Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » piątek, 15 lutego 2019, 00:03

kozaki_wiesi pisze: czwartek, 14 lutego 2019, 20:09Jak to idzie w wywodach polityków? "Żyjemy w demokratycznym państwie prawa".
Pies im mordy lizał...
Ech, właśnie przeczytałem sobie taki miły artykuł: https://ceo.com.pl/podatnik-35-roku-wal ... wany-23477
Faktycznie pytanie się mafii czy chce mniej czy więcej haraczu nie ma wielkiego sensu. Ani sądzenie się z mafią.

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 18 lutego 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Srachu » poniedziałek, 18 lutego 2019, 08:51

Witam wszystkich! zarejestrowałem się na forum, bo spotyka mnie już drugi raz ból związany z pitem i krypto. W zeszłym roku w pit36 wykazałem z obrotu krypto stratę - kiepski ze mnie trader. Końcówka roku 2017, obracałem kwotą 6000pln (krypto-krypto-fiat itd) na bitbay, doprowadzając do kwot paru set tysięcy i wykazałem to w rozliczeniu. realna strata ok 2000pln. Aby to okiełznać wydałem parę kolejnych stów na wyspecjalizowane w krypto biuro rachunkowe, bo termin się zbliżał rozliczenia pitu. W tym roku jest jeszcze trochę czasu, więc chciałbym spróbować na własną rękę rozliczyć. Na początku 2018 roku przeniosłem całe środki na inną, znaną wschodnią giełdę. Tam znowu pohandlowałem jak kretyn i aż w końcu zniechęcony hodluje do dziś. Chyba już nigdy tego nie wypłacę. Może kiedyś wybiorę się do azji i kupię sobie coś w jakimś sklepie, gdzie tego rodzaju płatność honorują. Teraz pytanie: czy w takim razie może rozliczyć już za rok 2018 tylko obrót na bitbay? (Wydam na raport 65pln i wpiszę co gdzie trzeba w pit). Macki US tak daleko przecież już nie sięgną (a może jednak?). Skąd mają wiedzieć co i gdzie, skoro na nowej giełdzie jestem nawet bez dodatkowej weryfikacji. Chce tego uniknąć, bo te kwoty po kilka set tysięcy w pit-cie mnie osobiście przerażają (także w liczeniu tego sobie raczej nie poradzę), a urząd nie wiadomo co sobie myśli. W tamtym czasie większość z nas żyła przeświadczeniem, że wystarczy odliczyć podatek od dochodu wypłacanego na konto bankowe. Chce sobie już to odpuścić i wrócić do swojego spokojnego życia bez zamartwiania się co jeszcze wymyślą. Pytanie dodatkowe: w pit36 za 2018, gdzie się wpisuje stratę za rok 2017? Dzięki z góry za wypowiedzi.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » poniedziałek, 18 lutego 2019, 09:38

Srachu pisze: poniedziałek, 18 lutego 2019, 08:51Macki US tak daleko przecież już nie sięgną (a może jednak?). Skąd mają wiedzieć co i gdzie, skoro na nowej giełdzie jestem nawet bez dodatkowej weryfikacj
Tego nikt nie wie ;P
Ogólnie rzecz biorąc można przyjąć, że na upartego da się na szczeblu rządowym dojść jakoś po nitce do kłębka. Natomiast czy jesteś dla US na tyle atrakcyjnym źródłem finansowania budżetu, żeby uruchamiać machinę? Nie mam pojęcia.
To zawsze jest bilans zysków i strat. Zagonienie do pracy 10 urzędników, żeby ściągnąć od Ciebie 500zł może być po prostu nieopłacalne. Nawet jeśli doliczy się grzywnę. Ale to tylko moje zdanie - uparcie próbuje wierzyć w to, że tam po drugiej stronie również myślą logicznie :)
Nawet jak zostanie wykazane, że z Twojego konta na BB zrobiono przelew na portfel X, który okazał się być portfelem na giełdzie jakiejś tam w chinach/hongkongu/malezji itd to co dalej? Trzeba by było wystąpić do tamtej giełdy o historie transakcji przedstawioną w sposób taki, żeby dało się wykazać, że to Ty (Twoje konto, Twoje IP itd). Oczywiście da się to zrobić, zapewne za pośrednictwem tamtejszego sądu bo hmm... gdybym ja był chińską giełdą i dostał zapytanie z US w sprawie podatnika z Dupanowa Wielkiego, województwo podlaskie, gmina Kozie Głowy, to ten tego... no.... wiesz jak brzmi chiński śmiech przez telefon?

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 18 lutego 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Srachu » poniedziałek, 18 lutego 2019, 18:07

japu pisze: poniedziałek, 18 lutego 2019, 09:38wiesz jak brzmi chiński śmiech przez telefon?

:D :D :D

Aby rozliczyć BitBay biorę pod uwagę ich wyliczenia lub rozliczkryptowaluty.pl - który z serwisów lepiej wybrać? Jak w pit36 uwzględnić straty z poprzedniego roku? Czy tego się nie robi? Proszę o pomoc w temacie.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » poniedziałek, 18 lutego 2019, 19:59

Srachu pisze: poniedziałek, 18 lutego 2019, 18:07Aby rozliczyć BitBay biorę pod uwagę ich wyliczenia lub rozliczkryptowaluty.pl - który z serwisów lepiej wybrać?
rozliczkryptowaluty.pl - chyba jako jedyni liczą dobrze.
Srachu pisze: poniedziałek, 18 lutego 2019, 18:07Jak w pit36 uwzględnić straty z poprzedniego roku?
Chodzi o straty z roku 2018? No to jak masz koszty większe od przychodów, to wpisujesz to w odpowiednie rubryczki PIT-36 (w wierszu prawa majątkowe) w dowolnym programie do pit-ów (choćby darmowy e-pit) i rozliczasz się. Owszem, robi się to, a przynajmniej powinno się robić. Z tym że nie wiadomo czy te straty kiedykolwiek w przyszłości odliczysz od podstawy opodatkowania. Teoretycznie powinno się dać za rok, ale akurat się przepisy zmieniają, a są ciut niefortunnie sformułowane, i może się nie dać.

Dodano po 1 minucie 11 sekundach:
Chyba że miałeś straty przed 2018, to wtedy tak: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-odli ... -ubieglych

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 30 września 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: nurgl10 » poniedziałek, 18 lutego 2019, 20:35

pewnie było to poruszane ale ciężko się przekopać przez tyle stron:
- jestem zatrudniony na umowę o prace i wypełniam pit 37
- kupiłem za btc telefon przez inpay
z tego co przeczytałem powinienem wypełnić pit 36 i wypełnić pola 74 i 75 no ale to chyba nie są wszystkie wymagana pola? w każdym razie nic mi nie oblicza, przepisałem z pit 11 wartości do pit 36 tak jak to robiłem w przypadku pit 37 ale dziwne wartości powychodziły

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » poniedziałek, 18 lutego 2019, 20:44

nurgl10 pisze: poniedziałek, 18 lutego 2019, 20:35pewnie było to poruszane ale ciężko się przekopać przez tyle stron:
- jestem zatrudniony na umowę o prace i wypełniam pit 37
- kupiłem za btc telefon przez inpay
z tego co przeczytałem powinienem wypełnić pit 36 i wypełnić pola 74 i 75 no ale to chyba nie są wszystkie wymagana pola? w każdym razie nic mi nie oblicza, przepisałem z pit 11 wartości do pit 36 tak jak to robiłem w przypadku pit 37 ale dziwne wartości powychodziły
PIT-37 jest tylko do dochodów osiąganych za pośrenictwem pracodawcy, jak masz do tego dochody z krypto, to wpisujesz w PIT-36 zarówno dochody ze stosunku pracy (pola 43 i 44), jak i z krypto (pola 74, 75). A potem to już liczysz co wyjdzie, choćby darmowym programem e-pit. Najtrudniej jest policzyć koszt do pola 75, bo uwzględniasz tylko koszty nabycia tych krypto, które sprzedałeś (albo za które coś kupiłeś).

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 30 września 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: nurgl10 » poniedziałek, 18 lutego 2019, 21:10

kajetan pisze: poniedziałek, 18 lutego 2019, 20:44
nurgl10 pisze: poniedziałek, 18 lutego 2019, 20:35pewnie było to poruszane ale ciężko się przekopać przez tyle stron:
- jestem zatrudniony na umowę o prace i wypełniam pit 37
- kupiłem za btc telefon przez inpay
z tego co przeczytałem powinienem wypełnić pit 36 i wypełnić pola 74 i 75 no ale to chyba nie są wszystkie wymagana pola? w każdym razie nic mi nie oblicza, przepisałem z pit 11 wartości do pit 36 tak jak to robiłem w przypadku pit 37 ale dziwne wartości powychodziły
PIT-37 jest tylko do dochodów osiąganych za pośrenictwem pracodawcy, jak masz do tego dochody z krypto, to wpisujesz w PIT-36 zarówno dochody ze stosunku pracy (pola 43 i 44), jak i z krypto (pola 74, 75). A potem to już liczysz co wyjdzie, choćby darmowym programem e-pit. Najtrudniej jest policzyć koszt do pola 75, bo uwzględniasz tylko koszty nabycia tych krypto, które sprzedałeś (albo za które coś kupiłeś).
znalazlem na kompie e-deklaracje wybrałem w nim pit-36, przepisałem z pit 11 wartosci do 43(przychod) i 44(koszty) i potem pola 74 (np. 2000) i 75 (0 wpisałem) no i szukam ile tam policzylo podatku. Sporo tych pól ale jest coś takiego sekcja "J. Obliczenie zobowiązania podatkowego" i tam jest podatek należny 14216 czyli jakaś dziwna liczba

jak wypełniłem sobie pit-37 to mi wyszło, że musze zapłacić 3zł

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » poniedziałek, 18 lutego 2019, 21:31

nurgl10 pisze: poniedziałek, 18 lutego 2019, 21:10Obliczenie zobowiązania podatkowego" i tam jest podatek należny 14216 czyli jakaś dziwna liczba

jak wypełniłem sobie pit-37 to mi wyszło, że musze zapłacić 3zł
A, no bo pewnie nie wypełniłeś składek zapłaconych przez pracodawcę (47), składek na zus (196), itp. Albo nie zaznaczyłeś np. rozliczenia z żoną. Przepisz z pit-37 wszystko co tam jest niezerowe a w PIT-36 masz zero, przecież to jest ten sam formularz, tylko ma dodatkowe pola.

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 30 września 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: nurgl10 » poniedziałek, 18 lutego 2019, 21:45

dobra użyłem tego epity i wyszła normalna liczba, dzięki za pomoc kajetan

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 366
Rejestracja: 17 stycznia 2018
Reputacja: 276
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Connemara » wtorek, 19 lutego 2019, 12:45

Pytanie na szybko, bo przekopać się przez ten temat i znaleźć najaktualniejszą wersję to tragifarsa (nie z powodu forum, tylko niewiadomej sytuacji prawnej). Czy jest tu ktoś, kto ma DG i koszty/przychody rozlicza w ramach DG, będąc na podatku 19%?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2056
Rejestracja: 18 listopada 2013
Reputacja: 4791
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: prap0n » wtorek, 19 lutego 2019, 13:25

Ja mam proste pytanie:

Chce sprzedac krypto za USD na zagranicznej gieldzie.

1. Sprzedaje
2. Dostaje przelew w USD
3. Potem przesylam do kantoru aby przekonwertowac na PLN
4. Dostaje PLN

Od czego licze podatek 19%? Rozumiem ze od punktu nr 2 czyli kwoty USD, pomnozonej przez kurs sredni USD/PLN wedlug NBP?

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 868
Rejestracja: 20 lipca 2011
Reputacja: 178
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: the_prince » wtorek, 19 lutego 2019, 15:09

Connemara pisze: wtorek, 19 lutego 2019, 12:45 Pytanie na szybko, bo przekopać się przez ten temat i znaleźć najaktualniejszą wersję to tragifarsa (nie z powodu forum, tylko niewiadomej sytuacji prawnej). Czy jest tu ktoś, kto ma DG i koszty/przychody rozlicza w ramach DG, będąc na podatku 19%?
Ja tak robię. Do tej pory co miesiąc płaciłem zaliczki PIT. Dziś księgowość poinformowała mnie, że w związku ze zmianą klasyfikacji przychodu z kryptowalut, który do tej pory traktowany był jako przychód z DG, na przychód z kapitałów pieniężnych, mam zaprzestać płacenia zaliczek i zapłacić wszystko za jednym razem w zeznaniu rocznym. Szczerze mówiąc niespecjalnie podoba mi się ten pomysł, US może nie być zadowolony, że do tej pory co miesiąc regularnie otrzymywał określony kwoty, a teraz miały by one nagle spaść. Podobno zdarzały się w takich przypadkach wezwania do US w celu wyjaśnienia powodu spadku dochodów.

Orientuje się ktoś czy istnieje możliwość ujmowania przychodów z kapitałów pieniężnych w ramach DG w zaliczki PIT? Trochę późno dowiedziałem się o zmianie i poczekam sobie teraz na wizytę u DP. W sensie - miałem świadomość nowej ustawy i zmianie klasyfikacji, ale przeoczyłem, że miało by nie być można w wyniku tego ujmować tego dochodu w zaliczkach.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » wtorek, 19 lutego 2019, 15:36

the_prince pisze: wtorek, 19 lutego 2019, 15:09Orientuje się ktoś czy istnieje możliwość ujmowania przychodów z kapitałów pieniężnych w ramach DG w zaliczki PIT?
Od 2019 roku przychody z krypto nie są przychodami ze źródła "działalność gospodarcza", chyba że prowadzisz giełdę lub kantor krypto. A zaliczki płacisz od przychodów z działalności.
Może dałoby się przejść na CIT i tam płacic od tego zaliczki, ale na tym się nie znam.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 868
Rejestracja: 20 lipca 2011
Reputacja: 178
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: the_prince » wtorek, 19 lutego 2019, 15:43

To, że nie są ze źródła DG to ja wiem, pytanie czy jeśli np. uzyskujesz przychody z kapitałów pieniężnych w ramach DG, to czy od tych przychodów z kapitałów - ujętych w oddzielnym polu - można odprowadzać comiesięczne zaliczki.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » wtorek, 19 lutego 2019, 16:33

the_prince pisze: wtorek, 19 lutego 2019, 15:43To, że nie są ze źródła DG to ja wiem, pytanie czy jeśli np. uzyskujesz przychody z kapitałów pieniężnych w ramach DG, to czy od tych przychodów z kapitałów - ujętych w oddzielnym polu - można odprowadzać comiesięczne zaliczki.
Wydaje mi się że nie, bo w ustawie rozdział 7 o zaliczkach nie zawiera żadnych odniesień do kapitałów pieniężnych, a katalog wymienionych tam sytuacji, w których podatnik płaci zaliczkę jest zamknięty. A właściwie po co chcesz te zaliczki odprowadzać? Chodzi o to, że wysłałeś już niepotrzebnie zaliczkę?

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 868
Rejestracja: 20 lipca 2011
Reputacja: 178
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: the_prince » wtorek, 19 lutego 2019, 17:32

Tak jak pisałem wyżej, płaciłem od dłuższego czasu regularnie dość duże zaliczki (przynajmniej wg. mojej miary ;)) i nie chcę, żeby ich nagłe znaczne obniżenie wywołało jakieś alerty w US (podobno nagły spadek dochodów wywołuje) w wyniku czego mogę być wezwany przez US do składania wyjaśnień, a wolałbym po prostu spokojnie płacić podatki bez niepotrzebnych komplikacji i tłumaczenia.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2063
Rejestracja: 19 kwietnia 2016
Reputacja: 1539
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: blink » wtorek, 19 lutego 2019, 17:39

@the_prince czy to takie straszne iść coś wyjaśnić do US jak przyślą pisemko? :D

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 868
Rejestracja: 20 lipca 2011
Reputacja: 178
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: the_prince » wtorek, 19 lutego 2019, 17:43

Zdarzyło mi się już być, wyjaśnić inną sprawę, poszło miło i bez najmniejszych problemów, ale nie mam gwarancji, że za każdym razem tak będzie. Tak czy inaczej wygląda na to, że zaliczek od dochodów kapitałów w ramach DG raczej nie da się płacić, więc będę musiał przetestować na sobie jak US może zareagować w tej sytuacji.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Rumcajs » wtorek, 19 lutego 2019, 18:06

Rozumiem co ma na myśli bo z tej zmiany przepisów jak mu nagle zaliczki spadną o 90% czy ileś to może się zrobić kontrola "z urzędu" i problem gotowy bo po co mają grzebać i szukać nie wiadomo czego

Ja chyba bede musiał kupić drukarkę w tym roku zeby gromadzić te śmiecie dla US, tam gdzie sie da coś wydrukować, tylko nawet nie wiem co mam drukować, dobrze że od tego roku to sie prosto ma liczyć to dam rade sam bo bez potrzeby na fiaty nie zamierzam wychodzić więc mogę ominąć całe dzieiątki transakcji krypto-krypto, chociaż tyle. Tylko nie wiem czy będzie jakiś problem jeśli bede miał kwitki że za PLN kupiłem BTC a potem że sprzedałem np. ETH. Czy w US będą się wtedy pytać lub podważać mi koszty bo kupiłem co innego a sprzedałem co innego ?? Mówię tu od 2019 roku nie jak było wcześniej.

Dodano po 7 minutach 26 sekundach:
PS jak się skończy okres składania PIT za 2018 i pytania o stare przepisy trzeba by założyć osobny temat ogólny z wszystkim dotyczący wyłącznie już nowych przepisów od 2019, @kajetan czyń honory, już teraz w sumie możnaby ten temat rozdzielić w końcu mamy 2019 rok już i działamy wg nowych zasad.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości