Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 15 grudnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Inwestor3000 » piątek, 15 grudnia 2017, 13:46

Witam!
Czy sprzedaż musi być rozliczona koniecznie a PIT-36?
W PIT-37 też jest rubryka „Prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy” (pozycje 52 i 53) – No to który PIT37 czy PIT36 – będzie odpowiedni?
Dodam że nie mam działalności i zawsze rozliczam się na pit-37.

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 18 listopada 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Zenek33 » piątek, 15 grudnia 2017, 14:59

czy komuś na tym forum urząd skarbowy doczepił się do sposobu rozliczania zysku z kryptowalut? nie ważne czy rozliczanie się w PIT czy działalności gospodarczej

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: tutkatz » piątek, 15 grudnia 2017, 15:16

Zenek33 pisze: czy komuś na tym forum urząd skarbowy doczepił się do sposobu rozliczania zysku z kryptowalut? nie ważne czy rozliczanie się w PIT czy działalności gospodarczej
Wydaje mi się - patrząc tylko na doniesienia medialne - że teraz raczej zajmują się VAT-em. Kryptowaluty to ciągle jeszcze mały rynek, który robi tylko dużo komplikacji. Przypuszczam, że nie ma zbyt wielu osób w urzędach, które by się w jakimkolwiek stopniu znały na temacie a już tym bardziej wiedziały co i jak kontrolować i rozliczać. Wnoszę to z tego, że jak dzwoniłem po biurach rachunkowych w mojej miejscowości (4 albo 5) to żadne nie wiedziało w ogóle o czym ja mówię.
Co oczywiście nie zmienia faktu, że sytuacja może się zmienić diametralnie jeśli cena bitcoina dalej będzie rosła jak szalona w przyszłym roku albo następnych latach a jest na to szansa.

Dodano po 2 minutach 15 sekundach:
bl4ck pisze: @tutkatz, Najgorsze jest to że jest to nie do wyleczenia przy intensywnym tradingu.

Widzę że przyjęli stanowisko identyczne jakie jest w przypadku gry na forexie lub giełdzie.
gdyby wprowadzili odpowiednie regulacje, to giełda by ci wyliczenia robiła. Nie wiem tylko jak by to miało wyglądać w przypadku arbitrażu i danych z różnych giełd. Ostatecznie da się napisać program, który by to wszystko zrobił. Problem tylko w tym, że teoretycznie rozliczać trzeba się już a programu na naszym rynku żadnego nie ma.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » piątek, 15 grudnia 2017, 15:19

@tutkatz, Nie regulacje tylko nowe przepisy dotyczące tylko krypto są potrzebne.

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 18 listopada 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Zenek33 » piątek, 15 grudnia 2017, 15:21

coś mi się zdaję że każda forma rozliczenia dochodu na razie jest dobra, ważne żeby się po prostu nie ukryć dochodu. Kilka dni temu dzwoniłem do dwóch urzędów skarbowych w moim mieście i nie dostałem żadnej konkretnej informacji. Doradcy podatkowi do których dzwoniłem również nic nie wiedzą.

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 15 grudnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: poszukiwacz_skarbow » piątek, 15 grudnia 2017, 15:23

od jakiej kwoty się przyczepiają? Chodzi mi że wpłacam np 8k a wypłacam 12k zł. To juz jest wyłapywane czy raczej za małe kwoty? Czy raczej trzeba zgłosić tak czy siak bo i tak się skapną?

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 18 listopada 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Zenek33 » piątek, 15 grudnia 2017, 15:25

poszukiwacz_skarbow pisze:od jakiej kwoty się przyczepiają? Chodzi mi że wpłacam np 8k a wypłacam 12k zł. To juz jest wyłapywane czy raczej za małe kwoty? Czy raczej trzeba zgłosić tak czy siak bo i tak się skapną?
Do każdego zysku "mogą się doczepić"

Pomocy! Jestem lamerem i nie wiem jak wyłączyc podpis w Tapatalku. Proszę o instrukcję na PW. MI MAX 2 przy użyciu Tapatalka

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 15 grudnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: poszukiwacz_skarbow » piątek, 15 grudnia 2017, 16:38

A jak mam im(us) wykazać że przesłałem pieniądze na blockchain jak tam nie ma potwierdzenia skąd przysłałem pieniądze? Chyba, że wystarczy historia transakcji z banku.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 483
Rejestracja: 12 kwietnia 2013
Reputacja: 72
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: mnemonick » niedziela, 17 grudnia 2017, 13:58

Czytam te wszystkie interpretacje i komentarze i jestem pełen podziwu jak US próbują omijać pewne istotne prawne fakty.
Otóż, w RP po pierwsze nie ma definicji kryptowaluty, jasno jest powiedziane, że nie jest walutą. Jest to posiadanie, zdobywanie lub zbywanie hasła/klucza (pryatnego) który ma pewną nieustaloną wartość. Dlatego klucze te są uznawane jako prawa majątkowe , a nie jako środki finansowe, waluta, akcje czy też metale wartościowe.
Teraz giełdy. Po pierwsze co to jest giełda? Giełda jest to portalu, w którym strony zbywają lub pozyskują towary czy też wspomniane prawa majątkowe. Jednak słowo giełda uznawane nad wyrost przez US. Po pierwsze, konsrukcja samego portalu oraz w jaki sposób przechowywane są transakcje nie jest uregulowana, mechnizmy naliczania prowizji nie są ustalone, zabiezpieczenia handlu nie są zapewnione nie ma nadzoru KNF itd, itp.. Portal może zatem za sprzedaż dawać na punkty, wisienki, totemy z gier, serduszka lub robić wyimaginowe wyliczenia w PLN czy USD. Przykładowo przy niby kursie 10.000$ za 1BTC, moze pokazywać nam że przy sprzedaży w transkacjach 20.000$ (bo sobie policzył też wszystkie forki tego klucza prywtnego) z czego połowa jest zablokowana na nieokreślony czas, a połowa dostępa do przelewu. Ogólnie właściciel takiego portalu może dosłownie wszystko. Może też zwinąć interes, może też obciązyć nas swoimi błędami i zarekwirować nasze totemy i klucze tak jak to zrobił Bitstamp po haku w 2015 roku, albo cofnąć wykonane transakcje , tak jak miało to miejsce na Cureksie w 2013 roku i odtworzyć przed wywaleniem bazy.
W takim razie jak traktować te niby "transakcje"? Według mnie US powinien portale te traktować jako sklepy internetowe. Sklep wystawia fakturę lub paragon i według tego się rozliczamy. Jak nie wystawia, to patrzymy ile weszło pieniędzy, a ile wyszło z konta sklepu do nas/od nas. US nie obchodzi czy ty na potalu/sklepie kupiłeś sto razy anulowałeś, zamieniałeś produkt np. telewizor. Przecież US nie bedzie sie logować do sklepu i patrzeć na to. Dla US liczy się za ile ostatecznie wystawiłeś fakturę, paragon lub jak jesteś prywatną osobą, to ile dostałeś z tego kasy na koncie oraz ile odprowadził za nią sklep podatku od hadlu. Dlatego podejście BitBay jest dla mnie jak najbardziej rozumne i zgodne z obowiązującym prawem.
To co robi US w swoich interpretacjach , to traktuje klucze prywatne jako prawo majątkowe, natomiast punkty handlu jako pełnoprawne giełdy z zasadami rynków regulowanych, a handel na nich tak jakby te klucze były walutami co jest wielkim nadużyciem. Nie wyobrażam sobie pokazywania plików CSV podczas konroli. Nie wyobrażam sobie też aby US poprosił taką giełdę o wykaz tych niby transkacji i że niby taki wyciąg instytucji nie finansowej mógłby być podstawą do jakichkolwiek skutków prawnych. Jak są przechowywane te niby transakcje, kto ma do nich dostęp, czy nie ma zagrożenia manipulacji, czy pracownicy mają akredytację i certyfikaty PCI i inne tak jak to jest w przypadku obsługi transakcji prawdziwej giełdy i obsługi płatnosci takich jak VISA? Czy mam rozumieć ,że US akceptuje wyciąg wydrukowany przez admina z serwerka i systemu którego napisał niechlujnie, lub z giełdy której export danych generuje jakieś błędy? Jest jakiś papier na to że silnik nie generuje błędów lub czegoś nie gubi? Jak są wykonywane zlecenia BID/ASK na stosie? Czy zlecone BID/ASK są przbijane przez lepszą cenę BID/ASK czy liczy się czas wystawienia i koszyk jest opróżniony na podstawie czasu? Czy jeżeli w ASK wystwionych jest 10 totemów po 100$ oraz 1 totem po 150$, a ja zlecę kupno 11 totemów po 150$, czo czy silnik najpierw "zje" ze stosu 10 totemów po 100$ a potem jeden po 150$, czy będę miał transkacje 11 totemów po 150$ ? Całe te zasady są jasno określone w prawdziwnych giełdach. A w świecie krypto to różnie bywa...bo jest to czysta amatorka i z reguły partactwo bez kszty regulacji. Słowo giełda oraz słowo transkacje jest tu mocno nadwyrężone przez urzędników. A skoro narazie jest taki stan rzeczy, to nie powinno się brać na poważnie tego co tam się wyprawia tylko ogólny rozracunek tego co wpłynęło lub wypłynęlo na prawdziwe konto bankowe.

Jeszcze na koniec, jak traktować gierki Internetowe, gdzie chodzimy sobie, zabijamy potworki a za nie dostajemy USD (nie totemy tylko konkretnie USD) ?
Przecież jest takie coś możliwe do zrobienia. Wchodząc do gry mogę wpłacić prawdziwe fiaty, które tracę lub zyskuję poprzez moją grę. Postać i umiejętności to też są prawa majątkowe.
Jestem tak dobry, że dzięki moim umiejętnościom zabiłem milon potworków przez co pokazało mi się 10 milionów dolarów na moim koncie gierki, potem na drugi dzień jakaś godzilla mnie zniszczyła i został mi jeden dolar. Przelałem go na swoje konto. To ile mam zapłacić ? Podatek od 10 milionów czy od dolara ? Dla mnie taka gierka niczym się nie różni od tych pseudo giełd krypto niby walut...
Mam zamiar napisać pytanie o interpretacje moich uwag do US bo jak widzę interpretację , że wymianami altów miedzy sobą ma być liczona jako transkacja rozliczana według jakiejś tam wartości USD z ciemniej d...., to włos się na glowie jeży. Ktoś tu z US chyba lata w stratosferze.

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 17 grudnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: ttmy » niedziela, 17 grudnia 2017, 14:03

Zapytam tutaj, bo nie chcę tworzyć niepotrzebnie tworzyć nowych tematów.
Czy dobrze to rozumiem?
Za zyski do 85tys. pln odprowadzam 18%
Za większe 32%

Jeśli chciałbym rozliczać się liniowym to musiałbym mieć DG przed zakupem BTC?

Podatki płacę przy zamianie ich na waluty FIAT.
Robię to w standardowym rozliczeniu PIT'u w kwietniu?

I jak wygląda sytuacja, kiedy wymieniałęm BTC na pln'y, następnie na inne krypto, później znów na BTC które wymieniłem znów na inne krypto. Zyskiem określę wtedy ostatnią wymianę na PLN'y?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: maky » niedziela, 17 grudnia 2017, 16:01

ttmy pisze: Jeśli chciałbym rozliczać się liniowym to musiałbym mieć DG przed zakupem BTC?
Pytanie skąd nagle BTC znajdą się na stanie działalności gospodarczej...
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: tutkatz » niedziela, 17 grudnia 2017, 16:03

maky pisze:
ttmy pisze: Jeśli chciałbym rozliczać się liniowym to musiałbym mieć DG przed zakupem BTC?
Pytanie skąd nagle BTC znajdą się na stanie działalności gospodarczej...
z tzw. spisu z natury robionego na początku działalności i na koniec roku

Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 17 grudnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: ttmy » niedziela, 17 grudnia 2017, 16:10

tutkatz pisze:
maky pisze:
ttmy pisze: Jeśli chciałbym rozliczać się liniowym to musiałbym mieć DG przed zakupem BTC?
Pytanie skąd nagle BTC znajdą się na stanie działalności gospodarczej...
z tzw. spisu z natury robionego na początku działalności i na koniec roku
Czyli jeśli teraz kupię BTC, a nie mam DG to już na późno na niższe rozliczenie?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: maky » niedziela, 17 grudnia 2017, 16:10

tutkatz pisze: z tzw. spisu z natury robionego na początku działalności i na koniec roku
Rozwiniesz w kilku zdaniach? Co jeśli ktoś ma już działalność?
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: tutkatz » niedziela, 17 grudnia 2017, 16:59

maky pisze:
tutkatz pisze: z tzw. spisu z natury robionego na początku działalności i na koniec roku
Rozwiniesz w kilku zdaniach? Co jeśli ktoś ma już działalność?
Skoro kryptowaluty są traktowane jak prawo majątkowe to można je wpisać do spisu z natury jako swój koszt o wartości na dzień spisu. Tak zrobiło moje biuro rachunkowe - sam szczegółów nie znam ale każdy księgowy powinien to wiedzieć.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » niedziela, 17 grudnia 2017, 17:08

@maky, a jak wprowadzasz gotówkę do firmy to czym to się różni? niczym nie zmienia to faktu że na btc które wprowadziłeś powinieneś mieć dowody skąd je posiadałeś wcześniej.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: maky » niedziela, 17 grudnia 2017, 17:10

bl4ck pisze: @maky, a jak wprowadzasz gotówkę do firmy to czym to się różni? niczym nie zmienia to faktu że na btc które wprowadziłeś powinieneś mieć dowody skąd je posiadałeś wcześniej.
Nie wiem. Kompletnie się na tym nie znam. :)
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » niedziela, 17 grudnia 2017, 17:12

@maky, Jak namalujesz 100 obrazów albo wystrugasz figurek z drewna też je wprowadzisz do firmy w ten sposób tylko tutaj nie za bardzo jest z czego się tłumaczyć skąd je masz.. :P bo to oczywiste hehe

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: maky » niedziela, 17 grudnia 2017, 17:16

bl4ck pisze: @maky, Jak namalujesz 100 obrazów albo wystrugasz figurek z drewna też je wprowadzisz do firmy w ten sposób tylko tutaj nie za bardzo jest z czego się tłumaczyć skąd je masz.. :P bo to oczywiste hehe
Sprzedając BTC jako firma możesz to zrobić na podatku liniowym 19%. Jako osoba prywatna płacisz 18% i 32% i pytanie jak na taką zmianę zareaguje US? Czy nie będzie to traktowane jako unikanie opodatkowania?
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » niedziela, 17 grudnia 2017, 17:26

maky pisze: Jako osoba prywatna płacisz 18% i 32%
Równie dobrze nigdy możesz nie sprzedać lub wypłacać co roku do limitu czy takie działania też byś uznał za omijanie? to ty jesteś pan swojego majątku i nikt ci nie będzie mówić kiedy co masz i w jakiej ilości sprzedać.

Gdybyś zrobił w ten sposób otwierasz firmę wprowadzasz btc do firmy a następnie wypłacasz wszystko setki tysięcy zł- miliony i po miesiącu zamykasz to wtedy można tak uznać że omijasz.. ale nie zapominajmy po co zakładałeś firmę po to żeby prowadzić jakąś tam działalność czyli sprzedajesz to co wprowadziłeś systematycznie i grasz na giełdach.. tak to powinno moim zdaniem wyglądać i nikt nie ma prawa się do niczego przyczepić.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości