Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 37
Rejestracja: 20 lutego 2018
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kuros » czwartek, 26 kwietnia 2018, 12:39

Witam , mam takie pytanie
Jestem rolnikiem i nie mam innych przychodów jak z ziemi( nie pracuje nigdzie indziej)
w 2017 grudniu zainwestowałem 50 000zł
w grudniu troche obracałem i zarobiłem ok 20 000zł
czy obowiązuje mnie kwota wolna od podatku?
według kalkulatora mam do zapłaty 3044zł.
Może to być prawda?
Dzięki wielkie za odpowiedź

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » czwartek, 26 kwietnia 2018, 12:52

kuros pisze: Witam , mam takie pytanie
Jestem rolnikiem i nie mam innych przychodów jak z ziemi( nie pracuje nigdzie indziej)
w 2017 grudniu zainwestowałem 50 000zł
w grudniu troche obracałem i zarobiłem ok 20 000zł
czy obowiązuje mnie kwota wolna od podatku?
według kalkulatora mam do zapłaty 3044zł.
Może to być prawda?
Dzięki wielkie za odpowiedź
Nie znam się na podatkach rolników, i mogę się mylić, ale jeśli to zwykły PIT, to tak by ze skali 18/32% wychodziło.
Gratulacje, dobrze wymierzone, gdybyś ugrał półtora tysiąca więcej, i miał do zapłacenia ponad 3300 podatku, wypadłbyś z KRUS. http://www.infor.pl/wskazniki/prawo-pra ... -KRUS.html

Dodano po 1 minucie 15 sekundach:
Chociaż w sumie to jest kwota z pozarolniczej działlaności, możliwe że praw majątkowych nie obejmuje, nie znam się.

Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Mosteque » czwartek, 26 kwietnia 2018, 13:09

To jeszcze zależy, czy kolega liczy same fiaty, czy także wymianę krypto-krypto. Bo coś mi mówi, że tylko to pierwsze...

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: adam1226 » czwartek, 26 kwietnia 2018, 13:52

https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php? ... [quote]Ale skoro Wy wiecie jakie reguły panują w tym jeszcze małym świecie, to dlaczego wspólnie nie ustalicie frontu i się tego nie trzymacie, tak jak to było do teraz? Przecież jak Was będą wzywać do US czy do sądu i każdy powie inną historię, to każdego czeka przegrana - argumenty jednego tradera/holdera będą służyły do ataku na drugiego...[/quote]
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Początkujący
Posty: 37
Rejestracja: 20 lutego 2018
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kuros » czwartek, 26 kwietnia 2018, 14:48

obracałem w grudniu tylko na bb więc tylko i wyłącznie pln .
Wstępnie wyliczyłem ok 20k . dokładnej analizy jeszcze nie robiłem .
Myślę że nie będzie problemu . Ale jeśli ,to trzeba było by coś wymyśleć .(wpisać 21k i modlić się żeby się nie dopatrzyli o te kilka stówek) :D :D

Trochę mnie zdziwiłeś tym wyjściem z krussu...

Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Mosteque » czwartek, 26 kwietnia 2018, 14:54

Kilka razy była tu wymieniona informacja, że w rozmowach z MF bierze udział pani Zuzanna Umińska.

Czy ta pani gdziekolwiek podawała, jak przebiegają te rozmowy? Cokolwiek? Jutro piątek... w poniedziałek ostatni dzień, a nic nie wiadomo.

Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 18 października 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: rgdlez » czwartek, 26 kwietnia 2018, 15:00

W programie e-pity jest miejsce na wpisanie "nazwy praw autorskich". Podejrzałem jak wygląda wygenerowany PIT-36 i faktycznie nigdzie ta nazwa nie została wpisana, także nie ma znaczenia.

Super to teraz serio boję się składac ten PIT-36, bo całe życie miałem tylko PIT-37 i teraz nagle się zdziwią skąd te 7 klocków dodatkowo zarobione i mi dowalą kontrolę? :/ Paranoja

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » czwartek, 26 kwietnia 2018, 15:15

@rgdlez, i tu jest sedno problemu.
Podatnik zarobil, chce sie rozliczyc ale sie boi to zrobic... Taka sytuacja nie powinna miec miejsca w normalnym systemie prawnym.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Zagłoba » czwartek, 26 kwietnia 2018, 15:20

Spokojnie, nie mają ludzi, a podatników są miliony :D

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4456
Rejestracja: 27 maja 2017
Reputacja: 1765
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Dovakhiin » czwartek, 26 kwietnia 2018, 15:26

@Zagłoba, ale mają odpowiednie programy :D

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Zagłoba » czwartek, 26 kwietnia 2018, 15:29

Dovakhiin pisze: @Zagłoba, ale mają odpowiednie programy :D
Z odpowiednich programów nic nie wyjdzie.

Dostaną PIT z wypełnioną rubryką "Prawa majątkowe".
I co dalej ? :D

Bez kontroli ręcznej, czyli wezwania delikwenta się niczego nie dowiedzą.

Popatrzcie ile ludzi w samej Warszawie brakuje
http://www.mazowieckie.kas.gov.pl/izba- ... erty-pracy

435 ofert.

Sprawdźcie swoje okolice.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 8157
Rejestracja: 1 marca 2015
Reputacja: 1069
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: WLKP/Dolny Śl./Lubus

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: adam1226 » czwartek, 26 kwietnia 2018, 15:31

aston pisze: Ale skoro Wy wiecie jakie reguły panują w tym jeszcze małym świecie, to dlaczego wspólnie nie ustalicie frontu i się tego nie trzymacie, tak jak to było do teraz? Przecież jak Was będą wzywać do US czy do sądu i każdy powie inną historię, to każdego czeka przegrana - argumenty jednego tradera/holdera będą służyły do ataku na drugiego...
To tak w akcie desperacji :mrgreen: (kliknij na dymek, żeby przejść do posta)
:arrow: [Binance]- Giełda kryptowalut bez weryfikacji
[Algory.io] - Agregator newsów i Skaner tradingowy

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » czwartek, 26 kwietnia 2018, 15:33

Zagłoba pisze: Bez kontroli ręcznej, czyli wezwania delikwenta się niczego nie dowiedzą.
Jesli gieldy sprzedadza userow - o czym juz pisalem - to na pierwszy ogien pojda Ci, ktorzy pojawili sie w raportach z gield a nie maja nic w prawach majatkowych.
Trudniej bedzie ogarnac tych, ktorzy w przyplywie szalenstwa :D :D :D :D :D :D zdecydowali sie na trejding w rramach DG bo w raporcie z gieldy beda (konto na of czy na dg?) a w prawach majatkowych w PIT nic nie bedzie bo zaliczyli przychody do przychodow z dzialalnosci łamiac ustawe :D :D :D :D :D

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 26 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Dlord » czwartek, 26 kwietnia 2018, 16:07

Pytanie o PIT i krypto.
Bo jeśli w roku 2017 miałem tylko zakupy Krypto, to wpisuje tylko kwotę dajmy na to 1500zł w pole 75 jako Koszty Uzyskania Przychodu, tak? (a pole 74 zostawiam puste czy tam wpisuje 0) i tyle?
Drugie pytanie już może bardziej na wyrost, jeśli podczas kontroli zażądają dowodu to niby jak mam taki dowód od giełdy otrzymać? (bo na koncie (na giełdzie) to można dostać ale jakieś gówno wydruki)

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » czwartek, 26 kwietnia 2018, 16:09

@Dlord, To sa "koszty uzyskania przychodu" - skoro nie sprzedawales to nie uzyskales przychodu. Zatem na logike nie powinno sie kosztow zakupu wpisywac jako koszty skoro nie wygenerowaly przychodu. Jesli wpiszesz to bedziesz musial wykazac strate: przychody-koszty
Ale to tylko jedna z teorii...

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
7
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » czwartek, 26 kwietnia 2018, 16:14

Profit Plus: Biznes Podatki Prawo – pod wrażeniem w miejscu Profit Plus: Biznes Podatki Prawo.
4 godz. · Gdynia ·
Wczoraj na zaproszenie Darii Gacy z Instytut kryptografii, Trading Jam i FxCuffs Zuzanna Umińska uczestniczyła w spotkaniu konsultacyjnym w sprawie opodatkowania kryptowalut w Ministerstwo Finansów. Podczas wizyty w Warszawie towarzyszyli Zuzannie Paweł Korycki, Maciej Stępa oraz Krzysztof Michałowski.

W trakcie spotkania przedstawiciele ministerstwa zapoznawali się z oczekiwaniami uczestników rynku krytpowalut co do uregulowania sposobu opodatkowania zysków ze sprzedaży kryptowalut oraz potwierdzili wcześniejsze zapowiedzi co do braku obowiązku rozliczania podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie walut wirtualnych.

Głównym tematem rozmów były problemy związane z rozliczaniem wymiany jednej kryptowaluty na drugą.

Udało się m.in. przedstawić przykładowe rozliczenie zrobione przez Profit Plus prostej wymiany 2 kryptowalut na jednej giełdzie i wykazać, że sporządzenie takiego rozliczenia dla jednego podatnika zajmuje 7 godzin pracy specjalisty, zaś w sytuacji dokonywania wymian ok. 40 kruptowalut na kilku giełdach i wykonaniu ok. 1000 transakcji sporządzenie rozliczenia jest obecnie niemożliwe.

Podkreślałam także, że interpretacje podatkowe nakazujące rozliczanie każdej wymiany zostały wydane pod koniec roku, co spowodowało, że podatnicy dokonujący systematycznie transakcji przez cały rok nie posiadają danych niezbędnych do wyliczenia podatku zgodnie z bieżącymi wytycznymi ministerstwa.

Pozostali uczestnicy spotkania opowiadali o sposobach opodatkowania kryptowalut podatkiem przychodowym lub wg zasad przewidzianych dla instrumentów finansowych.

Prezentowano też podejście rządów innych państw do opodatkowania zysków z kryptowalut, a także regulacji tej materii w innych systemach prawnych.

Urzędników w dużej mierze interesowało jakie są możliwości samodzielnego rozliczania się podatników i jakie informacje na temat dokonywanych transakcji mogą udostępniać użytkownikom giełdy.

Rozmawiano też o możliwościach technologii blockchain i jakie mogą być skutki pozostawienia obecnych uregulowań oraz stanowienia prawa, które w sposób pośredni będzie ograniczało rozwój tej branży w naszym kraju.

Jak na razie przedstawiciele ministerstwa zapowiedzieli, że ewentualne nowe przepisy zaczną obowiązywać od 2019 r., zaś za ubiegły i bieżący rok podatkowy należy rozliczyć się na obecnych zasadach.

Kolejne robocze spotkanie dotyczące wypracowania wspólnego stanowiska co do brzmienia nowych przepisów odbędzie się w maju.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » czwartek, 26 kwietnia 2018, 16:16

bl4ck pisze:Profit Plus: Biznes Podatki Prawo – pod wrażeniem w miejscu Profit Plus: Biznes Podatki Prawo.
4 godz. · Gdynia ·
Wczoraj na zaproszenie Darii Gacy z Instytut kryptografii, Trading Jam i FxCuffs Zuzanna Umińska uczestniczyła w spotkaniu konsultacyjnym w sprawie opodatkowania kryptowalut w Ministerstwo Finansów. Podczas wizyty w Warszawie towarzyszyli Zuzannie Paweł Korycki, Maciej Stępa oraz Krzysztof Michałowski.

W trakcie spotkania przedstawiciele ministerstwa zapoznawali się z oczekiwaniami uczestników rynku krytpowalut co do uregulowania sposobu opodatkowania zysków ze sprzedaży kryptowalut oraz potwierdzili wcześniejsze zapowiedzi co do braku obowiązku rozliczania podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie walut wirtualnych.

Głównym tematem rozmów były problemy związane z rozliczaniem wymiany jednej kryptowaluty na drugą.

Udało się m.in. przedstawić przykładowe rozliczenie zrobione przez Profit Plus prostej wymiany 2 kryptowalut na jednej giełdzie i wykazać, że sporządzenie takiego rozliczenia dla jednego podatnika zajmuje 7 godzin pracy specjalisty, zaś w sytuacji dokonywania wymian ok. 40 kruptowalut na kilku giełdach i wykonaniu ok. 1000 transakcji sporządzenie rozliczenia jest obecnie niemożliwe.

Podkreślałam także, że interpretacje podatkowe nakazujące rozliczanie każdej wymiany zostały wydane pod koniec roku, co spowodowało, że podatnicy dokonujący systematycznie transakcji przez cały rok nie posiadają danych niezbędnych do wyliczenia podatku zgodnie z bieżącymi wytycznymi ministerstwa.

Pozostali uczestnicy spotkania opowiadali o sposobach opodatkowania kryptowalut podatkiem przychodowym lub wg zasad przewidzianych dla instrumentów finansowych.

Prezentowano też podejście rządów innych państw do opodatkowania zysków z kryptowalut, a także regulacji tej materii w innych systemach prawnych.

Urzędników w dużej mierze interesowało jakie są możliwości samodzielnego rozliczania się podatników i jakie informacje na temat dokonywanych transakcji mogą udostępniać użytkownikom giełdy.

Rozmawiano też o możliwościach technologii blockchain i jakie mogą być skutki pozostawienia obecnych uregulowań oraz stanowienia prawa, które w sposób pośredni będzie ograniczało rozwój tej branży w naszym kraju.

Jak na razie przedstawiciele ministerstwa zapowiedzieli, że ewentualne nowe przepisy zaczną obowiązywać od 2019 r., zaś za ubiegły i bieżący rok podatkowy należy rozliczyć się na obecnych zasadach.

Kolejne robocze spotkanie dotyczące wypracowania wspólnego stanowiska co do brzmienia nowych przepisów odbędzie się w maju.
Czyli nie ma PCC ale reszta zostaje. Dramat

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 26 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Dlord » czwartek, 26 kwietnia 2018, 16:23

@japu, Czyli lepiej nic nie wpisywać?

Bo jeśli sprzedałem np. początkiem 2018, to za rok przy rozliczaniu za rok 2018 miałbym niby jak to wpisać?. Bo przecież nie mogę za rok 2018 wpisywać kwot z 2017?

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » czwartek, 26 kwietnia 2018, 16:28

_chybaty pisze: Czyli nie ma PCC ale reszta zostaje. Dramat
Niestety "beton" niesamowity...

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » czwartek, 26 kwietnia 2018, 16:35

bl4ck pisze:
_chybaty pisze: Czyli nie ma PCC ale reszta zostaje. Dramat
Niestety "beton" niesamowity...
Najgorzej ma DG bo dalej chuja wie co z kosztami. Może się okazać że decyzja grania na DG była najgorsza w życiu.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości