Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » czwartek, 20 grudnia 2018, 13:43

gr0g pisze: Nie wiem co w sytuacji jak się ktoś nie rozliczył za 2017r. i będzie HODLował (nie dotykał swoich krypto) przez 6 lat do 2023r.
Tego tez nie wiem ale pamietaj, ze od 2019 granie krypto-krypto bedzie juz obojetne podatkowo zatem nie musi tych walut jedynie trzymac - moze sobie je powielac na gieldach nie wsadzajac juz ani złotowki/fiata.
Ja to rozumiem tak, ze - pomijajac to czy ktos zglosi, ze wsadzil tyle i tyle kasy w 2017/16/15 czy kiedys tam - to jesli potem nie wsadzi juz nic tylko bedzie sie bawil na gieldach altowych to zupelnie nic nie bedzie musial w zadne PIT'y wpisywac.
Co do sankcji, wydaje mi sie ze obowiazuje przepis trzymania dokumentow przez min 5 lat (czy tam 6) wlasnie dlatego, ze tyle wstecz mozna kontrolowac ale nie bede sie upieral bo nie jestem zadnym prawnikiem/ksiegowym etc. Zwyklym podatnikiem. Nie wiem tez za ile lat wstecz mozna sciagac podatek zalegly. Ktos madrzejszy musi sie wypowiedziec czy mozna w 2026 scigac po sadach kogos ze sie nie rozliczyl za 2017. Oraz czy mozna mu w tym 2026 roku przywalic 75% przy sprzedazy bo nie ujawnil zakupu w 2018. Naciagane by to bylo...

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » czwartek, 20 grudnia 2018, 14:28

Ty naprawdę sądzisz, że rządzą nami frajerzy, którzy dadzą się wydymać?

Do wyborów mamy okienko w którym jeszcze są jakieś szanse, aby się dogadać i ustalić jednoznaczne i jasne reguły rozliczenia się do 2018r. włącznie. Podobno temu rządowi zależy, na wspólnym dobrze - robienie ze zwyczajnych ludzi przestępców naliczając im podatek ponad majątek w ten czy inny sposób, nie wydaje się dobre dla nikogo.
Ze strony osób zaangażowanych w scenę krypto, chowanie głowy w piasek też nie jest dobrym pomysłem, bo po wyborach będą mogli zrobić z nami co chcą.


Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » czwartek, 20 grudnia 2018, 14:58

gr0g pisze: Ty naprawdę sądzisz, że rządzą nami frajerzy, którzy dadzą się wydymać?
Ale tutaj nie chodzi o wydymanie kogokolwiek - nie wiem w ktorym miejscu odniosles wrazenie, ze cos takiego wynika z mojej wypowiedzi. Jej charakter to tylko i wylacznie zapytanie o interpretacje przepisow (nowych, starych jak wiadomo nie ma). Ci, ktorzy nie rozliczyli sie za 2017 wg losowych zasad nie rozlicza sie pewnie za 2018 bo tez nie beda chcieli/wiedzieli jakie wylosowac zasady :)
Zatem rozmawiamy tylko o 2019+ i nowej ustawie pdof co do ktorej mam poprostu kilka watpliowsci. M.in:

1. czy niezgloszenie zakupow poczynionych przed 2019r (czy tez nierozliczonych kosztow zakupu) moze w ogole byc sankcjonowane skoro powoduje koniecznosc zaplaty kiedys (przy sprzedazy) wyzszego podatku.

2. czy brak jakichkolwiek zakupow/sprzedazy od 01.01.2019 (zakup/sprzedaz=wymiana fiat<->krypto) skutkuje automatycznie brakiem koniecznosci uwzgledniania w PIT2019+ czegokolwiek dot. krypto (bo samo krypto<->krypto nie liczac PCC podatkowych skutkow nie powoduje)

3. Czy sprzedanie w 2030 roku BTC za $1mln gdy kupilo sie go w 2017 roku za $3k i nie zglosilo tego w PIT2019 spowoduje oprocz koniecznosci zaplacenia podatku od przychodu w wysokosci jakiejs tam rowniez sankcje karne/skarbowe/kare smierci lub obozu pracy w sytuacji gdy podatnik wykaze, ze nabyl tenze BTC na gieldzie czy w jakis inny sposob zgodny z prawem.

Jak widac w powyzszych punktach nikt nikogo nie chce oszukac, uniknac podatku, okrasc budzetu itd ani sprowadzic plag egipskich na ministra finansow tego czy tez przyszlego. Ot, zwykle zapytania o interpretacje.

Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: dingo » czwartek, 20 grudnia 2018, 15:07

Co do sprzedania wszystkiego na koniec roku to ktoś tu raz miał wątpliwości że to nic nie daje i źle obliczacie. Ktoś inny miał jeszcze inne spojrzenie na sprawę, więc myślę że nikt nic nie wie i bez sensu zgadujecie. Przepisów nie interpretuje sie jak 1+1=2, a w tym wypadku nie ma jasnych przepisów więc i tak jest to planowanie nic nie warte.
Najepiej byłoby żeby ktoś znał urzędnika i zapytał u źródła jak oni zapatrują się na podatki barterowe i lata poprzednie, bo skoro nie da sie tego zrobić dobrze to wynik bedzie zalezny od widzimisie urzedników.

Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 8 maja 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: mojzesz88 » czwartek, 20 grudnia 2018, 18:14

Nie handlowalem w tym roku krypto i sie zastanawiam czy kupic cos przed nowym rokiem i wpisac to w pit za 2018 czy po nowym roku kupic i sie rozliczyc za rok?!

Pomocy! Jestem lamerem i nie wiem jak wyłączyc podpis w Tapatalku. Proszę o instrukcję na PW. ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 7131
Rejestracja: 21 sierpnia 2011
Reputacja: 2357
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: prezes » czwartek, 20 grudnia 2018, 20:04

mojzesz88 pisze: zastanawiam czy kupic cos przed nowym rokiem i wpisac to w pit za 2018
Jak nie sprzedasz a tylko kupisz to nie masz co wpisywać w pita za 2018 r.
Kanał na YouTube - przegląd rynków finansowych: kryptowaluty, akcje, surowce, forex
Blog prezesa - blog o inwestowaniu
Giełdy Kryptowalut - wiadomości, opinie, rankingi
Kryptowaluty.info.pl - Informacje ze świata kryptowalut

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » czwartek, 20 grudnia 2018, 20:50

Kod: Zaznacz cały

facebook.com/eprofitplus/videos/347533166057708/

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » czwartek, 27 grudnia 2018, 10:38

Zagadka: delikwent w grudniu 2017 zakupil w yyy...HashFlare(?) - nie jetem pewny, zeznania byly chaotyczne - w kazdym razie w jakims scamspoolu moc obliczeniowa (hahahah) w ilosci 1TH za $150 na rok. Abonament sie skonczyl (to w ogole byl abonament?), na koncie pojawila sie straszliwa ilosc BTC a konkretnie jakies 0.012 (przy obecnych cenach to byl deal zycia) pewnie cudem przekraczajac minimalna ilosc mozliwa do wyplaty :)
No ale do rzeczy, co z tym zrobic od PITowej strony? Za 2018 nic? Za 2019 zgłosic jako nierozliczony koszt te $150? W sumie nie moja sprawa ale kto wie ilu takich bylo...

Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 24 kwietnia 2018
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Tommek » czwartek, 27 grudnia 2018, 20:11

Witam, mam pytanie, które zobrazuję na przykładowej sytuacji:
- w 2017r. kupuję krypto za 2000zł. Również w 2017r. zamieniam to na fiaty i mam z tego 3000 zł.
- na początku 2018r. rozliczam się z uzyskanego 1000zł zysku
- w 2018r. całość czyli 3000 zl znów zamieniam na krypto, dokupuję jeszcze za 500 zł i tak zostawiam. Krypto spada i jest teraz warte może z 800 zł - nie zamieniam na fiaty, zostawiam wszystko w krypto,
- i powiedzmy że mamy już 2019r. - rozliczam to jakoś? Podsumowując: w 2018r. włożyłem 3000zł + 500zł i zostałem z krypto wartymi 800zł. Wpisuję to w rubryce dot. kosztów? Czy może jedynie te dodane 500zł? Czy nic nie robię dopóki nie zamienię na fiaty?

Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 24 kwietnia 2018
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Tommek » piątek, 28 grudnia 2018, 22:27

Mam jeszcze jedno pytanie, może trochę dziwne, ale pewnie dotyczy wielu osób - Czy rozliczanie z US pod względem zakupu lub sprzedaży "coinów" oraz "tokenów" czymś się różni? Czy jedno i drugie wrzuca się wówczas do worka "kryptowaluty"?

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » sobota, 29 grudnia 2018, 16:06

http://rozliczkryptowaluty.pl/artykuly/ ... -w-2019-r/

Koszty z poprzednich lat
Problemem może być uwzględnienie kosztów zakupów z poprzednich lat podatkowych, gdyż kryptowaluty nie były uregulowane i najczęściej były traktowane jak prawa majątkowe na gruncie podatku dochodowego ze względu na wydane interpretacje podatkowe.

Od roku 2019 sytuacja się zmienia, ponieważ kryptowaluty będą rozliczane na innych zasadach, co może uniemożliwić zaliczenie kosztów poniesionych w poprzednich latach, ponieważ wcześniej były one poniesione z innego źródła przychodów.

Warto stąd rozważyć sprzedaż kryptowalut przed końcem roku 2018 i odkupienie ich zaraz po nowym roku, gdy chcemy je dalej trzymać, aby wytworzyć koszty po zmianach podatkowych.


___
Z tego co wiem artykuł zapewne konsultowany z profitplus.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 7131
Rejestracja: 21 sierpnia 2011
Reputacja: 2357
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: prezes » sobota, 29 grudnia 2018, 16:20

@bl4ck ustawodawca wprost napisal w nowej ustawie zeby w picie za 2019 r. wpisac wszystkie koszty zakupionych kryptowalut i nie rozliczonych do 2018 r.
I te koszty bedziesz mogl sobie rozliczyc.

Juz ktorys raz czytam tego typu wypociny, zeby sprzedac przed nowym rokiem. Jak nie prowadzisz DG to nie ma to dla Ciebie znaczenia.
Kanał na YouTube - przegląd rynków finansowych: kryptowaluty, akcje, surowce, forex
Blog prezesa - blog o inwestowaniu
Giełdy Kryptowalut - wiadomości, opinie, rankingi
Kryptowaluty.info.pl - Informacje ze świata kryptowalut

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » sobota, 29 grudnia 2018, 17:18

@prezes
Ano jest tym bardziej dziwnie mnie że jest to już drugie biuro podatkowe które tak twierdzi.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 7131
Rejestracja: 21 sierpnia 2011
Reputacja: 2357
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: prezes » sobota, 29 grudnia 2018, 19:46

bl4ck pisze: sobota, 29 grudnia 2018, 17:18Ano jest tym bardziej dziwnie mnie że jest to już drugie biuro podatkowe które tak twierdzi.
To mnie akurat nie dziwi, znaleźć dobrego księgowego nie jest tak łatwo.
Kanał na YouTube - przegląd rynków finansowych: kryptowaluty, akcje, surowce, forex
Blog prezesa - blog o inwestowaniu
Giełdy Kryptowalut - wiadomości, opinie, rankingi
Kryptowaluty.info.pl - Informacje ze świata kryptowalut

Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 28 października 2016
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: hayer90 » sobota, 29 grudnia 2018, 22:53

Wystarczy do rozliczenia podatkowego wymiana na giełdzie btc za złotówki, czy musi być po wymianie przelew z giełdy złotówek na konto bankowe, żeby można wpisać dochód w pit?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
6
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » sobota, 29 grudnia 2018, 23:11

hayer90 pisze: sobota, 29 grudnia 2018, 22:53Wystarczy do rozliczenia podatkowego wymiana na giełdzie btc za złotówki, czy musi być po wymianie przelew z giełdy złotówek na konto bankowe, żeby można wpisać dochód w pit?
Wystarczy wymiana. Przelewy nie mają znaczenia.

Dodano po 3 minutach 39 sekundach:
bl4ck pisze: sobota, 29 grudnia 2018, 16:06Z tego co wiem artykuł zapewne konsultowany z profitplus.
Biorąc pod uwagę jak bardzo profitplus skopał kiedyś swoją propozycję zmian w ustawie, to nie jest to dobra rekomendacja.

A ten przepis o wpisywaniu kosztów niesprzedanych krypto w 2019 jest bardzo zakamuflowany - znajduje się w przepisach wprowadzających ustawę, więc jak ktoś przeczyta samą ustawę to go nie znajdzie i pewnie stąd dużo biur go nie zauważyło. Z urzędami skarbowymi pewnie będzie ten sam kłopot, trzeba im będzie drukować treść i wskazywać palcem.

Dodano po 3 minutach 43 sekundach:
prezes pisze: sobota, 29 grudnia 2018, 16:20Juz ktorys raz czytam tego typu wypociny, zeby sprzedac przed nowym rokiem. Jak nie prowadzisz DG to nie ma to dla Ciebie znaczenia.
To może mieć sens, jeśli ktoś bez sprzedaży miałby w 2018 stratę (nie mylić z kosztami), a po sprzedaży tej straty za 2018 mieć nie będzie, albo chociaż będzie ona mniejsza. Bo z odliczaniem strat po nowym roku sytuacja jest niejasna.

Dodano po 4 minutach 15 sekundach:
japu pisze: czwartek, 27 grudnia 2018, 10:38 co z tym zrobic od PITowej strony? Za 2018 nic? Za 2019 zgłosic jako nierozliczony koszt te $150?
Zdaje się, że koszty wynajęcia mocy obliczeniowej nie są kosztami bezpośrednimi, więc jeśli nie prowadzi działlalności, to sobie ich nie odliczy ani w 2018 ani w 2019. A skoro nie ma kosztów, to nic nie wpisuje, dopiero goły przychód jak sprzeda.

Tradycyjne zastrzeżenie: nie jestem prawnikiem ani doradcą podatkowym, to nie jest porada, mogę się mylić.
Ostatnio zmieniony czwartek, 3 stycznia 2019, 08:39 przez kajetan, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 7131
Rejestracja: 21 sierpnia 2011
Reputacja: 2357
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: prezes » niedziela, 30 grudnia 2018, 08:16

kajetan pisze: sobota, 29 grudnia 2018, 23:11prezes pisze: ↑ sobota, 29 grudnia 2018, 16:20
Juz ktorys raz czytam tego typu wypociny, zeby sprzedac przed nowym rokiem. Jak nie prowadzisz DG to nie ma to dla Ciebie znaczenia.
To może mieć sens, jeśli ktoś bez sprzedaży miałby w 2018 stratę (nie mylić z kosztami), a po sprzedaży tej straty za 2018 mieć nie będzie, albo chociaż będzie ona mniejsza. Bo z odliczaniem strat po nowym roku sytuacja jest niejasna.
Faktycznie w takim przypadku mogłoby to mieć sens.
Kanał na YouTube - przegląd rynków finansowych: kryptowaluty, akcje, surowce, forex
Blog prezesa - blog o inwestowaniu
Giełdy Kryptowalut - wiadomości, opinie, rankingi
Kryptowaluty.info.pl - Informacje ze świata kryptowalut

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » środa, 2 stycznia 2019, 19:38

Osoby zainteresowane aplikacją do obliczania wysokości kwoty podstawy opodatkowania w obrocie kryptowalutami zapraszam do śledzenia tematu https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=7&t=31316

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » czwartek, 3 stycznia 2019, 08:56

Pewnie to juz bylo i przegapilem wiec sorry ale czy slusznie zakladam, ze rozliczenie przychodu (od 2019r) uzyskanego ze sprzedazy monet otrzymanych za utrzymywanie masternode jest NORMALNE czyli brak kosztow, podatek od przychodu, zerowa grozba obozu pracy albo karnej kompanii?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » czwartek, 3 stycznia 2019, 09:30

@japu No, z tą zerową groźbą obozu pracy to już bym nie przesadzał, nie oczekuj cudów, narodowy rząd nie może skalać się liberalnym podejściem wobec spekulantów, aferzystów, cinkciarzy, i innych kombinatorów bezkarnie działających na szkodę zdrowej tkanki klasy robotniczej.

Reszta na oko chyba się zgadza. Oczywiście nie masz żadnych dowodów księgowych, jak zarobiłeś tę kasę, i czy to aby na pewno nie była zorganizowana działalność przestępcza polegająca na praniu pieniędzy, finansowaniu terroryzmu i opozycji parlamentarnej, więc potencjalnie jeszcze z tym źródłem przychodów mogłyby być problemy, ale chyba mało prawdopodobne, skoro sam chcesz coś zapłacić.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości