19%.
mi podatek Belki to się jedynie kojarzy z tym, że jak na koncie otrzymuje comiesięczne przysługujące odsetki to są pomniejszane o ten podatek Belki.
Tak to ten sam, ale na koncie to podatek 19% od dochodu (czyli odsetek) od razu ściąga bank, przy polskich akcjach dostajesz PIT-8C od maklera i przepisujesz do PIT-38, a tu trzeba samemu wszystko liczyć i wpisać do PIT-38.

Początkujący
Posty: 274
Rejestracja: 15 maja 2013
Reputacja: 143
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: tarpan » środa, 29 sierpnia 2018, 15:57

Do kiedy musi zostać przegłosowana ta zamian ustawy o PIT, żeby zaczęła obowiązywać od 2019 r.?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 73
Rejestracja: 10 grudnia 2017
Reputacja: 47
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Skrilex » środa, 29 sierpnia 2018, 16:03

A jest jakies info, czy ten nowy 19% podatek od zarobku na krypto bedzie obowiazywal od wyplat na konto bankowe, czy tak (idiotycznie) jak do tej pory - od niezrealizowanych zyskow?
Ostatnio zmieniony środa, 29 sierpnia 2018, 16:10 przez Skrilex, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2602
Rejestracja: 11 października 2017
Reputacja: 2732
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: janku66 » środa, 29 sierpnia 2018, 16:09

Czyli wg stawki 18 lub 32 procent. Do końca czerwca 2019 roku inwestorzy kryptowalutowi są również zwolnieni z podatku PCC
Jak dla mnie, piszą, że jednocześnie obowiązywał dochodowy i PCC :D
https://tokeneo.blog/codziennie-nowy-po ... owalutami/
"Niczyje zdrowie, wolność ani mienie nie są bezpieczne, kiedy obraduje parlament"

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » środa, 29 sierpnia 2018, 16:14

Czyli że strat nie możemy uwzględniać?

Ja słyszałem że nie można przy krypto krypto ale dlatego ze one mają być obojętne podatkowo. To wg tej babki nie można wogole strat z transakcji uwzględniać?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » środa, 29 sierpnia 2018, 16:55

@Skrilex Ma obowiązywać od każdej wymiany krypto na fiat nie tylko od wypłat z giełdy.

@vjankuv Mi też tak wychodzi, na razie PCC tylko zawiesili na rok

@tarpan Nawet od 2018 - to będzie obowiązywało dla transakcji od początku tego roku.

@_chybaty Chyba możemy. Klasyfikacja krypto się nie zmieniła, to będą dalej prawa majątkowe. Skoro była strata w zeszłym roku to można ją odliczyć od zysków i to w całości a nie 50%. Ale to jest trochę śliskie, bo zgodnie z nową ustawą zakup trzeba było zadeklarować w danym roku żeby potem odliczyć stratę (nawet jak się nie miało sprzedaży), a zgodnie ze starą nie można było go zadeklarować jak ktoś nie sprzedał. Więc to jest śliskie.

Dodano po 9 minutach 47 sekundach:
Chociaż w starej ustawie nigdzie nie było literalnie powiedziane, że nie można zadeklarować zakupu bez sprzedaży. To była tylko taka rozszerzająca interpretacja US, że koszty rozpoznaje się wyłącznie przy sprzedaży. Więc może trzeba będzie korektę za 2017 zrobić i zgłosić zakup krypto, robiąc sobie straty do odliczenia teraz.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Rumcajs » piątek, 31 sierpnia 2018, 03:00

@kajetan,

A jak ktoś ma same wymiany krypto-krypto kilka lat a chciałby wypłacić w 2019 roku "coś" to skąd ma wziąć koszty jak nie składał nigdy PITów z wykazywanymi kosztami zakupu bo sie tak nie robiło ? Jak się nie ma udokumentowanego zakupu coinów za PLN nigdzie bo to było pare lat temu lub giełdy nie istnieją i nie ma się żadnej historii transakcji, lub sie wykopało lub kupiło P2P za gotówkę to już nie da rady uwzględnić żadnych kosztów i trzeba będzie płacić co roku podatek od całego przychodu czyli sprzedaży ?
Teraz będzie stałe 19% ale i tak szkoda w końcu to prawie 1/5 całości.
Da się przykleić koszty od jakiegoś roku żeby je mieć ? No ale jak teraz wprowadzili że zamiana krypto-krypto jest obojętna podatkowo to jak wykazać koszt "zakupu" gdy się kupiło np. BTC za Eth a nie ma wejścia fiatami. Przecież to bezsensu żeby płacic 19% z każdej wypłaty gotówki mogliby dać możliwość ryczałtu czyli mały % od przychodu, tak jak kiedys było słynne 3% od krypto. Możnaby wybrać sobie ryczałt i nie musieć mieć żadnych dokumentów bo by się płaciło stały % od wypłaty z giełdy na konto bankowe i problem z głowy, opcja dla leniwych i nie handlująca z wychodzeniem na fiat.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: benq » piątek, 31 sierpnia 2018, 07:10

@Rumcajs, To by chyba było zbyt piękne.
sytuacja hipotetyczna:
Rumcajs nazbierał grzybów w lesie i makówek na polu. Wyprodukował z nich narkotyki.
Sprzedał towar za 1 mln $$$.
Kupił Bitkojny F2F, w kantorach czy gdziekolwiek anonimowo.
Przelał na Bitbaya/Bitmarket.
Sprzedał.
W US powiedział, że wykopał je na dawno wyrzuconym sprzęcie 9 lat temu i teraz dopiero sprzedał.
Płaci $190,000 podatku. (19% dochodowy)
Rumcajs zalegalizował $810,000 (ok. 3 mln złotych) kasy z dragów.
Ale to za mało, on nie chce płacić aż $190,000 podatku, chciałby zapłacić $30,000 (3%) i nie musieć nic udowadniać.

Wiem, sytuacja przerysowana. Ale taka jest argumentacja KAS przeciwko podobnym rozwiązaniom.
Ciężki temat. Jak to ugryźć, żeby nie pogrążyć świata krypto, ale jednocześnie nie dać mafii aż tak banalnego rozwiązania do prania brudnych pieniędzy?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » piątek, 31 sierpnia 2018, 08:29

Dokładnie widać na blockchanie kiedy środki zostały wykopane. Ze sprawdzeniem tej informacji, nawet "pani Kasia" z urzędu poradzi sobie bez problemu. Tak samo widać czy bitcoiny leżały nieruszane od X lat temu.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: benq » piątek, 31 sierpnia 2018, 09:28

@gr0g, Po pierwsze, pani Kasia z urzędu nie ma pojęcia co to jest i jak działa i na pewno sobie nie poradzi.
Po drugie, sam często przerzucam swoje środki z portfela na portfel, albo na giełdę i z powrotem.
Sam fakt przenoszenia z paper walleta na hardware o niczym nie świadczy.
Jak sprawdzisz, czy bitki wrzucone na zbiorczy portfel giełdowy lub wypłacone z niego należą do mnie?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » piątek, 31 sierpnia 2018, 09:50

Urzędnicy nie mają problemu z obsługą jakiegoś narzędzia, niektórzy potrafią nawet programować i pisać skrypty. Ich głównym problemem jest brak dostępu do informacji, a na blockchanie mają wszystko na tacy ze 100% pewnością, że nikt tego nie modyfikował - w przeciwieństwie do papieru, blockchain nie przyjmie wszystkiego. W przypadku gdy robisz sobie przelewy między własnymi portfelami, to masz przecież to udokumentowane w portfelu, który jesteś w stanie zweryfikować np. podpisem. Największym problemem są wspólne portfele giełd nad którymi nie masz kontroli, ale wtedy liczą się logi operacji z giełd, które też dla własnego dobra powinieneś przechowywać.

> Jak sprawdzisz, czy bitki wrzucone na zbiorczy portfel giełdowy lub wypłacone z niego należą do mnie?
Pani w urzędzie może Ciebie poprosić, abyś jej to udowodnił i to jest Twój problem, a nie jej.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Rumcajs » sobota, 1 września 2018, 04:17

@benq,
Aha o tym nie pomyślałem że KAS może nie chcieć dać ryczałtu o mafię. Nie wiem jak mafia pierze kasę ale wątpie żeby im robiło różnice czy zapłacą 3% czy 19% jakby chcieli wyprać przez krypto bo i tak mają ją "za darmo" a zwykłym ludziom robi różnice bo ryczałt jest po prostu wygodny. A od łapania mafi powinna być policja a nie jakaś pani z US.
Kasa 100 PLN wpływa na konto bankowe i od tej kwoty płaciłoby się X % bez odliczania żadnych kosztów i bez prowadzenia dokumentacji, dla wszystkich wygoda a i US nie miałby co kontrolować w takim przypadku no bo kasa się zgadza to co kontrolować.
Ale pewnie jest tak jak mówisz że by się jakaś szara strefa mogła rzucić w krypto prać kase na ryczałcie. Szkoda.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: benq » sobota, 1 września 2018, 06:46

@gr0g, zdajesz sobie sprawę ile giełd bezpowrotnie upadło? Ile ICO zniknęło?
Znam ludzi, którzy utracili setki/tysiące bitków. Mają teraz zapłacić podatek od transakcji? A co z airdropami? Ostatnio zalogowałem się na portfel tron. Mam tam grosze, 10k trxów. Patrzę - a tu ze 20 różnych tokenów. Większość to śmieci, ale dwa z nich można sprzedać, sprawdziłem.
A głosowałem tylko na 1 osobę, wyobrażam sobie jak to wygląda u kogoś, kto głosował na kilkanaście. Podobnie z forkami. Sprawdź ile dostałeś monet w związku z nimi. Powodzenia w płaceniu pdatków od airdropów i forków (darowizna?).
Ja uwielbiam Monero. Mam go duży udział w portfelu i często przepuszczam tx przez dwie rundy monero przed wypłatą/wpłatą. Też sprawdzisz wszystko w blockchainie?

Tu nie chodzi o to, żebym ja jako pdatnik udowodnił przelewy. Przecież stworzenie swojej pseudo waluty czy tokenu jest banalne.
Tworzę benqcoin, ktoś kupuje go ode mnie za milion i gotowe. Mam dowód dla US. Wciąż można kręcić wałek za wałkiem.
To nie jest takie proste jak Ci się wydaje.

Początkujący
Posty: 279
Rejestracja: 16 grudnia 2013
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Anunaki » sobota, 1 września 2018, 07:44

A jak jest na dany moment:

Jeżeli mam powiedzmy 1x XMR i chce kupić za to troche BTC na giełdzie bez weryfikacji:
-czy będę musiał za taką wymianę zapłacić jakiś podatek od wymiany krypto na krypto?
-będę musiał to gdzieś zgłosić i jako co i kiedy?

Nie podobają mi się jakieś tam podatki od ruchów na krypto (np. wymiana krypto-krypto) dla mnie realna wartość to dochód z ich sprzedaży na FIATY i wtedy ew. zapłata podatku dochodowego. (nie wspominając o zbędnej papierologii) Dlatego szukam najlepszego rozwiązania.(?)

Kto mądry i odpowie?
Ostatnio zmieniony niedziela, 2 września 2018, 07:47 przez Anunaki, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: benq » sobota, 1 września 2018, 07:58

@Anunaki,
ad 1 - skoro nikt o nim nie wiem, to niech tak pozostanie ;)
A tak serio, albo chcemy wszystko legalnie opodatkować, rozliczyć się, zalegalizować nasze zyski, albo obracamy w super ostrożny sposób najbardziej anonimową kryptowalutą. Chyba, że Monero tylko w celach spekulacyjnych, to rozumiem.

Po nowelizacji 2019 zmieni się to, że nawet jeśli zarobisz na krypto więcej niż 85.528 zł to nie wejdziesz w próg podatkowy 32%, ale zapłacisz sobie 19%.

Koszt staje się kosztem przy uzyskaniu przychodu - nie wcześniej. Czyli dopiero przy sprzedaży uzyskujesz przychód i wtedy pojawia się koszt.

ad 2 - co będzie za 5 lat z kryptowalutami i podatkami - nie wie nikt.

ad 3 - Skoro o tym monero nikt nie wie i nie masz dowodów zakupu, to tak czy siak nie będziesz w stanie udokumentować całej historii ani tego, czy nie dostałeś go jako haracz czy za produkcje metamfetaminy.

Początkujący
Posty: 279
Rejestracja: 16 grudnia 2013
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Anunaki » sobota, 1 września 2018, 08:09

Nie do końca jestem usatysfakcjonwany tą odpowiedzią ;) Nie ma w niej odpowiedzi na większość kwestii.
O kosztach nie mówię, interesowało mnie czy przy takiej wymianie krypto-krypto trzeba płacić jakiś podatek, zgłaszać itd (chce uniknąć zbędnej problematycznej papierologii i wybrać najprostsze i korzystne rozwiązanie)

Suma sumarum podatek chcę zapłacić tak jak to piszę, ale dopiero na koniec wyjaścia w FIATy. Chce poprostu uniknąć pewnych zbędnych formalności (czy tłumaczenia) których nienawidzę i nie rozumiem.
Ostatnio zmieniony niedziela, 2 września 2018, 07:48 przez Anunaki, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: benq » sobota, 1 września 2018, 08:27

@Anunaki, Nie dziwię się, mało kto byłby usatysfakcjonowany, podobnie jak mało kto jest usatysfakcjonowany obecną sytuacją prawno-podatkową krypto. ;)
Podatek krypto-krypto jest.
Czyli sprzedajesz xmr za 10,000, kupujesz bitka za 10,000.
W PITa za rok wpisujesz przychód: 10,000, koszty uzyskania przychodu: 10,000.
Należny podatek: 0.
Jeśli w 2022 sprzedasz bitka za 50,000
Wpiszesz:
przychód: 50,000
koszt: 5,000 - bo w 1 roku podatkowym możesz odliczyć max 50% kosztu z ostatnich 5 lat.
podatek: 45,000*19%
pozostałe 5000 kosztu rozliczysz pit w 2023 roku.

Tak ja to widzę, a czy dobrze i czy tak to zostanie potraktowane za 5 lat? Szklanej kuli nie mam ;)

Początkujący
Posty: 51
Rejestracja: 31 stycznia 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bialas198720 » sobota, 1 września 2018, 08:32

Pytanie kompletnego laika. Czy wedle nowych przepisów zakup krypto ( bez sprzedaży) trzeba będzie wykazać w pit? Widzę że w sprawie pcc nic się nie zmieniło.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » sobota, 1 września 2018, 08:33

benq pisze: @gr0g, zdajesz sobie sprawę ile giełd bezpowrotnie upadło? Ile ICO zniknęło?
Znam ludzi, którzy utracili setki/tysiące bitków. Mają teraz zapłacić podatek od transakcji? A co z airdropami? Ostatnio zalogowałem się na portfel tron. Mam tam grosze, 10k trxów. Patrzę - a tu ze 20 różnych tokenów. Większość to śmieci, ale dwa z nich można sprzedać, sprawdziłem.
A głosowałem tylko na 1 osobę, wyobrażam sobie jak to wygląda u kogoś, kto głosował na kilkanaście. Podobnie z forkami. Sprawdź ile dostałeś monet w związku z nimi. Powodzenia w płaceniu pdatków od airdropów i forków (darowizna?).
Ja uwielbiam Monero. Mam go duży udział w portfelu i często przepuszczam tx przez dwie rundy monero przed wypłatą/wpłatą. Też sprawdzisz wszystko w blockchainie?

Tu nie chodzi o to, żebym ja jako pdatnik udowodnił przelewy. Przecież stworzenie swojej pseudo waluty czy tokenu jest banalne.
Tworzę benqcoin, ktoś kupuje go ode mnie za milion i gotowe. Mam dowód dla US. Wciąż można kręcić wałek za wałkiem.
To nie jest takie proste jak Ci się wydaje.
Przy rozdawanych ICO, airdropach czy forkach masz nowe coiny bez kosztów - nie widzę tutaj żadnej filozofii.
Jak zniknęła giełda i nie masz z niej historii operacji, to masz problem. W najlepszym wypadku zapłacisz podatek 19%. Dlatego tak ważne jest, aby zbierać takie dokumenty. Jak sobie przemielisz coiny przed sprzedaniem (po co?) to tylko utrudniasz sobie sprawę przy ewentualnej kontroli później (Zauważ, że nie bez powodu w niektórych państwach zastanawiają się nad zbanowaniem kryptowalut pokroju monero).
Pamiętaj, że to Ty masz jednoznacznie udowodnić pochodzenie swoich monet przed urzędem skarbowym, a nie urząd ma Ci coś udowadniać. W Twoim interesie jest mieć przejrzystość i porządek w historii operacji.
Jak ktoś kupi od Ciebie Twój token za 1M na regulowanej giełdzie to możliwe, że to przejdzie - zapewne też, sprawdzą drugą stronę transakcji. Jak przyniesiesz Pani umowę kupna/sprzedaży z anonimowym żulem to zapewne wywalą to do kosza.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: benq » sobota, 1 września 2018, 08:36

@bialas198720, od 13 lipca 2018 nie ma PCC. Zakupu nie zgłaszasz nigdzie i nikomu.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości