Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4456
Rejestracja: 27 maja 2017
Reputacja: 1765
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Dovakhiin » środa, 25 kwietnia 2018, 11:53

Czy ktoś mi podpowie jedną rzecz bo mam dylemat..

jeżeli idac w myśl zasady
Suma sprzedaży - suma kupna = dochód

to jezeli moje ostatnie 3 transakcje w roku kończą się KUPNEM... (potem już ich nie sprzedaje w 2017)...
to musze te 3 ostatnie transakcje wyrzucić z sumy kupna ogółem prawda?

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » środa, 25 kwietnia 2018, 11:56

japu pisze: Chyba, ze ktos to robi celowo w ramach DG, zeby sobie optymalizowac jakos podatki.
panie panie ... DG to jednak przywileje 19% podatku i wrzucanie dodatkowych kosztów aby pomniejszyć dochodowy i liczenie na bieżąco kosztów.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » środa, 25 kwietnia 2018, 11:59

bl4ck pisze: panie panie ... DG to jednak przywileje 19% podatku i wrzucanie dodatkowych kosztów aby pomniejszyć dochodowy i liczenie na bieżąco kosztów.
To w takim razie powinno US/KAS zalezec na tym, zeby nikomu nie potraktowac tego jako DG :)

Dodano po 1 minucie 12 sekundach:
Dovakhiin pisze: to jezeli moje ostatnie 3 transakcje w roku kończą się KUPNEM... (potem już ich nie sprzedaje w 2017)...
to musze te 3 ostatnie transakcje wyrzucić z sumy kupna ogółem prawda?
To jest zagadka, nad ktorej rozwiazaniem wszyscy sie zastanawiaja ;P Kiedy rozpoznac koszt...Przewaza wersja, ze powinienes wyrzucic te transakcje z kupna "ogółem". Ale czy wiekszosc ma racje?

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » środa, 25 kwietnia 2018, 12:01

@japu, To Zusowi powinno bo oni nie dostają :D haha

Dodano po 2 minutach 8 sekundach:
japu pisze: To jest zagadka, nad ktorej rozwiazaniem wszyscy sie zastanawiaja ;P Kiedy rozpoznac koszt...Przewaza wersja, ze powinienes wyrzucic te transakcje z kupna "ogółem". Ale czy wiekszosc ma racje?
Pokaż mi wypowiedz profesjonalisty od podatków który wypowiedział się inaczej, wybacz ale nie znajdziesz... te inaczej myślące osoby to tylko ich wymysły według ich logiki.
Ostatnio zmieniony środa, 25 kwietnia 2018, 12:03 przez bl4ck, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4456
Rejestracja: 27 maja 2017
Reputacja: 1765
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Dovakhiin » środa, 25 kwietnia 2018, 12:01

@japu,
taka zagadka, że przy zaliczeniu do sumy daje mi to stratę ale kurła nie ma sprzedaży w nich więc i o stracie nie ma mowy.. wchodzac w 2018 nie odlicze sobie tego tzn nie pomniejsze ewentualnych dochodów o te nieszczęsne kupno pod koniec roku;/

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » środa, 25 kwietnia 2018, 12:03

@Dovakhiin, Dlatego doszliśmy teraz do wniosku że najlepsza opcja bez DG to przed końcem roku sprzedać wszystkiego na FIAT.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » środa, 25 kwietnia 2018, 12:05

@Dovakhiin, no wlasnie to tez zagadka :) Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to ze nie mozna zakupow w 2017 wykazac jako koszt w 2018 :) Rozwiazania sa dwa:
1. Uznajesz koszty w momencie zakupu i wtedy liczysz wszystko na kupe (podobno tak sie robi przy DG)
2. Uznajesz koszty w momencie sprzedazy (niesprzedanych nie wrzucasz do kosztow) i tym samym uznasz koszty zakupu w przyszlym roku (na przyklad FIFO).

Przeciez jak ktos kupil w 2017 mieszkanie za 500tys, a potem w 2018 sie przeprowadza i mieszkanie chce sprzedac za 500tys to co? Nie moze sobie kosztow zakupu uwzglednic i podatek ma zaplacic od calosci kwoty chociaz sprzedal za tyle za ile kupil? :)

Dodano po 24 sekundach:
bl4ck pisze: @Dovakhiin, Dlatego doszliśmy teraz do wniosku że najlepsza opcja bez DG to przed końcem roku sprzedać wszystkiego na FIAT.
No ale jakby to powiedziec nijak nie da sie kliknac zeby sprzedac jeszcze w 2017 :)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 4456
Rejestracja: 27 maja 2017
Reputacja: 1765
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Dovakhiin » środa, 25 kwietnia 2018, 12:08

na nic tak... kupno w 2017 pod koniec sprawia, że mam podatek... nie dość, że podatek za 2017 to jeszcze nie uszczuplę sobie podatku od zysku w 2018 ;/ taka podwójna danina tylko dlatego, że zrobiłem błąd...

w tym linku

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Bitcoi ... 63424.html

jest fragment...

Wśród wykazywanych w deklaracji PIT-36 kosztów podatkowych wymienić należy w takim przypadku wszelkie faktycznie poniesione i prawidłowo udokumentowane wydatki poniesione w celu nabycia jednostek kryptowalut. Koszty to nie tylko wydatek bezpośredni – czyli koszt nabycia prawa majątkowego, ale również wszelkie wydatki pośrednie, związane z obsługą rynku, jego kontrolą i prowadzeniem transakcji. Koszty wykazać należy w dacie ich poniesienia – zatem wyłącznie w roku, w którym faktycznie zostały one poniesione.

także co?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » środa, 25 kwietnia 2018, 12:37

Ano nic. Mi jeden księgowy kiedyś powiedział tak jak w tym artykule w Bankierze, a potem prawnik powiedział, że FIFO. Ostatnio większość twierdzi że to drugie, czyli jednak wyrzucać. Wszystko się rozbija o hierarchię ważności spójników w jednym zdaniu: https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php? ... 40#p482966

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Barragol » środa, 25 kwietnia 2018, 12:44

japu pisze: @resuls, jakis czas temu tez wymyslalem takie dziwne rozwiazania :) Jakby gieldy zwracaly w historii tylko "Order BUY" to by bylo spoko :) Ale pewnie i tak by nie przeszlo bo krypto/krypto to wymiana po prostu - tzn. wg US/KAS. A od wymiany PCC i PD :)

Ale na logike to przeciez zamieniajac powiedzmy BTC na LTC to tak na prawde kupujemy LTC od kogos. Nie mielismy LTC a teraz mamy wiec albo kupilismy, albo dostalismy albo ukradlismy :) Nie ma na gieldach opcji BY, SELL i CHANGE tylko sa BUY i SELL. Wystarczyloby ograniczyc do BUY :) Skad w ogole zalozenie, ze jak zamieniamy DGB na BTC to sprzedajemy DGB. To jakies pozostalosci z przyjetego w fiatach nazewnictwa transakcji.
jakby rozrozniac sprzedaz i kupno to by raczej mialo znaczenie czy sie bylo makerem czy takerem

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » środa, 25 kwietnia 2018, 12:47

@Dovakhiin, @kajetan, zasadniczo rzecz biorac rozwiazanie FIFO oraz uznanie kosztow zakupu przy sprzedazy nawet w kolejnym roku nie rodzi wielkich roznic podatkowych. Jedynie moment placenia podatku jest inny.

Jesli koszty rozpoznamy od razu to zmniejszamy dochod w roku zakupu i placimy mniejszy podatek ale tych kosztow nie rozpoznamy juz przy sprzedazy wiec wtedy zaplacimy wiekszy. Strate z kolei rozciagnie sie na kolejne lata (bez sensu ale jednak)
Przez analogie, jesli rozpoznamy koszty w momencie sprzedazy, to podatek zaplacimy wiekszy za rok 2017 ale za to mniejszy w 2018 (bo rozpoznamy koszty zakupu).
W ktoryms roku te koszte musza byc uznane. Zapewne z pkt widzenia US podatek powinien wplynac jak najwczesniej zatem lepiej dla panstwa uznac koszty przy sprzedazy...

Dodano po 1 minucie 13 sekundach:
Barragol pisze: jakby rozrozniac sprzedaz i kupno to by raczej mialo znaczenie czy sie bylo makerem czy takerem
Nie do konca bo bedac takerem nie wiesz czy maker mial na mysli sprzedaz czy kupno :)
Dlatego uwazam, ze przy rynkach krypto/krypto przycisk powinien byc jeden i nazywac sie, jesli nie "buy" to chociaz "change" :)

Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: dingo » środa, 25 kwietnia 2018, 12:47

109 stron nic nie dającej dyskusji. Nie ważne jak zrobisz i tak będzie zrobione źle i to nie przypadek.
Dopóki nie będzie nowych przepisów te dywagacje są bezwartościowe.

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Barragol » środa, 25 kwietnia 2018, 12:51

Dovakhiin pisze: na nic tak... kupno w 2017 pod koniec sprawia, że mam podatek... nie dość, że podatek za 2017 to jeszcze nie uszczuplę sobie podatku od zysku w 2018 ;/ taka podwójna danina tylko dlatego, że zrobiłem błąd...

w tym linku

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Bitcoi ... 63424.html

jest fragment...

Wśród wykazywanych w deklaracji PIT-36 kosztów podatkowych wymienić należy w takim przypadku wszelkie faktycznie poniesione i prawidłowo udokumentowane wydatki poniesione w celu nabycia jednostek kryptowalut. Koszty to nie tylko wydatek bezpośredni – czyli koszt nabycia prawa majątkowego, ale również wszelkie wydatki pośrednie, związane z obsługą rynku, jego kontrolą i prowadzeniem transakcji. Koszty wykazać należy w dacie ich poniesienia – zatem wyłącznie w roku, w którym faktycznie zostały one poniesione.

także co?
Jaka niby podwojna danina? Cos tu chyba zle liczysz.
japu pisze:Nie do konca bo bedac takerem nie wiesz czy maker mial na mysli sprzedaz czy kupno
to akurat malo wazne co autor mial na mysli, jesli jestes takerem to znaczy ze oferta juz byla na rynku czyli kupujesz, makerem odwrotnie

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » środa, 25 kwietnia 2018, 12:53

@dingo, masz racje ale jakos trzeba to zrobic...Podobno lepiej zle niz wcale :)

Dodano po 1 minucie 55 sekundach:
Barragol pisze: to akurat malo wazne co autor mial na mysli, jesli jestes takerem to znaczy ze oferta juz byla na rynku czyli kupujesz
Nie zgadzam sie.
Suguerujesz, ze jesli wystawie oferte "kupie mieszkanie (czyli prawa majatkowe do nieruchomosci)" to jesli mi sprzedasz mi to mieszkanie to jestes kupujacym bo oferta byla na rynku a ty zostales takerem i kupiles pieniadze za mieszkanie? :)

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Barragol » środa, 25 kwietnia 2018, 13:41

japu pisze: @dingo, masz racje ale jakos trzeba to zrobic...Podobno lepiej zle niz wcale :)

Dodano po 1 minucie 55 sekundach:
Barragol pisze: to akurat malo wazne co autor mial na mysli, jesli jestes takerem to znaczy ze oferta juz byla na rynku czyli kupujesz
Nie zgadzam sie.
Suguerujesz, ze jesli wystawie oferte "kupie mieszkanie (czyli prawa majatkowe do nieruchomosci)" to jesli mi sprzedasz mi to mieszkanie to jestes kupujacym bo oferta byla na rynku a ty zostales takerem i kupiles pieniadze za mieszkanie? :)
zakladajac ze oferowalbys nie pieniadze a inne prawa majatkowe to tak wlasnie by bylo

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » środa, 25 kwietnia 2018, 14:09

Barragol pisze: zakladajac ze oferowalbys nie pieniadze a inne prawa majatkowe to tak wlasnie by bylo
Nie rozumiem tego. Ja wystawiam oferte, ze kupie mieszkanie za ziemniaki. Ty jestes takerem i bierzesz te oferte z rynku i? Ja kupuje mieszkanie za ziemniaki a Ty kupujesz ziemniaki za mieszkanie? To kto sprzedaje?

Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Mosteque » środa, 25 kwietnia 2018, 14:13

@japu, Rozumiem Twój tok rozumowania. Ale chyba właśnie barter na tym polega, że następuje wymiana. To nie jest transakcja sprzedaż-kupno.
Oczywiście podciągnięcie krypto pod to jest tak głupie, że aż boli. I cały czas wychodzą nowe chocki-klocki z tego powodu. Ale tak im największe podatki do zapłacenia wyszły.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » środa, 25 kwietnia 2018, 14:15

Mosteque pisze: Ale tak im największe podatki do zapłacenia wyszły.
Ale tylko dlatego, ze cena BTC rosla :)

Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Mosteque » środa, 25 kwietnia 2018, 14:22

Gdyby spadała, pewnie płacilibyśmy teraz podatek od ceny zakupu ;)

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Barragol » środa, 25 kwietnia 2018, 14:27

ktos gdzies pisal ze z powodu niejasnej sytuacji podatkowej to teraz w UK przedluzyli rozliczenie dochodu z krypto za 2017 do pazdziernika
w polsce jest cos takiego mozliwe?

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości