Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 115
Rejestracja: 21 czerwca 2017
Reputacja: 9
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Początkujący81 » środa, 13 marca 2019, 13:19

Polecam rozliczkryptowaluty.pl zakupiłem tam pakiet miałem problem z plikiem csv szybko odpisali na moje zapytania i mi pomogli także widzę,że interesują się problemami klienta.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » środa, 13 marca 2019, 16:29

Wszystko wskazuje na to, że aktualnie rządzący chcą wpędzić Was w wieloletnie pożyczki/kredyty, każąc płacić podatek od fikcyjnych przychodów w zamianach kryptowalut pomiędzy sobą za rok 2018, 2017 i wstecz, pomimo, że nigdy nie mieliście żadnych pieniędzy - może jeszcze PCC doliczą, i dadzą tym co krzyczą... za to, że śmieliście zainteresować się nową technologią. To będzie Sprawiedliwość.... a jak już skończą gnoić wszystkich swoich, to zacznie się kupowanie "nowoczesnych technologii" z zagranicy - też za Waszą kasę. Taką będziemy mieli innowacyjną Polskę.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 15 kwietnia 2019, 17:48 przez gr0g, łącznie zmieniany 1 raz.

Wygadany
Posty: 499
Rejestracja: 15 listopada 2016
Reputacja: 79
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: wantwrite2014 » sobota, 16 marca 2019, 14:53

Dla tych co mają wątpliwości
Wymiana krypto na krypto – czy zawsze trzeba opodatkować?
Można tutaj jeszcze wskazać, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są przychody z zamiany rzeczy lub praw, jeżeli z tytułu jednej umowy nie przekraczają kwoty 6.000 zł (2.280 zł w roku 2017 i latach poprzednich).

Czy można zastosować to zwolnienie w przypadku zamiany jednej kryptowaluty na drugą? Wydaje się, że tak, skoro na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kryptowaluty traktowane są jako prawa majątkowe.

Zaznaczyć jednak należy, że pomimo, że brak jest takiego zapisu w ustawie, w doktrynie przyjęło się, że zwolnienie to jest stosowane tylko do osób dokonujących transakcji poza działalnością gospodarczą.

Co więcej, jeżeli na to zwolnienie powołają się osoby rozliczające obrót kryptowalutami poza działalnością gospodarczą, a dokonanych w skali miesiąca transakcji będzie wiele istnieje ryzyko, że organ podatkowy dojdzie do wniosku, że podatnik prowadzi działalność gospodarczą i wówczas trzeba będzie jeszcze liczyć się konsekwencjami prowadzenia działalności bez wymaganej rejestracji.
https://www.infakt.pl/blog-ksiegowy/wym ... c-podatek/

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » sobota, 16 marca 2019, 16:06

Rozmawialiśmy już o tym.
1. Jest to zwolnienie - nie ulga - nie można sobie stosować zwolnienia wg upodobań.
2. Nie wiadomo czym jest "umowa" - kryptowaluty są dosyć specyficzne - np. podzielne na mniejsze części.
3. Ze względu na to, że nie wiadomo jak i czy działa to zwolnienie - to nie dało się z niego świadomie korzystać - nie wiadomo jak je udokumentować.
4. Mowa jest o przychodzie z umowy, a nie o dochodzie - przy założeniu, że transakcja jest umową, to te zwolnienie może sprawić, że straty na "umowach" nie będą mogły być rozliczone - takie wybiórcze działanie tego zwolnienia (przy wzrostach wycen liczony jest dochód, a przy spadkach nie jest liczona strata) - może okazać się bardzo niekorzystne dla podatnika.

W razie wątpliwości nie polegałbym na radach księgowych tylko dzwonił do Krajowej Informacji Skarbowej.
Ostatnio zmieniony sobota, 23 marca 2019, 20:24 przez gr0g, łącznie zmieniany 2 razy.

ArZ
Początkujący
Posty: 68
Rejestracja: 20 lutego 2018
Reputacja: 15
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: ArZ » niedziela, 17 marca 2019, 11:58

Czy jak teraz nic nie wpiszę do pitu (zakup, handel krypto, sumarycznie jestem grubo na minusie) to w późniejszych latach będę mógł odliczyć koszty zakupu krypto? Czy ktoś się może przyczepić do tego, że wysyłałem kasę na różne giełdy kryptowalut i co się stało z tymi pieniędzmi itp?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2066
Rejestracja: 19 kwietnia 2016
Reputacja: 1541
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: blink » niedziela, 17 marca 2019, 12:15

ArZ pisze: niedziela, 17 marca 2019, 11:58Czy jak teraz nic nie wpiszę do pitu (zakup, handel krypto, sumarycznie jestem grubo na minusie) to w późniejszych latach będę mógł odliczyć koszty zakupu krypto? Czy ktoś się może przyczepić do tego, że wysyłałem kasę na różne giełdy kryptowalut i co się stało z tymi pieniędzmi itp?


Jesteś grubo na minusie bo sprzedałeś czy bo wartość ich spadła?

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » niedziela, 17 marca 2019, 12:29

ArZ pisze:Czy jak teraz nic nie wpiszę do pitu (zakup, handel krypto, sumarycznie jestem grubo na minusie) to w późniejszych latach będę mógł odliczyć koszty zakupu krypto? Czy ktoś się może przyczepić do tego, że wysyłałem kasę na różne giełdy kryptowalut i co się stało z tymi pieniędzmi itp?
Jak wyszedł podatek to podczas kontroli Podatek + odsetki + mandat. A jak będziesz chciał kiedyś z kosztów skorzystać to i tak będziesz przecież musiał te transakcje wykazać.

A jak miałeś stratę i tego nie zglosisz to tylko chyba mandat za brak złożonego pitu ale to @kajetan może wiedzieć więcej na ten temat.

ArZ
Początkujący
Posty: 68
Rejestracja: 20 lutego 2018
Reputacja: 15
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: ArZ » niedziela, 17 marca 2019, 12:32

blink pisze: niedziela, 17 marca 2019, 12:15Jesteś grubo na minusie bo sprzedałeś czy bo wartość ich spadła?
sprzedawałem taniej niż kupowałem, czasami udało się sprzedać z zyskiem, później znowu sprzedałem taniej niż kupiłem (jestem na minusie)
Część altów kupiłem w 2018r i sobie leżą, nic z nimi nie robiłem (jestem na minusie)
Wierzę, że kiedyś wypłacę więcej niż wpłaciłem i wtedy będę chciał się rozliczyć.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » poniedziałek, 18 marca 2019, 09:59

_chybaty pisze: niedziela, 17 marca 2019, 12:29A jak miałeś stratę i tego nie zglosisz to tylko chyba mandat za brak złożonego pitu ale to @kajetan może wiedzieć więcej na ten temat.
Zgodnie z kodeksem karnym skarbowym kara jest za "narażenie podatku na uszczuplenie". Czyli za niezgłoszenie dochodu, albo np. za zgłoszenie nadmiernej straty. Za niezgłoszenie straty nie powinno być więc konsekwencji, bo i w art. 54 i w art. 56 KKS warunkiem koniecznym jest to "narażenie podatku na uszczuplenie". Nawet w pogróżkach na końcu formularza PIT jest to zastrzeżenie. Z tym że na 100% to nikt tutaj nie wie, jak to urzędy będą interpretować, bo jak na razie nie słychać było o takich przypadkach.

Naczelnicy urzędów skarbowych są oceniani według skuteczności (odsetek kontroli zakończonych znalezieniem nieprawidłowości) oraz ściągniętej kwoty, więc tłuką jak najwięcej szybkich pewniaków jak mechanik z żarówką żeby sobie podbić skuteczność, lub sprawdzają wielkie firmy gdzie trzeba zainwestować czas ale ma się odzyskane konkretne sumy. A u traderów krypto wszystko jest tak zawikłane, że pracownicy spędziliby mnóstwo czasu, analizując tony wydruków transakcji, żeby na koniec dojść do tego, że jeden nie zgłosił należnej straty, drugi musi dopłacić 500 zł, a połowa decyzji na większe kwoty jest zaskarżana do sądu, gdzie w dodatku podatnik może wygrać. To im się nie opłaca.

Zgłoszenie straty jest za to dość niebezpieczne. To zaproszenie do kontroli skarbowej, wielokrotnie w przeszłości urzędy koncentrowały się właśnie na kontrolowaniu podatników wykazujących straty.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2066
Rejestracja: 19 kwietnia 2016
Reputacja: 1541
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: blink » poniedziałek, 18 marca 2019, 11:52

ArZ pisze: niedziela, 17 marca 2019, 12:32
blink pisze: niedziela, 17 marca 2019, 12:15Jesteś grubo na minusie bo sprzedałeś czy bo wartość ich spadła?
sprzedawałem taniej niż kupowałem, czasami udało się sprzedać z zyskiem, później znowu sprzedałem taniej niż kupiłem (jestem na minusie)
Część altów kupiłem w 2018r i sobie leżą, nic z nimi nie robiłem (jestem na minusie)
Wierzę, że kiedyś wypłacę więcej niż wpłaciłem i wtedy będę chciał się rozliczyć.
Na co wymieniałeś? krypto czy fiaty (pln/euro/usd) Jaka giełda?

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 4286
Rejestracja: 4 marca 2017
Reputacja: 4288
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: pomorskie

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kozaki_wiesi » czwartek, 21 marca 2019, 16:19

Coś na rozluźnienie :)

Obrazek
"Wszystko mija, nawet najdłuższa żmija"
S.J. Lec

Początkujący
Posty: 65
Rejestracja: 4 stycznia 2018
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: trakol » sobota, 23 marca 2019, 12:39

Powie mi ktoś jak zrobić korektę za pit z zeszłego roku (2017)? Prawdpodobnie wyjdzie podatek ok 80zł do zapłacenia, czy to się wiąże z jakimiś odsetkami/mandatem?

Chciałbym to zrobić w e-deklaracje, w zasadzie tylko dwa pola zmienic w zwiazku z kryptowalutami. Rozliczalem wg. wpłat i wyplat na giełde i chce zmienic na system ze rozliczam tylko to co wtedy sprzedalem, dochod wyjdzie ok 300zł

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » sobota, 23 marca 2019, 13:02

trakol pisze: sobota, 23 marca 2019, 12:39Powie mi ktoś jak zrobić korektę za pit z zeszłego roku (2017)?
Przelicz jeszcze raz pit-36, wyślij jako korekta. Porównaj z tym co wysyłałeś w zeszłym roku.
Jeśli zapłaciłeś za mało, to musisz niedopłatę przelać na konto US wraz z dodanymi odsetkami ustawowymi. Kalkulator odsetek masz tutaj: https://www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp ... ongacyjnej
Jeśli zapłaciłeś w zeszłym roku więcej, niż powinieneś był, to możesz dodatkowo złożyć wniosek o zwrot nadpłaty, który ma szansę sprowokować kontrolę podatkową, więc się wtedy zastanów czy chcesz.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » sobota, 23 marca 2019, 14:25

Większość osób co zapłaciła podatek, będzie miała jakiś zwrot za 2017r., gdyż janusze księgowości wpuścili ich między innymi w FIFO.
Jak ktoś rozlicza się z podatków uczciwe, to dlaczego niby miałby obawiać się ewentualnej kontroli?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3467
Rejestracja: 16 lutego 2014
Reputacja: 912
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Rumcajs » niedziela, 24 marca 2019, 21:35

Tu nie chodzi o uczciwość tylko o niejasność przepisów bo skąd ktoś ma wiedzieć co jest uczciwe jak oni po kilku latach istnienia kryptowalut stwierdzili ze powino się płacić podatek barterowy i jeszcze PCC.
Przecież nikt nie będzie robił korekt PIT'ów kilku lat wstecz bo wymyślili coś w 2018 roku o czym nikt wcześniej nawet nie pomyślał że coś takiego istnieje.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2592
Rejestracja: 26 września 2017
Reputacja: 932
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: KryptoBanita » poniedziałek, 25 marca 2019, 09:06

gr0g pisze: sobota, 23 marca 2019, 14:25Jak ktoś rozlicza się z podatków uczciwe, to dlaczego niby miałby obawiać się ewentualnej kontroli?
Kolega urzędnik, albo nigdy kontroli nie miał :roll:
"...więzienie i bany są dla ludzi jak mawiał Tolek Banan .. ;)"

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2066
Rejestracja: 19 kwietnia 2016
Reputacja: 1541
Reputacja postu: 
10
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: blink » poniedziałek, 25 marca 2019, 10:19

gr0g pisze: sobota, 23 marca 2019, 14:25Jak ktoś rozlicza się z podatków uczciwe, to dlaczego niby miałby obawiać się ewentualnej kontroli?


Bo prawo jest tak zawiłe że zawsze można się do czegoś doczepić i zniszczyć człowieka. Wszystko zależy od humoru urzędnika czy będziemy w dupie i czy będzie trzeba walczyć latami w sądzie po tym jak może niesłusznie nas puścili z torbami :D

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 53
Rejestracja: 10 lutego 2019
Reputacja: 28
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: AdamC » poniedziałek, 25 marca 2019, 20:19

A jeśli kupiłem kryptowaluty w listopadzie 2018 i ciągle je trzymam, to muszę to gdzieś wykazać? Czy dopiero wtedy gdy je sprzedam (zamienię na FIATy)?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2066
Rejestracja: 19 kwietnia 2016
Reputacja: 1541
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: blink » poniedziałek, 25 marca 2019, 20:27

AdamC pisze: poniedziałek, 25 marca 2019, 20:19A jeśli kupiłem kryptowaluty w listopadzie 2018 i ciągle je trzymam, to muszę to gdzieś wykazać? Czy dopiero wtedy gdy je sprzedam (zamienię na FIATy)?


w 2020 będzie trzeba wykazać wszystkie zakupy (podobno)

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 53
Rejestracja: 10 lutego 2019
Reputacja: 28
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: AdamC » poniedziałek, 25 marca 2019, 20:40

blink pisze: poniedziałek, 25 marca 2019, 20:27w 2020 będzie trzeba wykazać wszystkie zakupy (podobno)


Czyli wystarczy mieć jakieś potwierdzenie zakupu czy już w tym roku trzeba to wykazać w rozliczeniu?
Prowadzę działalność i korzystam z usług księgowej, ale do niej chciałbym się zwrócić dopiero w ostateczności, bo w sumie i tak operuję stosunkowo niedużymi kwotami jeśli chodzi o krypto i wolałbym też zachować dyskrecję, ale z drugiej strony cenię sobie spokój ducha, więc teoretycznie wszystko powinno być tip top. Chociaż czy to właśnie nie kryptowaluty miały nas "wyzwolić"? :D

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości