Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Gaduła
Posty: 364
Rejestracja: 26 listopada 2017
Reputacja: 454
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: LTC:LhNTQLjKmgSxBFzxfRttGeLeEbvn8fG

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Macbak2 » wtorek, 26 marca 2019, 23:40

kajetan pisze: wtorek, 26 marca 2019, 22:06choć teraz są opodatkowane 19%

@kajetan tym fragmentem wprowadzasz ludzi w błąd, bo do końca kwietnia opodatkowanie jest po staremu 18% za rok 2018. Ludziska co się jeszcze nie rozliczyły, będą sobie liczyć 19%, a 19 będzie dopiero w 2020, kiedy będziemy rozliczać pit za 2019 rok.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » wtorek, 26 marca 2019, 23:52

Macbak2 pisze: wtorek, 26 marca 2019, 23:40@kajetan tym fragmentem wprowadzasz ludzi w błąd, bo do końca kwietnia opodatkowanie jest po staremu 18% za rok 2018. Ludziska co się jeszcze nie rozliczyły, będą sobie liczyć 19%, a 19 będzie dopiero w 2020, kiedy będziemy rozliczać pit za 2019 rok.
Ok, miałem na myśli transakcje od 2019 roku, a nie rozliczenia od 2019 roku. Zmieniłem tamten wpis, żeby się nie myliło.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » środa, 27 marca 2019, 00:45

Zbiorcze PCC raczej nie wpływa na umowy do 50zł - więc wydaje się, że wystarczy operacje dzielić na takie właśnie umowy.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » środa, 27 marca 2019, 01:01

gr0g pisze: środa, 27 marca 2019, 00:45Zbiorcze PCC raczej nie wpływa na umowy do 50zł - więc wydaje się, że wystarczy operacje dzielić na takie właśnie umowy.
To znaczy poniżej 50 zł, żeby się dobrze zaokrągliło do zera :-)
Dobra strategia dla bota.

Swoją drogą zbiorcze deklaracje PCC mają wejść 1 lipca 2019, dokładnie wtedy, gdy kończy się zwolnienie PCC dla kryptowalut: https://podatki.gazetaprawna.pl/artykul ... e-pcc.html
Coś mi się widzi, że to nie jest przypadek :-/

Dodano po 4 minutach 28 sekundach:
A, i przepis o tej zbiorczej deklaracji jest tak idiotycznie skonstruowany, że gdyby jakiś płatnik PCC miał codziennie jakieś transakcje, to zbiorczą deklaracją objąłby tylko ostatnie 14 dni miesiąca :-)
Art. 10 ust. 1a. Podatnicy mogą złożyć za dany miesiąc zbiorczą deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru, oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie do 7. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, pod warunkiem że dokonali w danym miesiącu co najmniej trzech czynności cywilnoprawnych obejmujących umowę pożyczki lub umowę sprzedaży rzeczy ruchomych lub praw majątkowych, a ostatnia z tych czynności zostanie dokonana przed upływem 14 dni od dnia dokonania pierwszej z nich.

Początkujący
Posty: 279
Rejestracja: 16 grudnia 2013
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Anunaki » środa, 27 marca 2019, 07:26

Anunaki pisze: wtorek, 26 marca 2019, 12:49No mam na myśli zakupy dokonywane za 2018 i dużo wcześniejsze do dziś nie rozliczane (np. hodlowane). Jest jakiś przymus wykazania krypto czy też odrębnie samych kosztów w 2019?
Czy też można je dalej trzymać oczywiście przy założeniu, że przepisy się nie zmienią bez utraty możliwości odliczenia kosztów w dalszych latach np 2021?
-tak właściwie to do teraz z odpowiedzi które od wczoraj tu uzyskałem nadal nie wiem jak jest....

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » środa, 27 marca 2019, 07:56

gr0g pisze: wtorek, 26 marca 2019, 22:00 tyle, że oszukiwanie na krypto wydaje się wbrew logice
Wybacz że tak napiszę ale gdzie pojawiła się twoja logika skoro przy poprzednim stanie prawnym handel spowodował że ludzie dostali białej gorączki gdy dowiedzieli się o PCC?a ujawniając się kto wie może i do pierdla by wsadzili lub masz wirtualne miliony do spłaty na karku. Gdzie jest twoja logika skoro PODOBNO od lipca ma być znowu problem z PCC i nie jest to JASNO napisane co i jak? jak w tym kraju funkcjonować?

@kajetan
Zapytajmy ponownie https://twitter.com/krzysztof_piech o pcc to on był stroną w rozwiązaniu tego problem, ja gdy go zapytałem odpowiedział że "Tematu z pcc już nie ma"

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » środa, 27 marca 2019, 08:36

Anunaki pisze: środa, 27 marca 2019, 07:26-tak właściwie to do teraz z odpowiedzi które od wczoraj tu uzyskałem nadal nie wiem jak jest....



Dodano po 25 minutach 54 sekundach:
bl4ck pisze: środa, 27 marca 2019, 07:56Wybacz że tak napiszę ale gdzie pojawiła się twoja logika skoro przy poprzednim stanie prawnym handel spowodował że ludzie dostali białej gorączki gdy dowiedzieli się o PCC?a ujawniając się kto wie może i do pierdla by wsadzili lub masz wirtualne miliony do spłaty na karku. Gdzie jest twoja logika skoro PODOBNO od lipca ma być znowu problem z PCC i nie jest to JASNO napisane co i jak? jak w tym kraju funkcjonować?

Jesteśmy na łasce rządzących. Większość traderów identyfikowała się na giełdach lub kiedyś zostanie zidentyfikowana, a blockchain niczego nie zapomina. Wydaje się kwestią czasu, kiedy się dobiorą do tych danych.
Naiwnie liczę, że na straszeniu się skończy i Ministerstwo Finansów wyda interpretacje ogólną np. że art. 21 ust. 1 pkt 32b ustawy o PIT działa i jednocześnie podatnik decyduje co jest umową, czyli może podzielić swoje operacje na umowy do 49zł - rozwiązałoby to problem zamian krypto-na-krypto oraz PCC. Wydaje się, że MF możliwości ma dużo - łącznie zastosowaniem nowych przepisów z mocą wsteczną lub abolicją, gdy podatnicy się buntują oraz nie płacą jakiegoś podatku.
Nie mogę pojąć jaki by mieli interes w wpędzaniu w długi w większości młodych ludzi czasami i na resztę ich życia - w ten sposób dla jednorazowych zysków tylko zdemoralizują swoich obywateli jednocześnie zwiększając zadłużenie, nabijając kasę bankom.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » środa, 27 marca 2019, 08:59

@gr0g Może to kiedyś na Marsa polecimy :)
gr0g pisze: środa, 27 marca 2019, 08:36Większość traderów identyfikowała się na giełdach lub kiedyś zostanie zidentyfikowana, a blockchain niczego nie zapomina. Wydaje się kwestią czasu, kiedy się dobiorą do tych danych.
Podziwiam twoją wiarę.

Początkujący
Posty: 62
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 6
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kryptoPONZI » środa, 27 marca 2019, 09:10

kajetan pisze: środa, 27 marca 2019, 01:01woją drogą zbiorcze deklaracje PCC mają wejść 1 lipca 2019, dokładnie wtedy, gdy kończy się zwolnienie PCC dla kryptowalut: https://podatki.gazetaprawna.pl/artykul ... e-pcc.html
Coś mi się widzi, że to nie jest przypadek :-/



No, ale o co chodzi, rząd tylko spełnia życzenie protestujących gdzie głównym argumentem była sterta papierów i niedogodność, no to mają :)

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » środa, 27 marca 2019, 09:10

Jeśli nie dobiorą się do tych danych aktywnie, chociaż wydaje się, że przynajmniej jakieś globalne blacklisty powstaną - to na końcu i tak podatnik sam musi wykazać historię swoich transakcji - potwierdzenie ich z giełdami i blockchainem wydaje się całkiem szybkie i proste.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » środa, 27 marca 2019, 10:03

Anuna ki pisze: środa, 27 marca 2019, 07:26
Anunaki pisze: wtorek, 26 marca 2019, 12:49No mam na myśli zakupy dokonywane za 2018 i dużo wcześniejsze do dziś nie rozliczane (np. hodlowane). Jest jakiś przymus wykazania krypto czy też odrębnie samych kosztów w 2019?
Czy też można je dalej trzymać oczywiście przy założeniu, że przepisy się nie zmienią bez utraty możliwości odliczenia kosztów w dalszych latach np 2021?
-tak właściwie to do teraz z odpowiedzi które od wczoraj tu uzyskałem nadal nie wiem jak jest....
Przy obecnych przepisach obowiązujących dla transakcji od 2019 roku koszty zgłaszasz od razu w roku ich poniesienia (art. 22 ust. 15 uopdof), nawet jeśli nie było przychodów (art. 30b ust. 6a uopdof), a ewentualną wynikającą z nich stratę możesz uwzględnić w kolejnym roku (art. 22 ust. 16 uopdof). A potem już nie (art. 9 ust. 3a uopdof).
Nieodliczone koszty z 2018 i wcześniejsze masz zgłosić w PIT za rok 2019 (art. 23 przepisów wprowadzających) i sobie je odejmiesz od przychodów z 2019. Jeśli wyjdzie strata, to nie jestem pewien, czy da się ją odliczyć nawet w PIT za 2020, bo na następny rok przenosi się tylko nieodliczone koszty z art. 22 ust. 14 updof. Co prawda w tym art. 23 te koszty są nazywane "kosztami o których mowa w art. 22 ust. 14 poniesionymi i nieodliczonymi od przychodów przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy" więc może jeszcze przenieść do 2020 się je da na mocy art. 22 ust 16 uopdof. Ale dalej już chyba nie.
Wygląda na to że straty z 2018 i wcześniejszych lat odliczyć się w ogóle nie da (chyba że przejdzie potraktowanie jej jako nieodliczony koszt w 2019? Ale to trochę naciągane).
Więc jak ktoś nie zgłosi tego kosztu zakupu hodlowanych kryptowalut, to pewnie nic się nie stanie, tylko sobie potem ich nie odliczy. (Aczkolwiek zgłosić zgodnie z prawem należy.)
Dla hodlerów najlepiej chyba jest wszystko zgłosić, sprzedać wszystkie krypto w 2019 i od razu odkupić, i tak co rok. W ten sposób koszty będą rolowane na kolejny rok, i można je będzie kiedyś odliczyć, gdy się w przyszłości będzie chciało wyjąć pieniądze z inwestycji w krypto.
Ostatnio zmieniony środa, 27 marca 2019, 13:25 przez kajetan, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 279
Rejestracja: 16 grudnia 2013
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Anunaki » środa, 27 marca 2019, 10:15

gr0g pisze: środa, 27 marca 2019, 08:36-tak właściwie to do teraz z odpowiedzi które od wczoraj tu uzyskałem nadal nie wiem jak jest....
No ja osobiście poza paru plotkami tu na forum o obowiązku wykazania kosztów do końca 2019 za wcześniejsze lata np 2013-2018 to nie słyszałem....wręcz przeciwnie po rozmowie z prawnikiem usłyszałem, że można to zrobić później choć na 100% pewny nie był bo była to odpowiedź od ręki bez głębszego sprawdzania, a jakims specem o krypto nie był (ale wydawało mu się to logiczne po wstępnym zapoznaniu z nowelą).
Troche ogólnie to dziwne, zeby koszta miały przepaść bo tak...koszta będą kosztami i chyba wystarczy je wykazać w momencie sprzedaży choćby miało to być za kilka lat....tak jak w innych przypadkach np. kupionego kiedyś złota.
Przynajmniej jeżeli chodzi o krypto kupione przed 2019. Bo może po noweli koszta krypto z 2019 wykazuje się inaczej...

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » środa, 27 marca 2019, 11:33

Anunaki pisze: środa, 27 marca 2019, 10:15Troche ogólnie to dziwne, zeby koszta miały przepaść bo tak...koszta będą kosztami i chyba wystarczy je wykazać w momencie sprzedaży choćby miało to być za kilka lat....tak jak w innych przypadkach np. kupionego kiedyś złota.
Podałem Ci odniesienia do wszystkich przepisów w poście powyżej, poszukaj sobie, poczytaj, albo idź z tym do tego prawnika.

Początkujący
Posty: 279
Rejestracja: 16 grudnia 2013
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Anunaki » środa, 27 marca 2019, 11:43

Czyli specjaliści z forum nie wiedzą ;) skoro nie potrafią wprost odpowiedzieć mimo, że mają dostęp do przepisów. To co to za przepisy do ch..., że nawet fachowcy jak @Kajetan nie wiedzą...
To, że ja nawet nie wezme się za ich czytanie bo nie mam do tego głowy to inna sprawa.
Co do prawnika, wygląda na to, że będę musiał. Jak coś się dowiem napewno się podzielę.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » środa, 27 marca 2019, 12:19

Anunaki pisze: środa, 27 marca 2019, 11:43Czyli specjaliści z forum nie wiedzą ;) skoro nie potrafią wprost odpowiedzieć mimo, że mają dostęp do przepisów. To co to za przepisy do ch..., że nawet fachowcy jak @Kajetan nie wiedzą...
Przecież odpowiedziałem, szczegółowo, z numerami przepisów, tylko nie akceptujesz tego, bo masz własne poglądy jak powinno być. Idź do tego prawnika i pokaż mu te numerki przepisów które zacytowałem powyżej, bo inaczej też powie, że on to na 100% nie wie, ale pewnie powinno być jak ze złotem. Ech.

Dodano po 3 minutach 39 sekundach:
A wprost było tutaj:
kajetan pisze: środa, 27 marca 2019, 10:03jak ktoś nie zgłosi tego kosztu zakupu hodlowanych kryptowalut, to pewnie nic się nie stanie, tylko sobie potem ich nie odliczy.
Przy czym ja nie jestem prawnikiem, ani doradcą podatkowym, mogę się mylić.
A urząd skarbowy może mieć jeszcze inne poglądy na ten temat.
Zgodnie z prawem masz to zgłosić, ja nie namawiam do robienia czegokolwiek innego.
Ostatnio zmieniony środa, 27 marca 2019, 13:24 przez kajetan, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 279
Rejestracja: 16 grudnia 2013
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Anunaki » środa, 27 marca 2019, 12:34

A przepraszam @Kajetan nie zauważyłem jednego z powyższych postów :) jest całkiem konkretna odpowiedź :) Dzięki.

Początkujący
Posty: 65
Rejestracja: 4 stycznia 2018
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: trakol » środa, 27 marca 2019, 18:39

Nadal nie wiem czy liczyć koszty tylko tego co sprzedałem w danym roku (i jaką metodą)
czy podliczać wszystko co kupiłem i co sprzedałem w danym roku

czy zostać przy tym jak robiłem wcześniej czyli wg. wpłaty i wypłat z giełdy

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » środa, 27 marca 2019, 19:00

Jako osoba fizyczna, koszty możesz uznać dopiero przy zbyciu kryptowalut. Z tego co powiedzieli w KIS-ie sam decydujesz, które koszty przyporządkowujesz, gdy zbywasz kryptowalutę. Najoptymalniej zamiast wg daty nabycia (FIFO) jest sortować sobie posiadane kryptowaluty wg kursów nabycia i w pierwszej kolejności zbywać te najdroższe. W przypadku gdybyś zaczął osiągać stratę, to wtedy już lepiej dobierać koszty niższe, tak, aby na koniec roku skończyć jak najbliżej 0 - podobno w przyszłym roku ze stratą nic nie da się zrobić - ale tego nie jestem pewien.

Nie ma i nie było takiej metody jak rozliczanie wg wpłat/wypłat z giełdy.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Rumcajs » środa, 27 marca 2019, 19:09

@gr0g

to chyba tak nie działa żeby można było wybierać sobie najwieksze koszty żeby dochód był jak najmniejszy :DD
tak to pewnie każdy by się chciał rozliczać :D

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » środa, 27 marca 2019, 19:15

@Rumcajs
Zdaje się, że nawet tak większość się nie rozliczyła, wymyślając sobie jakieś własne sposoby - patrz np. raporty z BitBay.

Z tego co dowiedziałem się w Krajowej Informacji Skarbowej (dzwoniłem tam 2x m.in. z pytaniem o FIFO) - to podatnik sam decyduje, które monety zbywa - np. identyfikując je podczas nabycia, a następnie wskazuje je po tym identyfikatorze przy zbyciu.

Racjonalne dobieranie kosztów wg szczegółowej identyfikacji nie sprawi, że nie zapłaci się podatku - jedynie daje prawo decydowania, co chce się sprzedać.

Jak komuś zależy to może dobierać monety tak, aby nie mieć kosztów, a dochód był jak najwyższy.
W sumie FIFO za 2017r. zastosowane globalnie dla jednostki, sprawiło, że np. posiadając BTC w portfelu, a obracając na giełdzie krypto-krypto tylko 1-dnym satoshi (np. botem) to w kwietniu 2018r. otrzymało się podatek do zapłacenia od całości majątku w BTC wg wycen z okolic ATH z końca 2017r. - czyli, aby zapłacić podatek wg komunikatu Ministerstwa Finansów, nagle należało sprzedać wszystko co się posiadało oraz zaciągnąć jeszcze jakąś pożyczkę, gdyż realnie wyniósł on ponad 100% wartości całego kapitału - pomimo, że ktoś nigdy nie posiadał żadnych pieniędzy - ciężko wymyślić coś bardziej patogennego - ciekawe ile osób zechciało się tak rozliczyć :roll:

Nowe przepisy jednoznacznie rozwiązują problem opodatkowania nieistniejących dochodów i strat (wymian krypto-krypto), co między innymi wydaje się ich celem - najlepszym wyjściem byłoby zastosowanie tych przepisów z mocą wsteczną, chociaż z jakiś względów ktoś(?) z rządzących usunął z nich ten zapis.
Stosując obecne przepisy, również dałoby się wykluczyć zamiany krypto-krypto - tylko bez ogólnej interpretacji strach to samemu robić.
Jednoznaczne instrukcje dla Urzędów Skarbowych dałyby szansę na bezpieczne rozliczenie się z obowiązku podatkowego - inaczej nawet w przyszłym roku będzie strach zacząć się rozliczać - i tak z roku na rok będzie rosła patologia.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości