Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Rumcajs » wtorek, 24 kwietnia 2018, 20:25

@xan1,

nie mówiłem że Ja wiem, mówiłem że były takie przykłady z 10 razy w tym temacie i Inni wiedzieli :)
Często mieli różne zdania ale to już nie moja wina ;) Kilka ostatnich stron i znajdziesz takie przykłady, temat na 108 stron ale najlepiej jak każdy pyta ze swoimi cyferkami bo poszukać sie nie chce kilka stron wstecz.
chciałem tylko zauwazyc ze ludzie maja o wiele wieksze problemy z wyliczeniem wszystkiego niz marne 9 transakcji w ciagu roku.

Początkujący
Posty: 76
Rejestracja: 31 sierpnia 2017
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: matik0109 » wtorek, 24 kwietnia 2018, 20:57

ja mam ponad 200transakcji i stwierdziłem pie...e wpisałem w pit 36 to co weszło/wyszło z banku. Jak wezwą to od razu mam zrobioną korektę na cały obrót i na obrót według fifo co im przypasi to im dam , więc uda się albo nie pzdr

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » wtorek, 24 kwietnia 2018, 21:03

@_chybaty, ale grzywna jest za niezlozenie pita czyt. niezgloszenie przychodu. To chyba wykroczenie skarbowe. Potem juz niewiele bo dalsze konsekwencje zaleza od uszczuplenia podatku a "ziomeczek" zadnego do zaplaty by nie mial wiec i karac nie ma za co.

Dodano po 2 minutach 4 sekundach:
@matik0109, a sprzedales wszystko z koncem roku czy trzymasz i w efekcie przelales na gielde wiecej niz z gieldy? Wtedy bys strate wykazal :)

Początkujący
Posty: 76
Rejestracja: 31 sierpnia 2017
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: matik0109 » wtorek, 24 kwietnia 2018, 21:50

No właśnie nie sprzedałem wszystkiego trochę game zostawiłem ale straty nie wykaze bo wedlug tax ledgdra po fifo mam 2x tyle przychodu niż wedlug przelewow z banku wiec olewam nie bede za nie istniejacy przychod odprowadzal a wole za kilka lat odprowadzic raz 32% i spokoj. A i tak koszta potem byly by znikome, bo teraz nie będe bawił się w dt tylko hold ;) jak się sytuacja prawna u nas wyjasni to wtedy bede dalej myslal ;)

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: xbladexx » wtorek, 24 kwietnia 2018, 22:03

Rumcajs pisze: bo wątpie zeby gdzies na swiecie podatek był większy niż 32%.
Japonia UK maja z 40%-55% :D na najwyższych stawkach , polskie 32% nie jest najgorsze kiedyś było 45% :)**
Francja miala raz 75% ale sie okazalo ze 80% najbogatszych uciekło z Francji

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » środa, 25 kwietnia 2018, 08:26

xbladexx pisze:
Rumcajs pisze: bo wątpie zeby gdzies na swiecie podatek był większy niż 32%.
Japonia UK maja z 40%-55% :D na najwyższych stawkach , polskie 32% nie jest najgorsze kiedyś było 45% :)**
Francja miala raz 75% ale sie okazalo ze 80% najbogatszych uciekło z Francji
Astrid Lindgren miała kiedyś w Szwecji do zapłacenia w sumie 102% podatków dochodowych. Napisała o tym satyryczne opowiadanie, co sprowokowało ogólnonarodową dyskusję i doprowadziło w wyborach do wymiany premiera. https://en.wikipedia.org/wiki/Pomperipo ... Monismania

Początkujący
Posty: 77
Rejestracja: 20 października 2017
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: resuls » środa, 25 kwietnia 2018, 08:37

kajetan pisze:
xbladexx pisze:
Rumcajs pisze: bo wątpie zeby gdzies na swiecie podatek był większy niż 32%.
Japonia UK maja z 40%-55% :D na najwyższych stawkach , polskie 32% nie jest najgorsze kiedyś było 45% :)**
Francja miala raz 75% ale sie okazalo ze 80% najbogatszych uciekło z Francji
Astrid Lindgren miała kiedyś w Szwecji do zapłacenia w sumie 102% podatków dochodowych. Napisała o tym satyryczne opowiadanie, co sprowokowało ogólnonarodową dyskusję i doprowadziło w wyborach do wymiany premiera. https://en.wikipedia.org/wiki/Pomperipo ... Monismania
Mam nadzieję, że wszyscy jesteśmy zgodni co do zmiany premiera przy najbliższej okazji ;)
Już pod koniec roku są wybory samorządowe i należy im pokazać środkowy palec, dziękując za wszystko co złego zrobili.
Co do 500+ to też mogą się przeliczyć, bo nie sądzę, że patologia rzuci się do głosowania zostawiając swoje schłodzone żubry w puszce sączone na kacu.

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 4279
Rejestracja: 4 marca 2017
Reputacja: 4282
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: pomorskie

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kozaki_wiesi » środa, 25 kwietnia 2018, 09:22

Skoro mamy polityczny offtop to zadam pytanie - na jaką partię głosować? Przecież wszystkie liczące się siły to taki sam chlew a ci, którzy faktycznie mogliby coś zmienić (Wolność) to folklor a nie licząca się partia. Zresztą "gdyby wybory mogły coś zmienić to dawno zostałyby zakazane" Ken Livingstone

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » środa, 25 kwietnia 2018, 09:50

A ja, wracajac do tematu watku zastanawiam sie jak rozliczano sie za rok 2016, 2015 itd. Bo obecne zamieszanie zwiazane jest z banka, duza iloscia nowych graczy itd i w koncu sie tym ktos zainteresowal. A jak bylo wczesniej? Skladaliscie przeciez PIT'y. Wpisywaliscie tam ogrooomne kwoty przychod/koszt? Czy raczej rozliczaliscie sie na zasadzie przyszlo/wyszlo z banku/gieldy?

Początkujący
Posty: 62
Rejestracja: 27 stycznia 2018
Reputacja: 9
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Mateusz1986 » środa, 25 kwietnia 2018, 10:20

xbladexx pisze:
Rumcajs pisze: bo wątpie zeby gdzies na swiecie podatek był większy niż 32%.
Japonia UK maja z 40%-55% :D na najwyższych stawkach , polskie 32% nie jest najgorsze kiedyś było 45% :)**
Francja miala raz 75% ale sie okazalo ze 80% najbogatszych uciekło z Francji
Jesli chodzi o UK to sprawa podatkowa wygląda następująco:

You have a year allowance of 11k£ once you are over that, you pay 20% on every profit you make

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » środa, 25 kwietnia 2018, 10:30

Mateusz1986 pisze: You have a year allowance of 11k£ once you are over that, you pay 20% on every profit you make
No wez...takie proste? To w ogole nie zostawia furtki dla US zeby sie przyczepic do zlych rozliczen, zle uznany kosztow itd.

Początkujący
Posty: 62
Rejestracja: 27 stycznia 2018
Reputacja: 9
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Mateusz1986 » środa, 25 kwietnia 2018, 10:34

japu pisze:
Mateusz1986 pisze: You have a year allowance of 11k£ once you are over that, you pay 20% on every profit you make
No wez...takie proste? To w ogole nie zostawia furtki dla US zeby sie przyczepic do zlych rozliczen, zle uznany kosztow itd.
Może zostawia, nie wiem, głównie chodziło mi o najwyższą stawkę podatku w UK, nie 40 jak pisano wyżej, tylko 20%.

Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Mosteque » środa, 25 kwietnia 2018, 10:35

O ile dobrze wiem, to przesunęli też termin rozliczeń krypto do października. Żeby ludzie spokojnie to zrobili. Tak mi powiedział kumpel z Anglii, ale informacji nie weryfikowałem.

Początkujący
Posty: 62
Rejestracja: 27 stycznia 2018
Reputacja: 9
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Mateusz1986 » środa, 25 kwietnia 2018, 10:36

Skąd takie info?

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: xbladexx » środa, 25 kwietnia 2018, 10:39

japu pisze: A ja, wracajac do tematu watku zastanawiam sie jak rozliczano sie za rok 2016, 2015 itd.
beda cie kontrolowac na 5 lat wstecz wiec masz problem jak wykazywałes cos w picie a na gieldach gdzie jestes miales transakcje kryptokrypto w 2015/2016. Jesli gieldy dopadna historie moze byc wesoło

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » środa, 25 kwietnia 2018, 10:44

@xbladexx, heh bo oczywiscie sam fakt, ze wszystkie wydawane wczesniej interpretacje nie kazaly rozliczac krypto/krypto nie bedzie mial znaczenia. Widze to sporo spraw w sadzie... Pozwy opierane na tym, ze obywatel ma prawo opierac sie na wykladniach i praktyce dzialania organow panstwowych i traktowac te dzialania jako wlasciwe i zgodne z obowiazujacym prawem.

BTW, nie wiecie czy ktos zaskarzyl juz jakas interpretacje wg. ktorej wymiana krypto/krypto powinna byc opodatkowana podatkiem od wirtualnego dochodu?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » środa, 25 kwietnia 2018, 10:49

japu pisze:
Mateusz1986 pisze: You have a year allowance of 11k£ once you are over that, you pay 20% on every profit you make
No wez...takie proste? To w ogole nie zostawia furtki dla US zeby sie przyczepic do zlych rozliczen, zle uznany kosztow itd.
Jak to nie zostawia furtki do nieuznania kosztów, skoro dochód to przychód minus koszt, a to podatek dochodowy? Ale w UK raczej tak nie robią.
Tam co najwyżej, odwrotnie niż w Polsce, możesz dowiedzieć się, że nie jesteś firmą, choć myślałeś że jesteś http://uk.businessinsider.com/hmrc-tax- ... rs-2017-10
albo zostać w XXI wieku wydziedziczonym przez pana feudalnego http://londynek.net/czytelnia/article?jdnews_id=3807434
Ale takie niebezpieczeństwo jest w UK znikome a w Polsce ciągle wychodzą różne kwiatki.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » środa, 25 kwietnia 2018, 10:53

kajetan pisze: Tam co najwyżej, odwrotnie niż w Polsce, możesz dowiedzieć się, że nie jesteś firmą, choć myślałeś że jesteś
Dobre dobre :)
Ale u nas tez tak jest - bywa, ze US/UP/ZUS czy inne sztazi, kagiebe czy efbiaj podwaza "samozatrudnienie" wykazujac, ze stosunek pomiedzy podmiotami ma raczej charakter nakazujacy zawarcie umowy o prace.

Początkujący
Posty: 77
Rejestracja: 20 października 2017
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: resuls » środa, 25 kwietnia 2018, 11:21

Taka mnie jeszcze myśl naszła... przy wymianie krypto-krypto można, w zasadzie, sobie ustalić jedną wersję, że się zawsze sprzedawało daną walutę za inną, lub zawsze kupowało, bo tak naprawdę co było robione znajdowało się tylko i wyłącznie w głowie trejdującego i niech US mi udowodni, że ja np. nie kupowałem, tylko sprzedawałem krypto za krypto. O sprzedaży i kupnie można mówić dopiero przy użyciu FIAT.
Chodzi o to, że podatek naliczany jest przy sprzedaży, a skoro ja cały czas kupowałem krypto-krypto, a sprzedałem dopiero za fiat, to co w takim przypadku?

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » środa, 25 kwietnia 2018, 11:50

@resuls, jakis czas temu tez wymyslalem takie dziwne rozwiazania :) Jakby gieldy zwracaly w historii tylko "Order BUY" to by bylo spoko :) Ale pewnie i tak by nie przeszlo bo krypto/krypto to wymiana po prostu - tzn. wg US/KAS. A od wymiany PCC i PD :)

Ale na logike to przeciez zamieniajac powiedzmy BTC na LTC to tak na prawde kupujemy LTC od kogos. Nie mielismy LTC a teraz mamy wiec albo kupilismy, albo dostalismy albo ukradlismy :) Nie ma na gieldach opcji BY, SELL i CHANGE tylko sa BUY i SELL. Wystarczyloby ograniczyc do BUY :) Skad w ogole zalozenie, ze jak zamieniamy DGB na BTC to sprzedajemy DGB. To jakies pozostalosci z przyjetego w fiatach nazewnictwa transakcji.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości