Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 279
Rejestracja: 16 grudnia 2013
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Anunaki » sobota, 1 września 2018, 08:38

benq pisze: W PITa za rok wpisujesz przychód: 10,000, koszty uzyskania przychodu: 10,000.
Należny podatek: 0.
To wychodzi na to, że po za zgłoszeniem wymiany xmr na równowartość w btc będzie 0dochodu...to po chu... to zgłaszać....jak i tak go nie będzie...a tak bym zgłosił dopiero przy faktycznej wymianie na fiaty i 19% dochodowy...

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: benq » sobota, 1 września 2018, 08:47

gr0g pisze: Jak ktoś kupi od Ciebie Twój token za 1M na regulowanej giełdzie to możliwe, że to przejdzie - zapewne też, sprawdzą drugą stronę transakcji.
:shock:
Co to jest regulowana giełda?
Bitbay w Polsce próbował być "regulowany" przegrał z systemem.
Żadna giełda nie ma akredytacji MF.
Praktycznie każda bywa oskarżana o kreowanie wolumenu - czyli lewe transakcje.
Transakcje giełdowe nie są widoczne w blockchainie, a jedynie w prywatnym systemie giełdy.
Wiele giełd zapewnia anonimowość - do pewnych kwot - czyli każda transakcja jest zawierana z anonimowym żulem.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » sobota, 1 września 2018, 09:10

benq pisze: :shock:
Co to jest regulowana giełda?
KYC, AML, prawo europejskie/międzynarodowe, prowadzenie księgowości.
Już prościej będzie wypłacać Ci ten milion w bitomatach :)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: benq » sobota, 1 września 2018, 09:24

@gr0g, KYC w żaden sposób nie weryfikuje pracy giełdy.

Początkujący
Posty: 51
Rejestracja: 31 stycznia 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bialas198720 » sobota, 1 września 2018, 10:54

Znaczy nic się nie zmieniło z pcc jeśli chodzi o lata wstecz, nadal temat rzeka.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » sobota, 1 września 2018, 23:04

benq pisze: @bialas198720, od 13 lipca 2018 nie ma PCC. Zakupu nie zgłaszasz nigdzie i nikomu.
Ale tylko przez rok. Ten nowy projekt ustawy nie zmienia nic w PCC, bo krypto są nadal prawami majątkowymi. Więc jeśli nie wprowadzą czegoś nowego, to w połowie 2019 przestaje obowiązywać tymczasowe zwolnienie z rozporządzenia i nagle znów będziemy mieli to urocze PCC od zakupu i wymiany krypto.

Dodano po 9 minutach 33 sekundach:
gr0g pisze: Przy rozdawanych ICO, airdropach czy forkach masz nowe coiny bez kosztów - nie widzę tutaj żadnej filozofii.
Była durna interpretacja indywidualna, według której forki generują od razu przychód.
benq pisze: Tworzę benqcoin, ktoś kupuje go ode mnie za milion i gotowe. Mam dowód dla US.
A po co do tego benqcoin? Namaluj obraz, sprzedaj koledze za milion. Masz dokładnie taką samą sytuację - był towar, podobno ktoś zapłacił milion, dowodem jest tylko prywatny dokument (faktura, rachunek, oświadczenie). Co za różnica.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » poniedziałek, 3 września 2018, 21:52

kajetan pisze: Była durna interpretacja indywidualna, według której forki generują od razu przychód.
Dlatego bardzo ryzykowne jest występowanie teraz o interpretacje indywidualną, gdyż można właśnie dostać taki kwiatek :/

Dodano po 4 minutach 2 sekundach:
W sumie forki są dość ciekawe - np. mógł ktoś kupić bitcoina, tylko po to, żeby dostać bitcoin cash. Jest to dosyć twardy argument, aby podzielić koszt (w sensie wydatek) wg proporcji w jakiej ich wartość została rozdzielona. Tylko czy cena miałaby być liczona z 1 dnia od forka czy może z 1 sekundy? a może każda dowolna cena między forkiem, a momentem użycia bitcoin cash jest dobra... W końcu ktoś mógł się dowiedzieć o tym forku po czasie. Liczenie kosztu nabycia od zera jest najprostsze, tylko czy zawsze jest zgodne z rzeczywistością? Stwierdzenie, że fork generuje odrazu przychód jest dla tej osoby bardzo przykre. Teraz, jeżeli ta osoba nazwijmy go "Jan" jest w posiadaniu 1 bitcoina, to w każdej chwili ktoś złośliwy, nazwijmy go "Mati", może zrobić forka Bitcoina, podpisać umowę kupna-sprzedaży jednego satoshi "Bitcoin Mati" z użytkownikiem "Jarek" za kwotę 32.000 PLN i w ten sposób rozwiązać problem długu publicznego Polski (~1.000.000.000.000 PLN). Upraszczając "Jan" otrzymuje 1 BTCMati w wyniku forka i musi zapłacić podatek od kwoty 32000 PLN / 0.00000001 * 1 = 3.200.000.000.000 PLN. Uwzględniając kwotę wolną od podatku i daninę solidarnościową, podatek "Jana" wynosi: 1.023.999.988.026 PLN + (1.023.999.988.026 PLN - 1000.000 PLN) * 1% = 1.034.239.987.896,26 PLN. :|

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 9 lipca 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: krzysrg » czwartek, 20 września 2018, 12:05

Witam,

Mam pytanie o metodę FIFO.

Przykładowo:

20.12.2017 sprzedałem wszystkie krypto jakie posiadałem za 1000 pln (zysk za 2017). Stan konta na giełdzie 1000 pln.

28.12.2017 za 1000 pln kupiłem kryptowalutę X. Stan kotna na giełdzie: 1 X. (1 sztuka kryptowaluty X)
Zapłaciłem w US podatek od 1000 pln (zgodnie z metodą FIFO)

01.05.2018 Sprzedałem kryptowalutę X za 1500 pln. Stan konta na giełdzie: 1500 pln - zysk.

Od jakiej kwoty będę musiał zapłacić podatek? Czy jeszcze raz opodatkują mi te 1000 pln co w 2017, czy powinienem zapłacić podatek tylko od 500 pln?

Zakładając, że utrzymamy obecną metodę obliczania podatku. Jakie wartości powinienem wpisać jako koszt uzyskania przychodu i przychód?
Koszt uzyskania przychodu: 1000, przychód 1500 - czy inaczej?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » czwartek, 20 września 2018, 12:53

krzysrg pisze: Witam,

Mam pytanie o metodę FIFO.

Przykładowo:

20.12.2017 sprzedałem wszystkie krypto jakie posiadałem za 1000 pln (zysk za 2017). Stan konta na giełdzie 1000 pln.

28.12.2017 za 1000 pln kupiłem kryptowalutę X. Stan kotna na giełdzie: 1 X. (1 sztuka kryptowaluty X)
Zapłaciłem w US podatek od 1000 pln (zgodnie z metodą FIFO)

01.05.2018 Sprzedałem kryptowalutę X za 1500 pln. Stan konta na giełdzie: 1500 pln - zysk.

Od jakiej kwoty będę musiał zapłacić podatek? Czy jeszcze raz opodatkują mi te 1000 pln co w 2017, czy powinienem zapłacić podatek tylko od 500 pln?

Zakładając, że utrzymamy obecną metodę obliczania podatku. Jakie wartości powinienem wpisać jako koszt uzyskania przychodu i przychód?
Koszt uzyskania przychodu: 1000, przychód 1500 - czy inaczej?
Jeśli FIFO, to koszt 1000.
Tyle, że FIFO dla kryptowalut nie jest nigdzie zapisane wprost w ustawie, gdyby ją odczytywać dosłownie, to wolno odliczać koszty tylko w roku ich poniesienia. Mimo to urzędy skarbowe już kilka razy uznawały że to ma być FIFO, bo rzekomo koszty są ponoszone dopiero gdy są przychody, czyli w roku sprzedaży.

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 9 lipca 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: krzysrg » czwartek, 20 września 2018, 13:01

Dr. Mentzen (opiera się o instrukcje MF) oraz mój US twierdzi że ma być FIFO.
Czyli w skrócie w przyszłym roku w zeznaniu w koszty mogę dorzucić tą wartość pieniędzy którą wydałem na zakup kryptowaluty sprzedanej w 2018?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » czwartek, 20 września 2018, 14:12

krzysrg pisze: Dr. Mentzen (opiera się o instrukcje MF) oraz mój US twierdzi że ma być FIFO.
Czyli w skrócie w przyszłym roku w zeznaniu w koszty mogę dorzucić tą wartość pieniędzy którą wydałem na zakup kryptowaluty sprzedanej w 2018?
Jeśli FIFO to tak.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » piątek, 21 września 2018, 10:14

Wymuszanie uproszczenia FIFO to kolejny absurd. Jeżeli wykopałeś 1BTC i postanowiłeś przelać sobie 0.1BTC na giełdę, aby tylko częścią tych BTC pohandlować, to przy obrocie tym 0.1BTC płacisz cały czas podatek od przychodu (nie masz kosztów), aż do momentu obrócenia całą kwotą posiadanego majątku w BTC.

Dodano po 17 minutach 42 sekundach:
Takie podejście niszczy sens ekonomiczny operacji. Dwie osoby, które za tą samą kwotę nabyły tą samą ilość BTC, tyle że w innej kolejności, mogą znaleść się w sytuacji, że pozornie opłacalna transakcja dla jednej osoby będzie wiązać się z zyskiem, a dla drugiej ze stratą. Jak ktoś tego nie pilnuje na bieżąco, a chce się rozliczać uproszczoną metodą np. FIFO, to gra w swoistą rosyjską ruletkę :)

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » niedziela, 23 września 2018, 20:44

gr0g pisze: Wymuszanie uproszczenia FIFO to kolejny absurd. Jeżeli wykopałeś 1BTC i postanowiłeś przelać sobie 0.1BTC na giełdę, aby tylko częścią tych BTC pohandlować, to przy obrocie tym 0.1BTC płacisz cały czas podatek od przychodu (nie masz kosztów), aż do momentu obrócenia całą kwotą posiadanego majątku w BTC.
A nie do momentu obrócenia tą częścią przelaną na giełdę? Ja się nie znam, ale podobno tak jest to interpretowane przy giełdach papierów wartościowych, gdzie całkiem oficjalnie w ustawie wpisane jest FIFO. Tam każde biuro maklerskie utrzymuje osobną kolejkę FIFO, a przy przelewaniu akcji między biurami kopiuje się też ich historia. Nawet wynika z tego popularna metoda optymalizowania podatków - jeśli kupiło się dane akcje najpierw taniej, a potem drożej, to można przelać tańszą część do innego maklera a resztę sprzedać i wtedy koszty w FIFO są od tych droższych zakupów *.

Przenosząc ten sam mechanizm na krypto, każdy portfel miałby osobne FIFO, czyli jeśli przelejesz 0.1BTC na giełdę, sprzedasz je i odkupisz, to już masz koszty, nie musisz obrócić całym bitcoinem, bo portfel na który kopiesz to osobne FIFO.
Oczywiście nic nie jest ustalone w prawie, nawet użycie FIFO nie jest tam wpisane, ja tylko ekstrapoluję interpretację FIFO stosowaną przy instrumentach finansowych.

* Źródło tej optymalizacji: Robert Morawski, Inwestowanie a podatki - niezbędnik inwestora

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » poniedziałek, 24 września 2018, 13:54

Jeżeli uznać, że kolejka kosztów (np. FIFO) działa również dla przelewów/transferów, to otwiera to drogę do identyfikacji szczegółowej. Wtedy już nie ma znaczenia, którą metodę wybierzemy. Za pomocą FIFO można dojść do LIFO, czy też - HIFO - najbardziej optymalnej metody ze względów podatkowych. 

Gorzej, jak ktoś będzie misternie układał te swoje Wieże Hanoi, a urzędnik wyrzuci to do kosza i zrobi mu takie “FIFO”, że podatnik nie będzie mógł już więcej chodzić.

Ciężko też nie wspomnieć o bezsensie ekonomicznym takich transferów na pokaz, pomiędzy swoimi własnymi portfelami 

Sposoby na transfer kryptowalut powstają bardzo szybko. Co z istniejącymi już sposobami z użyciem side-chain’ów, Lighting Network, użyciem text coin’ów czy paper wallet’ów? Co z operacjami na giełdach, które wydarzają się poza blockchain’em i tak naprawdę są zwykłymi zapisami w centralnie zarządzanej bazie danych - dlaczego giełdy mają prawo prowadzić sobie własną księgowość, ponad blockchain’em, a zwykły Kowalski nie?

Do rozliczenia kosztów powinna być możliwość użycia dowolnych, aktualnie posiadanych przez podatnika monet. A czyż nie każdy ma prawo do korzystania ze swojego kapitału w racjonalny sposób? Oczywistym jest, że kapitał naturalnie będzie dążył do optymalnego wykorzystania, a jakiekolwiek narzucanie uproszczeń typu FIFO/LIFO jest sztuczne i powoduje tylko niepotrzebny ruch. 

W przeciwieństwie do istniejących instrumentów finansowych, koszty transferu kryptowalut są bardzo niskie/bądź wręcz zerowe, do korzystania z nich nie są na szczęście wymagane żadne certyfikaty lub licencje, co w rezultacie powoduje, że każdy może być swoim własnym bankiem czy brokerem.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 24 września 2018, 20:34 przez gr0g, łącznie zmieniany 1 raz.

Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: dingo » poniedziałek, 24 września 2018, 13:58

Jutro ma być omawiana m.in. ta ustawa w sejmie, cokolwiek to znaczy.
https://www.money.pl/gielda/wiadomosci/ ... 16766.html
Mnie nadal zastanawia czy ktokolwiek proponował by wstecznie znieść barter i PCC, bo nadal nie wiem i nie wiem czy ktokolwiek wie w jakich zakresach obowiązuje/obowiązywał. Chyba że to z jakichś względów niemożliwe.

Wg https://bip.kprm.gov.pl/kpr/form/r27093 ... awy-o.html
Planowany termin przyjęcia projektu przez RM III kwartał 2018 r.
Wg pism wysyłanych opublikowanie musi nastąpić do końca listopada 2018r. przez dyrektywy UE
A przepisy niby sa na 2019 ale tak naprawde niektore na 2018, czuje ze moznaby rownie dobrze wpisac 2008

Wygadany
Posty: 666
Rejestracja: 14 lutego 2017
Reputacja: 180
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: esse » poniedziałek, 24 września 2018, 17:28

dingo pisze: Mnie nadal zastanawia czy ktokolwiek proponował by wstecznie znieść barter i PCC, bo nadal nie wiem i nie wiem czy ktokolwiek wie w jakich zakresach obowiązuje/obowiązywał. Chyba że to z jakichś względów niemożliwe.
W Polsce wszystko jest możliwe :mrgreen:
Problem polega chyba na tym, że niektórzy zapłacili już podatek od krypto-krypto i/lub PCC. Gdyby znieśli to z datą wsteczną, to musieliby zwracać, a tego nasze państwo nie lubi ;)

Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: dingo » poniedziałek, 24 września 2018, 18:33

esse pisze:
dingo pisze: Mnie nadal zastanawia czy ktokolwiek proponował by wstecznie znieść barter i PCC, bo nadal nie wiem i nie wiem czy ktokolwiek wie w jakich zakresach obowiązuje/obowiązywał. Chyba że to z jakichś względów niemożliwe.
W Polsce wszystko jest możliwe :mrgreen:
Problem polega chyba na tym, że niektórzy zapłacili już podatek od krypto-krypto i/lub PCC. Gdyby znieśli to z datą wsteczną, to musieliby zwracać, a tego nasze państwo nie lubi ;)
PCC 'znieśli', kazali nie płacić, a odpowiedź na pytanie o zwroty to 'nie wiadomo czy zwrócimy'

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Rumcajs » wtorek, 25 września 2018, 11:53

Większość osob pisała żeby tego PCC nie płacić przecież ten podatek u daytraderów czy osób grających botami wynosił więcej niż kapitał, jak ktoś zapłacił PCC to powinien puknąć się w czoło a nie mieć pretensji do garbatego że ma dzieci proste.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » wtorek, 25 września 2018, 12:45

esse pisze: Problem polega chyba na tym, że niektórzy zapłacili już podatek od krypto-krypto i/lub PCC.
Przed kwietniem 2018 PCC zapłaciło raptem... kilkadziesiąt osób z tych milionów które handlowały. Była o tym informacja w uzasadnieniu rozporządzenia zwalniającego tymczasowo z PCC. Potem trudno powiedzieć, pewnie trochę osób się przestraszyło tamtego komunikatu. Teraz jest zwolnienie, ale tylko do czerwca 2019.
Rumcajs pisze: przecież ten podatek u daytraderów czy osób grających botami wynosił więcej niż kapitał
Tak, boty i daytrading krypto były w Polsce wybitnie nieopłacalne i będą znowu od lipca 2019.
Rumcajs pisze: powinien puknąć się w czoło a nie mieć pretensji do garbatego że ma dzieci proste
To znaczy mam kurna bić brawo, że ktoś uchwalił durne prawo i absolutnie nie mieć pretensji do rządu? Weź się sam puknij.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Rumcajs » wtorek, 25 września 2018, 13:06

@kajetan,

Czytałeś całe zdanie w ogóle ? Napisałem że "kto zapłacił PCC powinien puknąć się w czoło", co nie znaczy że nagle popieram PCC i nie mam pretensji do rządu, oczywiście że nie ale chyba o oczywistej oczywistości nie muszę pisać, przecież to wynika z kontekstu całego zdania.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości