Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: redlumek » poniedziałek, 19 marca 2018, 08:06

Jako osoba nie prowadząca działalności gospodarczej możesz.

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 12 marca 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: michamichna » poniedziałek, 19 marca 2018, 08:21

_chybaty pisze:
Zagłoba pisze:Nie wiem jak to jest w przypadku osób fizycznych, ale wydaje mi się, że rozliczanie kosztów i przychodów jest podobne do działalności gosp.
Czyli koszty i przychody rozliczasz w momencie ich poniesienia.
Zatem jeśli kupiłeś BTC to już masz koszt.
Zgadza sie, z tego co sie dowiadywalem to w momencie zakupu masz juz koszt.
Napewno? Zadałem pytanie jakiś czas temu na wykopie i dostałem odpowiedzi że błędnie wpisałem sam koszt (stratę) za 2016 rok.

Fragment interpreacji:
W świetle obowiązujących przepisów prawa, mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, z uwagi na fakt że Wnioskodawca uzyskał przychód ze zbycia kryptowaluty w 2017 r., nie może wykazać w zeznaniu za 2016 r. kosztu uzyskania przychodu (straty) z tytułu nabycia kryptowaluty bitcoin. W tej sytuacji Wnioskodawca nie jest zobowiązany wykazywać zerowego przychodu z tego tytułu (straty) za 2016 r., gdyż w tym okresie nie doszło do zbycia kryptowaluty bitcoin.
i jeszcze jedno:
Obowiązek rozliczenia się z fiskusem powstaje dopiero w momencie zamiany kryptowalut na złotówki lub inną uznaną prawnie walutę . Oznacza to, że w danym roku można dokonywać tylko i wyłącznie zakupu jednostek kryptowalut i nigdzie tego nie wykazywać. Wymiana jednej kryptowaluty na kryptowalutę innego rodzaju również nie powoduje obowiązku podatkowego. Dopiero sprzedaż cyfrowych pieniędzy na walutę tradycyjną lub zapłata kryptowalutą za towar bądź usługę ( tzw. transakcja barterowa) rodzi obowiązek podatkowy względem Urzędu Skarbowego. Przychodem w tym przypadku jest wartość sprzedanych jednostek przeliczona po faktycznie zastosowanym kursie. Natomiast kosztem jest wartość rozchodu waluty liczona wg. trzech możliwych do zastosowania metod tj. FIFO, LIFO lub metoda średniej ważonej.
Tam zgodna odpowiedź że w momencie sprzedaży wykazuję jako koszt faktycznie poniesione koszty zakupu tylu jednostek ile sprzedałem.
Dlatego szukam jakiegoś potwierdzenia, bo obie wersje są sprzeczne.

Edit:
Tutaj od ok 2:10 również potwierdzenie powyższego:
https://www.youtube.com/watch?v=ogTNI1Ojlyk

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 18 marca 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: matioza12 » poniedziałek, 19 marca 2018, 16:13

A jak to będzie wyglądało w takiej sytuacji..na początku ubiegłego roku wpłaciłem powiedzmy 5 tys kupiłem za to btc i wysłałem je do revsherow i innych programów następnie wszystkie zarobione btc wypłacilem na Bitbay I sprzedałem na zł z tych transakcji uzyskałem 7 tys następnie kupiłem za całość btc i znów wysłałem na programy Revshare...miałem pecha program upadł kasa została w programie...pozniej dopalcam do Bitbay jeszcze 5tys kupuje btc i wysyłam na bittrexa gdzie handluje w parach btc-alt...i teraz od czego płacić podatek czy od tych 2 tys które zarobiłem przy pierwszych sprzedażach do tego doliczyć podatek od wymian na bittrex gdzie kosztem było by te ostatnie 5tys za które kupiłem btc którym wykonuje handel czy mogę zsumowac wszystkie wpłaty na giełdę czyli 10tys było by kosztem następnie przychodem było by 2tys plus kwota z obrotu na giełdzie i jeśli przekraczam 10tys wkładu to liczę od różnicy podatek?

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 15 marca 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: salve789 » poniedziałek, 19 marca 2018, 17:26

moratar pisze: Jeśli bot ma rezydencje podatkową w Polsce to musi zapłacić podatek.
Z tego co wiem do sztuczna inteligencja bez obywatelstwa i oprogramowanie nie musi płacić podatku.
cale szczescie to nie IA ale skrypt php/python/c# :P w razie czego skarbowka raczej bedzie patrzec na historie konta na bitbay niz na kod zrodlowy :P

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 366
Rejestracja: 17 stycznia 2018
Reputacja: 276
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Connemara » wtorek, 20 marca 2018, 11:17

Wymazywanie pisze: Zagmatwane i nielogiczne prawo podatkowe samo wrzuca ludzi w szarą strefę. W przypadku crypto pewnie łatwiej wyjąć kasę na lewo (np. handel f2f) niż uczciwie i bezpiecznie opodatkować. Szkoda, że ustawodawca tego nie rozumie. Uproszczenie i pozbycie nielogiczności wynikających z dowolnych interpretacji przepisów długofalowo dałoby większe wpływy dla państwa z podatków. Jakby chcieć widzieć w tym spisek, nie chodzi o zwiększenie wpływów ale o zwiększenie kontroli oraz sytuację, że zawsze na każdego znajdzie się hak. Każdemu kto kiedykolwiek płacił, płaci i zapłaci podatek za crypto - obojętnie jak to zrobi! - będzie można poddać coś w wątpliwość, wskazać nieprawidłowość czy oszustwo.
Piszę o crypto ale pewnie tak jest z niemal każdą branżą w tym kraju.
Bingo. Do tego IMHO to podsumowanie nie dotyczy tylko krypto, ale w ogóle jakiegokolwiek podatku/rozliczenia/urzędowej sprawy/etc.

Rozmowny
Posty: 112
Rejestracja: 10 listopada 2013
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: adamex » wtorek, 20 marca 2018, 12:04

Teraz pytanie czysto praktyczne. Wypełniam sobie online pit-36, wpisuje dane z tego co mi dal pracodawca i dodatkowo zysk z kryptowalut. Jak ja mam urzedowi przeslac wyciagi z konta skoro aplikacja wysyla jedynie formularz pit?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » wtorek, 20 marca 2018, 12:09

adamex pisze: Teraz pytanie czysto praktyczne. Wypełniam sobie online pit-36, wpisuje dane z tego co mi dal pracodawca i dodatkowo zysk z kryptowalut. Jak ja mam urzedowi przeslac wyciagi z konta skoro aplikacja wysyla jedynie formularz pit?
Nie przesyłasz żadnych wyciągów, tak jak nie wysyłasz im PIT-11 na podstawie którego rozliczyłeś umowę o pracę. Zachowujesz wyciągi na wypadek kontroli.

Początkujący
Posty: 35
Rejestracja: 18 grudnia 2017
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: dbcooper » czwartek, 29 marca 2018, 10:45

Witajcie. Mam takie szybkie pytanie ponieważ zbliza sie termin rozliczenia PITow itp.

W Październiku/Listopadzie 2017 przelalem troche srodkow na Bitbay i kupilem ETH ktore pozniej trafilo na zagraniczna gielde i zostalo zamienione na jakies inne krypto. Nastepnie to krypto przenioslem na portfel i tak sobie lezy az do dzis nieruszane.

Nie mam zamiaru nic z tym robic przynajmniej do Grudnia tego roku jesli nie dluzej. Czy w zwiazku z tym musze jakkolwiek uwzgledniac cokolwiek w zeznaniu podatkowym?

Abstrahujac - czy jezeli zechce to sprzedac np w 2020 (zalozmy z zyskiem) to podatek bede placil od calej kwoty czy od kwoty minus kasy ktora przelalem z konta w 2017?

Pozdrawiam

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Zagłoba » czwartek, 29 marca 2018, 11:02

Prawdopodobnie musisz rozliczyć koszt zakupu pierwszej waluty, koszt jej sprzedania, koszt zakupu drugiej waluty.
Jeżeli wyjdzie Ci dochód, to od tego musisz zapłacić podatek.

Początkujący
Posty: 86
Rejestracja: 7 grudnia 2013
Reputacja: 33
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gvesiosz » piątek, 30 marca 2018, 09:37

W maju kupilem poczatkowo ethereum (uwazam to za koszt), w czerwcu sprzedalem za pln drozej (przychod), nastepnie za calosc pln zakupilem bitcoina ( jak dla mnie znowu koszt). oczywiscie. ie wyplacilem nawet 1 pln, bitcoiny sa na portfelu wlasnym.
wychodzi na to ze dochodu w 2017 roku nie mialem z uwagi na to ze inwestuje dalej (w tabelce na bb 2.0 przychody sa mniejsze niz wydatki), ewentualnie pojawi sie w przyszlosci kiedy zdecyduje sie sprzedac bitcoina.
czy moj sposob myslenia jest prawidlowy, wiem ze nikt na 100 procent nie wie

Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 9 marca 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: JohnnyDeCrypto » piątek, 30 marca 2018, 10:10

To ja mam jeszcze pytanko z innej beczki.
Jak to jest przy kopaniu?

Ex.
Kopię ETH, wymieniam na BTC.
Czy dopiero sprzedaż wymiana BTC na Fiaty lub inną krypto podlega opodatkowaniu?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Zagłoba » piątek, 30 marca 2018, 11:25

Kopanie póki co nie podlega opodatkowaniu.
Więc trzymasz to co wykopałeś za darmo, a płacisz podatek dopiero gdy to wymienisz na coś innego.

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 31 marca 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bart66 » sobota, 31 marca 2018, 10:19

Witam wszystkich mam taki nietypowy problem, co należy zrobić w takiej sytuacji...

Załóżmy, że wpłaciłeś 10tys i kupiłeś np ETH i nagle po 2 miesiącach patrzysz mam ponad 300tys (Nie wypłacasz na konto bankowe, więc nie posiadasz realnej gotówki), więc sprzedajesz za BTC, a następnie kupujesz np Litecoina z nadzieją, że jeszcze urośnie..

Nagle budzisz się rano i widzisz o KU.. wszystko poszło w dół o 50% mówisz sobie eee to tylko korekta poczekam długoterminowo, więc zapominasz o swoich Litecoinach na jakiś czas, po 3 miesiącach wchodzisz na rynek i patrzysz a rynek spadł o kolejne kilkadziesiąt %, więc mówisz pierd..... sprzedaje Litecoiny i zamieniam na FIAT i wysyłam na konto bankowe. Po sprzedaniu prowizjach itp itd.. zostało Ci 12tys... mówisz no trudno miałem 300tys (Wirtualnych, Fikcyjnych nie w walucie FIAT) nie wypłaciłem na konto bankowe ale 2 tys na plus też jest OK..

Do czego zmierzam. Jeśli państwo zażyczyło sobie opodatkowania z wymiany z krypto na krypto to musiałbym zapłacić 300tys podatku (Powtarzam, to nie była realna gotówka...), więc jak to jest w końcu z tymi podatkami bo uważam i TAK powinno być, że płacisz podatek tylko od ZYSKU i REALNEJ GOTÓWKI (Czyli taka która jest na naszym koncie bankowym).

Podsumowując wpłaciłem 10tys na giełdę, trochę pograłem potrzymałem i dużo straciłem, ale na końcu wypłaciłem w końcu 12tys na konto bankowe. Niech ktoś mądry wypowie się na ten temat :)

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bl4ck » sobota, 31 marca 2018, 11:11

@bart66,

Kod: Zaznacz cały

Przychód                         Koszt                                      Dochód 
 0                                           10 000zł(zakup eth)
300 000zł(sprzedaz eth)            300 000zł(zakup ltc)
12 000zł(sprzedaż ltc)               0
_________________________________________________________
312 000zł                        310 000zł                                2000zł
o tak o chyba.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Rumcajs » sobota, 31 marca 2018, 15:50

Dla osoby fizycznej do rozliczenia pensji jako pracownik + dodatkowo wypłatę jako osoba fizyczna kwoty ze sprzedaży krypto to jaki PIT się wypełnia i jakie źródło przychodu się podaje do tej kwoty z krypto ?

PIT 36 i PKWiU 64.19.30.0 czy 64.19.Z ?

Bo to ma być "pozostałe pośrednictwo pieniężne gdzie indziej niesklasyfikowane" ? Juz nie to co kiedyś było cośtam z prawami autorskimi, dobrze kojarze ?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » sobota, 31 marca 2018, 16:26

Rumcajs pisze: Dla osoby fizycznej do rozliczenia pensji jako pracownik + dodatkowo wypłatę jako osoba fizyczna kwoty ze sprzedaży krypto to jaki PIT się wypełnia i jakie źródło przychodu się podaje do tej kwoty z krypto ?

PIT 36 i PKWiU 64.19.30.0 czy 64.19.Z ?

Bo to ma być "pozostałe pośrednictwo pieniężne gdzie indziej niesklasyfikowane" ? Juz nie to co kiedyś było cośtam z prawami autorskimi, dobrze kojarze ?
PIT-36
O ile wiem, "Prawa autorskie i inne prawa o których mowa w art 18 ustawy" ale bez 50% kosztów - czyli poz. 74, 75.
A po co Ci PKWiU przy wypełnianiu PIT-a osoby fizycznej?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Rumcajs » sobota, 31 marca 2018, 16:32

@kajetan,

tego to nie wiem tak miałem zapisane na kartce po prostu :oops:

EDIT: myślałem że te numerki sie podaje po prostu na PIT 36 dlatego je napisałem bo tak kiedyś z jakiegoś tematu spisałem że tak trzeba wykazać ten dochód.
nie chodzi o żadną interpretacje, myślałem że to się podaje na PIT lub żeby wybrać odpowiednią rubrykę, nigdy nie wypełniałem sam PITu.
Ostatnio zmieniony sobota, 31 marca 2018, 16:53 przez Rumcajs, łącznie zmieniany 2 razy.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » sobota, 31 marca 2018, 16:45

Smule pisze: Za poprzedni rok już się jakiś czas temu rozliczyłem, ale chciałbym wiedzieć na przyszłość :) Załóżmy taki mały przykład.

Jestem osoba fizyczną bez DG i wpłacam na giełdę 1 BTC (kupione dawno temu).
Sprzedaję 1 BTC za $4000. Kurs NBP z dnia poprzedniego to 1 USD = 3 PLN. Osiągam przychód 12000 PLN.
Tego samego dnia odkupuję 1 BTC przy cenie $4000 i wysyłam je na swój portfel. Osiągam koszt 12000 PLN.

Jakiś czas później (w tym samym roku podatkowym) wysyłam na giełdę 2 BTC.
Sprzedaję 2 BTC za $8000. Kurs NBP z dnia poprzedniego to 1 USD = 4 PLN. Osiągam przychód 64000 PLN.

Sumarycznie, suma przychodów to 76000 PLN, koszty wynoszą 12000 PLN i mój dochód to 64000 PLN.

I teraz miałbym 3 pytania.

1. Czy to jest prawidłowy sposób rozliczenia podatku?
Chyba tak.
Czy powinienem przyjmować kurs NBP z dnia poprzedniego czy bieżącego? Co w przypadku, gdy trade miał miejsce w weekend, na przykład w niedzielę? Czy wtedy biorę kurs z piątku?
Tak, z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego transakcję, czyli z piątku.
2. Czy mogę odliczyć opłaty giełdy? Czy jak sprzedam 1 BTC za $10000 płacąc przy tym 0.1% opłat giełdy, to czy mój przychód to $10000 czy $9990?
Według mnie możesz, bo te opłaty są konieczne dla osiągnięcia przychodu, ale nie jestem prawnikiem, było sporo kontrowersji na ten temat.

3. Czy urzędnik może to zakwestionować? Licząc tym sposobem, przy większych obrotach można szybko dobić do nawet kilku milionych kosztów. Jak US uzna, że historia (i excel) z giełdy jest niewystarczający do wykazania kosztów to można zostać z bardzo dużym podatkiem do zapłacenia.
Tak, to właśnie jest ten ból. Dokumentowanie kosztów jest moim zdaniem największym ryzykiem przy kryptowalutach, choć bez DG jest to mniej wątpliwe niż z DG.

Dodatkowo nie wiadomo, czy przy wielomilionowych kwotach nie uznają tego za niezarejestrowaną działalność, choć ostatnio był w NSA przypadek gościa, który wykonał kilkanaście tysięcy transakcji, a i tak i Minister Finansów i NSA powiedzieli, że może to rozliczać jako osoba indywidualna (http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/C8296DC8B9).

Dodano po 1 minucie 52 sekundach:
Rumcajs pisze: @kajetan,

tego to nie wiem tak miałem zapisane na kartce po prostu :oops:
Być może chodzi o pisanie prośby o interpretację indywidualną. Ok, nie wiem. Prawnik, który pisze tę prośbę powinien poszukać tego kodu, a nie spychać na Ciebie. A do PIT-ów nie jest to potrzebne.

Dodano po 55 sekundach:
Zwłaszcza, że jak pomyli się ten kod, to interpretacja nie będzie wiążąca, a wtedy prawnik rozłoży ręce i powie, że to Twoja wina.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: japu » sobota, 31 marca 2018, 17:58

@kajetan, dzieki za to orzeczenie NSA. Potwierdzono w nim, ze przychody z krypto nie stanowia przychodow z DG i to by sie zgadzalo z ustawa pdof. I nie wiem skad taka panika wsrod graczy, ze powinni sie rozliczac w ramach DG niezaleznie czy ja prowadza czy nie. Zauwazcie, ze w uzasadnieniu napisano ze skarzacy nie prowadzil dziallanosci zwiazanej z obrotem kryptowalutami i nikt mu nie kazal zalozyc DG ani za jej brakngo nie ukaral. Moim zdaniem ma to sens i jest logiczne. Niemniej ciagle nie moge zrozumiec na jakiej podstawie ktos to robi w ramach DG i na potrzeby PIT traktuje krypto jako towar. Na potrzeby VAT ok bo ta ustawa jest oderwana od rzeczywistosci :)

Początkujący
Posty: 95
Rejestracja: 31 marca 2018
Reputacja: -22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: nowym » sobota, 31 marca 2018, 19:03

Kto mi powie o co w tym chodzi? To fragment transakcji z Bitbay 2.0. Jak mogę sprzedać albo kupić PLN? Co to jest?

Zapłata za sprzedaż waluty 490.00 PLN 490.00 PLN
Zewnętrzny przelew przychodzący 0.48000000 BTC 0.48000000 BTC
Prowizja od transakcji -2.00 PLN 0.00 PLN
Wypłata środków na konto -51.98 PLN 2.00 PLN
Prowizja od transakcji -0.23 PLN 53.98 PLN
Sprzedaż waluty -0.01205400 BTC 0.00000000 BTC
Zakup waluty 54.21 PLN 54.21 PLN

Dodano po 1 minucie 34 sekundach:
Aha, raz mam sprzedaż określoną jako + a innym razem jako - normalnie chyba sobie jaja robią

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości