Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 196
Rejestracja: 29 listopada 2017
Reputacja: 16
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: lisek » środa, 13 grudnia 2017, 18:36

Ktoś się może orientuje co w wypadku gdy:

Na giełdę A wpłacam ze swojego konta 10 tysięcy kupuje krypto i przelewam na giełdę B (na która też przelałem ze swojego konta 2 tysiące) sprzedaje za powiedzmy 10 tysiecy (robiąc arbitraż), z gieldy B wypłacam na konto 12 tysiecy i czy w takim wypadku US nie bedzie chciał podatku od różnicy wpłat i wypłat? Bo wpłaciłem na giełdę B 2 tysiace a wyplacam 12 tysiecy?

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » środa, 13 grudnia 2017, 19:25

@wraith, Zrób tak w przypadku setek tysięcy-milionów :)

Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 11 grudnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: wraith » środa, 13 grudnia 2017, 23:59

bl4ck pisze: @wraith, Zrób tak w przypadku setek tysięcy-milionów :)
nie ma czegos takiego jak setka tysiecy milionow. przy takiej kasie to bys otworzyl konto w banku na cyprze i zaplacil podatek 3% bez mrogniecia okiem. prz takiej kwocie.

Początkujący
Posty: 34
Rejestracja: 30 listopada 2017
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: davis89 » czwartek, 14 grudnia 2017, 02:25

A co w wypadku jeśli operację wykonuję na zagranicznej giełdzie, na $. Jak należy/można to przeliczać?

Wygadany
Posty: 532
Rejestracja: 13 marca 2016
Reputacja: 40
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: jupp82 » czwartek, 14 grudnia 2017, 09:03

davis89 pisze:A co w wypadku jeśli operację wykonuję na zagranicznej giełdzie, na $. Jak należy/można to przeliczać?
Kurs $ z dnia poprzedniego ogłaszamy przez NBP.

Początkujący
Posty: 34
Rejestracja: 30 listopada 2017
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: davis89 » czwartek, 14 grudnia 2017, 11:07

Dziękuje za odpowiedź.
Poczytałem ogólnie na omawiany tutaj temat i im więcej czytałem, tym bardziej się pogubiłem w tym wszystkim.
Np. Mam konto na Polskiej giełdzie i zagranicznej. Operacje wykonuję głównie na zagranicznej, tam wiele razy dokonywałem zakupu i sprzedaży walut. Czy dobrze rozumiem, że nie muszę się z niczego rozliczać, bo nawet jeśli mam dolary na giełdzie, to te dolary nie są moje i rozliczać się powinienem tylko wtedy kiedy coś wypłacę z giełdy?
Jeśli nie, to rozumiem, że wystarczy przeliczyć ile włożyłem w giełdę dolarów, a ile miałem przeliczając wszystkie walut i dodając dolary na koniec roku? Czy może też nie muszę się rozliczać jeśli pod koniec roku za całą kasę zakupiłbym jakieś krypto?
A w PIT 36, rubryka 75 koszty poniesione, wpisuje po prostu tyle ile włożyłem na początku na Polskiej giełdzie?

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: tutkatz » czwartek, 14 grudnia 2017, 11:55

davis89 pisze: Dziękuje za odpowiedź.
Poczytałem ogólnie na omawiany tutaj temat i im więcej czytałem, tym bardziej się pogubiłem w tym wszystkim.
Np. Mam konto na Polskiej giełdzie i zagranicznej. Operacje wykonuję głównie na zagranicznej, tam wiele razy dokonywałem zakupu i sprzedaży walut. Czy dobrze rozumiem, że nie muszę się z niczego rozliczać, bo nawet jeśli mam dolary na giełdzie, to te dolary nie są moje i rozliczać się powinienem tylko wtedy kiedy coś wypłacę z giełdy?
Jeśli nie, to rozumiem, że wystarczy przeliczyć ile włożyłem w giełdę dolarów, a ile miałem przeliczając wszystkie walut i dodając dolary na koniec roku? Czy może też nie muszę się rozliczać jeśli pod koniec roku za całą kasę zakupiłbym jakieś krypto?
A w PIT 36, rubryka 75 koszty poniesione, wpisuje po prostu tyle ile włożyłem na początku na Polskiej giełdzie?
W kwestii rozliczania patrzę na rynek amerykański bo tam też kryptowaluty są traktowane jako prawo majątkowe jak u nas, ale tam szybciej urzędy starają się reagować i podawać wytyczne ofiarom, znaczy podatnikom.
W USA ludzie próbowali rozliczać wymianę pomiędzy kryptowalutami na zasadzie transakcji podobnych, więc uważali, że nie należy się podatek.
Urząd to sprostował i od nowego roku powinno wejść prawo, które uściśla: każda wymiana kryptowaluty obojętnie na co podlega opodatkowaniu metodą fifo. Wymianę na rodzaje podobne uściślili tylko do nieruchomości, czyli, że nawet krypto-krypto należy opodatkować.
Tyle tylko, że oni mają drobną przewagę nad nami bo mają już od kilku lat oprogramowanie, które umożliwia takie rozliczanie. No i nie muszą przeliczać dolarów na złotówki ...

Ale nie wiem jak jest w Unii bo słyszałem, że ostatnie wzrosty eth sa spowodowane podobno jakimś prawem co wchodzi dla unii od 3 stycznia - niestety nie mam pojęcia o co chodzi. Może ktoś coś słyszał? Ostatnia nadzieja w tym, że unia wprowadzi jakieś rozsądne oficjalne przepisy a my siłą rzeczy będziemy musieli sie do nich dostosować.
Ale na razie proponuje jednak gromadzić dane i handlując pomiędzy krypto robić to tak, żeby potem dało się to w miare łatwo rozliczyc.
Bo jak ja popatrzyłem na swoje tabelki, gdzie są zakupy jednego alta na jednej gieldzie za USDT a potem sprzedaż na drugiej za BTC to się za głowę złapałem jak ja się teraz w tym połapie :)

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » czwartek, 14 grudnia 2017, 13:51

@wraith, @wraith2, nie masz pojęcia o podatkach człowieku, ... i ty pracujesz w banku jako programista ..... chyba papier w drukarce zmieniasz i toaletowy przy okazji.

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Ravenev » czwartek, 14 grudnia 2017, 14:12

Witam serdecznie
Mam jeszcze jedno pytanie.
Co w sytuacji, gdy robimy przelew na BB, zakupujemy znaczną ilość krypto (wartość przykładowo 20 tys PLN) i przesyłamy wszystko na Bitfinex. Następnie na Bitfinex na jednej części robimy trady, a drugą przesyłamy na portfel w stanie surowym (kupione na BB, przesłane na Bitfinex i później na wallet bez żadnych tradów).
Czy US ma dostęp do historii BF? Analogicznie z Bittrexem? Czy ktoś spotkał się z sytuacją, że firmy te udostępniają historię transakcji Urzędowi Skarbowemu?
Pytam dlatego, że wolałbym się rozliczyć z całej kwoty, a nie z miliona małych transakcji + zamierzam swoje krypto trzymać i póki co nie wypłacać żadnej zarobionej złotówki.
Pozdrawiam

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 64
Rejestracja: 11 sierpnia 2017
Reputacja: 36
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Znaku510 » czwartek, 14 grudnia 2017, 15:09

Ravenev pisze: Witam serdecznie
Mam jeszcze jedno pytanie.
Co w sytuacji, gdy robimy przelew na BB, zakupujemy znaczną ilość krypto (wartość przykładowo 20 tys PLN) i przesyłamy wszystko na Bitfinex. Następnie na Bitfinex na jednej części robimy trady, a drugą przesyłamy na portfel w stanie surowym (kupione na BB, przesłane na Bitfinex i później na wallet bez żadnych tradów).
Czy US ma dostęp do historii BF? Analogicznie z Bittrexem? Czy ktoś spotkał się z sytuacją, że firmy te udostępniają historię transakcji Urzędowi Skarbowemu?
Pytam dlatego, że wolałbym się rozliczyć z całej kwoty, a nie z miliona małych transakcji + zamierzam swoje krypto trzymać i póki co nie wypłacać żadnej zarobionej złotówki.
Pozdrawiam
Nie mają, Bitfinex i Bittrex mają politykę prywatności klientów. Urząd może dostać twoją historię w momencie gdy jesteś podejrzany o przestępstwo i giełda otrzyma nakaz sądowy. Teoretycznie BitBay też ją ma, ale wiadomo BitBay to Bitbay...

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Ravenev » czwartek, 14 grudnia 2017, 15:24

Znaku510 pisze: Nie mają, Bitfinex i Bittrex mają politykę prywatności klientów. Urząd może dostać twoją historię w momencie gdy jesteś podejrzany o przestępstwo i giełda otrzyma nakaz sądowy. Teoretycznie BitBay też ją ma, ale wiadomo BitBay to Bitbay...
Czyli jeśli na BB nie zarobiłem ani złotówki, a jedynie nabyłem kryptowalutę, to do momentu przelania środków na powrót na BB (w domyśle ich wymianę na PLN na polskiej giełdzie) nie mam obowiązku rozliczać się ze wszystkich transakcji?
Oczywiście chodzi mi o "obowiązek". Czyli nawet jeśli takowy obowiązek występuje, to i tak US nie wsiądzie mi na głowę przez politykę prywatności.
Już wcześniej pisałem, chętnie (:D) zapłacę podatek od zarobionych środków ale zależy mi na maksymalnym uproszczeniu całego procesu.

Dziękuję za odpowiedź

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: tutkatz » czwartek, 14 grudnia 2017, 16:22

Ravenev pisze:
Znaku510 pisze: Nie mają, Bitfinex i Bittrex mają politykę prywatności klientów. Urząd może dostać twoją historię w momencie gdy jesteś podejrzany o przestępstwo i giełda otrzyma nakaz sądowy. Teoretycznie BitBay też ją ma, ale wiadomo BitBay to Bitbay...
Czyli jeśli na BB nie zarobiłem ani złotówki, a jedynie nabyłem kryptowalutę, to do momentu przelania środków na powrót na BB (w domyśle ich wymianę na PLN na polskiej giełdzie) nie mam obowiązku rozliczać się ze wszystkich transakcji?
Oczywiście chodzi mi o "obowiązek". Czyli nawet jeśli takowy obowiązek występuje, to i tak US nie wsiądzie mi na głowę przez politykę prywatności.
Już wcześniej pisałem, chętnie (:D) zapłacę podatek od zarobionych środków ale zależy mi na maksymalnym uproszczeniu całego procesu.

Dziękuję za odpowiedź
Teraz jest spokój ale np. tutaj
https://www.coindesk.com/indias-tax-dep ... exchanges/
można się dowiedzieć, że indie odwiedziły lokalne kantorki wymiany kryptowalut w celu zapoznania osób unikających płacenia podatków.
Jak akcja się poszerzy to przypuszczam, że kraje będą się informacjami między sobą wymieniać. Na zasadzie: ja wam dam twoich obywateli a wy dajcie nam naszych.
Jak ktoś nie ma zweryfikowanego konta i do tego korzystał z jakiegoś dobrego vpn to może nawet go nikt nie znajdzie.

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 14 grudnia 2017
Reputacja: -1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Cashingpl » czwartek, 14 grudnia 2017, 16:27

To są jakieś fanaberie skoro kupuje za zarobione 1000zł i już opodatkowane 18 %.podatkiem dochodowym ,bitcoina to dlaczego po jego sprzedazy z zyskiem 100 zł to podatek mam znowu płacić od już opodatkowanego 1000zl plus 100 zł chyba to jest bez sensu wychodziłoby na to z nich nie zarobiłeś a wręcz straciłeś!

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » czwartek, 14 grudnia 2017, 16:28

Płacisz od 100zł.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 242
Rejestracja: 5 grudnia 2017
Reputacja: 91
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: VooCash » czwartek, 14 grudnia 2017, 16:41

Placisz od dochodu... nie obrotu

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 18 listopada 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Zenek33 » czwartek, 14 grudnia 2017, 21:43

a co zrobić w sytuacji jeśli handluję krypto 2 miesiące ( nie na działalności gospodarczej) i w pierwszym miesiącu straciłem 50% swoich pieniędzy, a w w drugim miesiącu zarobiłem 45% sumy. Saldo na koniec roku mam 95% swojego początkowego wkładu. czy płacę wtedy podatek od 45% zarobionych pieniędzy bo to mój dochód?

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: tutkatz » piątek, 15 grudnia 2017, 11:15

Zenek33 pisze: a co zrobić w sytuacji jeśli handluję krypto 2 miesiące ( nie na działalności gospodarczej) i w pierwszym miesiącu straciłem 50% swoich pieniędzy, a w w drugim miesiącu zarobiłem 45% sumy. Saldo na koniec roku mam 95% swojego początkowego wkładu. czy płacę wtedy podatek od 45% zarobionych pieniędzy bo to mój dochód?
zgodnie z literą prawa rozliczasz się metodą fifo, czyli pierwsza strata to twój problem, natomiast zysk to już smakołyk którym musisz się podzielić.
Co do wliczenia w koszty straty zdania są jak zwykle podzielone więc się nie wypowiem bo nie jestem ekspertem w żadnej dziedzinie :)
Jako osobie prywatnej przysługuje prawo zadzwonienia do US i uzyskania odpowiedzi telefonicznej. To jest najpewniejsze rozwiązanie i wbrew pozorom nie takie trudne. Urzędnicy nie gryzą :P
Aha nie omieszkaj podzielić się swoimi znaleziskami na forum, oszczędzi to zachodu innym zainteresowanym.

Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 15 grudnia 2017
Reputacja: 6
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: mako2501 » piątek, 15 grudnia 2017, 12:04

Bardzo ciekawa interpretacja przy wymianie krypto za krypto.
http://sip.mf.gov.pl/faces/views/szczeg ... l=-1#tresc

Ulubiona część:
Mając na uwadze powyższe, wskazać należy, że z tytułu transakcji dokonywanych na kryptowalutach przychód powstanie w momencie:
  • - zamiany kryptowaluty/tokenów na walutę tradycyjną,
    - transakcji tradingowych typu przyjęcia pozycji krótkiej na danej kryptowalucie,
    - zamiany jednej kryptowaluty na inną kryptowalutę, zamiana kryptowaluty na tokeny,
    - w przypadku rozgałęzienia ETH na dwie różne waluty (tzw. hard-fork).

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: tutkatz » piątek, 15 grudnia 2017, 12:12

mako2501 pisze: Bardzo ciekawa interpretacja przy wymianie krypto za krypto.
http://sip.mf.gov.pl/faces/views/szczeg ... l=-1#tresc

Ulubiona część:
Mając na uwadze powyższe, wskazać należy, że z tytułu transakcji dokonywanych na kryptowalutach przychód powstanie w momencie:
  • - zamiany kryptowaluty/tokenów na walutę tradycyjną,
    - transakcji tradingowych typu przyjęcia pozycji krótkiej na danej kryptowalucie,
    - zamiany jednej kryptowaluty na inną kryptowalutę, zamiana kryptowaluty na tokeny,
    - w przypadku rozgałęzienia ETH na dwie różne waluty (tzw. hard-fork).
widzę,że znalazłeś źródło na podstawie którego ktoś napisał artykuł, który linkowałem tutaj
https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php? ... 20#p401569
Tak jak pisałem, raczej nie należy liczyć, że interpretacje będą inne. Jeżeli ktoś nie rozlicza wymiany altów (w tej chwili chyba nikt tego nie robi) to może jedynie liczyć na zmianę zakwalifikowania kryptowalut na coś innego. W USA tak się nie stanie z nowymi przepisami, może w Unii ale na razie nic mi się nie obiło o uszy, żeby jakieś korzystne przepisy mieli wprowadzać. U nas co najwyżej można liczyć na zakaz biorąc pod uwagę co się stało z uberem albo hazardem.

Swoją droga ciekawe co by się stało, gdyby wprowadzili zakaz korzystania z kryptowalut: nie mogą przecież ściągać podatku z zakazanych rzeczy.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » piątek, 15 grudnia 2017, 12:21

@tutkatz, Najgorsze jest to że jest to nie do wyleczenia przy intensywnym tradingu.

Widzę że przyjęli stanowisko identyczne jakie jest w przypadku gry na forexie lub giełdzie.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości