Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 67
Rejestracja: 26 czerwca 2017
Reputacja: -1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bartek_maj » niedziela, 21 kwietnia 2019, 22:49

na początku 2018 r. nie miałem żadnych otwartych transakcji i środki na giełdzie były tylko w PLN w kwocie X. w okresie od maja 2018 do lipca 2018 zrobiłem kilka transakcji PLN<->ETH, wszystkie zamknąłem z sumarycznym zyskiem 150 pln. po tych transakcjach saldo PLN wynosiło więc X + 150. po lipcu 2018 r. wykonałem jedną transakcję, kupiłem kryptowalutę ETH, saldo PLN wyniosło X-1500 a saldo kryptowaluty 0.998 ETH. taki stan utrzymał się do końca 2018 r.

czy moim dochodem jest 150 złotych i tylko od tej kwoty powinienem zapłacić podatek?
czy też może powinienem jakoś uwzględnić w rozliczeniu podatku transakcję z sierpnia 2018 r., która nie została "zamknięta" przed końcem 2018 r.?

poproszę o wskazówki jak to rozliczyć.

Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 18 kwietnia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Tuczi0214 » poniedziałek, 22 kwietnia 2019, 14:06

Mam jeszcze jedno pytanie, skontaktowałem się z biurem rachunkowym TAXO i w mailu napisali taki fragment:

"Analizując dostarczone informację, mogę potwierdzić, iż jesteśmy w stanie wykonać dla Pana rozliczenie obrotu kryptowalutami za rok 2018 r. oraz korektę za 2017r.
W przypadku giełd Bittrex oraz Binance przeprowadzamy integrację za pomocą automatycznego zaciągnięcia historii poprzez protokół API. Co za tym idzie, niezbędne będzie wygenerowanie par kluczy zgodnie z instrukcjami zamieszczonymi poniżej.
http://kryptowalutownia.pl/rozliczanie- ... rt/bittrex
http://kryptowalutownia.pl/rozliczanie- ... rt/binance

Czy wygenerowanie i udostępnienie tych kluczy jest bezpieczne?

Początkujący
Posty: 111
Rejestracja: 21 kwietnia 2018
Reputacja: 126
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: davidoski » poniedziałek, 22 kwietnia 2019, 14:53

Jeśli dobrze zaznaczysz opcje to te klucze umożliwią jedynie odczytywanie historii twoich transakcji. Opcje, na które musisz BARDZO zwrócić uwagę to:

1. withdraw
2. trade

Muszą one być NIEZAZNACZONE przy generowaniu klucza. W ten sposób przy pomocy klucza nie będzie można dokonywać wypłat z twojego konta ani dokonywać transakcji. Jedyną funkcją klucza będzie odczytywanie historii twojego konta.

Po dokonaniu rozliczenia możesz zdeaktywować klucz, aby nie można za jego pomocą śledzić twoich dalszych transakcji na koncie.

W sumie jednak nie do końca wiem po co firmie te klucze skoro dajesz im całą historię transakcji w pliku. Udostępnianie kluczy do API zawsze niesie ze sobą jakieś ryzyko.

Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 16 kwietnia 2019
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: hash. » poniedziałek, 22 kwietnia 2019, 18:51

Zgodnie z tym, co napisali: @_chybaty i @davidoski (dzięki Panowie, poszły plusy) - samo wpłacenie środków na giełdę nie rodzi obowiązku podatkowego i nie muszę wykazywać tego w rozliczeniu. Zastanawia mnie natomiast jeszcze coś takiego.

Przyjmijmy, że w 2018 roku wpłaciłem na giełdę kwotę X.
...a teraz rozważmy dwa scenariusze:

1). W roku 2019 wypłacam 1/2X.
2). W roku 2019 wypłacam 2-krotność X.

Jak wygląda kwestia odliczenia mojego wkładu w uzyskaniu takiego ,,zwrotu''? Czy (wedle obecnych interpretacji) będzie w ogóle istniała taka możliwość?

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 22 kwietnia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Blabla12 » poniedziałek, 22 kwietnia 2019, 19:06

Witam,

Mam takie szybkie pytanka.

Czy koszty prowizji, które pobiera giełda mogę sobie doliczyć?

Jeżeli jestem osobą fizyczną nieprowadzącą DG to koszt uzyskania przychodu powstaje dopiero przy sprzedaży danej krypto? Przykład:
Kupiłem krypto 'X' :
- 100 szt po 2,5 ( 250 zł )
- 100 szt po 1,25 ( 125 zł )
- 100 szt po 1 ( 100 zł )

Sprzedałem 200 szt za 2,5 . Czyli przychód = 500 , koszt = 475 ( suma poprzednich zakupów )

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 18 listopada 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Piotrek13 » poniedziałek, 22 kwietnia 2019, 21:59

czesc, witam wszystkich

tez mam pytanie...
na poczatku 2018 mialem 1 transakcje z mojego banku na bitbay (zakup btc)
czy i jak mam sie z tego rozliczyc?

Początkujący
Posty: 148
Rejestracja: 19 listopada 2017
Reputacja: 61
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Zbyszek_gd » wtorek, 23 kwietnia 2019, 03:36

Czy w PIT36 za 2018 r mogę wykazać stratę (poz 77) za krypto? Przychód (poz. 74) - koszty (poz 75) wychodzi strata.

Niby wydaje się oczywiste, że jak wychodzi strata to wpisuje stratę, ale po przeszukaniu wątku straciłem pewność.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Rumcajs » wtorek, 23 kwietnia 2019, 08:27

@Piotrek13

bez sprzedaży tego btc nie wykazujesz zakupu wogole na pIT za 2018r. Omijasz na tym picie krypto.
Dopiero za rok 2019 wykażesz to jako koszt mimo że z 2018 roku był bo to już będzie wg przepisów przejściowych do rozliczania się po nowemu.

Ale doczytaj jeszcze o przenoszeniu kosztu na kolejne lata jakbyś tego nie sprzedał w 2019 roku, podobno da się przenosić tylko na rok następny koszty, ale juz widziałem ze ktoś zdobył interpretacje indywidualną do jego osoby że moze przenosić na kolejne lata te koszty. Bo ci co kupują na dłuższy okres czasu by byli pokrzywdzeni bo nie mogliby sobie kosztów zakupu krypto odliczyć po 2 latach. Wtedy rozwiazaniem byłoby jedynie sprzedać wszystko na koniec roku w grudniu a odkupić od razu 1 stycznia żeby nie tracić ciągłości kursu i nie odkupywać drożej, wtedy koszt byłby aktualny.

Dodano po 5 minutach 26 sekundach:
@hash.

Wg mnie żeby odliczyć koszty w obu przypadkach musisz mieć pobraną historie zakupów z giełdy co kupiłeś konkretnie, z konta bankowego sam przelew na giełde nie wystarczy bo nie wiadomo czy za całość kupiłeś i w ogole co kupiłeś gdyby to ktoś chciał wiedzieć, tak wyczytałem w innych postach. Za to od wypłaty na konto płacisz wtedy normalny podatek 19% od krypto, jak masz zakup to mozesz odliczyć koszty, jak nie masz historii zakupu z giełdy to nie masz potwierdzenia co kupiłeś i za jaką kwotę więc nie mając nic nie mozesz tego zakupu wykazać jako koszt, wg mnie przelew z banku na giełde to za mało.
Z tym że w pierwszym przypadku nie wyjdzie ci podatek do zapłacenia bo koszt zakupu miałeś wyższy niż wypłaciłeś, więc ten koszt przejdzie na kolejny rok 2020.

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 18 listopada 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Piotrek13 » wtorek, 23 kwietnia 2019, 09:15

Ja bardziej pytam pod kątem jak to zrobić żeby załatwić sprawę z urzędem zlodziejskim raz na zawsze, nie chce żeby po kilku latach zapukał mi do drzwi jakiś patałach i zameldował że mam do zapłaty tyle i tyle z odsetkami.... to była 1 transakcja na 2500pln, i żałuję że wykonałem ja przez polski bank bo teraz jest tyle zamieszania ze wiecej tego błędu nie popelnie..

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » wtorek, 23 kwietnia 2019, 09:17

Jak tylko kupiłeś to nic nie składasz

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2063
Rejestracja: 19 kwietnia 2016
Reputacja: 1539
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: blink » wtorek, 23 kwietnia 2019, 09:31

Piotrek13 pisze: wtorek, 23 kwietnia 2019, 09:15Ja bardziej pytam pod kątem jak to zrobić żeby załatwić sprawę z urzędem zlodziejskim raz na zawsze, nie chce żeby po kilku latach zapukał mi do drzwi jakiś patałach i zameldował że mam do zapłaty tyle i tyle z odsetkami.... to była 1 transakcja na 2500pln, i żałuję że wykonałem ja przez polski bank bo teraz jest tyle zamieszania ze wiecej tego błędu nie popelnie..


Jeśli chcesz mieć raz na zawsze spokój z fiskusem to zrezygnuj z krypto i wszelkiej działalności gospodarczej ;) Polskie realia.

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 18 listopada 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Piotrek13 » wtorek, 23 kwietnia 2019, 09:42

Rozumiem że bierzemy pod uwagę transakcje wykonane w granicach RP?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2063
Rejestracja: 19 kwietnia 2016
Reputacja: 1539
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: blink » wtorek, 23 kwietnia 2019, 11:20

Piotrek13 pisze: wtorek, 23 kwietnia 2019, 09:42Rozumiem że bierzemy pod uwagę transakcje wykonane w granicach RP?


Jesteś polskim rezydentem podatkowym, wiec rozliczasz się w Polsce. Samego zakupu nie musisz zgłaszać w 2019 roku dopiero cały stan niezgłoszonych zakupów (z wcześniejszych lat) będziesz musiał zgłosić w 2020 w rozliczeniu za 2019.

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 18 listopada 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Piotrek13 » wtorek, 23 kwietnia 2019, 11:29

No właśnie nie bardzo rozumiem czemu tak jest, myślałem że wszystko co miało miejsce w 2018 czyli praca czy transakcje krypto(w moim przypadku 1) rozliczam w 2019..
Czemu z krypto można lub trzeba czekać do 2020?

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » wtorek, 23 kwietnia 2019, 11:45

Tu chodzi o to że przepisy się zmieniły od tego roku i inaczej rozliczasz pit, za 2019 pit 38. Do tego czasu się zakupow nie zgłaszalo i tak jak już tutaj ludzie pisali jak nie zgłosisz to nic Ci nie grozi prócz tego że najprawdopodobniej sprzedając w 2020 nie będziesz mógł tych nierozliczonych kosztow sobie zaliczyć. Dlatego też ta informacja jest tak pokrywana. Zeby mało kto zgłaszał.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » wtorek, 23 kwietnia 2019, 12:47

hash. pisze: poniedziałek, 22 kwietnia 2019, 18:51Przyjmijmy, że w 2018 roku wpłaciłem na giełdę kwotę X.
...a teraz rozważmy dwa scenariusze:

1). W roku 2019 wypłacam 1/2X.
2). W roku 2019 wypłacam 2-krotność X.

Jak wygląda kwestia odliczenia mojego wkładu w uzyskaniu takiego ,,zwrotu''? Czy (wedle obecnych interpretacji) będzie w ogóle istniała taka możliwość?
Wpłata i wypłata z giełd nie mają znaczenia, liczą sie transakcje. Jeśli masz jakieś krypto kupione przed 2019 i nieodliczone do tej pory, wpisujesz je w 2019 roku jako koszt (wyjątek w przepisach wprowadzających ustawę). I w 2019 jeśli je sprzedasz możesz je odliczyć od przychodu. Czy możesz też w kolejnych latach, to niepewne. Zob. ten post.

Dodano po 9 minutach 5 sekundach:
Piotrek13 pisze: wtorek, 23 kwietnia 2019, 11:29No właśnie nie bardzo rozumiem czemu tak jest, myślałem że wszystko co miało miejsce w 2018 czyli praca czy transakcje krypto(w moim przypadku 1) rozliczam w 2019..
Czemu z krypto można lub trzeba czekać do 2020?
Jeśli kupiłeś krypto ale nie sprzedałeś, nie robiłeś tego w ramach działalności gospodarczej i miało to miejsce przed 1 styczni 2019, to dominująca interpretacja jest taka, że wpisujesz to w koszty dopiero jak sprzedasz. Tak jest na pewno z instrumentami finansowymi (np. akcje), przy krypto sprawa jest niejasna, ale chyba tak to na ogół jest interpretowane.

Sprzedaż wpisujesz jako przychód od razu w tym roku w którym jej dokonałeś.

Od 2019 roku zasady się zmieniają i koszty wpisuje się od razu w momencie ich poniesienia.

Jeśli chcesz mieć spokój z bagnem polskich przepisów na temat krypto, to kupuj sobie zamiast krypto certyfikaty CFD na krypto. Są np. na XTB. Zysk ten sam, jest dźwignia, można grać na spadki, a przepisy są jasne, dostajesz PIT-8C od brokera, i nikt nie wie że to były kryptowaluty a nie np. forex.

Dodano po 10 minutach 6 sekundach:
Zbyszek_gd pisze: wtorek, 23 kwietnia 2019, 03:36Czy w PIT36 za 2018 r mogę wykazać stratę (poz 77) za krypto? Przychód (poz. 74) - koszty (poz 75) wychodzi strata.
Tak możesz, a nawet zgodnie z przepisami powinieneś.
Ostatnio zmieniony czwartek, 2 maja 2019, 18:02 przez kajetan, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2063
Rejestracja: 19 kwietnia 2016
Reputacja: 1539
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: blink » wtorek, 23 kwietnia 2019, 14:08

Blabla12 pisze: poniedziałek, 22 kwietnia 2019, 19:06Witam,

Mam takie szybkie pytanka.

Czy koszty prowizji, które pobiera giełda mogę sobie doliczyć?

Jeżeli jestem osobą fizyczną nieprowadzącą DG to koszt uzyskania przychodu powstaje dopiero przy sprzedaży danej krypto? Przykład:
Kupiłem krypto 'X' :
- 100 szt po 2,5 ( 250 zł )
- 100 szt po 1,25 ( 125 zł )
- 100 szt po 1 ( 100 zł )

Sprzedałem 200 szt za 2,5 . Czyli przychód = 500 , koszt = 475 ( suma poprzednich zakupów )



Jeśli sprzedałeś 200 szt. to koszt "powinien" też być z 200 szt. czyli np 250+125zł = 375zł

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 18 listopada 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Piotrek13 » wtorek, 23 kwietnia 2019, 16:23

Dziękuję bardzo wszystkim za informacje !!!

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 17 kwietnia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: digyman7 » wtorek, 23 kwietnia 2019, 19:30

digyman7 pisze: środa, 17 kwietnia 2019, 19:18Witam. W 2018 roku kupiłem pewną ilość bitcoina i po przelaniu na giełdę dokonywałem zakupu/sprzedaży innych kryptowalut. NIgdy nie wymieniłem niczego na FIAT (PLN). Z tego co się orientuję powinienem wykazać te transakcje na zeznaniu PIT. Po wyeksportowaniu plików z giełdy okazuje się, że mam ponad 1000 transakcji kupna/spredaży. Wyliczenie z tego kosztów i przychodów jest dla mnie czarną magią i wydaje się prawie niemożliwe. Jakie mogą być w przyszłości konsekwencje nie wykazania tych transakcji?

Ponawiam pytanie, ktoś jest w stanie coś doradzić? :)

Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 24 kwietnia 2018
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Tommek » wtorek, 23 kwietnia 2019, 19:41

Ostatnio rozmawiałem z miłą Panią z US więc podzielę się z forumowiczami co mi się udało dowiedzieć co do rozliczenia za 2018. Oczywiście nie jest to porada prawna - Pani bardzo zastrzegała, że to jej zdanie i nie daje gwarancji, że tak faktycznie należy interpretować przepisy (to już chyba standard). W moim przypadku chodziło o drobne ale wielokrotne zakupy i sprzedaż krypto na giełdzie (operacje krypto-fiaty i krypto-krypto zakończone stratami). Wg niej powinienem zsumować wszystkie kwoty zakupów i sprzedaży (wtedy wyjdą spore kwoty) i wpisać je w PIT - wówczas będzie widać stratę. Zadałem pytanie czy jeśli tego nie zrobię - czyli nie rozliczę się ze strat to czy mogę być ukarany - wg niej - nie, bo nie naraziłem budżetu państwa na uszczuplenie. Natomiast jeśli kiedyś zamienię te krypto (bo ostatecznie zostałem ze stratami w krypto) na zł to wówczas będę musiał zapłacić podatek od całej wypłaconej kwoty.
Nie wiem tylko co zrobić w 2020 rozliczając za 2019 - skoro piszecie że wtedy trzeba będzie wszystkie wcześniejsze zakupy wpisywać? Czy nie będzie kłopotu że ich nie wykazałem wcześniej jako strat?
Ponieważ jest tego niewiele to rozważam nawet pozostawienie tych krypto i nie zamienianie ich na zł - porzucenie tematu i ew. sprawdzenie za 30 lat : )

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości