Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Wygadany
Posty: 666
Rejestracja: 14 lutego 2017
Reputacja: 180
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: esse » poniedziałek, 20 listopada 2017, 19:32

Nozib pisze: kupilem za przykladowo 3tys.zl.Te 3 kola pomnozylo mi sie np.do 30tys.
Mylisz przychód z dochodem. Masz 30 tys. przychodu minus 3 tys. kosztów daje 27 tys. dochodu. Od dochodu płacisz podatek według odpowiedniej skali. Koszty trzeba mieć udokumentowane.
udalo mi sie zarobic niecale 2100zl.Wyslalem to na portfel.Rozumiem ze od tej kwoty podatku nie odprowadzam,bo nie przekroczylem limiyu tak?
Chyba tylko wtedy, jeśli nie masz innych dochodów, np. z pracy.

Początkujący
Posty: 47
Rejestracja: 10 września 2017
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Nozib » wtorek, 21 listopada 2017, 17:26

esse pisze:
Nozib pisze: kupilem za przykladowo 3tys.zl.Te 3 kola pomnozylo mi sie np.do 30tys.
Mylisz przychód z dochodem. Masz 30 tys. przychodu minus 3 tys. kosztów daje 27 tys. dochodu. Od dochodu płacisz podatek według odpowiedniej skali. Koszty trzeba mieć udokumentowane.
udalo mi sie zarobic niecale 2100zl.Wyslalem to na portfel.Rozumiem ze od tej kwoty podatku nie odprowadzam,bo nie przekroczylem limiyu tak?
Chyba tylko wtedy, jeśli nie masz innych dochodów, np. z pracy.
Dokladnie 27tys przychodu.Nizej tak napisalem.
Ale chodzi mi o to,ze tak jak opisalem wczesniej,z tej jednej konkretnie waluty mam dochod 30 tys. i w rozliczeniu jako koszt podaje 3tys.zl. ktore konkretnie w ta walute zainwestowalem,a przychod mialem 27tys.zl.,czy 20 tys.zl.jako ogolny wklad(koszt) w kryptowaluty i przychod wyniosl mi 10tys.zl.

Dodano po 55 sekundach:
Nozib pisze:
esse pisze:
Nozib pisze: kupilem za przykladowo 3tys.zl.Te 3 kola pomnozylo mi sie np.do 30tys.
Mylisz przychód z dochodem. Masz 30 tys. przychodu minus 3 tys. kosztów daje 27 tys. dochodu. Od dochodu płacisz podatek według odpowiedniej skali. Koszty trzeba mieć udokumentowane.
udalo mi sie zarobic niecale 2100zl.Wyslalem to na portfel.Rozumiem ze od tej kwoty podatku nie odprowadzam,bo nie przekroczylem limiyu tak?
Chyba tylko wtedy, jeśli nie masz innych dochodów, np. z pracy.
Dokladnie 27tys przychodu.Nizej tak napisalem.
Ale chodzi mi o to,ze tak jak opisalem wczesniej,z tej jednej konkretnie waluty mam dochod 30 tys. i w rozliczeniu jako koszt podaje 3tys.zl. ktore konkretnie w ta walute zainwestowalem,a przychod mialem 27tys.zl.,czy 20 tys.zl.jako ogolny wklad(koszt) w kryptowaluty i przychod wyniosl mi 10tys.zl.
Dochodow w pl nie ma.Pracuje za granica i tam rozliczam sie z podatkow.

Wygadany
Posty: 666
Rejestracja: 14 lutego 2017
Reputacja: 180
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: esse » wtorek, 21 listopada 2017, 18:31

@Nozib, dalej mylisz przychód z dochodem.
Przychód - koszty = dochód.
Kupiłeś pakiet waluty X za 3000, potem wartość tego pakietu wzrosła do 30000. Sprzedajesz za fiaty, np. PLN.
Masz 30000 przychodu minus 3000 kosztów, co daje 27000 dochodu. Od dochodu płacisz podatek według odpowiedniej skali podatkowej.
Ale jeśli rezydentem podatkowym w innym kraju, niż Polska, to nie pomogę, poszukaj doradcy podatkowego.

Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 30 sierpnia 2017
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: rafalg69 » wtorek, 21 listopada 2017, 19:24

Witam,
czy do obliczenia podatku moge zastowac metode sredniej tzn:
zakup 1 LSK - 10 PLN, zakup 1 LSK - 15 PLN, zakup 1LSK - 20, zakup 1 LSK - 25 PLN razem mam 4 LSK na kwote 70 PLN, srednia zakupu wychodzi 17,5 PLN za LSK. Nastepnie w danym roku po tych zakupach sprzedaje tylko 2 LSK po 35, reszta lezy. Podatek za te 2 sprzedane licze 35-17,5= 17,5, 17,5x2LSK=35, 35x18%. Dzieki.

Wygadany
Posty: 666
Rejestracja: 14 lutego 2017
Reputacja: 180
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: esse » wtorek, 21 listopada 2017, 19:27

@rafalg69, poczytaj o FIFO.

Początkujący
Posty: 62
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 6
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kryptoPONZI » wtorek, 21 listopada 2017, 20:22

dzięki wszystkim za odp, wczytałem się w różne źródła wszystko mi się zgadza teraz

Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 30 sierpnia 2017
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: rafalg69 » wtorek, 21 listopada 2017, 20:34

Ok dzieki, czyli liczymy jak podatek gieldowy wedlug zasady pierwsze weszlo, pierwsze wyszlo, czyli wedlug mojego przykladu to:
35-10=25, 35-15=20, 25+20=45, 45x18%. Reszta zostaje na kolejna sprzedaz.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 64
Rejestracja: 11 sierpnia 2017
Reputacja: 36
Reputacja postu: 
-9
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Znaku510 » środa, 22 listopada 2017, 06:27

Widzę, że dużo ludzi straszy i podaje fałszywe informacje zamiast pomóc, a sam temat zamienił się w przeczące sobie zdania. Moim zdaniem temat powinien być zamknięty bo jest on strasznie mylący. Dużo osób mówi o tym, że obowiązek podatkowy powstaje podczas wymiany KRYPTO - FIAT (PLN, USD, EUR itd...) co jest kompletną bzdurą ponieważ nasze cenne złotówki są wpisane jedynie w baze danych, a znajdują się cały czas na koncie BitBay'a, nawet nie naszym indywidualnym. Po tym co tu zobaczyłem zapytałem się supportu BitBay jak to jest:

- Obowiązek powstaje w momencie wypłaty na konto bankowe waluty FIAT, wtedy gdy mamy zysk.
- Osoba prywatna ma obowiązek złożyć PIT-11.
- Historia wpłat i wypłat oraz ewentualnych transakcji jest potrzebna w momencie, w którym US sam upomni się o dokumentacje przychodu, z którego dostarczyliśmy PIT. (Samo to jest już rzadkością, chociaż pewnie przy zysku 100x mogą się zainteresować).

Ja wolę zaufać BitBay'owi, anieżeli randomom interpretującym lewe artykuły na swój sposób bo to byłby jedyny możliwy sposób dla mnie rozliczenia się w przypadku prowadzenia sporadycznych arbitraży i tradingu. 90% metod wymienionych tutaj nie miała by dla mnie kompletnie sensu.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 7131
Rejestracja: 21 sierpnia 2011
Reputacja: 2357
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: prezes » środa, 22 listopada 2017, 06:56

@Znaku510, wiem jakie jest stanowisko BitBay w tej sprawie ale US i eksperci twierdzą inaczej. Wybór oczywiście należy do Ciebie komu zaufasz.

Cytat z indywidualnej interpretacji podatkowej:
"momentem powstania przychodu podatkowego z ww. tytułu, w odniesieniu do (…) obrotu walutą i kryptowalutą jest moment zawarcia transakcji, tj. ich sprzedaż, przewalutowanie kiedy to Wnioskodawca otrzymuje (ma stawiane do dyspozycji) określone wartości pieniężne."

Odsyłam do mojego artykułu wraz z komentarzami pod nim:
http://blogprezesa.pl/jak-rozliczyc-pod ... bitcoinow/

Tu masz linki do filmów z opiniami ekspertów w tej dziedzinie:


Kanał na YouTube - przegląd rynków finansowych: kryptowaluty, akcje, surowce, forex
Blog prezesa - blog o inwestowaniu
Giełdy Kryptowalut - wiadomości, opinie, rankingi
Kryptowaluty.info.pl - Informacje ze świata kryptowalut

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » środa, 22 listopada 2017, 10:59

Znaku510 pisze: anieżeli randomom interpretującym lewe artykuły
trzymaj lewy artykuł https://interpretacje-podatkowe.org/wal ... -2017-2-mr

Ciężki temat kto wie może nie zrozumieli wszystkiego do końca stąd taka odpowiedz.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 7131
Rejestracja: 21 sierpnia 2011
Reputacja: 2357
Reputacja postu: 
7
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: prezes » czwartek, 23 listopada 2017, 18:10

Na moim blogu w komentarzach pojawił się link do nowej Indywidualnej interpretacji, z której wynika że przy zamianie krypto na krypto również powstaje obowiązek podatkowy, bo mamy umowę barterową. Czyli wychodzi z tego że poza obowiązkiem zapłaty PCC 1% przy zakupie kryptowalut należy się również rozliczać przy każdej jej zamianie nawet jak byśmy nie przechodzili na fiaty.

"Zatem w tym przypadku występuje wynagrodzenie za wymieniane (sprzedawane) jednostki waluty wirtualnej za inne waluty wirtualne, którego wartość wyliczana jest na podstawie ich aktualnego kursu w stosunku do tradycyjnych walut (możliwe jest wskazanie wartości transakcji w złotych) a to oznacza, że występuje podstawa opodatkowania, zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy."
https://interpretacje-podatkowe.org/wal ... cz=bitcoin

W tym momencie pozostaje tylko czekać kiedy Państwo zacznie ścigać pasjonatów kryptowalut za przestępstwa karnoskarbowe. @ekonokomik chyba wykrakałeś.
Kanał na YouTube - przegląd rynków finansowych: kryptowaluty, akcje, surowce, forex
Blog prezesa - blog o inwestowaniu
Giełdy Kryptowalut - wiadomości, opinie, rankingi
Kryptowaluty.info.pl - Informacje ze świata kryptowalut

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2592
Rejestracja: 26 września 2017
Reputacja: 932
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: KryptoBanita » czwartek, 23 listopada 2017, 19:13

No Panie i Panowie wezmą się za nas! A co nas czeka - tutaj macie przedsmak:

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... ny-bo.html

Weteran
Posty: 2518
Rejestracja: 21 marca 2014
Reputacja: 1468
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: The Real McCoin » czwartek, 23 listopada 2017, 22:48

prezes pisze: przy zamianie krypto na krypto również powstaje obowiązek podatkowy
A ludzie tak się cieszyli na cross-chain atomic swap.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » czwartek, 23 listopada 2017, 22:57

@prezes, A to ciekawe... czyli jak gramy sobie w gierki i wymieniamy się rzeczami czymkolwiek w grze to zachodzi umowa barterowa.. pojebało ich.

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 2370
Rejestracja: 25 stycznia 2012
Reputacja: 402
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: devega » czwartek, 23 listopada 2017, 23:13

Podążając tą logiką, jak z kimś wymienisz zbroję za miecz w Diablo to również zachodzi obowiązek podatkowy. Paranoja.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 13128
Rejestracja: 7 września 2015
Reputacja: 11355
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Wymazywanie » piątek, 24 listopada 2017, 01:15

devega pisze: Podążając tą logiką
https://pl.wikipedia.org/wiki/Oksymoron :)
d4d5 c4dxc4 Nc3Nc6 d5Ne5 e4Nf6 b3cxb3 Qxb3e6 Nge2Nd3+ Kd2Nxf2 Rg1N6g4 h3Nh2 Ng3exd5 exd5g6 Ba3Qg5+ Kc2 Bf5+ Kb2Qd2+ Qc2Qxc2#

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: tutkatz » piątek, 24 listopada 2017, 10:22

Moim zdaniem błąd jaki jest powielany w tych interpretacjach polega na tym, że kryptowaluty traktowane tam są jako usługa a nie środek płatniczy. I dlatego należy raczej dążyć do tego, żeby zostały wprowadzone takie interpretacje albo zmiany w prawie, żeby to wyprostować.
W końcu sami zauważają, że bitcoin jest traktowany jako środek płatniczy przez niektórych przedsiębiorców.
Ciekawe, jakby ktoś miał problemy ze skarbówką w związku z nierozliczonym handlem altcoinami i podał sprawę do sądu jaki byłby jej wynik.

Początkujący
Posty: 115
Rejestracja: 21 czerwca 2017
Reputacja: 9
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Początkujący81 » piątek, 24 listopada 2017, 11:28

Paranoja nie dawno wszyscy twierdzili,że jak zamieniasz krypto na krypto nie ma obowiązku podatkowego dzisiaj już,że jest powodzenia w podliczaniu kilkuset a nawet kilku tysięcy transakcji w celu obliczenia podatku.

Początkujący
Posty: 312
Rejestracja: 19 września 2017
Reputacja: 26
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: TSD_WWA » piątek, 24 listopada 2017, 12:12

Początkujący81 pisze: Paranoja nie dawno wszyscy twierdzili,że jak zamieniasz krypto na krypto nie ma obowiązku podatkowego dzisiaj już,że jest powodzenia w podliczaniu kilkuset a nawet kilku tysięcy transakcji w celu obliczenia podatku.
Paranoja jest w ogole caly system...nie tylko podatkowy.
Mam placic podatek o tego ze haruje aby utrzymac dom i rodzine i zeby miec na jakies swoje przyjemnosci. Mam placic podatek bo kupilem auto mam placic podatek bo kupilem chleb od kogos kto juz zaplacil podatek za to ze zrobil ten chleb itd itd to jest dopiero paranoja....na wszystkim swoje lapy poloza i tak jest od dziesiatek lat

Jezeli chca zdzierac na ludziach to niech to robia jawnie - podatek od zycia - trzy stawki - biedak,sredniak,bogacz 25%,50%,75% i tyle. I tak kazdy obywatel juz wie ze jest okradany ze swoich pieniedzy wiec niech bedzie jawnie jeden podatek od zycia i tyle. Bedzie duzo prosciej dla wszystkich.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 53
Rejestracja: 6 lipca 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: NuMeRoUnO » piątek, 24 listopada 2017, 12:27

TSD_WWA pisze:
Początkujący81 pisze: Paranoja nie dawno wszyscy twierdzili,że jak zamieniasz krypto na krypto nie ma obowiązku podatkowego dzisiaj już,że jest powodzenia w podliczaniu kilkuset a nawet kilku tysięcy transakcji w celu obliczenia podatku.
Paranoja jest w ogole caly system...nie tylko podatkowy.
Mam placic podatek o tego ze haruje aby utrzymac dom i rodzine i zeby miec na jakies swoje przyjemnosci. Mam placic podatek bo kupilem auto mam placic podatek bo kupilem chleb od kogos kto juz zaplacil podatek za to ze zrobil ten chleb itd itd to jest dopiero paranoja....na wszystkim swoje lapy poloza i tak jest od dziesiatek lat

Jezeli chca zdzierac na ludziach to niech to robia jawnie - podatek od zycia - trzy stawki - biedak,sredniak,bogacz 25%,50%,75% i tyle. I tak kazdy obywatel juz wie ze jest okradany ze swoich pieniedzy wiec niech bedzie jawnie jeden podatek od zycia i tyle. Bedzie duzo prosciej dla wszystkich.
Racja! W tym wszystkim najgorsze jest to że demokratycznie się na to zgadzamy... Prawo glosu jest równe dla wszystkich. Dla mietka pod sklepem oraz Profesora.

Pomocy! Jestem lamerem i nie wiem jak wyłączyc podpis w Tapatalku. Proszę o instrukcję na PW. SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości