Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » poniedziałek, 21 stycznia 2019, 19:19

spanner1512 pisze: poniedziałek, 21 stycznia 2019, 18:27czyli w pit za rok 2018r wpisuje koszt 4000 przychód 3500 strata 500
spanner1512 pisze: poniedziałek, 21 stycznia 2019, 18:27 nic nie sprzedaje
to co mam wpisać w pit za 2020r 2000+1000=3000 a te 3500 już nie wpisuje i nie mogę ich policzyć w przypadku sprzedaży??
Na to wygląda. Koszty sprzed 2019 roku można podobno odliczyć tylko w roku 2019, a późniejsze w roku zakupu lub następnym.
Możesz jeszcze spróbować zrobić taki myk, jak radził prezes: https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php? ... 00#p549912

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 21 stycznia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: spanner1512 » poniedziałek, 21 stycznia 2019, 19:54

Co się stanie jak będę tylko zgłaszał koszty od 2019r na nowych zasadach a o kosztach za 2018 nie będę wspominał i za kilka lat sprzedam te krypto z 2018r na których miałem straty
Tracę tylko możliwość wliczenia kosztów czy płace 75% podatku. (mając historie z giełd)
Krypto-krypto ciężko to liczyć i można się pomylić w sumie do zapłaty nie mam nic a problemów mogę sobie narobić jak zaczną sprawdzać.

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 4266
Rejestracja: 4 marca 2017
Reputacja: 4263
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: pomorskie

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kozaki_wiesi » poniedziałek, 21 stycznia 2019, 19:56

Macbak2 pisze: niedziela, 20 stycznia 2019, 20:04Jak zapłaciliście podatek dochodowy od zysku z krypto, to nie macie się co martwić na zapas

Myślę, że nie sądzę ;)

Obrazek
"Wszystko mija, nawet najdłuższa żmija"
S.J. Lec

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » poniedziałek, 21 stycznia 2019, 20:53

spanner1512 pisze: poniedziałek, 21 stycznia 2019, 19:54Co się stanie jak będę tylko zgłaszał koszty od 2019r na nowych zasadach a o kosztach za 2018 nie będę wspominał i za kilka lat sprzedam te krypto z 2018r na których miałem straty
Tracę tylko możliwość wliczenia kosztów czy płace 75% podatku. (mając historie z giełd)
Według mnie nie ma podstaw do 75% jeśli masz historię z giełd i zapłacisz po prostu podatek od całego przychodu. Wydaje mi się, że nawet grzywna nie grozi, bo nie ma narażenia podatku na uszczuplenie.
Ale ja nie jestem prawnikiem, ani doradcą podatkowym, mogę się mylić.

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 21 stycznia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: spanner1512 » poniedziałek, 21 stycznia 2019, 21:06

Dzięki za info jak będę miał jakieś pytania to się odezwę.
Pozdro

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 24 stycznia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Czarku » czwartek, 24 stycznia 2019, 20:44

Witam,
Moja sytuacja wygląda tak, że w 2018 zainwestowałem w krypto. Przez pierwsze kilka miesięcy wykonałem parędziesiąt wymian FIAT-Krypto, Krypto-FIAT, zyskując na nich parę procent, ale po tym czasie przeszedłem w tryb hodlera i nie ruszałem krypto z portfela. Żadnych krypto nie wypłacałem na konto, wszystko odbywało się wewnątrz giełd. Czy w takim przypadku muszę rozliczać każdą transakcja FIAT-Krypto, ile na niej zarobiłem/straciłem i od tych wartości zapłacić dochodowy? Jeśli tak to czy w koszty powinienem wpisać wartość całego krypto jakie zakupiłem, a w przychód zsumowane zyski z pojedynczych transakcji?
Z góry uprzedzam, że jestem młodym człowiekiem, który jeszcze nie do końca orientuje się w całej podatkowej strukturze i nomeknlaturze, więc za wszystkie gafy słowne z góry przepraszam ;)

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » czwartek, 24 stycznia 2019, 21:00

@czarku wykup sobie pakiet na rozliczkryptowaluty.pl dobrze liczą będziesz miał wszystko ładnie w pdf policzone.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » niedziela, 27 stycznia 2019, 12:41

A jak rozliczacie dajmy na to monety z masternode?
Pojawiaja sie teoretycznie same, portfele z MN mozna przeciez ciagle zmieniac co skutecznie zaburza zbieranie historii - chocby w przypadku swap'a itd. Potem sprzedajecie te monety, historia gieldy jest, przychod jest, podatek jest ale skad byly monety? :) Jak sie dokumentuje takie masternode?

Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 15 grudnia 2017
Reputacja: 6
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: mako2501 » niedziela, 27 stycznia 2019, 13:29

japu pisze: A jak rozliczacie dajmy na to monety z masternode?
Pojawiaja sie teoretycznie same, portfele z MN mozna przeciez ciagle zmieniac co skutecznie zaburza zbieranie historii - chocby w przypadku swap'a itd. Potem sprzedajecie te monety, historia gieldy jest, przychod jest, podatek jest ale skad byly monety? Jak sie dokumentuje takie masternode?
Rozliczasz tak jak z kopania, czyli podatek od całości.

Co do tego, że wszystkie nieodliczone koszty, można dodać tylko w pit za 2019. To spokojnie, może nie być tak źle. Wysokie koszty to albo niski dochód - mały podatek, albo strata. A stratę to już można sobie odliczyć w kolejnych latach. Na giełdzie 50% przez 5 lat. W ciągu 5 lat to raczej nawet hodlerzy sobie zdążą to rozliczyć ;).

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » niedziela, 27 stycznia 2019, 18:34

mako2501 pisze: niedziela, 27 stycznia 2019, 13:29A stratę to już można sobie odliczyć w kolejnych latach. Na giełdzie 50% przez 5 lat. W ciągu 5 lat to raczej nawet hodlerzy sobie zdążą to rozliczyć ;).
Niestety dla kryptowalut jest wyjątek - tylko w następnym roku, za to od razu odliczasz w 100%.
A straty z lat przed 2019 w ogóle nie wiadomo czy się da odliczyć.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » niedziela, 27 stycznia 2019, 19:48

mako2501 pisze: niedziela, 27 stycznia 2019, 13:29Rozliczasz tak jak z kopania, czyli podatek od całości.
To jest dla mnie jasne, natomiast zastanawiam sie jak sie to dokumentuje - konkretnie wpadajace z MN monety, ktore de facto pojawiaja sie z nikad. Historie portfela ktos trzyma? Ja ostatnio testowalem przez 2 tygodnie kilka MN dla PSC, monety wpadaly, przelewalem miedzy portfelami itd, potem byl swap, upgrade portfela, zmiany adresow itd. Nijak nie udokumentuje skad mam powiedzmy 1k monet wiecej niz kupilem.

Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 15 grudnia 2017
Reputacja: 6
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: mako2501 » poniedziałek, 28 stycznia 2019, 01:54

japu pisze:
mako2501 pisze: niedziela, 27 stycznia 2019, 13:29Rozliczasz tak jak z kopania, czyli podatek od całości.
To jest dla mnie jasne, natomiast zastanawiam sie jak sie to dokumentuje - konkretnie wpadajace z MN monety, ktore de facto pojawiaja sie z nikad. Historie portfela ktos trzyma? Ja ostatnio testowalem przez 2 tygodnie kilka MN dla PSC, monety wpadaly, przelewalem miedzy portfelami itd, potem byl swap, upgrade portfela, zmiany adresow itd. Nijak nie udokumentuje skad mam powiedzmy 1k monet wiecej niz kupilem.
Twoim dowodem jest "dokument" sprzedaży i wymiany na fiat, ten ostatni. Jeśli płacisz podatek od całości transakcji to nie ma potrzeby wnikania skąd masz to krypto.

Dodano po 3 minutach 27 sekundach:
kajetan pisze: niedziela, 27 stycznia 2019, 18:34
mako2501 pisze: niedziela, 27 stycznia 2019, 13:29A stratę to już można sobie odliczyć w kolejnych latach. Na giełdzie 50% przez 5 lat. W ciągu 5 lat to raczej nawet hodlerzy sobie zdążą to rozliczyć ;).
Niestety dla kryptowalut jest wyjątek - tylko w następnym roku, za to od razu odliczasz w 100%.
A straty z lat przed 2019 w ogóle nie wiadomo czy się da odliczyć.
Straty wcześniejsze rozliczasz tak jak do tej pory traktując krypto jako prawo majątkowe. Co do reszty to doczytam Ustawę.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » poniedziałek, 28 stycznia 2019, 09:32

mako2501 pisze: poniedziałek, 28 stycznia 2019, 01:54Twoim dowodem jest "dokument" sprzedaży i wymiany na fiat, ten ostatni. Jeśli płacisz podatek od całości transakcji to nie ma potrzeby wnikania skąd masz to krypto.

Obowiązek udowodnienia pochodzenia monet spoczywa na podatniku. Inaczej grozi przynajmniej 75% sankcyjnego podatku.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » poniedziałek, 28 stycznia 2019, 11:21

@gr0g no wlasnie, i teraz pytanie jaka bylaby w przypadku MN wlasciwa metoda. Wiadomo, ze ciezko oczekiwac opieczetowanego dokumentu od developerow projektu niemniej jednak cokolwiek pasowaloby miec. Co sie zatem praktykuje?

Natomiast sprawa druga, bo tak sie zastanawiam ciagle nad rozroznieniem pomiedzy "nieujawnione" a "nieudokumentowane". Sprzedajac na gieldzie monety uzyskane chocby z MN i wpisujac przychod do PIT'a oraz dokumentujac to historia transakcji z gieldy ujawniam niejako zrodlo przychodu, ktory powstal prawda? Tzn, przychod ze sprzedazy monet na gieldzie takiej a takiej.

Udokumentowanie to sprawa zupelnie inna przeciez - jesli powiedzmy US mialby podejrzenie, ze monety moga pochodzic z przestepstwa to powinien zawiadomic odpowiednie sluzby, ktore rozpoczelyby sledztwo.

Chyba, ze nalezy jakos inaczej rozumiec znaczenie slow "ujawnione" i "udokumentowane". I nie chodzi mi o przekrety, raczej o to gdzie konczy sie kompetencja jednych sluzb, a zaczyna innych. Przeciez wiadomo, ze monety skads mialem skoro je sprzedalem. A sposobow na ich pozyskanie nie ma zbyt wiele:

1. kupilem (jesli z punktu widzeni fiskusa mialem za co je kupic to nie ma problemu)
2. dostalem - darowizna pewnie, ot zalegly podatek do zaplacenia
3. wykopalem/mn - jakie papiery na to?
4. ukradlem/wyludzilem - przestepstwo, do akcji wkracza policja/prokuratura

I co dalej? Jesli ktos nie ma dokumentow na pkt 1, pkt 2, pkt 3 to znaczy, ze ukradl albo wyludzil?

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 26 stycznia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: brook997 » poniedziałek, 28 stycznia 2019, 20:38

Witam wszystkim, mam prośbę rok temu zakupiłem za 1950 zł bitcoinów, za 500 zł wysłałem do takiego programu PANDEX które miało być dochodowe. Padło to po 2 tyg kasa przepadła. Zostało mi tam ponad 1350 zł w Bitcoin i zrobiłem parę obrotów w lutym 2018 i początkiem marca (łącznie 5 albo 6). Potem zostawiłem tą aby coś urosło do grudnia. No ale bitcoin poleciał na łeb i wypłaciłem ponad 600 zł. Ogólnie w plecy jestem jak to rozliczyć, dodaje linka.
https://zapodaj.net/57173fb844dc8.jpg.html . Czy wogole olać sprawę bo to grosze, pozdrawiam

Gaduła
Posty: 364
Rejestracja: 26 listopada 2017
Reputacja: 454
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: LTC:LhNTQLjKmgSxBFzxfRttGeLeEbvn8fG

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Macbak2 » poniedziałek, 28 stycznia 2019, 22:06

Ale sprecyzuj, bo mówisz, że padło, a po chwili, że jeszcze zrobiłeś parę obrotów, to jak?
Moim zdaniem Pandexa, nie powinieneś w ogóle rozliczać. Wpłaciłeś do programu, coś tam się zadziało w środku, ale padł, nie wypłacił Ci pieniędzy, więc nie zarobiłeś. Jak masz jakieś dowody wpłaty do programu, to możesz próbować się sądzić, że Cię okradli, ale marne szanse.
A jeżeli coś na giełdzie jeszcze obracałeś, kurs spadł i wypłaciłeś mniej niż na ta kwota, którą obracałeś, to masz stratę. I nie płacisz podatku.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » wtorek, 29 stycznia 2019, 10:00

@japu tak na zdrowy rozsądek, odnośnie tego co napisałeś:
> 1. kupilem (jesli z punktu widzeni fiskusa mialem za co je kupic to nie ma problemu)
Dowód zakupu: historia transakcji z giełdy + przelewy bankowe, faktura, rachunek, umowa kupna-sprzedaży.

> 2. dostalem - darowizna pewnie, ot zalegly podatek do zaplacenia
Zapewne będzie potrzeba wskazania darczyńcy. Nie wiadomo czy opcja z bezdomnym przejdzie ;)

> 3. wykopalem/mn - jakie papiery na to?
To akurat wydaje się proste do udowodnienia na blockchanie zarówno dla monet PoW jak i PoS.
Dodatkowo do kopania potrzebny jest kapitał - koparki lub monety - udowodnienie posiadania "narzędzi" do kopania może mieć również znaczenie.

Co do zasady, różne wynalazki typu "prywatne" monety, mogą być bardzo niebezpieczne i nie wiadomo jak potoczą się ich losy.
To, że ktoś oprogramował maszynkę do prania brudnych "wartości" nie wydaje się, aby było wystarczającym usprawiedliwieniem do legalnego korzystania z niej.

Ostatnio zmieniony wtorek, 29 stycznia 2019, 10:10 przez gr0g, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » wtorek, 29 stycznia 2019, 10:10

@gr0g no ale tak na zdrowy rozsądek ;P
1. Brak posiadania dowodu zakupu nie jest tożsamy z pozyskaniem monet w sposób nielegalny
2. Clear
3. No tutaj miałem największą wątpliwość jak to dokumentować - zwłaszcza w przypadku zmiany portfeli przy POS. Ja osobiscie miałem juz ze 4 rożne, nie wpadały tam istotne kwoty - wiadomo - ale w juz nawet adresów nie pamiętam. Zwłaszcza, ze na PSC był swap



I pytanie klucz, wczoraj mi sie pojawiło w głowie. Zobrazuje na przykładzie:
Załóżmy, ze 10 lat temu Kowalski na czarno zarobił 1mln PLN. Kupił za to bitcoiny. Teraz sprzedał te bitcoiny za, o matko, nie chce mi sie liczyc, wiec powiedzmy, ze za 100mln PLN. Wpisał do PIT'a, zapłacił podatki, wiadomo, ze US się zainteresuje.
Kowalski pokaże dokumentacje, ze kupił 10 lat temu, US powie, że kupił to za środki z nieujawnionego źródła - to też jest jasne bo zgodnie literą prawa należy najpierw przychów opodatkować, a potem wydatkować :). Zatem Kowalski miał 10lat temu 1mln nieujawnionych złotówek. US przywali mu 75% ale.... od 1mln nieujawnionych przychodów czy od 100mln ujawnionych przy sprzedaży monet? Logika podpowiada, ze od nieujawnionych WTEDY no ale...
Odpowiadając na domysły, nie, nie kupiłem 10 lat temu BTC za 10mln zł :)

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » wtorek, 29 stycznia 2019, 12:56

W Polsce za niepłacenie podatków poza zaległymi odsetkami ustawowymi lub 75% sankcyjnej stawki, można jeszcze dostać karę finansową do nieco ponad 20 milionów złotych + teoretycznie karę więzienia (ok 500 osób rocznie trafia za kratki) - tyle wyczytałem z internetów.
Wątpliwe, że osoba w opisanej przez Ciebie sytuacji, siedzi w zimnej i pochmurnej Polsce zawracając sobie głowę takimi bzdurami jak my, zamiast pić drinki z kokosów i mieć w rzyci to co się tutaj dzieje.
Jeżeli pytasz o zyski przekraczające ewentualne sankcje, to wydaje się, że jak ktoś nakradnie wystarczająco dużo, to nawet siedząc w Polsce nic mu nie grozi - patrz np. przekręt z Amber Gold... chociaż tam model "biznesowy" wyglądał inaczej i podobno same podatki płacili, aby uwiarygodnić swoją działalność.

Na pocieszenie można sądzić, że Bitcoin i blockchain wydają się technologią, która ukróci lub przynajmniej znacząco utrudni oszustwa finansowe. Może być nawet lekarstwem na kryzysy finansowe podobne do tego z 2007r. gdzie jako jedną z przyczyn upatruje się brak przejrzystości ryzyk podejmowanych przez Banki - podobno gdyby było wiadomo, co bankierzy wyprawiają i skąd pochodzą ich zyski, to inwestorzy o wiele wcześniej zorientowaliby się co się kroi i kryzys by nie nastąpił lub nie w takiej skali jak miał miejsce.
Ostatnio zmieniony wtorek, 29 stycznia 2019, 21:10 przez gr0g, łącznie zmieniany 4 razy.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » wtorek, 29 stycznia 2019, 13:15

@gr0g Sankcje sa jasne, to sprawa oczywista. Pomijajac fakt, ze niekoniecznie trzeba wyjezdzac majac 100mln PLN to ciagle mnie nurtuje kwestia ktora kwota w opisanym przeze mnie przykladzie zostala "nieujawniona" :)
Bo wiesz.... 75% od tego pierwszego miliona majac w skarbonce 100mln to mozna zaplacic, odsetki tez na upartego ;P
A co do wiezienia to osobiscie jest to deficytowe dla budzetu - siedzac w wiezieniu nikt nie zarobi na zaplacenie zaleglych podatkow...

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości