Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Wygadany
Posty: 498
Rejestracja: 7 września 2018
Reputacja: 495
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: 1235674 » czwartek, 28 lutego 2019, 18:27

blahzays pisze: środa, 27 lutego 2019, 20:38ale mimo wszystko podatek powinno sie obliczac z przelewow na gielde i z gieldy na konto lub inna wyplate. Dlaczego? A no przede wszystkim dlatego ze te pieniadze lezace na gieldzie nie sa jeszcze nasze! To sa pieniadze lezace u jakiejs prywatnej firmy, ktora jak bedzie miala ochote to sie zawinie z nasza kasa. I co, majac 100000zl na gieldzie, ktora zniknela z sieci z nasza kasa mamy jeszcze od tych 100tys jeszcze zaplacic podatek chociaz je stracilismy!? Druga sprawa to ataki hakerskie przez ktore tez mozemy wszystko stracic. Chyba sie ze mna zgodzicie?


Niedawno była jakaś afera z biznesmenem i prezesem. Z tego co zrozumiałem (nie zagłębiałem się), ten pierwszy wystawił drugiemu fakturę za wykonaną pracę, której nikt nie chciał zapłacić, i był to główny problem. No więc biznesmena oskarżyli za niezapłacenie vatu z faktury, która nie była opłacona :D
Dlatego nie da się zrobić tak jak piszesz, żeby opodatkowane było tylko to co giełda przeleje na Twoje konto. Dzięki temu Państwo trzyma w garści obywatela. Cały system podatkowy jest stworzony właśnie w tym celu, żebyś się bał.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 366
Rejestracja: 17 stycznia 2018
Reputacja: 276
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Connemara » piątek, 1 marca 2019, 09:59

the_prince pisze: wtorek, 19 lutego 2019, 15:09
Connemara pisze: wtorek, 19 lutego 2019, 12:45 Pytanie na szybko, bo przekopać się przez ten temat i znaleźć najaktualniejszą wersję to tragifarsa (nie z powodu forum, tylko niewiadomej sytuacji prawnej). Czy jest tu ktoś, kto ma DG i koszty/przychody rozlicza w ramach DG, będąc na podatku 19%?
Ja tak robię. Do tej pory co miesiąc płaciłem zaliczki PIT. Dziś księgowość poinformowała mnie, że w związku ze zmianą klasyfikacji przychodu z kryptowalut, który do tej pory traktowany był jako przychód z DG, na przychód z kapitałów pieniężnych, mam zaprzestać płacenia zaliczek i zapłacić wszystko za jednym razem w zeznaniu rocznym. Szczerze mówiąc niespecjalnie podoba mi się ten pomysł, US może nie być zadowolony, że do tej pory co miesiąc regularnie otrzymywał określony kwoty, a teraz miały by one nagle spaść. Podobno zdarzały się w takich przypadkach wezwania do US w celu wyjaśnienia powodu spadku dochodów.

Orientuje się ktoś czy istnieje możliwość ujmowania przychodów z kapitałów pieniężnych w ramach DG w zaliczki PIT? Trochę późno dowiedziałem się o zmianie i poczekam sobie teraz na wizytę u DP. W sensie - miałem świadomość nowej ustawy i zmianie klasyfikacji, ale przeoczyłem, że miało by nie być można w wyniku tego ujmować tego dochodu w zaliczkach.
Cześć. Czyli żeby się upewnić - nawet mimo "wrzucenia" krypto w DG, nie rozliczam kosztów za zakupy w normalnych miesięcznych rozliczeniach, tylko niejako osobno, jak oosoba fizyczna, w ramach normalnych rozliczeń rocznych, jeśli sprzedaję/kupuję?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » piątek, 1 marca 2019, 10:45

Connemara pisze: piątek, 1 marca 2019, 09:59Cześć. Czyli żeby się upewnić - nawet mimo "wrzucenia" krypto w DG, nie rozliczam kosztów za zakupy w normalnych miesięcznych rozliczeniach, tylko niejako osobno, jak oosoba fizyczna, w ramach normalnych rozliczeń rocznych, jeśli sprzedaję/kupuję?
Przy transakcjach z 2019 - tak, jest to w ustawie.
Przy transakcjach z 2018 - sprawa była skomplikowana, jeśli firma ma w przedmiocie działalności krypto, to powinno to być normalnie księgowane. Jeśli nie ma, to zapewne możesz jako osoba fizyczna, ale urząd może się tego czepiać, choć ministerstwo finansów w swoim zeszłorocznym pouczeniu coś takiego właśnie sugerowało. Dodatkowo księgowanie zakupów giełdowych krypto w KPiR jest wg. urzędów niemożliwe, bo nie masz dowodów spełniających wymogi rozporządzenia, aczkolwiek ludzie księgowali to dowodami wewnętrznymi, a sądy tutaj stają po stronie podatnika. Chyba da się w pełni legalnie księgować przy prowadzeniu pełnej księgowości, tylko się niezbyt opłaca.
Ostatnio zmieniony piątek, 1 marca 2019, 14:30 przez kajetan, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 366
Rejestracja: 17 stycznia 2018
Reputacja: 276
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Connemara » piątek, 1 marca 2019, 12:24

Dziękuję.

Początkujący
Posty: 115
Rejestracja: 21 czerwca 2017
Reputacja: 9
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Początkujący81 » piątek, 1 marca 2019, 14:02

Witam czy ktoś używał programu z rozliczkryptowaluty.pl zainwestowałem w krypto w styczniu 2018 i na dzień dzisiejszy jestem jakieś 90% w plecy :( nie sprzedałem krypto na fiaty ale było trochę transakcji krypto-krypto więc musiał bym to jakoś policzyć i się rozliczyć zastanawiam się nad zakupem tego programu za 199 zł ale czy jest on wiarygodny dobrze liczy przede wszystkim zamiany krypto-krypto?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » piątek, 1 marca 2019, 14:33

Początkujący81 pisze: piątek, 1 marca 2019, 14:02Witam czy ktoś używał programu z rozliczkryptowaluty.pl
Tak, tym programem się rozliczyłem. Ogólnie liczą dobrze, jako chyba jedyni, a testowałem tych programów kilka w 2018 roku. Chociaż nie miałem wtedy handlu krypto-krypto a tylko krypto-fiat. Sprawdź sobie przed zakupem czy program obsługuje giełdy na których handlowałeś.

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 11 grudnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: shorty_b » piątek, 1 marca 2019, 15:32

Czy w takim razie od 2019 r, nie trzeba miec dzialalnosci aby handlowac krypto?

Początkujący
Posty: 274
Rejestracja: 15 maja 2013
Reputacja: 143
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: tarpan » piątek, 1 marca 2019, 15:53

@shorty_b nigdy nie trzeba było mieć, a całe zamieszanie wynika z nieostrej definicji działalności gospodarczej, dodatkowo rożnie zdefiniowanej w ustawach.
jeżeli uważasz, że wykonujesz handel w sposób zorganizowany i ciągły (nawet jeśli tracisz) to załóż działalność. jeśli uważasz inaczej, a urzędnik stwierdzi, że twój handel nosi znamiona działalności to możesz mieć problem
Wydaje się jednak, że w związku z wrzuceniem krypto do dochodów kapitałowych od 2019r., nikt nie będzie nam robił problemów z działalnością i będziemy traktowani jak handlujący np. na giełdzie. Czyli wrzucamy dochody kapitałowe do swojego pita, płacimy 19% (ewentualnie +4% jak ktoś zarobi więcej niż 1 000 000) i mamy spokój z rozliczeniem

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 868
Rejestracja: 20 lipca 2011
Reputacja: 178
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: the_prince » sobota, 2 marca 2019, 00:44

Connemara pisze: piątek, 1 marca 2019, 09:59Cześć. Czyli żeby się upewnić - nawet mimo "wrzucenia" krypto w DG, nie rozliczam kosztów za zakupy w normalnych miesięcznych rozliczeniach, tylko niejako osobno, jak oosoba fizyczna, w ramach normalnych rozliczeń rocznych, jeśli sprzedaję/kupuję?
Tak twierdzi moja księgowość. Z DP jeszcze nie rozmawiałem, ale mam wrażenie, że DP może zgodzić się z księgowym.

Początkujący
Posty: 238
Rejestracja: 5 stycznia 2018
Reputacja: 107
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: uzar007 » niedziela, 3 marca 2019, 01:07

Jeśli wykupie sobie opcję na bitbay raport podatkowy za rok 2018 to czy oni dobrze mnie rozliczą? Jak to jest z tym raportem w tym roku? Warto z tego skorzystać?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » poniedziałek, 4 marca 2019, 10:01

uzar007 pisze: niedziela, 3 marca 2019, 01:07Jeśli wykupie sobie opcję na bitbay raport podatkowy za rok 2018 to czy oni dobrze mnie rozliczą? Jak to jest z tym raportem w tym roku? Warto z tego skorzystać?
Kiedyś produkowali jednocześnie trzy wersje i chyba żadna nie była poprawna (najbliżej był wariant 1, ale sumowali zdaje się wszystkie koszty zakupów, nawet walut niesprzedanych). Może im się zmieniło, nie wiem. Jak masz płacić, to kup lepiej rozliczkryptowaluty.pl, oni to robili dobrze.

Dodano po 2 minutach 4 sekundach:
Na stronie Bitbay w opisie tego raportu nie zaktualizowali kwoty z punktu 1b i nigdzie nie wspominają o zaliczeniu własnych prowizji w koszty: https://bitbay.net/pl/pomoc/moje-konto/ ... -podatkowy

Początkujący
Posty: 67
Rejestracja: 26 czerwca 2017
Reputacja: -1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bartek_maj » poniedziałek, 4 marca 2019, 15:25

ten wątek jest bardzo rozbudowany, informacje bardzo uprawdopodobnione dotyczące sposobu rozliczania podatku są rozproszone. czy Administracja forum mogłaby zebrać w jeden podwieszony post wytycznych dotyczących rozliczania wraz z przykłądami, które nie będą oczywiście poradą podatkową, ale bedą sensownym punktem wyjścia do zadawania pytań zamiast czytania 179 stron postów i zakończenia lektury z mętlikiem w głowie?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5083
Rejestracja: 14 marca 2011
Reputacja: 1663
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: maky » poniedziałek, 4 marca 2019, 16:54

bartek_maj pisze: poniedziałek, 4 marca 2019, 15:25czy Administracja forum mogłaby zebrać w jeden podwieszony post wytycznych dotyczących rozliczania wraz z przykłądami
Tak samo jak ty możesz to zrobić. Zbierz wszystko do kupy i napisz podsumowujący post. Wiele osób będzie ci za to wdzięcznych.
Bądź zmianą, którą prag­niesz uj­rzeć w świecie.

KURSYBTC - kursy BTC przeliczone na PLN/USD/EUR + alarmy; vultr.com - serwery pod masternody

Początkujący
Posty: 67
Rejestracja: 26 czerwca 2017
Reputacja: -1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: bartek_maj » poniedziałek, 4 marca 2019, 17:41

chyba się nie zrozumieliśmy. jestem osobą, która jak większość tutaj się nie zna. potrzeba osoby, która się zna. złożyć do kupy to ja mogę tylko wyjdzie to coś, co będzie przypominać 90% postów tutaj. pisząc o administracji nie chciałem wskazywać jej jako konkretnego autora posta do podwieszenia lecz jako "ciało sprawcze", inicjatora takiego posta.

Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 19 marca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: jerseys » poniedziałek, 4 marca 2019, 18:44

Jak wykonać przelew należnego podatku? mBank ma takie coś, jak przelew podatkowy, ale trzeba wybrać formularz. Zapłacić to jako pit-5?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » poniedziałek, 4 marca 2019, 19:46

Hej, podbijam temat z kalkulatorem - mam nadzieję, że się przyda:
viewtopic.php?f=7&t=31316&p=559678#p559678

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » poniedziałek, 4 marca 2019, 20:23

jerseys pisze: poniedziałek, 4 marca 2019, 18:44Zapłacić to jako pit-5?
Nie, pit-5 to zaliczka na podatek, a nie płacisz zaliczek, tylko po prostu podatek. Chyba powinna być opcja "pit" https://www.pit.pl/aktualnosci/przelew- ... pit-918420

Początkujący
Posty: 62
Rejestracja: 27 stycznia 2018
Reputacja: 9
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: Mateusz1986 » poniedziałek, 4 marca 2019, 21:33

Czy dobrze rozumuje? Operacja krypto-krypto w 2018 roku rodzą przychód, więc powinno się te transakcje wykazać. Sytuacja zmienia się dopiero dla transakcji od 2019 roku?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: kajetan » poniedziałek, 4 marca 2019, 21:56

Mateusz1986 pisze: poniedziałek, 4 marca 2019, 21:33Czy dobrze rozumuje? Operacja krypto-krypto w 2018 roku rodzą przychód, więc powinno się te transakcje wykazać. Sytuacja zmienia się dopiero dla transakcji od 2019 roku?
Dokładnie tak. Z tym że jest przepis że wymiana praw majątkowych "do 6000 zł od jednej umowy" jest zwolniona z podatku PIT. Krypto to też prawa majątkowe, tylko nie bardzo wiadomo co oznacza jedna umowa w tym przypadku.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
27
Napiwki za post: 0 BTC

Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut?

Postautor: gr0g » środa, 6 marca 2019, 10:51

Chcąc sprecyzować działanie kalkulatora (https://demo.bitcointaxer.com/), kontaktowałem się z Urzędem Skarbowym w dużym wojewódzkim mieście - oto kilka informacji, którymi mogę się podzielić:
- W US zdają sobie sprawę, że są różne interpretacje odnośnie opodatkowania transakcji krypto-krypto, jednak trzymają się stanowiska Ministerstwa Finansów z kwietnia 2018, że transakcje zamiany są zdarzeniami podatkowymi (nie mają wyjścia).
- Nie wiedzą jak wyceniać takie transakcje - nikt im tego nie wyjaśnił - giełdy nie dają dokumentów, urzędnicy nie są w stanie tego sprawdzić - liczą, że podatnik sam wyceni swoje monety.
- Zwolnienie z podatku transakcji zamiany do 6 000zł (2 280zł w 2017r.) było czymś o czym nie wiedzieli - pierwsze co, to zrodziło się pytanie czym jest umowa, bo dla US umowa to fizyczna kartka papieru z treścią i podpisami obu stron transakcji - dodatkowo w tym momencie Pani przypomniała sobie o PCC - pomimo, że to inna ustawa :)
- Nie wiadomo czy FIFO jest wymaganą metodą - z pewnością nikt się do niej nie przyczepi - jednak jest ona wyjątkowo niekorzystna podatkowo.
- Nie wiadomo, czy kolejkę kosztów należy stosować osobno do każdej z giełd czy wspólnie.
- Nie wiadomo, czy transfery mają wpływ na kolejkę kosztów.

Dla urzędników, problemem jest, że wyciągi historii z giełd to zwykłe pliki - niepodpisane przez nikogo - nie stanową one dla nich dużej wartości (przynajmniej przy uznaniu kosztu). Dodatkowo nie mogą otwierać na swoim komputerze (w zwykłym urzędzie skarbowym) żadnych plików czy programów z zewnątrz - nawet na internet mają pozakładane ograniczenia - ewentualnie na poziomie UCS podczas kontroli ktoś może być zainteresowany tego typu plikami.
Dla US dokumentem jest np. PIT8C - który z automatu uznawany jest za prawdziwy - dopiero w przypadku kontroli mogą zapytać biuro maklerskie o jego potwierdzenie.
Jeżeli US miałby możliwość potwierdzenia dostarczonej historii transakcji u źródła - to wtedy taki plik stanowiłby dla nich wartość.

Urzędnicy sami się skarżą, że nie mają wytycznych od Ministerstwa - lakoniczne wskazówki nie precyzują jak dokładnie stosować przepisy.
W czerwcu mogą pojawić się jakieś nowe wytyczne, ale najprawdopodobniej będą one dotyczyć nowych przepisów. Strat z 2018r. nie będzie można uwzględnić w 2019r.- jedynie będzie można przepisywać koszty.

Do tej pory nie było polecenia z Ministerstwa Finansów, aby weryfikować zeznania podatników. Sami weryfikowali tylko tych, co zgłosili stratę.
Na pytanie, czy może coś się zmienić odnośnie opodatkowania krypto-krypto za lata ubiegłe, uzyskałem informacje, że już zdarzało się, że Ministerstwo Finansów zmieniało zdanie, jednak zazwyczaj pod presją protestów lub interpelacji poselskich, które skutkowały wydaniem interpretacji ogólnej. Narazie są tylko (niezobowiązujące w świetle prawa) komunikaty i stanowiska - z którymi urzędy skarbowe nie dyskutują.

Podsumowując - nic się nie zmieniło - brak konkretów - urzędy skarbowe trzymają się posłusznie stanowiska Ministerstwa Finansów, chociaż nie wiedzą jak dokładnie należy rozliczać transakcje krypto-krypto.
Ostatnio zmieniony środa, 13 marca 2019, 14:00 przez gr0g, łącznie zmieniany 1 raz.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości