Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 65
Rejestracja: 4 stycznia 2018
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: trakol » środa, 6 marca 2019, 19:52

Cześć,

bardzo proszę o pomoc - sprawa raczej prosta dla kogoś kto siedzi w temacie.

Pracuje na umowę o pracę, kupowalem/sprzedawałem krypty tylko na bitbayu i:
W 2018 złożyłem PIT-36 (za 2017) gdzie wpisalem przychody z umowy o prace (normalnie) oraz 11300 kosztów (zakupy krypto) oraz 1300 przychodu (sprzedane krypto) w polach 74 i 75.
W tym roku musze (za 2018) znowu rozliczyć PIT, z tym że w 2018 roku mialem 4000 kosztów (dokupione krypto) oraz 7500 przychodu (sprzedane).

Generalnie na całej zabawie, którą skończyłem w grudniu 2018 jestem ~7000 zł w plecy na kryptach (tak straciłem), ale w 2018 więcej wypłaciłem z giełdy niż wpłaciłem i pytanie czy mogę odliczyć 50% straty z poprzedniego roku i gdzie to wpisać, żeby nie płacić podatku jeszcze jak już straciłem na tym 7000 zł.

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 2715
Rejestracja: 19 maja 2013
Reputacja: 220
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: GetBitCoin_pl » środa, 6 marca 2019, 19:58

Wg. rozliczkryptowaluty.pl przychody z programu partnerskiego bitbay wpisuje się w inne źródła w polu 89 w PIT-36, w zeszłym roku wpisywałem to do przychodu, po prostu bez kosztów. Jak wy to robicie?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » środa, 6 marca 2019, 21:02

@trakol W 2017 zakupiłeś kryptowalut za 11 300 zł, a następnie sprzedałeś je wszystkie za 1 300 zł? Rozliczasz się jako osoba fizyczna?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » środa, 6 marca 2019, 22:00

gr0g pisze: środa, 6 marca 2019, 21:02@trakol W 2017 zakupiłeś kryptowalut za 11 300 zł, a następnie sprzedałeś je wszystkie za 1 300 zł? Rozliczasz się jako osoba fizyczna?
Przypuszam, że @trakol wpisał za 2017 w koszty sumę wszystkich zakupów, a powinien był tylko koszty zakupienia tego co sprzedał w 2017. Ogólnie w 2018 da się (jeszcze) odliczać straty lat ubiegłych, ale tu to trzeba by zrobić najpierw korektę za 2017 i pewnie zadnej straty wtedy nie będzie.

Początkujący
Posty: 65
Rejestracja: 4 stycznia 2018
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: trakol » czwartek, 7 marca 2019, 07:50

rozliczałem się wg. wpłat i wypłat na giełdzie w danym roku i tak wychodziło

11300 wplat i 1300 wypłat - 2017
4000 wpłat i 7500 wypłat - 2018

Bitbay podawał kilka sposobów na rozliczenie wybrałem wg. wpłat i wypłat. Teraz myśle czy jest sens cokolwiek korygować jak i tak mam strate 7000zł.

Pomyślałem, że teraz bym wpisal po prostu za 2018 rok tak jak wplaty i wyplaty byly czyli 4000 i 7500 a do tego 50% straty z zeszłęgo roku i wyjdzie mi strata i tak więc podatku nie zaplace. Mega jestem wkurzony, ze nie dosc ze stracilem to teraz są problemy z rozliczaniem.

Co sugerujecie?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » czwartek, 7 marca 2019, 08:15

trakol pisze: czwartek, 7 marca 2019, 07:50wyjdzie mi strata i tak więc podatku nie zaplace
Przy stracie bardziej prawdopodobna jest kontrola, choć to nie są duże pieniądze.
Rozliczałeś się w nieprawidłowy sposób, liczą się transakcje a nie wypłaty. Przychody to to co sprzedałeś lub wymieniłeś, koszty to koszt zakupu ale tylko tego co sprzedałeś lub wymieniłeś. Prawdopodobnie w 2017 miałeś jakiś podatek do zapłacenia, za to w 2018 masz większą stratę.
Więc zgodnie z prawem to powinieneś policzyć wszystko i złożyć korektę za 2017, dopłacić podatek z odsetkami...
A co z tym zrobisz, to już Twoja decyzja.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 366
Rejestracja: 17 stycznia 2018
Reputacja: 276
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Connemara » czwartek, 7 marca 2019, 09:55

gr0g pisze: środa, 6 marca 2019, 10:51- Nie wiedzą jak wyceniać takie transakcje - nikt im tego nie wyjaśnił - giełdy nie dają dokumentów, urzędnicy nie są w stanie tego sprawdzić - liczą, że podatnik sam wyceni swoje monety.
- Zwolnienie z podatku transakcji zamiany do 6 000zł (2 280zł w 2017r.) było czymś o czym nie wiedzieli - pierwsze co, to zrodziło się pytanie czym jest umowa, bo dla US umowa to fizyczna kartka papieru z treścią i podpisami obu stron transakcji - dodatkowo w tym momencie Pani przypomniała sobie o PCC - pomimo, że to inna ustawa :)
- Nie wiadomo czy FIFO jest wymaganą metodą - z pewnością nikt się do niej nie przyczepi - jednak jest ona wyjątkowo niekorzystna podatkowo.
- Nie wiadomo, czy kolejkę kosztów należy stosować osobno do każdej z giełd czy wspólnie.
- Nie wiadomo, czy transfery mają wpływ na kolejkę kosztów.

Podsumowując: mamy 2019 rok, a w kwestii podatkowej tradycyjny polski pierdolnik pt. "nikt nic nie wie".
Spoko...

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » czwartek, 7 marca 2019, 10:51

Mają nowe zasady od 2019 więc poprzednie lata maja gdzieś. Oby tylko dali nam spokój. Nie wiedzą czy Fifo czy nie, nie wiedzą jak liczyć krypto-krypto ale tego wymagają, paranoja. Nie dostali zgłoszenia na sprawdzanie i miejmy nadzieję że nie dostaną bo w tym bagnie to nikt na dobrą sprawę nie wie czy dobrze to zrobił. Rozliczkryptowaluty.pl o ile metoda z. FIFO jest dobra liczy spoko. Jak bez Fifo to większość giełd ma podsumowanie które tak jest liczone... Ostatnio w tym kolejnym wyroku żeby nie liczyć krypto-krypto jako uzasadnienie była informacja że nie taka była intencja ustawodawcy co widać po nowych przepisach w 2019. Tak samo ustawodawca nie chce FIFO bo wie że Panie tego nie ogarna. To jest głównie ułatwienie dla nich a nie dla nas (przy czym oczywiście my też się z tego cieszymy).


Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » czwartek, 7 marca 2019, 11:27

_chybaty pisze: czwartek, 7 marca 2019, 10:51Mają nowe zasady od 2019 więc poprzednie lata maja gdzieś. Oby tylko dali nam spokój.

Wydaje się, że chowanie głowy w piasek nie jest dobrą metodą. Jeżeli nawet za 4 lata urzędy skarbowe nie dostaną sygnału, aby sprawdzić pity z 2017r - to jak ktoś będzie chciał sprzedać swoje kryptowaluty i kupić sobie za nie Lambo - będzie musiał udowodnić skąd je posiadał. W takiej sytuacji wyciągnięcie przeterminowanych (ponad 5 letnich) plików CSV może być niewystarczające. Nie zdziwiłbym się, gdyby Urząd Skarbowy w takiej sytuacji wywalił je do kosza i zażądał 75% podatku - i wtedy przed sądem będzie płacz, żeby uznać zatajone transakcje. Nie bez przyczyny ukuło się powiedzenie, że pewna jest tylko śmierć i podatki.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » czwartek, 7 marca 2019, 11:31

@gr0g
Mi chodziło o to że US maja gdzies ogarnianie przejrzystego prawa za dawne lata jak już mają wypracowane nowe na 2019. Nie mówię żeby ludzie się nie rozliczali bo tak jak mówisz ktoś w końcu będzie chciał coś kupić i będzie problem.

Co nie zmienia faktu że fajnie by było mieć pewność co do rozliczeń a takowej pewności nie ma i raczej nie będzie.

Na tym forum to może udziela się z 30-40 osób z czego może z 7 jest mega aktywnych. Zobacz ile było graczy i większość z nich korzysta pewnie z rozliczeń przygotowanych przez giełdy a tam masz po prostu podsumowanie kupna i sprzedaży, żadnego Fifo...

Początkujący
Posty: 65
Rejestracja: 4 stycznia 2018
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: trakol » czwartek, 7 marca 2019, 18:45

kajetan pisze: czwartek, 7 marca 2019, 08:15
trakol pisze: czwartek, 7 marca 2019, 07:50wyjdzie mi strata i tak więc podatku nie zaplace
Przy stracie bardziej prawdopodobna jest kontrola, choć to nie są duże pieniądze.
Rozliczałeś się w nieprawidłowy sposób, liczą się transakcje a nie wypłaty. Przychody to to co sprzedałeś lub wymieniłeś, koszty to koszt zakupu ale tylko tego co sprzedałeś lub wymieniłeś. Prawdopodobnie w 2017 miałeś jakiś podatek do zapłacenia, za to w 2018 masz większą stratę.
Więc zgodnie z prawem to powinieneś policzyć wszystko i złożyć korektę za 2017, dopłacić podatek z odsetkami...
A co z tym zrobisz, to już Twoja decyzja.
Dzięki za odpowiedź, natomiast w chwili rozliczania za 2017 były i chyba nadal są 2 lub 3 metody (m.in. wg. bitbay) i jedną z nich były wpłaty i wypłaty z giełdy, z tego względu, że w ten sposób można klarownie się rozliczyć, a rozliczając się wg. transakcji na giełdzie gdzie kilka razy było kupowane i kilka razy sprzedawane to wg. jakich stawek liczyć? Zapłacić jakimś cudem podatek od straty?

Moim zdaniem i tak jestem na stracie to dlaczego jeszcze mam sie stresować tym, żałuję generalnie, że w ogole coś wpisywałem rok temu.

Wracając natomiast do tematu, trzymając się dalej obranego sposobu rozliczania jak to wpisać żeby odliczyć 50% staty z zeszłego roku i wyjść na 0? w 2018 roku skonczylem wszystko zwiazane z kryptami, sprzedalem i wyplacilem ostatnie grosze.

Mogę to poprzeć spisem transakcji z bitbaya, inne sa troche liczby bo byly ruchy ale finalnie i tak jest ta sama strata bo tyle faktycznie stracilem trzymając game do ostatniej chwili.

Gaduła
Posty: 364
Rejestracja: 26 listopada 2017
Reputacja: 454
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: LTC:LhNTQLjKmgSxBFzxfRttGeLeEbvn8fG

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Macbak2 » czwartek, 7 marca 2019, 21:17

@trakol rozlicz się jak chcesz, ale my Ci mówimy, że to nie jest poprawne rozliczenie. Powinieneś zliczyć, każdą jedną transakcję i obliczyć sobie podatek. Jak Ci się nie chce, to Twoja sprawa. Przykłady jednak masz, kilka stron wcześniej i wiesz jak to liczyć. Co do wymian krypto-krypto, to musisz sobie sprawdzać jaka cena w przeliczeniu na fiat, była w momencie, kiedy wymieniałeś to krypto na inne.

Ja też ostatecznie straciłem, bo wartość moich krypto drastycznie spadła, ale dalej je mam, nie sprzedałem, więc straty tak naprawdę nie mam według US, a według obrotu zarobiłem i podatek musiałem zapłacić.

Początkujący
Posty: 65
Rejestracja: 4 stycznia 2018
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: trakol » czwartek, 7 marca 2019, 22:07

Cały czas mnie zastanawia dlaczego właśnie ta przez was podana jest tą właściwą?

Wiecie może czy jest możliwość pojsc albo zadzwonic do urzedu skarbowego o porade? Przynajmniej nie zarzucą, że nie przyszedlem nawet sie zapytać.

Tak czy siak jeśli wyjdzie mi strata do odpisania to jak to dokladnie wpisać?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » czwartek, 7 marca 2019, 22:32

trakol pisze: czwartek, 7 marca 2019, 22:07Wiecie może czy jest możliwość pojsc albo zadzwonic do urzedu skarbowego o porade?
Jasne, można w urzędzie, jest też telefoniczna Krajowa Informacja Podatkowa: http://mf-arch.mf.gov.pl/administracja- ... -podatkowa
trakol pisze: czwartek, 7 marca 2019, 22:07Przynajmniej nie zarzucą, że nie przyszedlem nawet sie zapytać.
Nikt nie będzie o tym pamiętał. Poza tym nie ma to znaczenia. Nawet jakbyś usłyszał przez telefon i w urzędzie jedno, to i tak potem kontrola może mieć inne zdanie. Ale zawsze warto zasięgnąć języka.
trakol pisze: czwartek, 7 marca 2019, 22:07Tak czy siak jeśli wyjdzie mi strata do odpisania to jak to dokladnie wpisać?
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-odli ... -ubieglych

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » piątek, 8 marca 2019, 10:26

Wydaje się, że BitBay zrobił własne rozliczenia, aby ratować sytuacje - niestety w większości nie mają one nic wspólnego z rzeczywistością.
Prawo do decydowania jak należy się rozliczyć z handlu krytpowalutami mają tylko nasze władze, dlatego z nimi należałoby się porozumieć.
Niestety, nawet gdy ktoś w rzeczywistości stracił, nie oznacza, że nie ma podatku do zapłacenia - niekiedy większego niż wartość jego kryptowalut.
Możesz zobaczyć jak wygląda rozliczenie z uwzględnieniem transakcji krypto-krypto jako generujących przychód wg zasad ze stanowiska Ministerstwa Finansów:

https://demo.bitcointaxer.com/

np. przy zainwestowanych $150 w 2017r. do zapłaty może być podatek (np. 32%) od nieistniejącej kwoty 7000zł pomimo, że ktoś w rzeczywistości w 2017r. nic nie zarobił, a jego realny zysk to 1300zł w 2018r. Te zasady wydają się bandyckie i najprawdopodobniej większość traderów narobiła sobie długów podatkowych, zamiast coś zarobić.

W ostatnich dwóch dniach kontaktowałem się z KIS-em - mam kilka newsów, ale dopiero wieczorem znajdę czas, aby przesłuchać jeszcze raz te rozmowy (ponad godzinę) i spisać tutaj wnioski.

Początkujący
Posty: 62
Rejestracja: 27 stycznia 2018
Reputacja: 9
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Mateusz1986 » piątek, 8 marca 2019, 11:56


Ktos tam wczesniej pytał o kwote barterowa zwolniona z podatku. Ponizej odpowiedz z portalu rozliczkryptowaluty.pl

Dzień dobry,

Owszem, w ustawie o podatku dochodowym w art. 21, ust. 1, pkt 32b) jest mowa o zwolnieniu z podatku dochodowego operacji barterowych, których wartość nie przekracza określonej wartości (w 2018 roku 6000 zł), jednakże nasi doradcy z Grupy Profit Plus uważają, że ten przepis nie ma zastosowania do kryptowalut.

Na własną odpowiedzialność może Pan skorygować otrzymany raport, modyfikując wartość dochodu/kosztu dla każdej z operacji, w której wartość przychodu jest mniejsza od 6000 zł (zarówno dochodowe transakcje, jak i stratne) i w razie kontroli powołać się na wskazany zapis w ustawie. Zalecamy jednak w takim przypadku posiadać interpretację indywidualną, która potwierdzi stanowisko organu podatkowego w zakresie możliwości zastosowania wyżej wspomnianego zwolnienia.

Rozważamy możliwość wprowadzenia opcji uwzględniania takiego zwolnienia w naszym systemie na własną odpowiedzialność, jednak najprawdopodobniej nastąpi to dopiero na początku kwietnia. Podobnie w przypadku hard-forków (zakładamy powstanie przychodu w momencie otrzymania nowego waluty powstałej w wyniku podziału łańcucha sieci). Wychodzimy jednak z założenia, że domyślnie warto zastosować mniej korzystną strategię rozliczeń w razie wątpliwości, aby uniknąć rozczarować podczas kontroli w miejscach, gdzie istnieje pole do różnorodności interpretacji przepisów.

Pozdrawiamy, 
 
rozliczkryptowaluty.pl 


Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
32
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » piątek, 8 marca 2019, 19:49

Tak, pytałem w Krajowej Informacji Podatkowej. Nie jest to ulga, a zwolnienie i literalnie według prawa trzeba(!) ten zapis stosować, gdyż kryptowaluty zostały zakwalifikowane do praw majątkowych. Dodatkowo ten zapis wydaje się mieczem obosiecznym w przypadku, gdy przy takiej umowie osiągnęło się stratę.

Dodano po 6 godzinach 27 minutach 7 sekundach:
Chcąc rozpracować temat od dołu do góry, aby ustalić jak powinien poprawnie działać kalkulator (viewtopic.php?f=7&t=31316), kontaktowałem się jeszcze z lokalnym oddziałem Izby Skarbowej, jednak oni nie byli skłonni udzielać informacji telefonicznie i prosili o zapytanie mailowe, jednocześnie sugerując, że najbardziej wiążące informacje uzyskam dzwoniąc do Krajowej Informacji Skarbowej.

Zadzwoniłem więc do KIS-u - 2 razy i zadawałem te same pytania, aby mieć pewność, że nie dostaję przypadkowych odpowiedzi.

Oto co się dowiedziałem:

- Utrzymywane jest stanowisko, że wymiany krypto-krypto są zdarzeniami podatkowymi i generują przychód.
- Osoby fizyczne koszt nabycia księgują dopiero w momencie zbycia danej jednostki kryptowaluty.
- Osoby prowadzące działalność, koszt księgują w dniu nabycia kryptowaluty - przy wymianie, jest przychód i odrazu koszt - o ile w ciągu roku nie odprowadzają zaliczek na podatek, to na koniec roku muszą przeprowadzić spis z natury i podliczyć niesprzedane kryptowaluty. Jeżeli wartość którejś jednostki kryptowaluty na koniec roku jest niższa od kosztu nabycia, to mogą zmniejszyć wycenę do jej wartości.
- Nie wiadomo jak dokładnie wyceniać wartość kryptowalut - nie wynika wprost z ustawy o podatku dochodowym jak określić wartość bitcoina lub innej kryptowaluty - Urzędy Skarbowe nie posiadają cenników - jest to w gestii podatnika
- Na pytanie, której kryptowaluty przy wymianie CryptoA -> CryptoB użyć do wyceny przychodu, za pierwszym razem uzyskałem informacje - nie wiadomo, za drugim CryptoA.
- Wydaje się, że rozumieją, że przy wymianach krypto-krypto podatek ustalany jest od wirtualnej “sprzedaży” za złotówki - której nigdy nie było - mimo wszystko trzymają się stanowska, że taka zamiana rodzi przychód :(
- Rozumieją, że cena a wartość to dwie różne rzeczy (choć dosyć cieżko było im to wytłumaczyć) - 1 000 monet o cenie 1 000 zł nie oznacza wartości 1 000 000 zł, ponieważ sprzedaż (najprościej tłumacząc) powoduje zamykanie ofert kupna, i może okazać się, że nawet nie uda się sprzedać tych wszystkich monet - nie mówiąc o osiągnięciu wspomnianej kwoty. Wydaje się, że przyjmują rozumowanie, że procentowe obniżanie ceny dla określenia wartości kryptowalut ma sens, jednak odniosłem wrażenie, że może to być zrozumiane jako dosyć agresywne rozwiązanie - trzeba uważać, bo uznanie takich wycen podlega ocenie Urzędu Skarbowego.
- FIFO to tylko jedna z metod(!), nie jest ona obowiązkowa. Do decyzji podatnika należy, którą monetę, gdy ma je w różnych kosztach, chce przyporządkować do transakcji. W obu rozmowach poniższa metoda została potwierdzona jako prawidłowa:

"W momencie nabycia, można oznaczyć sobie numerem seryjnym nabytą jednostkę kryptowaluty, a następnie przy zbyciu, można wskazać po tym numerze, która kryptowalutę używamy - przyporządkowując w ten sposób koszt do przychodu."
- Jeżeli podatnik znajdzie nieprawidłowości w swoim zeznaniu podatkowym to przez 5 lat ma możliwość złożenia korekty swojego zeznania. Jeżeli zrobi to w świetle prawa jakie obowiązuje oraz według wszystkich zasad określonych przez MF to nie musi obawiać się ewentualnej kontroli ze strony pracowników Urzędu Skarbowego, która może tylko stwierdzić, że podatnik zrobił to prawidłowo.
- W razie wątpliwości, wszystkie osoby z którymi rozmawiałem, wskazują możliwość złożenia interpretacji indywidualnych - podobno jest sporo takich wniosków. Wprawdzie nie chronią one przed zmianą interpretacji, ale przed odsetkami i karami już tak.

W tracie rozmów odniosłem wrażenie, że urzędnicy pracują w parach - po każdym pytaniu Pani wyciszała rozmowę i czasami po paru minutach udzielała odpowiedzi - wnioskuję, że najprawdopodobniej, odpowiedzi te, są w sumie udzielone przez 4 wykwalifikowanych urzędników.

Z pytaniem o art. 21 ust. 1 pkt 32b ustawy o PIT zadzwoniłem 3 raz (bo na początku o nim zapomniałem) i oto co się dowiedziałem:
Wydaje się (z dużym podkreśleniem na wydaje), że jako umowę można traktować np. pojedyńczą transakcje. Ze względu, że kryptowaluty zostały zakwalifikowane jako prawa majątkowe - zwolnienie te, trzeba zawsze stosować (nie jest to dobrowolna ulga).
Nie traktowałbym tego jednak jako dobrą wiadomość dla wszystkich, ponieważ,

w 2017r. mieliśmy hossę (wysoka wycena kryptowalut do zł) i limit zwolnienia wynosił 2.280zł, co powodowało, że większość transakcji krypto-krypto generowała wirtualny zysk,

natomiast w 2018r. mieliśmy bessę (niska wycena kryptowalut do zł), a limit został podwyższony do 6.000zł, co oznacza, że większość transakcji krypto-krypto nie generowała straty, które by mogły pomniejszyć roczny dochód… (hahaha)
Takie zwolnienie miałoby sens, gdyby obejmowało wszystkie transakcje zamiany, bez względu na wartość.

Zasady, które aktualnie wdrażają do zamian kryptowalut są dramatycznie niekorzystne. Możliwe, że zdają sobie z tego sprawę, gdyż nowe przepisy rozwiązują ten problem jednak dopiero dla transakcji od 1 stycznia 2019r.

Wydaje się, że mamy jeszcze szansę, ponieważ wyrażone stanowisko Ministerstwa Finansów na swoim blogu, nie jest obowiązującym prawem, a samo Ministerstwo ma narzędzia i możliwość, aby tą sytuacje zmienić.

W samym KIS-ie spodziewają się, że zostanie wydana interpretacja ogólna, chociaż trudno im coś więcej powiedzieć. Wciąż prowadzone są prace w temacie prawidłowego opodatkowania kryptowalut.

Myśląc strategicznie, to w tym roku mamy wybory - opodatkowywanie obywateli ponad wysokość kapitału, którym obracali, wydaje się niezbyt sprawiedliwym rozwiązaniem - a to partia u władzy nosi “Sprawiedliwość” w swojej nazwie. Zasadniczo to nic od nich nie chcemy, poza ludzkim traktowaniem i nie skazywania nas na zostanie przestępcami skarbowymi.

Za każdym razem, jak dzwoniłem do Krajowej Informacji Skarbowej, prosiłem o przekazanie przełożonym informacji o problemach na jakie my - podatnicy - natrafiliśmy.
W Urzędzie Skarbowym dostałem właśnie taką radę, że naciski ze strony podatników lub interpelacje poselskie to sposób na zmianę stanowiska Ministerstwa.
Przedstawiciele KIS-u w każdym miesiącu jeżdżą do ministerstwa na konsultacje w różnych zakresach, również tych, które zgłaszają podatnicy.
Ostatnio zmieniony piątek, 15 marca 2019, 08:27 przez gr0g, łącznie zmieniany 7 razy.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2057
Rejestracja: 18 listopada 2013
Reputacja: 4795
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: prap0n » piątek, 8 marca 2019, 20:24

@gr0g

Rozumiem ze wiekszosc twoich odpowiedzi tyczy sie glownie rozliczania za 2018 i wczesniej?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » piątek, 8 marca 2019, 20:32

Pytania dotyczyły roku 2018 i wstecz - czyli rozliczenia, które należy zrobić w tym roku do 30 kwietnia. Odpowiedzi nie są moje, tylko Krajowej Informacji Skarbowej.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: _chybaty » piątek, 8 marca 2019, 20:54

@gr0g

A o PCC pytałeś?


Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości