Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Rumcajs » piątek, 24 maja 2019, 15:02

Odpowiedziałem w temacie o przepisach od 2019 roku. viewtopic.php?f=79&t=32092

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » niedziela, 26 maja 2019, 18:02

Gdyby się komuś zapomniało, to przypominajka - idźcie dzisiaj na wybory, Wasz głos ma znaczenie 8-)

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 4 czerwca 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: jutro_rano » wtorek, 4 czerwca 2019, 10:04

Wracam z US - czynności sprawdzajace za rok 2018. Dowiedziałem się że wiersz 7 czyli prawa autorskie jest błędny dla kryptowalut. Kazano mi zrobić korektę i wartosci z 74, 75 przenieść na 89,90. Co o tym sądzicie?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » wtorek, 4 czerwca 2019, 11:21

jutro_rano pisze: wtorek, 4 czerwca 2019, 10:04Wracam z US - czynności sprawdzajace za rok 2018. Dowiedziałem się że wiersz 7 czyli prawa autorskie jest błędny dla kryptowalut. Kazano mi zrobić korektę i wartosci z 74, 75 przenieść na 89,90. Co o tym sądzicie?
Czyli nie prawa majątkowe tylko inne źródla? Tak się to rozliczało kilka lat temu.
Ale ok, podatek ten sam, więc jak chcą to przenieś. Nawet lepiej dla Ciebie, bo na pewno wtedy nie ma PCC :-) Najlepiej napisz w uzasadnieniu korekty (choć nie ma obowiązku składania go), że robisz to w związku z czynnościami sprawdzającymi, bo inaczej następna kontrola się może czepić, że powinieneś przenieść z powrotem.

A z ciekawości (jeśli zechcesz odpowiedzieć) - sprawdzali koszty wg listy transakcji z giełdy? Czegoś się jeszcze czepiali? Duże miałeś obroty? Duże miasto? Rozliczałeś krypto-krypto?

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 4 czerwca 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: jutro_rano » wtorek, 4 czerwca 2019, 11:54

Na piśmie z US stwierdzono następujące nieprawidłowości: należy dokonać poprawy błędów rachunkowych od poz. 75 do poz. 418 ( dot. praw autorskich) zeznania podatkowego za 2018r.

Przygotowałem wszystko co mogłem. Moja wizyta była bardzo krótka bez sprawdzania czegokolwiek. Przychód 113 tysięcy. US z Krakowa. Poinformowano mnie tylko że kryptowaluty należy wpisać do innych źródeł i że muszę dokonać korekty PIT 36.

Wiec, przeslalem korektę z uzasadnieniem tak jak napisałeś. I mam nadzieję że już się odczepią 😉

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » wtorek, 4 czerwca 2019, 12:22

jutro_rano pisze: wtorek, 4 czerwca 2019, 11:54należy dokonać poprawy błędów rachunkowych
Błędów rachunkowych? Trochę dziwne. Ale na pewno wyliczenia miałeś dobrze? Liczyłeś jakimś programem do PIT?

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » wtorek, 4 czerwca 2019, 12:25

Błędy rachunkowe to według nich nieodpowiednie kolumny przecież napisał to wyraźnie.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » wtorek, 4 czerwca 2019, 12:38

No dobrze, jeśli to są dla nich błędy rachunkowe, to ok.

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 4 czerwca 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: jutro_rano » wtorek, 4 czerwca 2019, 12:58

Błędy rachunkowe, !dokładnie! tak to ujęto w piśmie. Sam liczyłem.
Pani z US nawet nie spojrzała na listę transakcji z giełdy którą przygotowałem. Przekazała tylko to co już Wam wcześniej napisałem.

Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 1 maja 2019
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kinga1979 » wtorek, 4 czerwca 2019, 13:01

@jutro_rano Nie miałeś przypadkiem straty ? powyżej wpisałeś że miałeś przychód ponad 100 k pln ale finalnie miałeś dochód (zarobiłeś) czy stratę (byłeś na minusie czyli koszty przewyższały przychód) ?

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » wtorek, 4 czerwca 2019, 13:13

@jutro_rano Nie próbowałeś się z us wykłócać że wszystkie "informacje" mówią że ma być to wpisane tak jak miałeś pierwotnie?

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » wtorek, 4 czerwca 2019, 13:13

Tak jak Kajetan mówił w innych źródłach nie ma pcc to może nie ma co się kłócić?

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 4 czerwca 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: jutro_rano » wtorek, 4 czerwca 2019, 13:25

Finalnie miałem stratę około 2 tys i nie dyskutowalem z Panią z US.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » wtorek, 4 czerwca 2019, 13:31

Ogólnie można wysnuć pewien wniosek SPRAWDZAJĄ głównie straty, a że strat po ostatnim roku kryptowalutowym jest sporo także trochę takich ludzików się namnożyło do sprawdzania :)

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » wtorek, 4 czerwca 2019, 13:36

jutro_rano pisze: wtorek, 4 czerwca 2019, 12:58Sam liczyłem.
To ja bym na Twoim miejscu wrzucił to w jakiś darmowy program do PIT, choćby ten:
https://www.e-pity.pl/pit-online/index. ... r=lpephome
i sprawdził czy tam aby na pewno nie ma jakichś błędów czysto rachunkowych.
Bo jeśli drugi raz Cię wezwą bo ciągle masz "błędy rachunkowe" to już może nie być tak różowo.

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 4 czerwca 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: jutro_rano » wtorek, 4 czerwca 2019, 13:49

Poprawiam się. Pit był liczony właśnie tym programem. Sam liczyłem w sensie przychód i koszta z giełdy.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » wtorek, 4 czerwca 2019, 19:30

@_chybaty
Dlatego:

http://www.kis.gov.pl/wiadomosci/aktual ... id/7793320

Dochody z obrotu krytpowalutą zakwalifikowane do:

praw majątkowych opodatkowane są na zasadach ogólnych według skali podatkowej [13] i wykazywane w zeznaniu PIT-36, w części D.1. lub D.2.,w wierszu 7: Prawa autorskie i inne prawa [14],

A ile jest pań w urzędach które wciąż myślą że krypto rozliczać tak samo jak giełdę papierów wartościowych to już nie wspomnę, gdyby ta pani ci tak kazała rozliczyć też byś posłuchał?

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Bagder » czwartek, 6 czerwca 2019, 18:11

To bardzo ciekawe - z tymi "innymi źródłami". Zastanawiam się, czy nie ma tu podwójnego dna. Ustawa PIT dość szczegółowo wymienia w art. 20 co jest przychodem z "innego źródła".
Spoiler:
Art. 20. 1.11) Za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliż-szej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emery-talnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubez-pieczenia społecznego, alimenty, stypendia, świadczenia otrzymane z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach, dotacje (sub-wencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów okre-ślonych w art. 12–14 i art. 17.

1a. Za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się również należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie wyrobu wina przez producentów będą-cych rolnikami wyrabiającymi mniej niż 100 hektolitrów wina w ciągu roku podatkowego, o których mowa w art. 17 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina (Dz. U. z 2018 r. poz. 1159). U podatników opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

1b. Za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się także przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzące ze źródeł nieujawnionych.

1ba.12) Za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się również przychody osiągane z działalności, o której mowa w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz. U. poz. 646).

1bb.12) W razie przekroczenia limitu przychodu należnego określonego w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców uznaje się, że podatnik, poczynając od dnia złożenia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i In-formacji o Działalności Gospodarczej, a jeżeli wniosek nie został złożony w terminie określonym w art. 5 ust. 4 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców – poczynając od dnia następującego po dniu, w którym nastąpił bezsku-teczny upływ tego terminu, uzyskuje przychody, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

1bc.12) Przychody osiągnięte w okresie od dnia, w którym przekroczono limit określony w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, a jeżeli wniosek nie został złożony w terminie określonym w art. 5 ust. 4 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców – do dnia, w którym nastąpił bezskuteczny upływ tego terminu, zalicza się do przychodów, o których mowa w ust. 1ba.
...
(i jeszcze parę punktów, które pominąłem)...
Istnieje poważna obawa, że @jutro_rano jest wrabiany w DG nierejestrową z przekroczeniem limitu i niedopełnieniem obowiązku rejestracji, składek ZUS i co najważniejsze prowadzenia wymaganych ewidencji. :twisted: A jak już wielokrotnie na tym forum zauważono - zwłaszcza @kajetan przy DG może być duży problem udowodnienia kosztów z giełd. A zatem, ostatecznie może się okazać, że nie ma strat - a są przychody do opodatkowania. :evil:

A żeby bardziej wystraszyć - w innych źródłach są również przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzące ze źródeł nieujawnionych. To nie wiem czy zaraz @jutro_rano nie rozwalą drzwi o szóstej rano smutni panowie w kominiarkach - bo to już może być terroryzm albo pranie brudnych skarpetek... A jak wiadomo - ktoś na 500+ musi się zrzucić - to może tak sankcją 75% "pani Krysia" zamierza przywalić. :oops: Bardzo to ciekawe, jeśli będzie więcej takich wyskoków usowców w Polsce - to może lepiej w ogóle nie składać żadnych pitów i Pit im w oko.

Inna opcja, to że "pani Krysia z US-u" jest świeżo po szkoleniu, co do nowych (od początku 2019) obowiązujących przepisów. Możliwe też, że zmiana kwalifikacji z "praw majątkowych" na "inne źródła" ma inny negatywny wymiar w PIT - ale w tej chwili nie mam na to pomysłu.

Osobiście trzymałbym się wersji z "prawami majątkowymi" i szedłbym w zaparte. Jeśli "pani Krysia" widzi problem - niech wydaje decyzję, bo wtedy można walczyć.
Sic semper evello mortem tyrannis

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » czwartek, 6 czerwca 2019, 20:05

Bagder pisze: czwartek, 6 czerwca 2019, 18:11Ustawa PIT dość szczegółowo wymienia w art. 20 co jest przychodem z "innego źródła".
Tak, przy czym to jest katalog otwarty. Tam wszędzie jest "w szczególności", "także".
Bagder pisze: czwartek, 6 czerwca 2019, 18:11stnieje poważna obawa, że @jutro_rano jest wrabiany w DG nierejestrową
W PIT-36 działalność nierejestrowana jest w innej rubryczce (pola 85, 86), więc to nie tam pani kazała przenieść. A gdyby chciała orzec że to jednak DG, to nie musiałaby nic kazać przenosić, tylko po prostu by zaczęła postępowanie i tyle. No i wtedy jako dowód wzięłaby sobie tę listę transakcji, bo samo zgloszenie dużej kwoty w PIT to jeszcze nie jest podstawa do orzeczenia DG. Więc bardzo wątpię, żeby o to jej chodziło.
Bagder pisze: czwartek, 6 czerwca 2019, 18:11w innych źródłach są również przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzące ze źródeł nieujawnionych.
Ale one tam trafiają po postępowaniu w sprawie nieujawnionych źródel. Jeśli podatnik wsadził gdziekolwiek w PIT-a jakieś dochody to już są ujawnione.

Ogólnie nie wiem, o co tej pani chodziło, raczej po prostu się nie znała, ale akurat to co sugerujesz nie ma sensu, żadna z tych rzeczy nie jest ułatwiona przez to że podatnik coś przeniesie w picie z jednej rubryczki do drugiej.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » czwartek, 6 czerwca 2019, 20:14

Też mi się wydaje że to wynika z niewiedzy. W 2017 urzędnicy często sugerowali żeby tam właśnie wpisywać Krypto więc myślę że Pani po prostu nie za bardzo wiedziała co I jak.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości