Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Kulfon
Początkujący
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Kulfon » niedziela, 17 grudnia 2017, 18:32

A jak ja jestem nie pełnoletni to muszę płacić podatki czy nie?

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » niedziela, 17 grudnia 2017, 18:42

@Kulfon,

Rodzice mają obowiązek doliczenia do swoich własnych dochodów dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych.

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: tutkatz » niedziela, 17 grudnia 2017, 18:44

maky pisze:
bl4ck pisze: @maky, Jak namalujesz 100 obrazów albo wystrugasz figurek z drewna też je wprowadzisz do firmy w ten sposób tylko tutaj nie za bardzo jest z czego się tłumaczyć skąd je masz.. :P bo to oczywiste hehe
Sprzedając BTC jako firma możesz to zrobić na podatku liniowym 19%. Jako osoba prywatna płacisz 18% i 32% i pytanie jak na taką zmianę zareaguje US? Czy nie będzie to traktowane jako unikanie opodatkowania?
Sami zmuszają ludzi do zakładania działalności z byle powodu, więc niech do siebie maja pretensje.

Kulfon
Początkujący
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Kulfon » niedziela, 17 grudnia 2017, 18:47

@bl4ck, :( A ile teoretycznie by trzeba zapłacić?

Wygadany
Posty: 666
Rejestracja: 14 lutego 2017
Reputacja: 180
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: esse » niedziela, 17 grudnia 2017, 18:59


Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » niedziela, 17 grudnia 2017, 19:13

@Kulfon, W zależności od kwoty jakiś procent % pewnie takie same czyli 18/32%.

Początkujący
Posty: 73
Rejestracja: 24 sierpnia 2017
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: zawysokasiatka » poniedziałek, 18 grudnia 2017, 10:39

@All - mam pytanie do praktyków. Kto już rozliczał i w jaki sposób zyski z krypto?
Moja księgowa w skrócie mówi:
- rozliczać jak zysk pojawi się na koncie
- albo skala 18/32
- albo 19 liniowy na działalności, ale wtedy sprzedaż mieszana, więc tracisz na vat
- ale ogólnie, jak się danemu US będzie podobało, tylko interpretacja Twojego US jest ważna, nic nie da powoływanie się na interpretacje innych USów.

Także jak rozliczaliście? Nikt się nie czepiał?

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » poniedziałek, 18 grudnia 2017, 10:50

tutkatz pisze: Skoro kryptowaluty są traktowane jak prawo majątkowe to można je wpisać do spisu z natury jako swój koszt o wartości na dzień spisu. Tak zrobiło moje biuro rachunkowe - sam szczegółów nie znam ale każdy księgowy powinien to wiedzieć.
No dobra piszesz "jako swój koszt o wartości na dzień spisu" ja tego nie rozumiem skoro masz jakieś stare btc i w ten sposób je wprowadziłeś czyli wcześniej nigdy ich nie opodatkowałeś i masz na nich zysk to jak możesz je zaliczyć jako koszt w dniu wprowadzania skoro to nie jest realny poniesiony przez ciebie koszt?

jpr
Orator
Posty: 851
Rejestracja: 24 października 2013
Reputacja: 221
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: jpr » poniedziałek, 18 grudnia 2017, 11:06

Gdyby tak było to ludzie wprowadzaliby crypto do firmy w jeden dzien a na drugi sprzedawaliby praktycznie bez podatku :D

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » poniedziałek, 18 grudnia 2017, 11:11

Ja rozumiem wprowadzić do firmy btc jako koszt pod warunkiem że realnego poniesionego kosztu jest ich zakup w dniu nabycia.

Początkujący
Posty: 35
Rejestracja: 18 grudnia 2017
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: dbcooper » poniedziałek, 18 grudnia 2017, 13:40

Mam pytanie. Teoretycznie. W 2018 jedynym moim źrodlem dochodu bedzie dzialalnosc gospodarcza (niezwiazana z jakimkolwiek tradingiem) i zysk z krypto. Na JDG rozliczam sie liniowym 19% i chcialbym normlanie zaplacic 18/32 za krypto (jako osoba prywatna).

Czy dochód z mojej dzialanosci "wlicza sie do puli 18% (te 85,528 PLN kawalkiem)" przy rozliczaniu podatku 18/32 za krypto?

Początkujący
Posty: 73
Rejestracja: 24 sierpnia 2017
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: zawysokasiatka » poniedziałek, 18 grudnia 2017, 13:49

dbcooper pisze: Mam pytanie. Teoretycznie. W 2018 jedynym moim źrodlem dochodu bedzie dzialalnosc gospodarcza (niezwiazana z jakimkolwiek tradingiem) i zysk z krypto. Na JDG rozliczam sie liniowym 19% i chcialbym normlanie zaplacic 18/32 za krypto (jako osoba prywatna).

Czy dochód z mojej dzialanosci "wlicza sie do puli 18% (te 85,528 PLN kawalkiem)" przy rozliczaniu podatku 18/32 za krypto?
Przecież piszesz, ze dochód z działalności rozliczasz liniowo, to jakbyś to widział, rozliczać go dwukrotni? I liniowo i w skali?

Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 23 października 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: piter55 » poniedziałek, 18 grudnia 2017, 14:29

Cześć. mam takie pytanko. Rozliczenia powinno dokonać się w momencie sprzedaży kryptowaluty za FIATy na giełdzie, tak? Tzn, mam powiedzmy 1BTC, sprzedaję go, a pieniądze zostawiam na giełdzie. Czy taka sytuacja wymusza na mnie podatek, czy dopiero przelew na konto bankowe tych pieniędzy? Poza teorią, jak to wygląda w praktyce, jak Wy do tego podchodzicie? Rozliczacie dopiero po przelewie na konto bankowe, czy w momencie sprzedaży na giełdzie?

Początkujący
Posty: 196
Rejestracja: 29 listopada 2017
Reputacja: 16
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: lisek » poniedziałek, 18 grudnia 2017, 14:38

Według prawa w momencie transakcji spoczywa na tobie obowiazek zaplacenia podatku. W praktyce jedni mowia tak drudzy siak.

Początkujący
Posty: 35
Rejestracja: 18 grudnia 2017
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: dbcooper » poniedziałek, 18 grudnia 2017, 15:07

zawysokasiatka pisze:
dbcooper pisze: Mam pytanie. Teoretycznie. W 2018 jedynym moim źrodlem dochodu bedzie dzialalnosc gospodarcza (niezwiazana z jakimkolwiek tradingiem) i zysk z krypto. Na JDG rozliczam sie liniowym 19% i chcialbym normlanie zaplacic 18/32 za krypto (jako osoba prywatna).

Czy dochód z mojej dzialanosci "wlicza sie do puli 18% (te 85,528 PLN kawalkiem)" przy rozliczaniu podatku 18/32 za krypto?
Przecież piszesz, ze dochód z działalności rozliczasz liniowo, to jakbyś to widział, rozliczać go dwukrotni? I liniowo i w skali?
No tak ale to w ramach dzialalnosci. Po zaplaceniu podatku (tego liniowego) zostaje mi moja prywatna kasa i jej uzywam do inwestycji.

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 18 grudnia 2017
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bezk » poniedziałek, 18 grudnia 2017, 15:13

Nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na wydawałoby się proste pytanie:

1. Kupno krypto za 1000 PLN
2. Sprzedaż krypto za 2000 PLN
3. Kupno krypto za 2000 PLN
4. Koniec roku

Jaki mam dochód do opodatkowania? Co wpisuję w deklaracji PIT? Wpłaciłem FIAT, nie wypłaciłem FIAT, całość zainwestowana w krypto.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » poniedziałek, 18 grudnia 2017, 15:21

1. Kupno krypto za 1000 PLN
2. Sprzedaż krypto za 2000 PLN
Teoretycznie tutaj zarobiłeś 1000zł i od tego powinien być podatek, nie wypłaciłem fiat ale nie ma to znaczenia bo sam moment zamiany na fiat się liczy a co do pita masz tutaj milion razu mówione poszukaj czy nawet w google.

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 18 grudnia 2017
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bezk » poniedziałek, 18 grudnia 2017, 15:30

bl4ck pisze:
Teoretycznie tutaj zarobiłeś 1000zł i od tego powinien być podatek, nie wypłaciłem fiat ale nie ma to znaczenia bo sam moment zamiany na fiat się liczy a co do pita masz tutaj milion razu mówione poszukaj czy nawet w google.
Czyli to, że za chwilę poniosłem koszt 2000 PLN nie ma tutaj żadnego wpływu? Bo właśnie o to mi chodzi, że skoro całość zarobioną znowu zainwestowałem to nie zyskałem nic w PLN, a mimo wszystko muszę wykazać zysk, którego już nie mam?

Początkujący
Posty: 196
Rejestracja: 29 listopada 2017
Reputacja: 16
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: lisek » poniedziałek, 18 grudnia 2017, 15:42

zyskałeś w momencie sprzedaży za 2000zł :) a to co pozniej zrobiles z tymi pieniedzmi nikogo nie interesuje mogles kupic krypto, mogles isc na dziwki. A panstwu sie nalezy podatek od zysku :)

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 18 grudnia 2017
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bezk » poniedziałek, 18 grudnia 2017, 15:46

lisek pisze: zyskałeś w momencie sprzedaży za 2000zł :) a to co pozniej zrobiles z tymi pieniedzmi nikogo nie interesuje mogles kupic krypto, mogles isc na dziwki. A panstwu sie nalezy podatek od zysku :)
Czyli idąc dalej, okaże się, że krypto spadnie i sprzedam wszystkie krypto za 1000 zł
Wcześniej zapłaciłem podatek od rzekomo zarobionego 1000 zł, ale późniejsze inwestycje sprawiły, że nie zarobiłem tego 1000 zł, więc jestem stratny o podatek od niezarobionych pieniędzy?

Albo odwróćmy kota ogonem.
Dochód to przychód - koszt.
Kiedy w takim razie powstaje koszt?

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości