Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 7131
Rejestracja: 21 sierpnia 2011
Reputacja: 2357
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: prezes » piątek, 17 listopada 2017, 22:32

Możesz.
Kanał na YouTube - przegląd rynków finansowych: kryptowaluty, akcje, surowce, forex
Blog prezesa - blog o inwestowaniu
Giełdy Kryptowalut - wiadomości, opinie, rankingi
Kryptowaluty.info.pl - Informacje ze świata kryptowalut

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
10
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Bagder » piątek, 17 listopada 2017, 23:03

W nowym roku - wiele się może zmienić w zakresie podatku. W projektach zmian istotne dla wielu osób tutaj propozycje to m.in.
- przypisanie dochodów z handlu bitcoinami do dochodów kapitałowych (a nie jak obecnie się to interpretuje do dochodów z praw majątkowych), co na przykład może tez skutkować - obowiązkiem przynajmniej przez polskie giełdy - poboru podatku (?) i wystawiania informacji do PIT-38.
- wprowadzenie pojęcia tzw. działalności gospodarczej nierejestrowanej - czyli możliwości dorabiania (do pewnego limitu) bez rejestrowania jdg, ale z obowiązkiem odprowadzania podatku dochodowego...

Wszystko to propozycje a więc nic pewnego. Ale zdaje się, że są możliwe do uchwalenia, podpisania i ogłoszenia do końca listopada, co jest wymogiem ich wejścia w życie w 2018 roku.
Sic semper evello mortem tyrannis

Początkujący
Posty: 62
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 6
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kryptoPONZI » piątek, 17 listopada 2017, 23:22

@prezes, byłem przekonany, że nie tj. że koszt zakupu można odliczyć tylko w tym samym roku podatkowym.
Czyli jeśli sprzedaje w 2018 to płacę podatek dopiero w 2019 ? Oczywiście od różnicy pomiędzy kupnem a sprzedażą zakładając że będzie zysk.

W przypadku DG jest podobnie? (przy comiesięcznym rozliczeniu podatków)

@Bagder, skąd czerpiesz te rewelacje, w sensie źródło.
Wg mnie bardzo mała szansa bliska 0, jeśli chodzi o zaliczenie tego do zysków kapitałowych teraz, może za rok...

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Bagder » sobota, 18 listopada 2017, 03:11

kryptoPONZI pisze:
@Bagder, skąd czerpiesz te rewelacje, w sensie źródło.
Wg mnie bardzo mała szansa bliska 0, jeśli chodzi o zaliczenie tego do zysków kapitałowych teraz, może za rok...
Przeważnie z jedynie słusznej reżimowej telewizji - TVP Info, ale proszę bardzo źródła pisane - świeże:
https://www.mr.gov.pl/media/29158/KONST ... IZNESU.pdf

Rzeczywiście - kolejny już raz pod koniec roku - mamy karuzelę "próbnych bomb" podatkowych zmian. Coś się bąknie tu, coś tam - zrobi sondaż itd...
Sic semper evello mortem tyrannis

Początkujący
Posty: 65
Rejestracja: 12 września 2017
Reputacja: 27
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: coincircut » sobota, 18 listopada 2017, 09:38

@kryptoPONZI, tak jak napisał prezes, możesz uwzględnić owy koszt uzyskania przychodu z lat ubiegłych. Przykładowo krypto zakupione w 2017 roku może stanowić koszt krypto sprzedanego w 2018 roku, a podatek od tego odprowadzasz do końca kwietnia 2019 roku.

W przypadku JDG jest podobnie jedynie z tą różnicą, że podatek odprowadzasz w zaliczkach comiesięcznych lub kwartalnych (polecam te drugie, gdyż przez dwa pierwsze miesiące każdego kwartału nie musisz odprowadzać zaliczek na podatek dochodowy, dzięki czemu owe środki w tym czasie mogą jeszcze procentować).

jpr
Orator
Posty: 851
Rejestracja: 24 października 2013
Reputacja: 221
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: jpr » sobota, 18 listopada 2017, 10:38

Bagder pisze:W nowym roku - wiele się może zmienić w zakresie podatku. W projektach zmian istotne dla wielu osób tutaj propozycje to m.in.
- przypisanie dochodów z handlu bitcoinami do dochodów kapitałowych (a nie jak obecnie się to interpretuje do dochodów z praw majątkowych), co na przykład może tez skutkować - obowiązkiem przynajmniej przez polskie giełdy - poboru podatku (?) i wystawiania informacji do PIT-38.
- wprowadzenie pojęcia tzw. działalności gospodarczej nierejestrowanej - czyli możliwości dorabiania (do pewnego limitu) bez rejestrowania jdg, ale z obowiązkiem odprowadzania podatku dochodowego...

Wszystko to propozycje a więc nic pewnego. Ale zdaje się, że są możliwe do uchwalenia, podpisania i ogłoszenia do końca listopada, co jest wymogiem ich wejścia w życie w 2018 roku.
To znaczy ze od osob fizycznych bedzie stałe 19% zamiast 18/32?

Początkujący
Posty: 115
Rejestracja: 21 czerwca 2017
Reputacja: 9
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Początkujący81 » sobota, 18 listopada 2017, 11:08

Napisałem już takiego samego posta w temacie BitBay a podatek jednak tylko coincircut odpowiedział tutaj jest więcej osób interesujących się podatkami to zamieszczam moje zapytanie.Jeżeli wpłacam 10 tys zł na giełdę np. BitBay kupuje za to BTC wysyłam na giełdę Bittrex i tam kupuje alty, które sprzedaje gdy cena wzrośnie za USDT po czym ponownie kupuje alty i jak cena wzrasta znów sprzedaje za USDT robię tak kilka albo kilkanaście razy czy robiąc tak potrzebuję mieć założoną działalność gospodarczą czy mogę to robić jako osoba fizyczna?
p.s Mam mętlik w głowie spotkałem się z opinią, że nie trzeba zakładać działalności gospodarczej jeśli się handluje tylko altami, ale też czytałem opinię jakoby trzeba było zakładać i co tu zrobić? Działalność to też obowiązki trzeba by księgowego(który zna się na kryptowalutach),rozliczać się co miesiąc albo kwartał tragedia nie znam się na tym najlepiej jakby szło handlować samymi kryptowalutami bez działalności potem wypłacić pod koniec roku całość obliczyć zysk i zapłacić podatek w zeznaniu rocznym PIT.

Początkujący
Posty: 62
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 6
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kryptoPONZI » sobota, 18 listopada 2017, 16:14

prezes pisze: Możesz.
Jeszcze jeden przykład:
(2017) Zakupione krypto za 20tyś
Sprzedałem za 19 tyś.
Bilans 1000 w plecy.
W tym samym roku dokupiłem jeszcze za 10 tyś, czyli teoretycznie nie ma zysku są koszty 10+1, 11 tyś zł
W nowym roku sprzedaje te kupione na 10 tyś za 15 tyś.

Zatem za rok 2017 wykazuję stratę 11 tyś ?
Natomiast w 2019 zysk 4 tyś?

Wszystko rozchodzi się o możliwość rozliczenia kosztów za poprzedni rok podatkowy..

Początkujący
Posty: 65
Rejestracja: 12 września 2017
Reputacja: 27
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: coincircut » sobota, 18 listopada 2017, 18:47

@kryptoPONZI, jeśli chodzi o Twój przykład to:

W 2017 roku wykazujesz stratę w wysokości 1000 zł. Natomiast w w 2018 roku uzyskujesz zysk (dochód) w wysokości 5000 zł, który pomniejszasz o tę stratę z roku poprzedniego.

Czyli ostatecznie w 2018 roku zapłacisz podatek od dochodu w wysokości 4000 zł.

Pamiętaj, że w księgowości jest stosowana zasada: "Przychód generuje dopiero koszt."

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 7131
Rejestracja: 21 sierpnia 2011
Reputacja: 2357
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: prezes » sobota, 18 listopada 2017, 22:33

coincircut pisze: W 2017 roku wykazujesz stratę w wysokości 1000 zł. Natomiast w w 2018 roku uzyskujesz zysk (dochód) w wysokości 5000 zł, który pomniejszasz o tę stratę z roku poprzedniego.
Z tego co kojarzę to możesz rozliczyć tylko 50 % straty w ciągu najbliższych 5 lat.
Kanał na YouTube - przegląd rynków finansowych: kryptowaluty, akcje, surowce, forex
Blog prezesa - blog o inwestowaniu
Giełdy Kryptowalut - wiadomości, opinie, rankingi
Kryptowaluty.info.pl - Informacje ze świata kryptowalut

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Bagder » sobota, 18 listopada 2017, 22:50

jpr pisze:

To znaczy ze od osób fizycznych będzie stałe 19% zamiast 18/32?



Raczej nie. Napisałem "raczej" - bo sama propozycja - działalności nierejestrowej jest w polskich realiach tak śmiała, że można to określić rewolucją. Dlaczego nie będzie tutaj PIT-u liniowego - ponieważ opodatkowanie stawką liniową może zadeklarować jedynie przedsiębiorca zarejestrowany. Koło zamknięte.
inaczej mówiąc - taka działalność będzie traktowana jako wyjątek od obowiązku rejestracji.

Poza tym w ten sposób będzie można uzyskać przychód w maksymalnej wysokości 1050 zł miesięcznie, co nawet bez odliczeniu potencjalnych kosztów - raczej się nie opłaci (brak progresji, brak ulg, kwoty wolnej od opodatkowania).

Niemniej - pojawia się szereg wątpliwości - np. kwestia rejestracji w VAT, odliczenia kosztów, prowadzenie ksiąg... A nawet możliwości powstania kolejnej patologii w zatrudnieniu zamiast śmieciówek.

Z tego co czytałem - to ta zmiana miałaby wejść najwcześniej od marca - ale możliwe - że nie wejdzie nawet wtedy...

Jednak byłaby to zmiana, która być może rozwiązałaby problem szeregu osób - może nawet tysięcy - które okazyjnie sprzedadzą parę kojnów na giełdzie albo coś wykopią i obecnie mają problem - czy i jak rozliczać z tego podatek - bez narażenia się na sankcje - np. z tytułu prowadzenia jdg bez rejestracji, braku opłacania składek i setek innych obowiązków, którymi jest obciążony nawet najmniejszy polski przedsiębiorca. Koncepcja, ze taka osoba, mogłaby po prostu zapłacić podatek dochodowy i nie przejmować się pozostałymi zagadnieniami - teoretycznie - powinna dać szanse obu stronom: fiskusowi na wpływy i obywatelowi na aktywność...

I to już powinno być dawno tak wprowadzane, gdyby nie polska hipokryzja i podwójna moralność - ale teraz to może być konieczny wentyl bezpieczeństwa - w ramach projektu złotoustego - "cashless Poland", a w domyśle "totalnej inwigilacji" I "wszechopodatkowania".


----------------------------------------
Dodano po 2 minutach 5 sekundach:
prezes pisze:
coincircut pisze:
Przejdź do cytowanego posta W 2017 roku wykazujesz stratę w wysokości 1000 zł. Natomiast w w 2018 roku uzyskujesz zysk (dochód) w wysokości 5000 zł, który pomniejszasz o tę stratę z roku poprzedniego.

Z tego co kojarzę to możesz rozliczyć tylko 50 % straty w ciągu najbliższych 5 lat.



Co do zasady można całą stratę rozliczać - ale nie więcej niż 50% w jednym roku, czyli np. w dwóch kolejnych latach po 50%.
Sic semper evello mortem tyrannis

Początkujący
Posty: 62
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 6
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kryptoPONZI » niedziela, 19 listopada 2017, 17:43

coincircut pisze: @kryptoPONZI, jeśli chodzi o Twój przykład to:

W 2017 roku wykazujesz stratę w wysokości 1000 zł. Natomiast w w 2018 roku uzyskujesz zysk (dochód) w wysokości 5000 zł, który pomniejszasz o tę stratę z roku poprzedniego.

Czyli ostatecznie w 2018 roku zapłacisz podatek od dochodu w wysokości 4000 zł.

Pamiętaj, że w księgowości jest stosowana zasada: "Przychód generuje dopiero koszt."
Panowie,
No i dochodzimy do sedna sprawy bo chyba niezbyt jasno nakreśliłem "problem"
Zupełnie nie rozumiem dlaczego w 2018 a nie w 2019, w 2018 sprzedaję kryptowalutę więc podatek płacę dopiero za rok czyli 2019 jeśli rozliczam się corocznie.
No i dlaczego miałbym zapłacić od 4 tyś tylko czy przypadkiem nie jest tak jak mówi prezes, bo mi się wydaje że tak że gdy rok przeskakuje straty można odliczyć tylko 50%.

Moja wątpliwość polega na tym czy koszt zakupu, czyli dochód (różnica pomiędzy przychodem a kosztem)
Może być liczony z roku poprzedniego.

Upraszczając jak mogę:
30 grudnia kupuję za 10 tyś , kilka dni później 5 stycznia już w 2018 sprzedaję za 15 tyś
Czy kosztem może być tylko 50% wartości zakupu czy całość ?

Tj czy płacę podatek
- od 5 tyś (15-10 koszt zakupu)
- czy od 10 tyś (15 tyś przychód - 50% kosztów zakupu = 15-5tyś=10k pln)

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » niedziela, 19 listopada 2017, 17:54

@kryptoPONZI, poczytaj tutaj z tego co pamiętam jest na temat straty i kosztów

https://interpretacje-podatkowe.org/wal ... cz=bitcoin

Początkujący
Posty: 65
Rejestracja: 12 września 2017
Reputacja: 27
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: coincircut » niedziela, 19 listopada 2017, 18:06

@kryptoPONZI, w swoim poprzednim poście zapomniałem uwzględnić, że możemy w danym roku pomniejszyć zysk o maksymalnie 50% start z lat ubiegłych (tak jak to wskazał prezes).

Natomiast mylisz pojęcie kosztów ze stratami.

W odpowiedzi na Twój przykład:
kryptoPONZI pisze: 30 grudnia kupuję za 10 tyś , kilka dni później 5 stycznia już w 2018 sprzedaję za 15 tyś
Czy kosztem może być tylko 50% wartości zakupu czy całość ?
Straty za rok 2017: 0 zł (gdyż nie miałeś żadnej transakcji sprzedaży)
Dochód za rok 2018: 15 000 - 10 000 = 5 000 zł

Zatem za rok 2018 wykazujesz dochód w wysokości 5 000 zł i od niego odprowadzasz podatek dochodowy w odpowiedniej skali podatkowej.

Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 279
Rejestracja: 1 lipca 2014
Reputacja: 39
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: RafaelGrey » niedziela, 19 listopada 2017, 21:34

Prowadzę JDG na podatku liniowym i trzymam kilka btc jeszcze z curexa kupione po 1 tys PLN. Chciałbym je teraz sprzedac ale wg którego pitu? 36 czy 36L? Można rozliczać firmę na liniowce a btc prywatnie już wg skali?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2592
Rejestracja: 26 września 2017
Reputacja: 932
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: KryptoBanita » niedziela, 19 listopada 2017, 22:11

kilka BTC to bym opylił u kolegi FA i się nie chwalił tym w US :mrgreen:

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 139
Rejestracja: 18 października 2017
Reputacja: 9
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Początkująca » poniedziałek, 20 listopada 2017, 15:11

Ten rok jest pierwszym rokiem płacenia podatku od BTC, czy też ogólne krypto walut? Chyba już w zeszłym roku ludzie zarobili na BTC duże pieniądze i się z tego rozliczali? Nie ma tutaj nikogo takiego? Już nie chodzi mi o te duże, pieniądze, co ogólnie o zarobek na BTC i wymianie na np. złotówki w 2016roku.

jpr
Orator
Posty: 851
Rejestracja: 24 października 2013
Reputacja: 221
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: jpr » poniedziałek, 20 listopada 2017, 15:28

RafaelGrey pisze: Prowadzę JDG na podatku liniowym i trzymam kilka btc jeszcze z curexa kupione po 1 tys PLN. Chciałbym je teraz sprzedac ale wg którego pitu? 36 czy 36L? Można rozliczać firmę na liniowce a btc prywatnie już wg skali?
Mozesz wziąc te btc z curexa i sprzedac na dzialalnosci na 19%. Ja zamierzam tak zrobic tylko czekam z otwarciem DG i co tam we czwartek nasi rządzący ustalą.

Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 279
Rejestracja: 1 lipca 2014
Reputacja: 39
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: RafaelGrey » poniedziałek, 20 listopada 2017, 15:38

jpr pisze:
RafaelGrey pisze: Prowadzę JDG na podatku liniowym i trzymam kilka btc jeszcze z curexa kupione po 1 tys PLN. Chciałbym je teraz sprzedac ale wg którego pitu? 36 czy 36L? Można rozliczać firmę na liniowce a btc prywatnie już wg skali?
Mozesz wziąc te btc z curexa i sprzedac na dzialalnosci na 19%. Ja zamierzam tak zrobic tylko czekam z otwarciem DG i co tam we czwartek nasi rządzący ustalą.
Tak wstępnie się z księgową właśnie rozmówiłem że zrobimy.

Początkujący
Posty: 47
Rejestracja: 10 września 2017
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Nozib » poniedziałek, 20 listopada 2017, 18:58

Witam.
Takie pytanie,jesli chodzi o podatki.
Wplacalem rozne kwoty(zł) na Bitbay.Kupowalem za nie np.Liska za 3 rozne kwoty i wyslalem je na portfel papierowy.Nastepnie kupilem pare razy Bitcoina,gdzie wysylalem go na inna gielde,a tam kupowalem inne waluty za te bitcoiny.
Sa to inwestycje dlugoterminowe.
I teraz tak.Przykladowo ktoras waluta urosla np. po roku czasu i chce wymienic ja na fiaty a nastepnie przelac na konto bankowe.
Dajmy na to,ze we wszystkie waluty zainwestowalem np.20tys zlotych,ale ta konkretna walute ktora urosla kupilem za przykladowo 3tys.zl.Te 3 kola pomnozylo mi sie np.do 30tys.
Podatek place wtedy:
30-3=27 tys.przychodu(biore pod uwage tylko te 3 kola w ktore w nia zainewstowalem,czyli 27 kola przychodu)???
czy
30-20=10 tys.przychodu(czyli laczna suma ktora zainwestowalem a przychod to 10 kola)???
Z kazdego przychodu,minus konkretna kwota ktora zainwestowalem w dana walute?,czy to nie ma znaczenia i zawsze place przychod minus calosc ktora przeznaczylem na wszystkie waluty?
Aha i jeszcze jedno.Na poczatku cos tam bawilem sie w tredowanie liskiem,ale nie mam na to czasu ani odpowiedniej wiedzy i dalem sobie spokoj,jednak udalo mi sie zarobic niecale 2100zl.Wyslalem to na portfel.Rozumiem ze od tej kwoty podatku nie odprowadzam,bo nie przekroczylem limiyu tak?
Od gield powieniem pewnie zadac jakies wyciagi,w razie pozniejszego rozliczenia tak?

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości