Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 2 grudnia 2017
Reputacja: -2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: animla » piątek, 8 grudnia 2017, 09:33

Żeby zapłacić podatek 18% ile można maksymalnie sprzedać przez cały rok jako zwykła osoba fizyczna i drugie pytanie co jeżeli ktoś ma część krypto wykopane, trochę otrzymane w prezencie a część z giełdy za kilkaset złoty, US będzie w jakiś sposób dochodził skąd pochodzą krypto?

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: tutkatz » piątek, 8 grudnia 2017, 10:24

animla pisze: Żeby zapłacić podatek 18% ile można maksymalnie sprzedać przez cały rok jako zwykła osoba fizyczna i drugie pytanie co jeżeli ktoś ma część krypto wykopane, trochę otrzymane w prezencie a część z giełdy za kilkaset złoty, US będzie w jakiś sposób dochodził skąd pochodzą krypto?
85tys mniej wiecej przekroczysz łącznie przychodu za rok i płacisz 32% za wszystko co powyzej tego
To co US zrobi tego nie wie chyba sam US na dzien dzisiejszy. Zanim zrobi kontrolę komuś to interpretacje mogą się zmienić z 5 razy.

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 2 grudnia 2017
Reputacja: -2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: animla » piątek, 8 grudnia 2017, 12:25

1. Jeżeli ktoś sprzeda krypto od stycznia do grudnia 2018r bedzie sie rozliczał w marcu 2019r?
2. Tu jest liczony dochód brutto jaki uzyskaliśmy w pracy/pracach za cały rok 2018 + zysk ze sprzedazy btc?

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » piątek, 8 grudnia 2017, 12:33

tak po przekroczeniu dochodu ~ 85 tys, płacimy wtedy 32% od dochodów powyżej tej kwoty.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: maky » piątek, 8 grudnia 2017, 17:35

animla pisze: US będzie w jakiś sposób dochodził skąd pochodzą krypto?
Prawdopodobnie wkrótce będziesz musiał podać do US ile krypto posiadasz. ;)
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 279
Rejestracja: 1 lipca 2014
Reputacja: 39
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: RafaelGrey » piątek, 8 grudnia 2017, 22:38

maky pisze:
animla pisze: US będzie w jakiś sposób dochodził skąd pochodzą krypto?
Prawdopodobnie wkrótce będziesz musiał podać do US ile krypto posiadasz. ;)
Tak źle może nie będzie. US nie wie ile masz aktualnie akcji na GPW

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 6 grudnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: samtus » sobota, 9 grudnia 2017, 00:00

A co w przypadku jak przelałem na giełdę przykładowo 1000zł, ale po kilku dniach się rozmyśliłem, i przelałem pieniądze z powrotem na konto bankowe zanim cokolwiek kupiłem? To tak jakbym przelewał pieniądze między moimi kontami, czy dla US będzie to zysk z kryptowalut?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 64
Rejestracja: 11 sierpnia 2017
Reputacja: 36
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Znaku510 » sobota, 9 grudnia 2017, 01:38

Mam pytanie odnośnie regulaminu BitBay:
W związku z odpowiednim stosowaniem ustawy o której mowa w ust.12, BitBay prowadzi rejestr transakcji o wartości 15.000,00 EUR lub równowartość tej kwoty liczoną według kursu średniego ogłoszonego przez NBP w dniu transakcji dokonywanych za pośrednictwem Serwisu Bitbay, a także transakcji które są ze sobą powiązane i których suma w okresie roku obrotowego przekracza 15.000,00 EUR lub równowartość tej kwoty liczoną według kursu średniego ogłoszonego przez NBP w dniu dokonania każdej z transakcji. Celem zarejestrowania transakcji konieczna jest identyfikacja Użytkownika. Identyfikacja użytkownika obejmuje ustalenie i zapisanie cech dokumentu stwierdzającego tożsamość Użytkownika, a także jego imienia, nazwiska, obywatelstwa oraz adresu, a ponadto numeru PESEL lub daty urodzenia, a w przypadku Użytkownika nieposiadającego numeru PESEL, oraz numeru dokumentu stwierdzającego tożsamość cudzoziemca, lub kodu kraju w przypadku przedstawienia paszportu;
O jakich transakcjach jest mu mowa? O transakcjach dokonywanych na giełdzie czy o transakcjach z giełdy na konto bankowe i odwrotnie? Zakładam, że na konto bankowe ponieważ mowa tu o kursie NBP a wiadomo, że wymiana i przelewy krypto - krypto nie posiadają kursu NBP. Dodatkowym dowodem dla mnie jest to, że dokonuje większych transakcji na giełdzie a nie posiadam zarejestrowanego konta. Pamiętam jeszcze, że w lipcu regulamin pozwalał na wypłaty do 15.000 EUR dla konta bez rejestracji, co wydaje mi się być kolejnym dowodem. Co o tym sądzicie? Pytam się ponieważ, jeżeli taka rejestracja przebiega dla transakcji na giełdzie KRYPTO - PLN, PLN - KRYPTO bez przelewu żadnego to nie chciałbym mieć zablokowanego konta bez powodu pewnego dnia.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » sobota, 9 grudnia 2017, 01:58

samtus pisze: A co w przypadku jak przelałem na giełdę przykładowo 1000zł, ale po kilku dniach się rozmyśliłem, i przelałem pieniądze z powrotem na konto bankowe zanim cokolwiek kupiłem? To tak jakbym przelewał pieniądze między moimi kontami, czy dla US będzie to zysk z kryptowalut?
:shock: serio? skoro nic nie kupiłeś i nie sprzedałeś to jaki zysk... kur** ludzie trochę logiki.

Dodano po 1 minucie 3 sekundach:
@Znaku510,

https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?p=392865#p392865

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 6 grudnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: samtus » sobota, 9 grudnia 2017, 16:58

bl4ck pisze:
samtus pisze: A co w przypadku jak przelałem na giełdę przykładowo 1000zł, ale po kilku dniach się rozmyśliłem, i przelałem pieniądze z powrotem na konto bankowe zanim cokolwiek kupiłem? To tak jakbym przelewał pieniądze między moimi kontami, czy dla US będzie to zysk z kryptowalut?
:shock: serio? skoro nic nie kupiłeś i nie sprzedałeś to jaki zysk... kur** ludzie trochę logiki.
To, że coś jest logiczne dla normalnego człowieka, może wcale nie być takie logiczne dla skarbówki. :P

A co w wypadku jak kupiłem np. Bitcoina za 10000 zł, po jakimś czasie sprzedałem połowę za 5500, a resztę dalej trzymam?
Mam odprowadzić podatek od 500 zł, które są zyskiem (cena sprzedaży - cena zakupu = zysk), czy od zysku odejmuję również prowizję dla giełdy itd. i dopiero od tego odprowadzić podatek? (cena sprzedaży - wszystkie poniesione koszta = zysk)

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 73
Rejestracja: 10 grudnia 2017
Reputacja: 47
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Skrilex » niedziela, 10 grudnia 2017, 03:15

Moj pierwszy post, wiec witam szanownych Panstwa.

PYTANIE:
Znaku510 pisze:Mam pytanie odnośnie regulaminu BitBay:
W związku z odpowiednim stosowaniem ustawy o której mowa w ust.12, BitBay prowadzi rejestr transakcji o wartości 15.000,00 EUR lub równowartość tej kwoty liczoną według kursu średniego ogłoszonego przez NBP w dniu transakcji dokonywanych za pośrednictwem Serwisu Bitbay, a także transakcji które są ze sobą powiązane i których suma w okresie roku obrotowego przekracza 15.000,00 EUR lub równowartość tej kwoty liczoną według kursu średniego ogłoszonego przez NBP w dniu dokonania każdej z transakcji. Celem zarejestrowania transakcji konieczna jest identyfikacja Użytkownika. Identyfikacja użytkownika obejmuje ustalenie i zapisanie cech dokumentu stwierdzającego tożsamość Użytkownika, a także jego imienia, nazwiska, obywatelstwa oraz adresu, a ponadto numeru PESEL lub daty urodzenia, a w przypadku Użytkownika nieposiadającego numeru PESEL, oraz numeru dokumentu stwierdzającego tożsamość cudzoziemca, lub kodu kraju w przypadku przedstawienia paszportu;
O jakich transakcjach jest mu mowa? O transakcjach dokonywanych na giełdzie czy o transakcjach z giełdy na konto bankowe i odwrotnie? Zakładam, że na konto bankowe ponieważ mowa tu o kursie NBP a wiadomo, że wymiana i przelewy krypto - krypto nie posiadają kursu NBP. Dodatkowym dowodem dla mnie jest to, że dokonuje większych transakcji na giełdzie a nie posiadam zarejestrowanego konta. Pamiętam jeszcze, że w lipcu regulamin pozwalał na wypłaty do 15.000 EUR dla konta bez rejestracji, co wydaje mi się być kolejnym dowodem. Co o tym sądzicie? Pytam się ponieważ, jeżeli taka rejestracja przebiega dla transakcji na giełdzie KRYPTO - PLN, PLN - KRYPTO bez przelewu żadnego to nie chciałbym mieć zablokowanego konta bez powodu pewnego dnia.
ODP:
bl4ck pisze:Dodano po 1 minucie 3 sekundach:
@Znaku510,

https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?p=392865#p392865
A moje pytanie jest takie: czy w ten limit 15000EUR, po ktorym nastepuje zgloszenie do odpowiednich organow, wliczaja sie tez wyplaty gotowki z bankomatow i transakcje bezgotowkowe karta BitBay, czy chodzi jedynie o kwoty na przelewach bankowych?
I wlasciwie nasuwa mi sie kolejne pytanie: co z transakcjami na kwoty wieksze, niz 15000EUR, ale przelewanymi w kryptowalucie np. ze swoich wykopalisk albo innej gieldy? To tez jest zglaszane?

Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 8 maja 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: mojzesz88 » środa, 13 grudnia 2017, 10:05

Jak wyplace urobek na konto w fiatach i wplace go spowrotem na gielde albo i wiecej i kupie za to alty to unikne podatku w tym roku?

Rozmowny
Posty: 114
Rejestracja: 21 czerwca 2017
Reputacja: 122
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: msvklr » środa, 13 grudnia 2017, 13:55

mojzesz88 pisze: Jak wyplace urobek na konto w fiatach i wplace go spowrotem na gielde albo i wiecej i kupie za to alty to unikne podatku w tym roku?
Obowiązek podatkowy powstaje w momencie zamiany Krypto->PLN, czyli jak wymienisz BTC na złotówy a później za złotówy kupisz alty to i tak musisz zapłacić podatek. Przy przejściu BTC->alty nie musisz się martwić podatkiem, więc jeśli tak planujesz zrobić to nie wymieniaj na PLNy :)

Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 8 maja 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: mojzesz88 » środa, 13 grudnia 2017, 14:08

Czyli kazda jedna transakcje na plny musze przeliczyc i udokumentowac? Przecie to jest tysiace transakcji

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 11 grudnia 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: biniurts » środa, 13 grudnia 2017, 15:27

Witam,
a co w przypadku włamanie się na konto na BB i kradzież btc? Załóżmy że cały rok obracałem kryptowalutami i zysk jakiś był bo wymieniałem btc na pln, ale że ktoś wkradł się na konto i zrobił sobie przelew w btc to nie mam ani btc ani pln, czyli nie mam żadnego zysku? Czy jednak od każdej tranzakcji w tym roku btc na pln muszę zapłacić podatek jeśli był zysk?

Rozmowny
Awatar użytkownika
Posty: 116
Rejestracja: 19 grudnia 2013
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Tubylec

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: JayCee » środa, 13 grudnia 2017, 15:30

US-ego nie interesuje czy zabezpieczasz odpowiednio swoje zyski (ew. czy zostały skradzione przez zaniedbania osób trzecich) - interesuje ich tylko pajda od Twojego zysku, koniec i kropka.

Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 28 listopada 2017
Reputacja: 8
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: PolskiJezus » środa, 13 grudnia 2017, 16:36

Dzwoniłem o zapytanie odnośnie kryptowalut do informacji podatkowej. Jeśli nie robimy tego regularnie to nie ma żadnego problemu. Rozliczamy to na koniec roku w picie,wszystko zgodnie ze skalą podatkową.

Tylko teraz jeśli chodzi o regularne zarabianie to czy koniecznie trzeba zakładać działalność gospodarczą? Dwóch pracowników z informacji podatkowej powiedziało,że jeśli nie chcę otwierać działalności gospodarczej pod kryptowaluty to powinienem wczytać się w to:

"Art. 5b. pod. dochod. fiz.
Definicja negatywna pozarolniczej działalności gospodarczej
1.
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)
odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
2)
są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
3)
wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
2.
Jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 przychody z udziału w spółce, w wspólnej własności, przychody z pozarolniczej działalności ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 źródła przychodów ust. 1 pkt 3."

Teraz pytanie do kogoś kto się zna na tego typu tekstach i potrafi to zinterpretować. Jest szansa podpiąć zarabianie na kryptowalutach pod tą definicję?
Od razu zaznaczam,że jestem ciemny w tych sprawach,tak zrozumialem z wypowiedzi pracowników jakby uważali,że nie trzeba i można by się na to powołać.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » środa, 13 grudnia 2017, 16:46

PolskiJezus pisze: Tylko teraz jeśli chodzi o regularne zarabianie to czy koniecznie trzeba zakładać działalność gospodarczą?
Tak w przypadku krypto tak prosta odpowiedz.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 64
Rejestracja: 11 sierpnia 2017
Reputacja: 36
Reputacja postu: 
6
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Znaku510 » środa, 13 grudnia 2017, 17:28

PolskiJezus pisze: Dzwoniłem o zapytanie odnośnie kryptowalut do informacji podatkowej. Jeśli nie robimy tego regularnie to nie ma żadnego problemu. Rozliczamy to na koniec roku w picie,wszystko zgodnie ze skalą podatkową.

Tylko teraz jeśli chodzi o regularne zarabianie to czy koniecznie trzeba zakładać działalność gospodarczą? Dwóch pracowników z informacji podatkowej powiedziało,że jeśli nie chcę otwierać działalności gospodarczej pod kryptowaluty to powinienem wczytać się w to:

"Art. 5b. pod. dochod. fiz.
Definicja negatywna pozarolniczej działalności gospodarczej
1.
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)
odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
2)
są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
3)
wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
2.
Jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 przychody z udziału w spółce, w wspólnej własności, przychody z pozarolniczej działalności ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 źródła przychodów ust. 1 pkt 3."

Teraz pytanie do kogoś kto się zna na tego typu tekstach i potrafi to zinterpretować. Jest szansa podpiąć zarabianie na kryptowalutach pod tą definicję?
Od razu zaznaczam,że jestem ciemny w tych sprawach,tak zrozumialem z wypowiedzi pracowników jakby uważali,że nie trzeba i można by się na to powołać.
Ja się od doradcy dowiedziałem, że jeżeli nie robię tego po 5-8 godzin dziennie, i nie wyznaczam sobie na to czasu i nie jest to moje główne źródło dochodu to nie muszę zakładać działalności. Dodał też, że zakładanie działalności dało by obowiązek zaliczek kwartalnych lub miesięcznych i sporo nowej papierkologii, z którą pojedyncza osoba nie chce mieć do czynienia. Ale była to bardziej luźna rozmowa niż porada, bo formalnie dopiero będę się wybierał do doradcy. Paranoja to jest jakaś :/

Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 11 grudnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: wraith » środa, 13 grudnia 2017, 17:34

W polsce chyba nie uznaja kryptowalut ale przychody na ich sprzedsazy tak, zreszta tylko debil placi podatki. jesli chcesz wycofac kapital to wymieniaj sie BTC na kase zwyczajne spotknie bo tak to raczej na konto maja wglad a jak suma przerkacza chyba 40 tys PLN to bank z automatu wysyla informacje do urzedu skarbowego. wiem bo jestem programista w banku i takie mamy wytyczne. Oraz tez na kazde zadanie prokuratora musimy wyslac wszystkie dane z jakiego IP sie logowal przelewy itd. Wiec tu sie nie ukryjesz jako. Podatkow nie plac panstwo nie jest tego warte. Ta banda starcow powinna zdechnac kur..wa a nie sie zajmowac podatkami.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość