Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 48
Rejestracja: 4 lipca 2017
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Mirrorevil » piątek, 7 lipca 2017, 15:27

O co Ci dokładnie chodzi?

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 8 lipca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bodom » sobota, 8 lipca 2017, 14:53

Czy zgodnie z opisem na:
http://blogprezesa.pl/jak-rozliczyc-pod ... bitcoinow/
Oraz zalinkowaną tam w komentarzach interpretacją:
https://interpretacje-h/ippb1-415-276-14-4-ec

Nawet przy wykonywaniu tysięcy transakcji kryptowalut (przy czym w tej interpretacji nie jest wyszczególnione czy były to transakcje alt/alt czy alt/fiat) nie ma konieczności prowadzenia działalności gospodarczej?
Jeśli dobrze rozumiem podaną interpretację, na koniec roku wystarczy zapłacić podatek na zasadach ogólnych od różnicy ze sprzedaży alt za fiat minus koszt zakupu tych kryptowalut (dołączając info o ilości i cenie kupna/sprzedaży)? A same transakcje wykonane w ciągu roku nie mają znaczenia?

Pytanie jeszcze co w sytuacji gdy prowadzę działalność zupełnie nie związaną z kryptowalutami, rozliczam działalność normalnie, a zyski z krypto na PIT-36 na zasadach ogólnych?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1638
Rejestracja: 10 czerwca 2017
Reputacja: 360
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: tonyxxl » sobota, 8 lipca 2017, 15:00

mecenas pisze: Jeśli przewalutowania dokonałeś w 2017 to w rozliczeniu podatkowym za rok 2017 należy to wykazać.
ale jak miał stratę to nie musi, bo po co?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 7131
Rejestracja: 21 sierpnia 2011
Reputacja: 2357
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: prezes » sobota, 8 lipca 2017, 17:26

@bodom, najlepiej wystąp o indywidualną interpretację jak chcesz spać spokojnie. Indywidualna interpretacja jak zresztą sama nazwa wskazuje jest indywidualna.
Kanał na YouTube - przegląd rynków finansowych: kryptowaluty, akcje, surowce, forex
Blog prezesa - blog o inwestowaniu
Giełdy Kryptowalut - wiadomości, opinie, rankingi
Kryptowaluty.info.pl - Informacje ze świata kryptowalut

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4615
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2682
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: mecenas » sobota, 8 lipca 2017, 18:08

tonyxxl pisze: ale jak miał stratę to nie musi, bo po co?
Nie wiem, może lepiej nie realizować strat?
Strata to pojęcie względne, może sobie być strata ot, jako strata i może być strata jako wypadkowa wielu transakcji, niekoniecznie strat.
Dobrze prezes Ci napisał, jak coś jest nie jasne - należy pytać u źródła.
:arrow: Zdecentralizowane kontrakty: https://bchbull.com
:arrow: Bitcoin Is Cash: https://discover.cash/

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 8 lipca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bodom » sobota, 8 lipca 2017, 18:12

prezes pisze: @bodom, najlepiej wystąp o indywidualną interpretację jak chcesz spać spokojnie. Indywidualna interpretacja jak zresztą sama nazwa wskazuje jest indywidualna.
Oczywiście, tak najbezpieczniej. Ale w międzyczasie 3 miesięcy czekania na interpretację chciałem poznać zdanie innych. Nawet jeśli co człowiek to opinia ;)

Weteran
Posty: 2719
Rejestracja: 3 kwietnia 2014
Reputacja: 157
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: afrus » sobota, 8 lipca 2017, 18:13

prezes pisze: @bodom, najlepiej wystąp o indywidualną interpretację jak chcesz spać spokojnie. Indywidualna interpretacja jak zresztą sama nazwa wskazuje jest indywidualna.
Tak i ma to do siebie że ten sam urząd może ją podważyć i można ją sobie w dupę wtedy wsadzić
https://www.bitmarket.pl/charity/
http://ethpool.pl
http://etcpool.pl
----------------------------------
Pomogłem?
ETC/ETH: 0xa2eff2cb7cdf1d98b922cffeb35ae88a691da5ef
BTC: 1Hn1wob4uDoFQSiVaUfDZiKkt29xct7YRS

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1638
Rejestracja: 10 czerwca 2017
Reputacja: 360
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: tonyxxl » sobota, 8 lipca 2017, 18:18

afrus pisze:
prezes pisze: @bodom, najlepiej wystąp o indywidualną interpretację jak chcesz spać spokojnie. Indywidualna interpretacja jak zresztą sama nazwa wskazuje jest indywidualna.
Tak i ma to do siebie że ten sam urząd może ją podważyć i można ją sobie w dupę wtedy wsadzić
dokładnie, takie rzeczy są normą w tym kraju. Zawsze urząd może wydać nową interpretację a poprzednią uznać za nieważną i co im zrobisz?

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 8 lipca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Foger » sobota, 8 lipca 2017, 20:59

Zainteresował mnie temat kryptowalut i mam pytanie, na które nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi.
Chodzi o to, że jak kupię jakieś kryptowaluty w kantorze w celu przytrzymania ich przez parę lat to jak się rozliczać ze skarbówką? Dopiero jak je sprzedam, czy co roku trzeba jakoś to ujmować w rozliczeniu nawet jak je mam jeszcze pod postacią kryptowaluty?

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 8 lipca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bodom » sobota, 8 lipca 2017, 21:21

Foger pisze:Zainteresował mnie temat kryptowalut i mam pytanie, na które nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi.
Chodzi o to, że jak kupię jakieś kryptowaluty w kantorze w celu przytrzymania ich przez parę lat to jak się rozliczać ze skarbówką? Dopiero jak je sprzedam, czy co roku trzeba jakoś to ujmować w rozliczeniu nawet jak je mam jeszcze pod postacią kryptowaluty?
Temat w Polsce jest na tyle młody i nie ujęty w prawie, że ile osób I tyle interpretacji, wg. mnie, dopóki nie sprzedajesz, nie rozliczasz. W roku w którym sprzedajesz liczysz podatek na podstawie zysku (o ile jesteś w stanie udowodnić koszty poniesione na zakup).

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 7131
Rejestracja: 21 sierpnia 2011
Reputacja: 2357
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: prezes » sobota, 8 lipca 2017, 22:57

tonyxxl pisze: afrus pisze:
Przejdź do cytowanego posta
prezes pisze:
Przejdź do cytowanego posta @bodom, najlepiej wystąp o indywidualną interpretację jak chcesz spać spokojnie. Indywidualna interpretacja jak zresztą sama nazwa wskazuje jest indywidualna.


Tak i ma to do siebie że ten sam urząd może ją podważyć i można ją sobie w dupę wtedy wsadzić

dokładnie, takie rzeczy są normą w tym kraju. Zawsze urząd może wydać nową interpretację a poprzednią uznać za nieważną i co im zrobisz?
Interpretacja chroni Cię przed karnymi odsetkami i postępowaniem karnoskarbowym, niby niewiele ale jednak coś.
Kanał na YouTube - przegląd rynków finansowych: kryptowaluty, akcje, surowce, forex
Blog prezesa - blog o inwestowaniu
Giełdy Kryptowalut - wiadomości, opinie, rankingi
Kryptowaluty.info.pl - Informacje ze świata kryptowalut

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 8 lipca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Foger » niedziela, 9 lipca 2017, 00:21

bodom pisze:
Foger pisze:Zainteresował mnie temat kryptowalut i mam pytanie, na które nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi.
Chodzi o to, że jak kupię jakieś kryptowaluty w kantorze w celu przytrzymania ich przez parę lat to jak się rozliczać ze skarbówką? Dopiero jak je sprzedam, czy co roku trzeba jakoś to ujmować w rozliczeniu nawet jak je mam jeszcze pod postacią kryptowaluty?
Temat w Polsce jest na tyle młody i nie ujęty w prawie, że ile osób I tyle interpretacji, wg. mnie, dopóki nie sprzedajesz, nie rozliczasz. W roku w którym sprzedajesz liczysz podatek na podstawie zysku (o ile jesteś w stanie udowodnić koszty poniesione na zakup).
No tak, z zakupu w kantorze zostawie sobie jakies potwierdzenie w formacie screenu lub pdf. Ilosc kryptowaluty jaką chcę zakupic jest znikoma. Maksymalnie za 100 zl moze eth lub litecoina z ciekawosci aby zobaczyc co z tego bedzie za kilka lat.

Początkujący
Posty: 33
Rejestracja: 7 lipca 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: emtec777 » poniedziałek, 10 lipca 2017, 10:10

Słuchajcie, a co w przypadku wymiany nie na PLN tylko na EUR lub USD a następnie przelew na Neteller czy podobny serwis?

Początkujący
Posty: 115
Rejestracja: 21 czerwca 2017
Reputacja: 9
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Początkujący81 » czwartek, 13 lipca 2017, 11:48

A mnie zastanawia historia transakcji z Bitmarket.pl ściągnąłem ją sobie jest w formacie excel zwykła tabelka z wypisanymi cyframi taką tabelkę sam mógłbym zrobić czy takie coś wystarczy jako dowód dla Urzędu Skarbowego w razie kontroli?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 7131
Rejestracja: 21 sierpnia 2011
Reputacja: 2357
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: prezes » czwartek, 13 lipca 2017, 12:01

@Początkujący81, jak byś sobie taką tabelkę sam zrobił i nie miałaby ona odzwierciedlenia w rzeczywistości, tzn. US jak by się zwrócił do giełdy i okazałoby się że jest inaczej to mógłbyś mieć mega kłopoty.

Niektórzy Janusze biznesu robią różne dziwne rzeczy np. piszą sobie sami faktury które nie mają potwierdzenia w rzeczywistości i wszystko jest teoretycznie OK dopóki nie ma kontroli z US a wtedy grozi Ci Kodeks Karny skarbowy i odsiatka.

Reasumując. To że jest coś łatwo podrobić nie oznacza, że konsekwencje z tego faktu będą małe.

Dodano po 1 minucie 39 sekundach:
Początkujący81 pisze: czy takie coś wystarczy jako dowód dla Urzędu Skarbowego w razie kontroli?
Jak byś miał kontrolę z US to US może poprosić giełdę o przekazanie im danych na temat Twoich transakcji, celem weryfikacji Twojej tabelki.
Kanał na YouTube - przegląd rynków finansowych: kryptowaluty, akcje, surowce, forex
Blog prezesa - blog o inwestowaniu
Giełdy Kryptowalut - wiadomości, opinie, rankingi
Kryptowaluty.info.pl - Informacje ze świata kryptowalut

Początkujący
Posty: 115
Rejestracja: 21 czerwca 2017
Reputacja: 9
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Początkujący81 » czwartek, 13 lipca 2017, 15:10

Dziękuję za odpowiedź ja nie mam zamiaru nic fałszować bardziej chodzi mi o to, że jak pościągam historię w pliku excel, a np. za rok albo dwa padnie giełda (tak jak było z Bitcurex), a ktoś by miał pecha i za 3 lata wezwie go US w celu wyjaśnienia to jak im udowodnić, że ta tabelka w excel przedstawia prawdziwe transakcje? Giełda jeśli przestanie istnieć tego nie potwierdzi.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
11
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » poniedziałek, 17 lipca 2017, 12:54

@prezes,

Znalazłem coś czego nikt jeszcze nie linkował i myślę rozmywa to wątpliwości dotyczące kiedy powstaje obowiązek podatkowy, w momencie wymiany na fiat a nie wypłaty na konto bankowe.

0461-ITPB1.4511.27.2017.2.MR
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej
20 MARCA 2017 R.

https://interpretacje-podatkowe.org/wal ... cz=bitcoin

Wobec tego momentem powstania przychodu podatkowego z ww. tytułu, w odniesieniu do:

obrotu walutą i kryptowalutą jest moment zawarcia transakcji, tj. ich sprzedaż, przewalutowanie kiedy to Wnioskodawca otrzymuje (ma stawiane do dyspozycji) określone wartości pieniężne.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 17 lipca 2017, 16:32 przez bl4ck, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4615
Rejestracja: 14 kwietnia 2016
Reputacja: 2682
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: mecenas » poniedziałek, 17 lipca 2017, 12:59

bl4ck pisze: moment zawarcia transakcji, tj. ich sprzedaż
Tego należy się trzymać. Pytanie tylko co z prowizją giełdy, teoretycznie prowizja jest pobierana PO sprzedaży, więc obowiązuje nas kwota PRZED prowizją, ale mogę się mylić.
:arrow: Zdecentralizowane kontrakty: https://bchbull.com
:arrow: Bitcoin Is Cash: https://discover.cash/

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 13128
Rejestracja: 7 września 2015
Reputacja: 11355
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Wymazywanie » poniedziałek, 17 lipca 2017, 13:01

mecenas pisze: teoretycznie prowizja jest pobierana PO sprzedaży,
Nie po ale w trakcie i jest kosztem realizowania możliwości sprzedaży na giełdzie.
d4d5 c4dxc4 Nc3Nc6 d5Ne5 e4Nf6 b3cxb3 Qxb3e6 Nge2Nd3+ Kd2Nxf2 Rg1N6g4 h3Nh2 Ng3exd5 exd5g6 Ba3Qg5+ Kc2 Bf5+ Kb2Qd2+ Qc2Qxc2#

Weteran
Posty: 3966
Rejestracja: 15 lutego 2014
Reputacja: 428
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Chancellor » poniedziałek, 17 lipca 2017, 13:03

mecenas pisze: teoretycznie prowizja jest pobierana PO sprzedaży, więc obowiązuje nas kwota PRZED prowizją
No nie wiem, w myśl powyższej interpretacji przecież giełda nam stawia do dyspozycji złotówki (czy inne fiaty) już po odliczeniu prowizji. Nigdy nie dysponujemy, nawet przez moment, kwotą bez odliczonej prowizji.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości