Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 13:45

Nie ma nic o tym, że koszty muszą być poniesione w bieżącym roku - zdaje się, że kolejny rok rozpoczyna się z kosztami z poprzedniego - p. 16. Więc literalne czytając wydaje się, że koszty przechodzą w nieskończoność, aż do zbycia. Mimo wszystko lepiej to potwierdzić skoro ktoś potrafi zrozumieć to inaczej.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 13:49 przez gr0g, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 13:48

gr0g pisze: poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 13:45Nie ma nic o tym, że koszty muszą być poniesione w bieżącym roku.
Jest.
15. Koszty uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 14, są
potrącane w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione, z
zastrzeżeniem ust. 16.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 13:51

kajetan pisze: poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 13:48z
zastrzeżeniem ust. 16.

a w p. 16 jest napisane, że nadwyżka kosztów przechodzi na rok kolejny.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 13:52

Może 15 odnosi się do obecnych a 16 do starych i może faktycznie wychodzi na to że można je przenosić (te stare)

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 13:58

Te stare koszty sprzed 2019 to jeszcze inny paragraf, a nawet inna ustawa, ale z treści wynika chyba, że są szczególnym przypadkiem kosztów z ust. 14:
Ustawa z dnia 23.10.2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw
Art. 23. Koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 14 ustawy zmienianej w art. 1 oraz w art. 15 ust. 11 ustawy zmienianej w art. 2, poniesione i nieodliczone od przychodów przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, podatnik wykazuje odpowiednio w zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy zmienianej w art. 1, składanym za 2019 r. albo w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1 ustawy zmienianej w art. 2, składanym za pierwszy rok podatkowy rozpoczynający się po dniu 31 grudnia 2018 r.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 14:05

Jeszcze raz całość, po kolei, żeby nie czytać tego na wyrywki:

https://www.lexlege.pl/ustawa-o-podatku ... ch/art-22/
[...]
14. Koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia waluty wirtualnej stanowią udokumentowane wydatki bezpośrednio poniesione na nabycie waluty wirtualnej oraz koszty związane ze zbyciem waluty wirtualnej, w tym udokumentowane wydatki poniesione na rzecz podmiotów, o których mowa w art. 2 instytucje obowiązane ust. 1 pkt 12 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
15. Koszty uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 14, są potrącane w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione, z zastrzeżeniem ust. 16.
16. Nadwyżka kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 14, nad przychodami z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej uzyskanymi w roku podatkowym powiększa koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia waluty wirtualnej poniesione w następnym roku podatkowym.

Wydaje się, że kolejny rok rozpoczyna się z nadwyżką kosztów z poprzedniego. Można to zrozumieć inaczej?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 14:57

gr0g pisze: poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 14:05 Wydaje się, że kolejny rok rozpoczyna się z nadwyżką kosztów z poprzedniego. Można to zrozumieć inaczej?
Owszem, można. Ja też to tak rozumiałem. A potem w internecie znalazłem na przykład taką interpretację:
https://www.rp.pl/Podatek-dochodowy/302 ... inami.html
Sprzedający kryptowaluty będzie miał tylko dwa lata, by odliczyć koszty.
I zacząłem szukać, skąd im się to wzięło. Jedyna możliwość jaką widzę, to że koszty z punktu 14 i 16 są czym innym.
Nadal nie wiem, o co im chodzi z dokumentowaniem wydatków, według mnie nie jest gorzej niż wcześniej.

Dodano po 5 minutach 35 sekundach:
Jeśli są czym innym to ten przepis wygląda tak:
Koszty zakupionych krypto to koszty z ust 14.
Koszty z ust 14 rozlicza się tylko w roku poniesienia (ust 15)
Koszty sprzed 2019 dopisuje się do kosztów z ust 14 w 2019 (druga ustawa).
Nierozliczone koszty z ust 14 stają się kosztami z ust 16 w kolejnym roku.

Dodano po 3 minutach 1 sekundzie:
Ech, jakie to prawo by było proste, gdyby ktoś je napisał w jakimś języku programowania, i jeszcze najlepiej z testami jednostkowymi i integracyjnymi. Wszystkie nieścisłości roztrzygały by się natychmiast.

Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 29 kwietnia 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: prostujeglupoty » poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 16:40

co z PCC ? wiem tylko tyle, ze jest zawieezenie od lipca 2018 do czerwca 2019. Rozliczajac sie placicie zalegle pcc sprzed lipca tego roku ?

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 16:50

Po proteście ministerstwo mówiło żeby nie płacić wstecz więc nie płacimy

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 19:12

prostujeglupoty pisze: poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 16:40 Rozliczajac sie placicie zalegle pcc sprzed lipca tego roku ?
Bez znajomości drugiej strony transakcji nie da się stwierdzić, od których transakcji krypto należny był PCC a od których nie. Więc z jednej strony traderzy nie wiedzą czy i ile powinni płacić, a z drugiej strony urząd nie wie czy i ile są winni podatku. Ale fajnie by było jakby coś zapłacili, więc początkowo MF dało ogólnikowo straszący komunikat z którego bynajmniej nie wynikało że trzeba to płacić od każdej transakcji, ale ludzie w panice tak to odebrali. A teraz wszyscy odsunęli się od tego trupa i zamknęli szafę. Pewnie przed lipcem dowiemy się co dalej, na przykład czy przedłużą zwolnienie, czy też ten nowy druczek do zgłaszania PCC hurtowo za cały miesiąc, zupełnie przypadkowo też wchodzący od lipca, to specjalny prezent dla nas.

Początkujący
Posty: 279
Rejestracja: 16 grudnia 2013
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Anunaki » wtorek, 30 kwietnia 2019, 08:01

Sorry bo się pogubiłem to koszta z przed roku 2018, po noweli 2019:
-należy je zgłosić do końca tego roku? (czy można to zrobić w kolejnych latach? czy przechodzą na kolejne i można je wykazać akurat wtedy gdy sprzedaż swoje krypto)

pytam jako osoba prywatna nie firma obracająca krypto.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » wtorek, 30 kwietnia 2019, 14:39

@Anunaki Nierozliczone koszty nabycia krypto sprzed 2019 roku zgłaszasz w PIT za 2019 rok, czyli do końca kwietnia 2020. W kolejnych latach już nie można tego zgłosić.

Nie wiadomo, czy jeśli zgłosisz i nie wykorzystasz tych kosztów w 2019 to przechodzą na rok 2020, czy nie, a jeśli przechodzą to czy przejdą potem na 2021, 2022 itd. - przepisy są niejasne, o czym właśnie dyskutowaliśmy.
Ostatnio zmieniony czwartek, 2 maja 2019, 17:46 przez kajetan, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Rumcajs » wtorek, 30 kwietnia 2019, 19:53

No jeszcze 1 dzień i będziemy mogli zalożyć nowy temat wg nowych przepisów od 2019 roku, a ten popadnie w zapomnienie chyba że ktoś będzie odkopywał jak mu się jakaś kontrola trafi i będzie grzebała w latach wstecznych, odpukać.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » wtorek, 30 kwietnia 2019, 20:34

kajetan pisze: wtorek, 30 kwietnia 2019, 14:39Można zgłosić w PIT za 2019 rok, sprzedać pod koniec 2019

:roll: Jakoś kolejność mi się nie zgadza. Anulowanie kosztów zakupu (nie strat) po 2 roku byłoby chyba większym ewenementem niż PCC. Dobrze że zauważyłeś, że ktoś wpadł na pomysł, aby nowe przepisy tak zinterpretować. Swoją drogą sam obrót do FIAT w trakcie tego samego roku na kwotę kosztów nie byłby wystarczający, aby rozwiać wątpliwości w tym zapisie?
Znalazłeś więcej tego typu artykułów? Bo ten z "rzepy" wygląda mało poważnie - np. ekonomista miesza pojęcia straty z giełdy z kosztami zakupu krypto.
Rumcajs pisze: wtorek, 30 kwietnia 2019, 19:53No jeszcze 1 dzień i będziemy mogli zalożyć nowy temat wg nowych przepisów od 2019 roku, a ten popadnie w zapomnienie chyba że ktoś będzie odkopywał jak mu się jakaś kontrola trafi i będzie grzebała w latach wstecznych, odpukać.

Sądzisz, że zapomną o zapodanej trutce na szczury? IMO dla osób, które się nie rozliczyły, w najlepszym wypadku oznacza to przymusowy HODL przez 5-6 lub 10-11lat. W sumie jak będą mieli szczęście, to jeszcze dobrze na tym wyjdą.
Ostatnio zmieniony wtorek, 30 kwietnia 2019, 21:53 przez gr0g, łącznie zmieniany 5 razy.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » wtorek, 30 kwietnia 2019, 20:38

Ale nowy temat i tak warto założyć. Jak ktoś będzie chciał podyskutować na temat rozliczeń przed 2019 to będzie pisał tu. Przynajmniej mniejszy chaos będzie.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Rumcajs » wtorek, 30 kwietnia 2019, 22:02

O to mi chodziło. Bo jak mam czytać o podatkach nowych bo już jest 2019 rok a co chwile ktoś będzie tu wracał do staroci w poprzednich latach to chyba mnie rozj*e.
Dlatego proponuje jutro otworzyć nowy temat TYLKO do przepisów po zmianach od 2019 roku. A jakies pytania do starych tutaj jeśli dalej będą.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » wtorek, 30 kwietnia 2019, 23:38

Nowy temat już był. Ludzie i tak pisali w starym, więc ktoś poprosił o połączenie i admin połączył. Ale można spróbować.

Dodano po 7 minutach 5 sekundach:
gr0g pisze: wtorek, 30 kwietnia 2019, 20:34 kajetan pisze: ↑ wtorek, 30 kwietnia 2019, 14:39
Można zgłosić w PIT za 2019 rok, sprzedać pod koniec 2019
:roll: Jakoś kolejność mi się nie zgadza
No dobrze, najpier sprzedać, potem zgłosić, skoro nalegasz.
gr0g pisze: wtorek, 30 kwietnia 2019, 20:34Znalazłeś więcej tego typu artykułów? Bo ten z "rzepy" wygląda mało poważnie - np. ekonomista miesza pojęcia straty z giełdy z kosztami zakupu krypto.
Nie znalazłem. Pewnie trzeba poczekać na interpretacje i objaśnienie do pita.

Nie jestem pewien, czy teraz takie przepisywanie na następny rok nie będzie występowało i w innych przypadkach. Nie sprawdzałem, ale obiło mi się o uszy, że można będzie odliczać 100% a nie 50% straty, więc jakieś zmiany tu na pewno są. Jeśli analogiczne przepisywanie kosztów będzie i dla innych kategorii przychodów, to dość szybko wyrobi się uzus.

Dodano po 3 minutach 30 sekundach:
@gr0g Poszukałem i proszę bardzo - kolejna osoba też rozumie to w ten sposób:
https://www.prawo.pl/podatki/opodatkowa ... 58092.html
Istotnym ograniczeniem jest zasada, zgodnie z którą wydatki na zakup bitcoinów można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, tylko przez dwa lata od nabycia waluty.
Dodano po 2 minutach 7 sekundach:
I kolejny...
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Jak-ro ... 34938.html
Koszty zakupu kryptowalut rozliczać będzie można wyłącznie z przychodami z kryptowalut w roku ich poniesienia lub w roku kolejnym.
Z tym że albo oni odróżniają te koszty, albo im nie przyszło do głowy że można zastosować tę samą zasadę i za rok.

Dodano po 1 minucie 29 sekundach:
i następny...
https://businessinsider.com.pl/twoje-pi ... du/cm55bqy
aby w ogóle móc rozliczyć koszty związane z nabyciem kryptowalut, podatnik będzie musiał w maksymalnie 2 lata od ich poniesienia uzyskać przychód ze sprzedaży kryptowalut - inaczej koszty mu przepadną, a przy sprzedaży kryptowalut zapłaci podatek od czystego przychodu.
Dodano po 1 minucie 40 sekundach:
KPMG przynajmniej zauważa że to jest kontrowersyjne.
https://home.kpmg/pl/pl/home/insights/2 ... iniak.html
Wskazana regulacja nie jest do końca precyzyjna i może prowadzić do rozbieżności interpretacyjnych w przyszłości (tzn. czy nadwyżka kosztów uzyskania przychodu nad przychodami powiększy koszty uzyskania przychodu tylko w pierwszym następującym roku, czy też będzie mogła powiększyć koszty także w latach kolejnych, jeśli koszty nadal przewyższą przychody).

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » środa, 1 maja 2019, 08:25

Przepisy obowiązujące od 2019r.:

14. Koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia waluty wirtualnej stanowią udokumentowane wydatki bezpośrednio poniesione na nabycie waluty wirtualnej oraz koszty związane ze zbyciem waluty wirtualnej, w tym udokumentowane wydatki poniesione na rzecz podmiotów, o których mowa w art. 2 instytucje obowiązane ust. 1 pkt 12 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
15. Koszty uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 14, są potrącane w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione, z zastrzeżeniem ust. 16.
16. Nadwyżka kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 14, nad przychodami z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej uzyskanymi w roku podatkowym powiększa koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia waluty wirtualnej poniesione w następnym roku podatkowym.

kajetan pisze: poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 14:57Jeśli są czym innym to ten przepis wygląda tak:
Koszty zakupionych krypto to koszty z ust 14.
Koszty z ust 14 rozlicza się tylko w roku poniesienia (ust 15)
Koszty sprzed 2019 dopisuje się do kosztów z ust 14 w 2019 (druga ustawa).
Nierozliczone koszty z ust 14 stają się kosztami z ust 16 w kolejnym roku.


Wydaje się, że tekst ten oznacza:
14. definicja kosztów (nie ma tu mowy o żadnych ograniczeniach w czasie, tylko opis czym są koszty)
15. koszty zdefiniowane w punkcie 14 sumujemy w ciagu roku, z zastrzeżeniem (?uwzględnieniem) punktu 16
16. nadwyżkę kosztów przenosimy na kolejny rok

(+ druga ustawa nakazująca dopisać koszty z lat poprzednich do roku 2019)

Nie ma nigdzie wymysłu o 2 rodzajach kosztów. Przeniesione koszty z punktu 16 zdają się wciąż tymi samymi kosztami spełniającymi definicję z punktu 14 - były bezpośrednio poniesione i udokumentowane.

Po co nam przepisy, skoro i tak później wszystko zależy od czyjegoś widzimisię - nawet gdy wydawałoby się, że ciężko coś przekręcić.
Jak ktoś rozliczył się z 2017r i spłaca pożyczkę na podatek, to wg tych interpretacji, ma nie mieć kosztów od których zapłacił 32% :shock:?
Przy tak postawionej sprawie, czeka nas 2 fala emigracji - teraz dla odmiany tych frajerów wierzących w państwo, co się rozliczyli, a chcą zachować poniesione koszty.

Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 1 maja 2019
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kinga1979 » środa, 1 maja 2019, 12:35

@gr0g

Nie wytrzymałem więc muszę ci to napisać, na wstępie zaznaczę że podatki fakt trzeba płacić, sam zapłaciłem przy współpracy z biurem księgowym a że miałem tylko wymiany krypto-fiat nie było to trudne do obliczenia ale....

Przestań wreszcie opisywać i to zapewne w każdym z "X" postów w których o to płaczesz mówisz o sobie, że jakiś d@bil brał pożyczkę żeby zapłacić podatki (już black ci to opisał że tylko d@bil by tak zrobił). Płaczesz w prawie każdym poście jak to ci źle że jedni płacili od wymian krypto a drudzy nie ale weź po uwagę że nawet nasz rząd stwierdził że to głupie i od tego roku tego nie ma, więc przyznali się do błędu że to było głupie (na szczęście mnie ominęło). Jesteś jak przysłowiowy pies ogrodnika i wrzucasz teksty że "boisko miało być równe" itp nazywasz tych którzy musieli zapłacić krypto-krypto a nie zapłacili kombinatorami, to oni mogą ciebie nazwać idi*tą jeżeli brałeś na to pożyczkę a jeżeli chcesz kogoś obrażać i co drugi post pisać jakim to trzeba być prawilnym to wnieś geniuszu do WSA pozew przeciwko danemu KAS żeby ci oddali kasę skoro uważasz że zapłaciłeś niesłusznie.

Na przyszłość jeżeli masz taki ból tyłka o podatki to graj na parach krypto-fiat miej dochód, niech ci biuro rachunkowe przygotuje rozliczenie jak mi, zapłać podatek 4 lata z rzędu i śpij spokojnie a nie sr@j się co drugi post że jacyś wyimaginowani "oni" brali pożyczki na podatki pisząc o sobie i wylewając swoje żale. Bo tylko tym straszysz młodych i nowych ludzi którzy dopiero wchodzą na ten rynek. A teraz czekam czy skoro jesteś taki kozak postawisz KAS przed WSA :lol:

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » środa, 1 maja 2019, 15:27

gr0g pisze: środa, 1 maja 2019, 08:25Po co nam przepisy, skoro i tak później wszystko zależy od czyjegoś widzimisię - nawet gdy wydawałoby się, że ciężko coś przekręcić.
Przecież tak jest od dawna. Poczytaj jakiekolwiek interpretacje podatkowe - jeśli coś się daje zrozumieć tak, że ktoś zapłaci większy podatek, albo że mniejszy, to interpretacja w 90% przypadków dziwnym trafem wybierze tę pierwszą wersję jako "oczywiście słuszną".

Wiesz, ja nie twierdzę że ta interpretacja z przenoszeniem kosztów tylko na następny rok jest poprawna. Sam uważałem za oczywiste że to się daje przenosić w nieskończoność. Nie masz po co o tym przekonywać, nawet jak tu wszystkich przekonasz, to i tak nie usunie to wątpliwości, które najwyraźniej niektórzy ludzie mają, więc urzędnicy skarbowi pewnie też będą mieli, zwłaszcza że im to na rękę.
gr0g pisze: środa, 1 maja 2019, 08:25Jak ktoś rozliczył się z 2017r i spłaca pożyczkę na podatek, to wg tych interpretacji, ma nie mieć kosztów od których zapłacił 32% :shock:?
Och, odwołanie do emocji. No dobra, ten mityczny dłużnik pewnie i tak sprzedał wszystko w 2018 żeby mieć na spłatę tego kredytu, więc dla odmiany ma stratę, której zapewne nie może odliczyć. Ale przedawniających się kosztów nie ma, luzik.
Ostatnio zmieniony czwartek, 2 maja 2019, 17:45 przez kajetan, łącznie zmieniany 1 raz.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości