Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » środa, 20 lutego 2019, 10:16

Rumcajs pisze: wtorek, 19 lutego 2019, 18:06 już teraz w sumie możnaby ten temat rozdzielić w końcu mamy 2019 rok już i działamy wg nowych zasad.
Temat już był rozdzielony, a potem ponownie połączony, bo ludzie i tak ciągle tutaj pisali. A rozliczać się ludzie będą jeszcze według starych zasad.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Rumcajs » środa, 20 lutego 2019, 10:40

@kajetan

Aha, nie wiedziałem.
No ale po kwietniu 2019 to już będzie po ptokach i już każdego będzie interesowało jak jest po nowemu w tym roku.
A narazie to taki groch z kapuchą jest bo kazdy rozlicza teraz jeszcze 2018.
Mam nadzieje że przez ten rok dadzą jakieś interpretacje lub lepiej jakby do samej ustawy dodali więcej rzeczy zwłaszcza tych coinów znikąd czyli bez kosztów zakupu bo z forków, masternodów, PoS, POW, airdropów i jak niby to udokumentować bo że zapłacić podatek przy sprzedaży na pln to ludzie zapłacą ale co w razie kontroli jak US spyta skoro nie było kosztów zakupu to skąd te coiny sie wzieły bo może kupione za kase z nieujawnionych źródeł przychodu i ciach 75% podatku karnego, no i co z kosztami prądu przy kopaniu lub kosztami wynajęcia VPS gdyby sie chciało założyć masternoda, myślałem nad jakimś tanim masternode bo na paru coinach co mam lub mógłbym kupić specjalnie szykują sie niedługo lub już są masternody i mógłbym postawić ale nie wiem co z kosztami VPS'ów czy da sie je bedzie wykazać w kosztach i czym mam gromadzić jakieś rachunki na to, ale pewnie to bedzie tylko jakis mail z potwierdzeniem że zapłaciłem za VPS'a , z przelewu bankowego do firmy XX nie bedzie przeciez wiadomo na co ja pieniądze przelewałem. Zaczne gromadzic kwitki za opłaty na VPSy a sie okaże w przyszłym roku że tego sie nie da wliczyć w koszty, to samo chyba jest z kopaniem bo jakby sie dało prąd wliczyć to chyba by ludiz enie rezygnowali z kopania i kopali na stratach liczac że sprzedadzą jak ceny wzrosną? nie wiem bo nie mam koparki ale ciekawe jak to od 2019 ma być.

Weteran
Posty: 4958
Rejestracja: 23 grudnia 2018
Reputacja: 2281
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: adiqq » środa, 20 lutego 2019, 13:30

No właśnie, mnie najbardziej interesuje, jak to będzie o tej porze za rok.
Początkujący górnik
Sprzęt do kopania kupowałem styczeń/luty 2019 - będę to mógł wszystko wrzucić w koszta?? Muszę to mieć wszystko udokumentowane?
:shock: Koszty prądu też?? Jakoś ciężko mi uwierzyć, że nikt się do tego nie przyczepi....
Jak mam ujawnić w PIT waluty które wykopię w ciągu tego roku?? (nie planuję póki co sprzedawać, ale kto wie.....)
Przychylam się do utworzenia nowego wątku który będzie obejmować tylko okres od 1.01.2019r.

Początkujący
Posty: 274
Rejestracja: 15 maja 2013
Reputacja: 143
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: tarpan » środa, 20 lutego 2019, 13:42

prap0n pisze: wtorek, 19 lutego 2019, 13:25 Ja mam proste pytanie:

Chce sprzedac krypto za USD na zagranicznej gieldzie.

1. Sprzedaje
2. Dostaje przelew w USD
3. Potem przesylam do kantoru aby przekonwertowac na PLN
4. Dostaje PLN

Od czego licze podatek 19%? Rozumiem ze od punktu nr 2 czyli kwoty USD, pomnozonej przez kurs sredni USD/PLN wedlug NBP?
tak, tylko pamiętaj że kurs USD musi być z poprzedniego dnia roboczego

Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 23 stycznia 2018
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Cary1976 » czwartek, 21 lutego 2019, 23:38

Kochani pomóżcie swoją radą. Nie wiem jak mam się rozliczyć z US. Taka sytuacja: W 2018 kupowałem na polskim bitbayu kilka razy po kilka ETH a następnie to ETH wymieniałem na inne krypto, np. na IOTA, LISK, LTC które trzymam/holduję do dzisiaj. Czy mam wypełniać jakiś pit ale przede wszystkim czy mam i jak wyliczyć cokolwiek? Pomóżcie proszę!

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » piątek, 22 lutego 2019, 08:13

Cary1976 pisze: czwartek, 21 lutego 2019, 23:38Kochani pomóżcie swoją radą. Nie wiem jak mam się rozliczyć z US. Taka sytuacja: W 2018 kupowałem na polskim bitbayu kilka razy po kilka ETH a następnie to ETH wymieniałem na inne krypto, np. na IOTA, LISK, LTC które trzymam/holduję do dzisiaj. Czy mam wypełniać jakiś pit ale przede wszystkim czy mam i jak wyliczyć cokolwiek? Pomóżcie proszę!
Tak, jeśli miałeś jakąś wymianę krypto-krypto to do końca 2018 też się to liczy, dopiero dla transakcji od 2019 jest zwolnienie. Wpisujesz w przychód sumaryczną wartość wszystkich wymian i sprzedaży które zrobiłeś w 2018 roku, a w koszty kwotę za jaką kiedyś kupiłeś to ETH, które potem wymieniłeś / sprzedałeś i prowizje transakcyjne giełdy. Jeśli jakąś krypto kupiłeś i trzymasz, to jej kosztów zakupu do kosztów w PIT za 2018 nie wpisujesz.

Wynik wpisujesz w PIT-36 w poz. 74, 75. Wpisujesz do tego pita także ewentualne inne przychody i koszty (np. pracę) które normalnie umieściłbyś w PIT-37. PIT-37 już nie składasz.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Rumcajs » piątek, 22 lutego 2019, 11:20

Jak powymieniał i wszystko holduje do teraz to wyjdzie tak że będzie musiał zapłacić dużo podatku za pieniądze których nie ma bo odkupił inne krypto i trzyma do tej pory. Jeśli nie ma dodatkowej kasy na zaplacenie podatku to musialby treraz sprzedac to co holduje zeby miec na podatek, bezsensu. Były juz wyroki że zamiana krypto-krypto (barter) nie trzeba płacić podatku, raczej nikt nie rozlicza takich wymian bo na zdrowy rozum nawet to wymiana była po cenie giełdowej czyli nie było zysku, a nawet była strata bo doszła prowizja giełdy od każdej transakcji, najwyzej pójdzie się sądzić jakby US chciał to wyliczać tylko ciekawe wg jakich cen bo niektore tokeny nie maja nawet przeliczników do żadnej waluty fiat i tego sie nie da nawet policzyć a jak sie nie da policzyc podatku to sie go nie płaci dlatego sądy to odwalały m.inn. pewnie jesli nie dlatego ze cały barter to bzdura jakaś. Inaczej trzeba by było sprzedawać na koniec roku wszystko co sie ma i 1 stycznia odkupować wszystko żeby przenieść 50% straty na kolejny rok i kolejne (max chyba 5 lat było?). No coś takiego w każdym razie. Cały pomysł z barterem to jest s-f bo ktoś mógł latami nie zobaczyć ani 1 złotówki bo wymienial się tylko coinami a mu US przyjdzie i wyliczy kilkadziesiąt tysięcy czy kilkaset tysiecy podatków z cen na bańce, a teraz te coiny sa warte 5-10% co wtedy były. Szaleństwo. Lepiej już walczyć w sądzie niż płacić podatek nieraz więcej warty niż posiadane kryptowaluty. Poza tym nikt normalny nie przyzna się że handlował na jakiejś azjatyckiej giełdzie jak nie wypłacał pieniędzy prawdziwych więc nikt barterów nie ma. A polskich giełd nie ma bo sie wyprowadziły więc dlatego i tak musieli to uregulować i zrobili to pod zyski kapitałowe czy jak to zwą i podatek belki 19% dali, inaczej mogliby wogole zadnych podatków nie zobaczyć, teraz przynajmniej będą mieli większe podatki od ludzi mających kryptowaluty.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » piątek, 22 lutego 2019, 12:28

Rumcajs pisze: piątek, 22 lutego 2019, 11:20Były juz wyroki że zamiana krypto-krypto (barter) nie trzeba płacić podatku
Były też wyroki, że trzeba.
Rumcajs pisze: piątek, 22 lutego 2019, 11:20raczej nikt nie rozlicza takich wymian
Poproszę o źródło tych statystyk.

Sytuacja wygląda tak, że według skarbówki do końca 2018 trzeba rozliczać krypto-krypto i płacić ewentualny podatek, a sądy mają różną opinię. Oczywiście zawsze będą ludzie, którzy nie będą płacić podatków i się będą ukrywać przed skarbówką, jak ktoś lubi trochę adrenaliny w życiu.
Rumcajs pisze: piątek, 22 lutego 2019, 11:20Poza tym nikt normalny nie przyzna się że handlował na jakiejś azjatyckiej giełdzie jak nie wypłacał pieniędzy prawdziwych
A potem jak zarobi i będzie chciał dom kupić, to wypłaci, kupi, notariusz zgłosi, poproszą o historię transakcji i gość trafi do mamra. Masz ciekawą definicję normalności.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
17
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » piątek, 22 lutego 2019, 12:44

@kajetan

Skończmy już z takimi durnymi przykładami że ktoś kupi dom czy coś w tym stylu każda osoba która ma trochę oliwy w głowie zrobi to tak że wyciągnie kasę na boku a na zakup załatwi sobie podkładkę czy to w postaci pożyczki, darowizny itd. Nie róbmy z ludzi idiotów.

Dodano po 2 minutach 7 sekundach:
kajetan pisze: piątek, 22 lutego 2019, 12:28Poproszę o źródło tych statystyk.
To forum to wspaniały barometr 99% nie potrafi obliczyć nawet w miarę prostych wymian a 95% nie ma pojęcia o podatkach.
To są wspaniałe statystyki.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » piątek, 22 lutego 2019, 12:55

bl4ck pisze: piątek, 22 lutego 2019, 12:44Skończmy już z takimi durnymi przykładami że ktoś kupi dom czy coś w tym stylu każda osoba która ma trochę oliwy w głowie zrobi to tak że wyciągnie kasę na boku a na zakup załatwi sobie podkładkę
Dom to tak z kilkaset tysięcy pln. I to wszystko wyciągnąć na boku bez weryfikacji na giełdzie, i z ominięciem konta bankowego, czyli na przykład gotówką z bitomatów? No, może da się tak zrobić.

Gaduła
Posty: 364
Rejestracja: 26 listopada 2017
Reputacja: 454
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: LTC:LhNTQLjKmgSxBFzxfRttGeLeEbvn8fG

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Macbak2 » piątek, 22 lutego 2019, 13:17

Według mnie to nie tak do końca jest @Rumcajs. Ja bym to zrobił tak:
1. Wpłacasz na giełdę 1000 zł
2. Kupujesz 1 ETH za to (masz koszt, ale nie według US)
3. Wymieniasz 1 ETH na 10 LTC wartych 100 zł za sztukę (według US sprzedałeś 1 ETH warte 1000 zł i się wzbogaciłeś, ale poniosłeś też koszt z punktu drugiego, to jesteś na zero)
4. Masz teraz swoje 10 LTC, których łączna wartość wynosi 1000 zł
5. Kurs jednak spada, masz koszt i na obecną chwilę stratę, ale że nie sprzedajesz, to nie masz straty ani kosztu według US i nie wpisujesz tego w pita jako koszt.
6. Czekasz 5 lat, mamy 2024 rok :D i sprzedajesz te 10 LTC powiedzmy po 10 000 za sztukę, a co :D
7. Twój wkład to 1000 zł (kupiłeś 1 ETH, które potem wymieniłeś na 10 LTC), a zysk 10 000 * 10 LTC = 100 000 zł. Odliczasz 100 000 - 1000 = 99 000 zł. Od tego podatek 19% prawdopodobnie będzie, a teraz jeszcze jak ktoś sprzedał, to na starych warunkach 18%.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Rumcajs » piątek, 22 lutego 2019, 15:44

@Macbak2
Ale w twoim przykładzie nie ma zapłacenia podatku za 2018 mimo wymiany krypto-krypto. Aha bo czekać 5 lat na przedawnienie? :D
W 2018 zakup krypto tych 10 LTC z przykładu nie jest kosztem dla roku 2018 bo nie dokonałeś ich sprzedaży a koszt sie uwzględnia w momencie sprzedaży, dopiero od tego roku 2019 ma być że sie sumuje koszty wszystkie od razu a nie czeka na sprzedanie coinów.
Nieno to co pisałem wyżej to nie była porada prawna bo każdy wie że podatki należy rozliczyć prawidłowo, tylko zwykle nie wiadomo jak prawidłowo jest prawidłowo :D

A statystyke świetnie podsumował @bl4ck i nie mam już nic do dodania w tym temacie :D

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » piątek, 22 lutego 2019, 16:58

Rumcajs pisze: piątek, 22 lutego 2019, 15:44Aha bo czekać 5 lat na przedawnienie?
Przy polskim niejednoznacznym prawie, i podejściu skarbówki, to kto to wie, może i warto.
Taki "hodl skarbowy". :-)
Z tym że 5 lat to za mało byłoby, PIT za rok X przedawnia się 1 stycznia roku X+7, bo te 5 lat liczy się od końca roku w którym podatek jest do zapłacenia, więc jak już to trzeba by czekać do 1 stycznia 2026 a nie do 2024.

Ale ja rozumiem, że Macbakowi chodziło o odczekanie 5 lat aż kurs wzrośnie, bo np. LTC zrobi flippening i okaże się jedyną wartościową kryptowalutą. ;-)

Gaduła
Posty: 364
Rejestracja: 26 listopada 2017
Reputacja: 454
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: LTC:LhNTQLjKmgSxBFzxfRttGeLeEbvn8fG

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Macbak2 » piątek, 22 lutego 2019, 19:49

Nie, nie, nie o to mi chodziło :)
Skupmy się tylko na punkcie drugim i trzecim w takim razie.

W punkcie drugim kupujesz 1 ETH, masz koszt, ale nie według skarbówki. Według skarbówki koszt będzie można uznać w momencie sprzedaży tego ETH dopiero.
No i ok, w punkcie trzecim dokonujesz wymiany, a wymiana według skarbówki, to jest sprzedaż jednego i zakup drugiego.
Czyli w punkcie drugim był zakup i koszt nieuznany jeszcze przez skarbówkę, a w punkcie trzecim sprzedaż, uznanie kosztu z punktu drugiego i zakup 10 LTC
W tym miejscu masz zero podatku, bo wymieniłeś 1 ETH o wartości 1000 zł, na 10 LTC, dokładnie o tej samej wartości.
Zysk ze sprzedaży ETH się zredukował z kosztem zakupu do zera. I teraz masz tylko koszt zakupu 10 LTC (taki sam jak wcześniej ETH, ale też jeszcze nie uznany przez US, bo masz jeszcze te LTC).

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Rumcajs » sobota, 23 lutego 2019, 15:42

Aha no tak ale w twoim przykładzie zakładasz że ktoś kupił kryptowalutę w 2018 roku więc fakt to jest kosztem, ale co jeśli ma ktoś kryptowaluty kupione z lat poprzednich. Więc z takiego przykładu to jak ktos wymieniał w 2018 krypto na inne krypto czyli Eth na LTC to powinien podatek zapłacić chociaż prawdziwych pieniędzy na oczy nawet nie widział, i to jest właśnie ta bzdura. No a kosztu zakupu LTC nie może uwzględnić bo LTC nie zostało wymienione na inne krypto ani nie zostało sprzedane. Dlatego w kilku miejscach już widziałem że powinno się 31 grudnia sprzedać wszystkie crypto za fiaty a odkupić 1 stycznia 2019. Ofc jak ktoś ma swoje krypto w chodzących masternodach lub duże ilości mało znanych coinów/tokenów które są na jakiś mało znanych giełdach to jest niemożliwe często sprzedać całość bez straty i zaniżeniu kursu, to samo w drugą stronę nie będzie sie dało nieraz wogóle odkupić tego z powrotem za normalną cenę. Więc drobni gracze mogli sobie kombinować i sprzedawać wszystko 31 grudnia i odkupywać 1 stycznia ale kto miał więcej mało znanych cryptowalut a nie te najdroższe to juz nie mógł tak zrobić.

Dodano po 14 minutach 10 sekundach:
Jakie szczescie że od 2019 roku już nie ma żadnych barterów bo to horror jakiś był i bzdura. Mogliby jeszcze oficjalnie odwołać te pomysły za lata wstecz łącznie z PCC żeby nie było tak że kto wpadnie w jakąś kontrole nagle musi dostarczać historie transakcji z 10 różnych giełd i liczyć fikcyjne podatki barterowe do zapłacenia.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » sobota, 23 lutego 2019, 19:20

Rumcajs pisze: sobota, 23 lutego 2019, 15:42No a kosztu zakupu LTC nie może uwzględnić bo LTC nie zostało wymienione na inne krypto ani nie zostało sprzedane.
Może. W przepisach przejściowych jest, że koszt tego co kupił przed 2019 i nie sprzedał wpisuje się jako koszt w 2019. I wtedy można odliczyć, ewentualnie powstaje strata, którą odliczy się później.
Rumcajs pisze: sobota, 23 lutego 2019, 15:42Dlatego w kilku miejscach już widziałem że powinno się 31 grudnia sprzedać wszystkie crypto za fiaty a odkupić 1 stycznia 2019.
I kto to zrobił w 2018 roku, teraz zamiast kosztu, który mógłby sobie odliczyć, ma prawdopodobnie stratę za 2018, z którą być może nic nie będzie mógł zrobić.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Rumcajs » sobota, 23 lutego 2019, 20:57

kajetan pisze: sobota, 23 lutego 2019, 19:20 Rumcajs pisze: ↑ sobota, 23 lutego 2019, 15:42
No a kosztu zakupu LTC nie może uwzględnić bo LTC nie zostało wymienione na inne krypto ani nie zostało sprzedane.

Może. W przepisach przejściowych jest, że koszt tego co kupił przed 2019 i nie sprzedał wpisuje się jako koszt w 2019. I wtedy można odliczyć, ewentualnie powstaje strata, którą odliczy się później.


Pisałem o PIT'ie za 2018, tak - to przejdzie na kolejny rok czyli 2019 jak napisałeś, ale chodziło mi że podatek trzeba będzie zapłacić za rok 2018 nie widząc ani 1 złotówki bo się miało cały czas kryptowaluty i robiło jakies bartery niby.
kajetan pisze: sobota, 23 lutego 2019, 19:20 Rumcajs pisze: ↑ sobota, 23 lutego 2019, 15:42
Dlatego w kilku miejscach już widziałem że powinno się 31 grudnia sprzedać wszystkie crypto za fiaty a odkupić 1 stycznia 2019.

I kto to zrobił w 2018 roku, teraz zamiast kosztu, który mógłby sobie odliczyć, ma prawdopodobnie stratę za 2018, z którą być może nic nie będzie mógł zrobić.


Może tak może nie, ale takie porady widywałem w 4 kwartale 2018r, ale jak ludzie rozliczali systematycznie co roku się z handlu krypto to raczej wątpie żeby przepisem przejściowym o zmianie opodatkowania zabili możliwość przeniesienia straty z poprzedniego roku, czytałem te posty wcześniej o tym że to inny rodzaj bo tamto to prawa majątkowe a teraz podatek od zysków kapitałowych ale wydaje mi się że ci co wykażą stratę na PIT za 2018 będa ją mogli przenieść (bo warunek do przeniesienia straty to jej wczesniejsze wykazanie że zaistniała, inaczej niż dotychczas z kosztami gdy sie je wykazywało w momencie sprzedaży żeby rozliczyć z przychodem) podobnie jak ci co mieli koszty a ich nie wykazywali pewnie sie będzie dało strate cała nie 50% pokazać na PIT za 2019 rok, taką mam nadzieje wtedy byłoby sprawiedliwe chyba, nie wszyscy mieli tylko koszty lub zyski, wiele osob co kupiło na bańce miało w 2018 strate, o ile sprzedało oczywiście. Ale jak będzie to nie wiem ofc bo prawnie to niejednoznaczne, pozostaje liczyć na interpretacje lub jakieś uzupełnienia przepisów bo do składania pitów w 2020 roku jest sporo czasu mimo wszystko więc pewnie to się wyjaśni tak jak inne rzeczy których teraz nie wiadomo.

Gaduła
Posty: 364
Rejestracja: 26 listopada 2017
Reputacja: 454
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: LTC:LhNTQLjKmgSxBFzxfRttGeLeEbvn8fG

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Macbak2 » sobota, 23 lutego 2019, 21:36

Dobra, to może spróbujmy trochę bardziej skomplikowany przykład, bo tamten był na takich samych kwotach zakupu i sprzedaży, przez co nie był zbyt dobry:
1. Wpłacamy 1000 zł
2. Kupujemy 1 ETH za ten 1000 zł (mamy jeszcze nieuznany koszt przez skarbówkę)
3. Kurs ETH rośnie do 1100 zł
4. Wymieniamy 1 ETH na 11 LTC wartych po 100 zł (wymiana to dla skarbówki sprzedaż i kupno), czyli inaczej:
a) sprzedajemy 1 ETH za 1100 zł (według skarbówki zarabiamy 100 zł po odjęciu kosztów z punktu 2)
b) kupujemy 11 LTC (mamy znowu jeszcze nieuznany koszt przez skarbówkę)
5. Albo sprzedajemy LTC za PLN = rozliczamy się z tego, Albo nie sprzedajemy LTC za PLN = nie rozliczamy się z tego

I teraz skupmy się jeszcze na punkcie 4a (ten na czerwono):
- Według mnie, nie powinniśmy mieć naliczonego podatku już w tym miejscu, bo choć ETH wzrosło o te 100 zł w momencie wymiany, to jednak tych złotówek nie dostaliśmy. Dopiero punkt 5 jest tym finałowym, mówiącym, czy mamy zapłacić podatek, czy nie
- Według jednak Profit Plus, powinniśmy zapłacić podatek, jeżeli kurs w chwili wymiany, był wyższy od kursu w chwili nabycia

Czyli, jeżeli:
Kupiliśmy 1 ETH za 1000 zł
Kurs wzrósł do 1100 zł, w chwili wymiany na 11 LTC
To mamy zapłacić 18% od 100 zł, czyli 18 zł
A 11 LTC sobie czeka aż je sprzedamy

Nawet w tym fragmencie filmu, pokazują podobny przykład


Problem jednak jest taki, że:
Nie wiemy, jaki był kurs kryptowaluty w przeliczeniu na złotówki, w sekundzie, kiedy ją wymienialiśmy na inną kryptowalutę.
I tu zaczynają się nad nami pastwić, każąc nam sprawdzać kurs historyczny na wykresach.
Ok, to jest jeszcze do zrobienia przy kilku, kilkunastu transakcjach, ale nie przy kilkuset.
A kiedy dana krypto, nie jest notowana na danej giełdzie do fiatów, to jeszcze nam każą szukać innej giełdy i z niej brać kurs, co już jest poronionym pomysłem, bo różne giełdy mają różny kurs.
Sprawa jeszcze bardziej się komplikuje, jak dana krypto, w ogóle nie jest notowana do fiatów na żadnej giełdzie :)
Wtedy każą nam sprawdzić, jaką wartość w stosunku do BTC, miała dana krypto w chwili zakupu i w chwili wymiany, potem sprawdzić ile BTC w tamtych momentach było warte, a potem dopiero sprawdzić ile na tym zarobiliśmy lub straciliśmy.

Moim zdaniem, jest to zbyt pogmatwane, żeby to tak liczyć i lepiej się sądzić w razie czego. Urzędnicy sami tak naprawdę nie wiedzą, jak głupi i skomplikowany sposób rozliczenia wymyślili.
Ja w każdym razie, na miejscu osób, które mają wiele transakcji krypto-krypto, bym tego nie liczył. Rozliczyłbym się tylko z tego co wymieniłbym na fiaty.

PS: Część krypto z 2017 roku, sprzedałem w 2018 i wcale nie zamierzam tych kosztów odpuścić. W kwietniu 2019 roku, rozliczając pit, wpiszę w koszty krypto zakupione w 2017, a w przychody sprzedane w 2018. I nie będę się zastanawiał, czy tak można. Poniosłem koszty w 2017, to mam prawo je połączyć z przychodami z 2018 roku i rozliczyć w 2019.

PS2: PCC nie zapłaciłem i teraz też nie zapłacę, w razie czego w sądzie, będę argumentował to tym, że krypto nie jest prawem majątkowym, bo nikt mi nie jest w stanie zagwarantować prawa do ich posiadania.
Ostatnio zmieniony wtorek, 26 lutego 2019, 13:26 przez Macbak2, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Rumcajs » niedziela, 24 lutego 2019, 03:11

@Macbak2

No właśnie o to mi chodziło.
Poza tym jak sie nie da ustalić wartości rynkowej i wyliczyć tego barteru to nie da sie też prawidłowo wyliczyć podatku bo nie wiadomo jak bo kwoty nie da sie obliczyć. Nawet na coinmarket cap jest średnia z wielu giełd a czesto kursy na każdej są inne zaleznie od szybkosci depozytów czy jest płynność czy nie i czy giełda jest uznawana za bezpieczną czy że strach tam w ogole cokolwiek wysyłać więc jak ktoś handluje na 1 konkretnej giełdzie to powinien brać kurs z tej giełdy gdzie handlował czy niby z coinmarketcapu który nie jest żadnym wyznacznikiem dla US bo to nie jest jakaś oficjalna "państwowa" strona z notowaniami kursów jak akcji giełd czy coś do tego ceny tych coinów w wiekszosci nie są nigdzie notowane do walut prawdziwych poza kilkoma tymi najważniejszymi i ich cena jest wyliczana z kursu BTC czyli pierw alt jest zamieniany na cene w satoshi a to satoshi przeliczane z ceny BTC na dolary, do tego odjąć trzeba prowizje giełdy która jest kosztem i sie robi z tego coś co sie nie da wyliczyć prawidłowo, do tego na małych coinach i na małych giełdach jak Dexy dla tokenów erc20 spready są wielgachne, a cena tokena moze być w ciągu 1 dnia pokazywana cały czas inna o 10% nawet więc jaką niby brać do wyliczania barteru, to jest chory pomysł w ogole płacić podatek od wymiany wirtualnego czegoś na wirtualne coś, dobrze podawali w roznych artykułach że w takim razie przedmioty wirtualne w grach online też mają pewną wartoś bo np sa sprzedawane na allegro czy na ebayu to co w takim razie dzieci wymieniając magiczną zbroje na magiczny miecz w grze online gdy ta rzecz jest warta kilkaset dolarów czy więcej powinny płacić podatki od takich wymian zwłaszcza jak ich zrobiły kilka i nie obejmuje ich kwota wolna od podatku, czy tez pelnoletni tez grają w gry online każdy gra i w kazdej prawie grze online wymieniają się ludzie przedmiotami i da się wyliczyć ich wartość biorąc ceny z allegro czy ebaya i w takim razie to też barter jak wymiana kryptowalut w poprzednich latach, ciekawe czy US sprawdza graczy komputerowych czy zapłącili od tych wymian podatki, w dobre mmo gra zwykle po kilka milionów osób z całego świata tylko że inni nie płacą podatków za wirtualne wymiany, polacy też są i jest ich wielu ciekawe czy US/KAS pisze do wydawców gier o podanie wymian magicznych mieczy na magiczne zbroje, no bo do BitBaya pisali. Powinni się z tego wycofać rakiem i albo sprawdzać tylko wymiany krypto-waluta prawdziwa albo ogłosić abolicje za stare lata i sprawdzać od zmiany przepisów od 2019 roku. Tylko że właśnie ogłosili że będzie 500+ na pierwsze dziecko i 13-ta emerytura w roku dla emerytów, 40 miliardów rocznie te rzeczy będą kosztować, żeby to dać trzeba mieć skąd wziąć.

Gaduła
Posty: 364
Rejestracja: 26 listopada 2017
Reputacja: 454
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: LTC:LhNTQLjKmgSxBFzxfRttGeLeEbvn8fG

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Macbak2 » niedziela, 24 lutego 2019, 14:29

Dlatego mówię Wam, żadnych tam takich wyliczeń nie róbcie, tylko liczcie same wymiany krypto-fiat.
W razie jak będą się pluć o wymianę krypto-krypto i PCC, to zbierzemy te wszystkie argumenty do kupy i złożymy pozew zbiorowy.
Ważne tylko, żeby ludzie tu na forum się nie kryli z tym, jak skarbówka się ich przyczepi, tylko żeby od razu gadali.
A tak w ogóle, to pozdro dla urzędasów, którzy czytają ten temat ;) Czytajcie, czytajcie i się edukujcie :)

PS: Nie zapomnijcie nauczyć się co to blokczejn jest :D

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości