Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » piątek, 20 kwietnia 2018, 15:30

TSD_WWA pisze: @kajetan, Chyba jak sie protestuje to sie robi przeciwienstwo tego, czego ktos od Ciebie oczekuje :D Ty w ramach protestu chcesz zrobic to co rzad od Ciebie oczekuje :D zabawne
Też byłem na tym proteście i nie mam ochoty na żadne PCC, to był sarkazm. Tylko to ciągle są obietnice, nie mające żadnej mocy prawnej, w tym jest problem.

Dodano po 2 minutach 4 sekundach:
bl4ck pisze: @kajetan, Na pcc nie obowiązuje to 6 letnie przedawnienie, na pcc jest 10 lat lub do śmierci... tyle pamiętam, zobacz ostatni film Dr Sławomir Mentzen.
Z tego co pamiętam jest 5 lat, ale jeśli później się powołasz na fakt dokonania transakcji, to wtedy się jakoś przedłuża. Więc po tych 5 latach nie mogliby kontorolować samego PCC, tylko np. PIT, a po 6 mogłoby to wyjść chyba tylko przy okazji jakiegoś postępowania w sprawie nieujawnionych przychodów.

Dodano po 1 minucie 11 sekundach:
japu pisze: @bl4ck, obowiazuje jesli sie nigdy nie powolasz na transakcje, z ktorej nie oplaciles PCC. Jesli sie na nia powolasz (np. wykazujac koszt zakupu) to sie przedluza o nastepne 5 lat :)
Ok, faktycznie może wyjść przy rozliczeniach kosztu zakupu.

Początkujący
Posty: 76
Rejestracja: 31 sierpnia 2017
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: matik0109 » piątek, 20 kwietnia 2018, 15:38

japu pisze:
matik0109 pisze: czyli mógłbym już się rozliczyć
Ale to byla akcja tylko z PCC - juz dawno mogles rozliczyc PD przeciez.
no właśnie nie mogłem bo jakby powiedzieli że z pcc się nie wycofają to bym się nie rozliczał zapewne w ogóle i bym zmienił miejsce zamieszkania teraz zobaczymy co kto będzie mówił do końca miesiąca i wtedy się rozliczę

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » piątek, 20 kwietnia 2018, 15:41

japu pisze: Ale to byla akcja tylko z PCC - juz dawno mogles rozliczyc PD przeciez.
Po co się rozliczać jak wiesz że możesz mieć np 5 baniek pcc do zapłacenia?! pytanie retoryczne.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » piątek, 20 kwietnia 2018, 15:41

matik0109 pisze: i bym zmienił miejsce zamieszkania
Miejsce zamieszkania wstecznie bys zmienil? No to tez jest jakies rozwiazanie...

Początkujący
Posty: 76
Rejestracja: 31 sierpnia 2017
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: matik0109 » piątek, 20 kwietnia 2018, 15:43

ale czemu wstecznie. co im da moje stare miejsce zamieszkania jak mnie tam nie będzie nic. nie ma nikogo z kogo mogliby cokolwiek ściągać żadnej rodziny itp więc musieliby mnie szukać, a nie wiadomo gdzie bym wyjechał proste

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Barragol » piątek, 20 kwietnia 2018, 15:44

japu pisze:
matik0109 pisze: czyli mógłbym już się rozliczyć
Ale to byla akcja tylko z PCC - juz dawno mogles rozliczyc PD przeciez.
nadal nie wiadomo jak będzie rozwiązane krypto - krypto, dopiero od poniedzialku dalsze rozmowy, ciekawe czy zdążą przed 30 kwietnia, a to też ważna rzecz przy PD bo to nie tylko fikcyjne koszta i przychody, ale tez fikcyjny dochód od którego trzeba zaplacic prawdziwy podatek

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » piątek, 20 kwietnia 2018, 15:44

bl4ck pisze: Po co się rozliczać jak wiesz że możesz mieć np 5 baniek pcc do zapłacenia?! pytanie retoryczne.
Wiesz co, jest to jakis argument ale z drugiej strony jesli zakladamy, ze i tak dopadna wszystkich, ktorzy mieli jakies namacalne transakcje (mam na mysli przelewy bankowe na/z gieldy) to dojdzie jeszcze kara za niezlozenie zeznania podatkowego i nierozliczenie podatku. No chyba, ze ktos jest w plecy i mu nie wychodzi PD do zaplacenia to wtedy ani odsetek ani domiaru nie dostanie. O ile oczywiscie pokaze transakcje z gieldy, zeby US mogl oszacowac przychod. Albo domiar 75% jesli nie pokaze...
Co nie zmienia faktu, ze te 75% przychodu z gield + odsetki + grzywna moze wyniesc mniej niz 5 baniek :)

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » piątek, 20 kwietnia 2018, 15:46

@japu, Ty chyba nie kumasz jeśli wiesz że ma na karku xxxxxxx podatku pcc do zapłaty to po jaką cholerę płacić jakikolwiek podatek skoro jedyną opcją jest ucieczka lub szubienica? mam nadzieje że teraz zrozumiesz sens myślenia innych.
Ostatnio zmieniony piątek, 20 kwietnia 2018, 15:48 przez bl4ck, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 76
Rejestracja: 31 sierpnia 2017
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: matik0109 » piątek, 20 kwietnia 2018, 15:47

@Barragol, no z tym to mają jedynie problem osoby które robiły krypto-krypto ja tego nie robiłem więc nie mam tego problemu :D

@japu ale 5baniek pcc i tak zostaje do zapłaty :)

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » piątek, 20 kwietnia 2018, 15:47

matik0109 pisze: ale czemu wstecznie. co im da moje stare miejsce zamieszkania jak mnie tam nie będzie nic. nie ma nikogo z kogo mogliby cokolwiek ściągać żadnej rodziny itp więc musieliby mnie szukać, a nie wiadomo gdzie bym wyjechał proste
Aaaaa taka zmiane miejsca zamieszkania chcesz zrobic :) Znaczy zniknac i sie nie pojawic "finansowo" w zadnym kraju, z ktorym PL ma jakiekolwiek umowy... Mozna i tak.

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Barragol » piątek, 20 kwietnia 2018, 15:50

japu pisze:
bl4ck pisze: Po co się rozliczać jak wiesz że możesz mieć np 5 baniek pcc do zapłacenia?! pytanie retoryczne.
Wiesz co, jest to jakis argument ale z drugiej strony jesli zakladamy, ze i tak dopadna wszystkich, ktorzy mieli jakies namacalne transakcje (mam na mysli przelewy bankowe na/z gieldy) to dojdzie jeszcze kara za niezlozenie zeznania podatkowego i nierozliczenie podatku. No chyba, ze ktos jest w plecy i mu nie wychodzi PD do zaplacenia to wtedy ani odsetek ani domiaru nie dostanie. O ile oczywiscie pokaze transakcje z gieldy, zeby US mogl oszacowac przychod. Albo domiar 75% jesli nie pokaze...
Co nie zmienia faktu, ze te 75% przychodu z gield + odsetki + grzywna moze wyniesc mniej niz 5 baniek :)
każdy kto jest w sytuacji podbramkowej przez pcc lub też dochod z krypto-krypto ktory wyparowal przy crashu po prostu wyemigruje a nie bedzie sie zastanawial czy ma zdolnosc kredytowa na splacenie wszystkich dlugow wobec skarbowki, tzn no tak bylo przed dniem dzisiejszym (zakladajac ze jeszcze dzisiaj bedzie ta interpretacja ogolna) bo pcc odpada

Początkujący
Posty: 76
Rejestracja: 31 sierpnia 2017
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: matik0109 » piątek, 20 kwietnia 2018, 15:50

@japu wiesz ja mam dużą możliwość kredytową więc biorę kredyt i się zwijam gdzie chce a z gotówką można wszystko ale dobra koniec tego awaryjnego offtopa :D zwijam z pracy na chatę na rolkach 16km :D

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » piątek, 20 kwietnia 2018, 15:58

@bl4ck, @matik0109,

Ja doskonale rozumiem o co chodzi i jest to przerazajace, ze mozna sie niechcacy w sumie (bo nikt celowo tego chyba nie robil) wpakowac w takie klopoty. Nie wiem jak panstwo do tego podejdzie ale pewnie nie bylby to jednostkowy przypadek. Moze jakis zbiorowy pozew wtedy albo cos. Cholera wie.

Natomiast tak sie zastanawiam nad jedna sprawa. Zalozmy, ze ktos rzeczywiscie zrobil te tysiace drobych transakcji na jakiejs gieldzie. Wplacil 10tys, Wyplacil 20tys. Zarobil w sumie 10tys powiedzmy a PCC mu wyszlo 1mln - moze byc i tak.
Rozlicza PD. Wpisuje przychod 100mln, koszty 9,99mln, dochod 10tys, podatek 1800zł. Zakladajac, ze US nie siegnie po PCC, nie bedzie probowal wcisnac, ze to DG itd to temat jest zamkniety.
Ale jesli jednak wpadna na pomysl, zeby PCC rozliczyc to musza miec transakcje z gieldy bo inaczej nie ma sie na czym opierac. Podatnik nie da. Zwroca sie do gieldy. Dostana albo nie. Jesli dostana to dupa blada...
Jesli nie dostana to nie wiem w sumie co... Przychod jest z jawnego zrodla: gielda. Wiec nie jest to nieujawniony przychod. Podatnik go wykazal. Nie pokaze transakcji to ciezko ocenic ile razy kupowal i sprzedawal. Moze kupil za 10k i sprzedal za 20k- jedna transakcja, PCC 100zł...
I znowu sie okazuje, ze zbyt duzo zalezy od tego co gieldy przekaza...

Początkujący
Posty: 76
Rejestracja: 31 sierpnia 2017
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: matik0109 » piątek, 20 kwietnia 2018, 15:59

tylko US może chcieć żebyś udowodnił koszta w wtedy chcąc nie chcąc dostarczysz mu transakcje do PCC

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » piątek, 20 kwietnia 2018, 16:02

japu pisze: @bl4ck, @matik0109,
Ale jesli jednak wpadna na pomysl, zeby PCC rozliczyc to musza miec transakcje z gieldy bo inaczej nie ma sie na czym opierac. Podatnik nie da. Zwroca sie do gieldy. Dostana albo nie. Jesli dostana to dupa blada...
Jesli nie dostana to nie wiem w sumie co... Przychod jest z jawnego zrodla: gielda. Wiec nie jest to nieujawniony przychod. Podatnik go wykazal. Nie pokaze transakcji to ciezko ocenic ile razy kupowal i sprzedawal. Moze kupil za 10k i sprzedal za 20k- jedna transakcja, PCC 100zł...
I znowu sie okazuje, ze zbyt duzo zalezy od tego co gieldy przekaza...
Oczywiście, że dostaną. Obawiam się, że dla pojedynczych osób wobec których jest prowadzone postępowanie, giełdy ujawnią dane, bo tu jest solidna podstawa prawna. Kontrowersyjne było tylko ujawnienie całej bazy wraz z danymi osobowymi klientów "dla celów badawczych".

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Barragol » piątek, 20 kwietnia 2018, 16:05

japu pisze: @bl4ck, @matik0109,

Ja doskonale rozumiem o co chodzi i jest to przerazajace, ze mozna sie niechcacy w sumie (bo nikt celowo tego chyba nie robil) wpakowac w takie klopoty. Nie wiem jak panstwo do tego podejdzie ale pewnie nie bylby to jednostkowy przypadek. Moze jakis zbiorowy pozew wtedy albo cos. Cholera wie.

Natomiast tak sie zastanawiam nad jedna sprawa. Zalozmy, ze ktos rzeczywiscie zrobil te tysiace drobych transakcji na jakiejs gieldzie. Wplacil 10tys, Wyplacil 20tys. Zarobil w sumie 10tys powiedzmy a PCC mu wyszlo 1mln - moze byc i tak.
Rozlicza PD. Wpisuje przychod 100mln, koszty 9,99mln, dochod 10tys, podatek 1800zł. Zakladajac, ze US nie siegnie po PCC, nie bedzie probowal wcisnac, ze to DG itd to temat jest zamkniety.
Ale jesli jednak wpadna na pomysl, zeby PCC rozliczyc to musza miec transakcje z gieldy bo inaczej nie ma sie na czym opierac. Podatnik nie da. Zwroca sie do gieldy. Dostana albo nie. Jesli dostana to dupa blada...
Jesli nie dostana to nie wiem w sumie co... Przychod jest z jawnego zrodla: gielda. Wiec nie jest to nieujawniony przychod. Podatnik go wykazal. Nie pokaze transakcji to ciezko ocenic ile razy kupowal i sprzedawal. Moze kupil za 10k i sprzedal za 20k- jedna transakcja, PCC 100zł...
I znowu sie okazuje, ze zbyt duzo zalezy od tego co gieldy przekaza...
a nawet jak przekażą to są instytucjami nieregulowanymi i ich dane nie mogą być podstawą w sprawie, jedyny dochód który da się jednoznacznie stwierdzić to pieniądze które dostajemy do ręki albo na konto bankowe, lub też towar/usluga zakupione za kryptowaluty

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: xbladexx » piątek, 20 kwietnia 2018, 16:05

japu pisze: Dostana albo nie. Jesli dostana to dupa blada...
Nawet jak dostaną to masz w kodeksie cywilnym o umowach:
§ 3. Jeżeli forma pisemna, dokumentowa albo elektroniczna jest zastrzeżona dla
oświadczenia jednej ze stron, w razie jej niezachowania dowód z zeznań świadków
lub z przesłuchania stron na fakt dokonania tej czynności jest dopuszczalny także na
żądanie drugiej strony.
Nie ma co się dawać.
Niech sciągają obsługę binanca która twierdzi że napewno to TY klikałeś POWODZENIA.
Dlatego te wyciagi z giełd w DG nie chca uznawać bo możesz prać kasę jak ta lala mala edycja bazy danych i gotowe. Jaka pewność że wszystko tam dobrze policzone i błędów nie ma ? Zadna

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » piątek, 20 kwietnia 2018, 16:06

matik0109 pisze: tylko US może chcieć żebyś udowodnił koszta w wtedy chcąc nie chcąc dostarczysz mu transakcje do PCC
To powiesz, ze nie potrafisz pokazac kosztow. I wtedy te cale 20k, ktore namacalnie wyplaciles z gieldy to bedzie twoj dochod czyli podatek do zaplaty bedzie wiekszy o 1800zł + odsetki + jakas tam grzywna/kara. Zonk tylko wtedy jak dostana liste transakcji bo pewnie sie z tego mozna wybronic ale to juz bedzie trudniejsze.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » piątek, 20 kwietnia 2018, 16:06

Mistrzowie
japu pisze: Ale jesli jednak wpadna na pomysl, zeby PCC rozliczyc to musza miec transakcje z gieldy bo inaczej nie ma sie na czym opierac
Ty masz mieć transakcje z giełdy jako dowód twoich kosztów i sam je okażesz, ale zamknijmy temat pcc bo tematu pcc nie ma.

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: xbladexx » piątek, 20 kwietnia 2018, 16:08

kajetan pisze: giełdy ujawnią dane, bo tu jest solidna podstawa prawna.
Jaka jest gwarancja że te transakcje wewnatrzgiełdowe to ty wykonywałeś a nie ktos inny, lub czy baza nie byla modyfikowana np po jakimś haku ?

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości