Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: dingo » piątek, 8 czerwca 2018, 23:48

Obrazek
Podatnik czekający na sensowne regulacje kryptowalut w Polsce, 2118

Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: dingo » sobota, 9 czerwca 2018, 12:21

Miałem jakiś dziwny małoprawdopodobnie proroczy sen(czasem mi się sprawdzają). Interpretując symbolicznie(bo np. zamiast kryptowalut były jakieś owoce(jagody albo truskawki, dla władzy kryptowaluty to i tak to samo). Ten dziwny typ opodatkowania byłby czymś w stylu stałej opłaty za sprzedaż kryptowalut(co ciekawe nie procentowy tylko fiatowy, z jakichś powodów śniło mi się 5zł, bardziej przypomina to bezprocentowe PCC) na giełdzie gdzie się je kupiło xxx czasu temu. Nie wiem jak miałoby to działać, MF to nie UE więc widzę tutaj możliwość rozwijania jakichś jednolitych programów dla polskich giełd(za późno bo już ich nie ma), lub powstanie jakiejś państwowej giełdy(normalnie Wolne Krypto jak Wolny Poker).
Coś takiego ma jeszcze mniej sensu niż styl obecny ale nie zdziwiłbym się gdyby ktoś to wprowadził, bo nic mnie już nie dziwi.
Być może wyśniło mi się nowe PCC obowiązujące od 2019, nie musicie dziękować(i tak nikt handlujący krypto poważnie już tu nie zostanie).

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » sobota, 9 czerwca 2018, 14:41

Mi przyszedł do głowy taki pomysł: jeżeli ktoś ma do zapłaty podatek dochodowy w kwocie ponad 100% wartości swoich kryptowalut, to może opłacało by mu się teraz wszystko sprzedać, poprosić urząd skarbowy, aby opodatkował go karną stawką 75% od nieujawnionych źródeł, a za pozostałe 25% mógłby odkupić krypto... (tak trochę w formie żartu, ale absurd opodatkowania krypto-krypto do takich sytuacji prowadzi)

Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: dingo » sobota, 9 czerwca 2018, 15:32

Żeby KNF spotkało się z ludźmi wystarczyło wstawić nową osobę na stanowisko dyrektora departamentu fintech, wcześniej przez lata się nie dało.
Mam więc niezawodny sposób na rozwiązanie problemu:
Usunąć wszystkie osoby ze stanowisk zajmujących się krypto z NBP KNF MF US i wstawić nowe.
Voila.
To takie proste!

Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 16 października 2016
Reputacja: 10
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Adam_12 » sobota, 9 czerwca 2018, 19:37

Jak należny się rozliczyć z tokenów STEEM i STEEM Power które dostaje się poprzez bycie aktywnym na steemit? (tokeny otrzymuje się za wpisy i komentarze, dopiero po pewnym czasie stają się odblokowane i można je gdzieś przesłać)

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 9 czerwca 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: JuveNtus » sobota, 9 czerwca 2018, 21:57

Witam wszystkich, mam pytanie co w sytuacji jeżeli przykładowo kupiłbym jakieś krypto za stosunkowo mały kapitał, handlując krypto na jakiejś giełdzie, typowo wymieniając krypto na krypto i zbierając pomału większy kapitał, po jakimś roku po uzbieraniu sumy 10 razy większej, chciałbym to wypłacić i zapłacić jako osoba fizyczna podatek od tego w rozliczeniu rocznym w pit 36 jako prawa majątkowe, nie podając kosztów, tylko sam uzyskany dochód, czy zwróci to uwagę US i musiałbym przedstawić dowody skąd taki dochód?
Jeżeli tak by się stało i przedstawiłbym tylko dowód z transakcji sprzedaży, mówiąc na przykład, że kupiłem krypto dawno temu i trzymałem i nie mam jak przedstawić dowodu zakupy, to czy daliby rade dojść do tego, że doszło do np kilkudziesięciu transakcji krypto-krypto w międzyczasie?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » sobota, 9 czerwca 2018, 22:11

@JuveNtus, Wydaje mi się, że musiał byś przynajmniej uprawdopodobnić pochodzenie tych środków. Jeżeli kupiłeś dawno temu, to masz potwierdzenie przelewu bankowego, historie transakcji od wymian krypto-krypto, no i oczywiście na blockchanie widać skąd pochodzą twoje środki, kiedy je otrzymałeś itp. Jak się spytają i nic nie pokażesz to będzie to bardzo podejrzane...

Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: dingo » poniedziałek, 11 czerwca 2018, 11:54

No i co z tymi podatkami? Przypominam: nadal są spierdolone.
Tymczasem MF mialo się spotkać i to naprawić, ale to już dawno odwołane, zniknęli we mgle, nic nie słychać.
Czyżby całe ministerstwo zostało rozwiązane i przegapiłem? Może to byłaby dobra wiadomość.

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 18 listopada 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Zenek33 » poniedziałek, 11 czerwca 2018, 21:12

dingo pisze:No i co z tymi podatkami? Przypominam: nadal są spierdolone.
Tymczasem MF mialo się spotkać i to naprawić, ale to już dawno odwołane, zniknęli we mgle, nic nie słychać.
Czyżby całe ministerstwo zostało rozwiązane i przegapiłem? Może to byłaby dobra wiadomość.
IMO MF ma teraz większe problemy do rozwiązania np. afera z getback . Do podatków z krypto temat pewnie powróci pod koniec roku jak będzie trzeba się rozliczać

Pomocy! Jestem lamerem i nie wiem jak wyłączyc podpis w Tapatalku. Proszę o instrukcję na PW. MI MAX 2 przy użyciu Tapatalka

Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: dingo » środa, 13 czerwca 2018, 14:58

MF według przedstawiciela na spotkaniu KNF podobno ma całe 5 dni żeby w jakiś sposób zakomunikować swoje pomysły(może językiem migowym) na pogorszenie opodatkowania kryptowalut. Ciekawe czy nastąpi zagięcie czasoprzestrzeni i zrobi się z tego 50 dni.
Codzienny żart z twittera:

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 73
Rejestracja: 10 grudnia 2017
Reputacja: 47
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Skrilex » środa, 13 czerwca 2018, 18:33

Najlepiej, jak by uznali kryptowaluty za nielegalne. Problem podatku z glowy. A ja zaluje, ze sie zapozyczylem i go zaplacilem bo za chwile upadna tak, ze sie okaze, ze zaplacilem podatek od pieniedzy, ktorych wcale nie zarobilem. To jest CHORE panstwo.

Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Mosteque » środa, 13 czerwca 2018, 19:19

Skrilex pisze: sie okaze, ze zaplacilem podatek od pieniedzy, ktorych wcale nie zarobilem
Tyle to ja wiedziałem, zanim jeszcze podatek zapłaciłem...

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2592
Rejestracja: 26 września 2017
Reputacja: 932
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: KryptoBanita » środa, 13 czerwca 2018, 19:22

Skrilex pisze: A ja zaluje, ze sie zapozyczylem i go zaplacilem
Jeżeli głupotą jest się zapożyczyć, aby kupić kryptę, to nie wiem jak nazwać pożyczkę na podatek :shock:
Prościej użyć flachy i sznura :mrgreen:

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » czwartek, 14 czerwca 2018, 08:31

No i będzie dogodnie...
Ponadto resort finansów chce umożliwić podatnikom dokonującym wielu jednorodnych czynności cywilnoprawnych składanie zbiorczej deklaracji PCC za cały miesiąc w miejsce wielu deklaracji składanych do tej pory od poszczególnych czynności (np. w przypadku przedsiębiorstwa prowadzącego działalność kupna-sprzedaży).
http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1452 ... jazny.html

Początkujący
Posty: 154
Rejestracja: 16 lipca 2017
Reputacja: 53
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: prosto988 » czwartek, 14 czerwca 2018, 08:49

Przebrnąłem tylko przez tytuł.reszty tego pierd****** nie jestem w stanie czytać.

Początkujący
Posty: 207
Rejestracja: 17 lipca 2017
Reputacja: 33
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Dekoin » czwartek, 14 czerwca 2018, 10:00

@kajetan, haha scenariusz z żartów się ziścił zrobią dokładnie tak jak było spekulowane przez wielu ludzi , teraz już chyba nie ma nikt wątpliwości, że zawsze w tym 3cim świecie należy spodziewać się NAJGORSZYCH rozwiązań.
Ciekawe co odnośnie obecnego PCC, zbliża się 15 czerwca coś tam miałobyć ogłoszone do tego czasu co prawda to dopiero jutro, ale ...

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2592
Rejestracja: 26 września 2017
Reputacja: 932
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: KryptoBanita » czwartek, 14 czerwca 2018, 10:04

3xp oznacza 3x więcej pociotek w urzędach :mrgreen:

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » czwartek, 14 czerwca 2018, 11:26

Dekoin pisze: haha scenariusz z żartów się ziścił
Na to wygląda. Czyli prawdopodobnie za transakcje do 13 lipca 2018 mamy płacić zbiorczo zaległy PCC wypełniając po jednym druczku za każdy miesiąc, a potem na rok zwolnienie, a potem to już jakaś nowa ustawa. Dziwne to. Nadal nie rozumiem, po co kombinują w taki sposób. Ani to nie uszczęśliwi podatników (bo niektórzy zbankrutują na tym PCC), ani socjalnych wyborców PiS (bo rząd zwalnia "spekulantów i złodziei" z podatku), ani nie wspomoże innowacyjności (bo w żaden sposób nie zapewnia to stabilnego prawa).

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » czwartek, 14 czerwca 2018, 11:44

I dlatego mowili że pracują nawet nad zwrotem dla tych co zapłacili. A minister mówił że sam podatek to nie problem tylko to z podatnik ma do zapłaty takie a nie inne chore sumy. Mam jeszcze resztki nadziei że aż tak z nami nie polecieli...

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » czwartek, 14 czerwca 2018, 11:53

_chybaty pisze: dlatego mowili że pracują nawet nad zwrotem dla tych co zapłacili. A minister mówił że sam podatek to nie problem tylko to z podatnik ma do zapłaty takie a nie inne chore sumy. Mam jeszcze resztki nadziei że aż tak z nami nie polecieli...
Tak mówili? Ja pamiętam że na koniec konferencji prasowej Gruzy po rozmowach po proteście, na czyjeś stwierdzenie "Czyli zwolnienie będzie działać wstecz" (czy jakoś podobnie) skrzwił się i odpowiedział "Nie potwierdzam", co wtedy zabrzmiało jak żart, w każdym razie dziennikarze się roześmieli. A mówił cały czas o niedogodności płacenia podatku, i mógł przez to rozumieć trudy wypełniania setek druczków PCC-3. W komunikacie [1] oraz prezentacji w PDF [2] ministerstwa na temat planowanych zmian w PIT nie ma słowa o kryptowalutach, jedyne co mogłoby się do nich odnosić to ten zbiorczy druk PCC. No nic, zobaczymy.
[1] https://www.mf.gov.pl/ministerstwo-fina ... ANCE_M1vU_
[2] https://mf.gov.pl/c/document_library/ge ... pId=764034

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości